Jak różnorodne jest jezioro Mamy warto sprawdzić na własne oczy. To właśnie tutaj możemy odkryć prawdziwy ptasi raj w jednym z rezerwatów, zagubić się niczym rozbitek na bezludnej wyspie, albo usłyszeć melodyjne szanty w jednej z portowych tawern.
Mówią, że Mazury to cud natury i trudno się z tym nie zgodzić. Przecież nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy tylu jezior z szumiącymi falami. W dodatku tutaj nieraz trudno jest dopatrzeć się drugiego brzegu jeziora. Mazury są mekką żeglarzy. Praktycznie w każdym miasteczku nad jeziorem możemy znaleźć port, w którym latem aż roi się od jachtów i żaglówek. Być na Mazurach i nie popłynąć w rejs… to po prostu nie przystoi. Zresztą nic prostszego, bo jeśli zaczynasz przygodę z żeglowaniem i dopiero chcesz poznać jeziora z bliska, to warto wybrać się na kilkugodzinną podróż statkiem pasażerskim. Inną opcją jest wypożyczenie żaglówki ze sternikiem na prywatny rejs.
Rejs po Mamrach z Giżycka do Węgorzewa
Najpopularniejszą trasą do żeglowania i prawdziwym eldorado dla żeglarzy jest odcinek szlaku wielkich jezior mazurskich z Giżycka do Węgorzewa. Kompleks jeziora Mamry zajmuje imponującą powierzchnię około 10 tysięcy hektarów. Co ciekawe w najgłębszym miejscu Mamry liczą 43,8 metry. Przyzwyczailiśmy już się mówić, że Mamry są drugim co do wielkości jeziorem w Polsce, jednak nie do końca tak jest. Jego pełny akwen składa się z aż 6 jezior: Kisajno, Dargin, Dobskie, Kirsajty, Święcajty i Mamry właściwe. Dopiero wszystkie razem tworzą drugie największe jezioro Polski. Przyjemny rejs z Giżycka do Węgorzewa trwa średnio 2,5 godziny w jedną stronę. Wpływając na jezioro Mamry możemy poczuć się jak na prawdziwej wodnej autostradzie.
Jezioro Mamry – wodne atrakcje
Wiatr we włosach, ptasi śpiew i gorące słońce. Taki widok mamy przed oczami gdy tylko pomyślimy o Mamrach. Ten kierunek to świetny plan na rodzinny wypad z dziećmi, szaloną przygodę w gronie znajomych, czy też romantyczny rejs we dwoje. Nie sposób nie dostrzec ogromnej ilości wysp na jeziorze Mamry. W sumie jest ich aż 33 z czego większość jest niedostępna dla turystów, bo stanowi rezerwat ornitologiczny. Gniazdują tu zagrożone gatunki ptaków jak słynny kormoran, perkoz, czy czapla siwa. Największą wyspą na szlaku mazurskich jezior jest wyspa Upałty, która liczy sobie 67 ha powierzchni. Dziś wyspa jest rezerwatem ścisłym, gdzie gniazdują bieliki. Jednak w okresie międzywojennym wyspa należała do niemieckiego rodu von Lehndorffów ze Sztynortu i była częściowo udostępniona dla turystów. Można tu było przycumować w porcie i zjeść na przykład rybę w wyspowej karczmie.
Na Mamrach znajdziemy też nie lada atrakcję dla nurków. To właśnie tu został celowo zatopiony stary jacht i holownik Arabela. Taka wyprawa to gratka dla doświadczonych nurków, gdyż wrak znajduje się aż 33 metry pod wodą. Mazury to też raj dla wędkarzy. Same Mamry są jednym z niewielu jezior w Polsce, gdzie wciąż możemy spotkać sieję oraz sielawę. Oprócz tego w okolicznych jeziorach pływa również okoń, szczupak, sum, a nawet węgorz.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
Mazury to nie tylko jeziora, bo to co znajduje się na brzegu jest równie ciekawe. Sporą atrakcją są gwarne miasteczka portowe jak Sztynort, gdzie wieczorem można usłyszeć setki rozśpiewanych gardeł, które nucą melodyjne szanty. Płynąc z Giżycka do Węgorzewa aż dwa razy wpływamy w sztuczny kanał. Pierwszy z nich w Giżycku to kanał Łuczański, dawniej zwany Giżyckim, liczy sobie ponad 2 km długości. To na nim dziś możemy oglądać słynny most obrotowy, który wyjątkowo obraca się o 90 stopni wokół własnej osi, a sam mechanizm trzeba od stuleci wciąż obsługiwać ręcznie. Co ciekawe obrót tego 100 tonowego kolosa trwa zaledwie minutę. Kolejnym kanałem jaki pokonujemy na trasie przez jezioro Mamry już w Węgorzewie, jest niespełna kilometrowy odcinek kanału węgorzewskiego. Częściowo łączy się on z rzeką Węgorapa. Tuż przy jej ujściu do Mamr możemy odpocząć na piaszczystej plaży z widokiem na rozległe jezioro.
Atrakcje wokół jeziora Mamry
Na liście miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu nad jeziorem Mamry są oczywiście słynne bunkry w Mamerkach. W czasie II wojny światowej były główną kwaterą niemieckich wojsk lądowych. Niemcy nie zdążyli wysadzić wszystkich obiektów, dlatego dziś możemy zajrzeć do ich wnętrza. Dodatkowo mamy okazję poznać historię tajnych wojennych operacji i wejść do podziemnych kanałów. Również w Mamerkach mamy niepowtarzalną możliwość żeby wspiąć się na wysoką wieżę widokową i zobaczyć wijące się w oddali jezioro Mamry z góry.
Zdecydowanie trzeba też pospacerować po uroczym Węgorzewie. Oprócz nowoczesnej mariny mamy okazję zobaczyć tu dawny zamek krzyżacki, który dziś dostaje nowe życie i jest w trakcie generalnego remontu. W Węgorzewie możemy również dotknąć wciąż żywej tradycji, jeśli tylko odwiedzimy Muzeum Kultury Ludowej. Tu możemy zobaczyć zabytkowe mazurskie chaty, odkryć zapomniane narzędzia, a nawet spróbować swoich sił przy kole garncarskim.
Jezioro Mamry to potężny i bardzo urozmaicony obszar. Na szlaku wielkich jezior mazurskich możemy nie tylko dotknąć i poczuć najdzikszą przyrodę, ale i poznać lokalne tradycje w okolicznych miasteczkach. Mamry ożywają latem strojąc się tysiącami białych żagli. Kurs na Mazury to idealny plan na udany wypad, dobra zabawa i mnóstwo atrakcji gwarantowane.
Plan wypadu na jezioro Mamry
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: płatny parking na ul. Kolejowej w Giżycku – 20 zł/ dzień
Bilety Wstępu:
- Rejs statkiem pasażerskim na trasie Giżycko – Węgorzewo (w dwie strony): bilet normalny 105 zł/os, bilet ulgowy 65zł/os
Czas rejsu: 7 godz. w dwie strony z 2 godzinną przerwą na zwiedzanie Węgorzewa