Jezioro Mamy to drugi pod względem powierzchni największe jezioro w Polsce. Przemierzając jego potężny obszar możemy odkryć prawdziwy ptasi raj na jednej z 33 wysp, usłyszeć melodyjne szanty w klimatycznej portowej tawernie Giżycka, Węgorzewa, czy Sztynortu, a przy okazji zajrzeć do tajemniczych bunkrów w Mamerkach.

Mówią, że Mazury to cud natury i trudno się z tym nie zgodzić. Przecież nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy tylu jezior z szumiącymi falami. Bezsprzecznie Mazury są mekką żeglarzy. Praktycznie w każdym miasteczku nad jeziorem możemy znaleźć port, w którym latem aż roi się od jachtów i żaglówek.

Wiatr we włosach, ptasi śpiew i gorące słońce. Właśnie taki widok mamy przed oczami gdy tylko pomyślimy o jeziorze Mamry. Ten kierunek to świetny plan na rodzinny wypad z dziećmi, szaloną przygodę w gronie znajomych, czy też romantyczny rejs we dwoje. Na Mamrach znajdziemy też nie lada atrakcję dla nurków. To właśnie tu na głębokości 33 metrów został celowo zatopiony stary jacht i holownik Arabela.

Mazury to też raj dla wędkarzy, jakie ryby można złowić w Mamrach? Same Mamry są jednym z niewielu jezior w Polsce, gdzie wciąż możemy spotkać sieję oraz sielawę. Oprócz tego w okolicznych jeziorach pływa również okoń, szczupak, sum, a nawet węgorz. Ale to nie koniec atrakcji, jakie oferują nam Mamry!

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Jezioro Mamry – gdzie się znajduje, ile ma głębokości?

Gdzie leży jezioro Mamry? Ten potężny akwen to polodowcowe morenowe jezioro, które znajduje się w w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a dokładniej województwa warmińsko-mazurskiego. Jezioro ciągnie się pomiędzy dwom dużymi mazurskimi miastami, czyli Węgorzewem i Giżyckiem, które jest również polską stolicą żeglarstwa.

Jezioro Mamry to drugie pod względem wielkości (zaraz po Śniardwach) jezioro w Polsce. Jego powierzchnia to aż 10282,4 ha. Jednak tak naprawdę Mamry to kompleks aż 6 jezior: Mamry Północne, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie. Dopiero wszystkie razem tworzą oficjalnie drugie największe jezioro w Polsce.


Ile głębokości ma jezioro Mamry? Średnia głębokość to 11,70 m, jednak w najgłębszym miejscu Mamry mają aż 43,8 m, a zatem to jedno z najgłębszych jezior w Polsce. Z jeziora Mamry wypływa rzeka Węgorapa.

W północno-zachodniej części brzegu jeziora znajduje się wejście do Kanału Mazurskiego. Ten nieukończony projekt miał za zadanie połączyć Mazury z Bałtykiem przez rzekę Pregołę.

Najciekawsze wodne atrakcje na Mamrach: rejs Giżycko – Węgorzewo

Najpopularniejszą trasą do żeglowania i prawdziwym eldorado dla żeglarzy jest odcinek szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka do Węgorzewa. Przyjemny rejs z Giżycka do Węgorzewa trwa średnio 2,5 godziny w jedną stronę. Wpływając na jezioro Mamry możemy poczuć się jak na prawdziwej wodnej autostradzie.

Nie sposób nie dostrzec ogromnej ilości aż 33 wysp na jeziorze Mamry. Większość jest niedostępna dla turystów, bo stanowi rezerwat ornitologiczny. Gniazdują tu zagrożone gatunki ptaków jak słynny kormoran, perkoz, czy czapla siwa.

Największą wyspą na szlaku mazurskich jezior jest wyspa Upałty, która liczy sobie 67 ha powierzchni. Dziś wyspa jest rezerwatem ścisłym, gdzie gniazdują bieliki. Jednak w okresie międzywojennym wyspa należała do niemieckiego rodu  von Lehndorffów ze Sztynortu i była częściowo udostępniona dla turystów. Można tu było przycumować w porcie i zjeść na przykład rybę w wyspowej karczmie.

Jezioro Mamry – najciekawsze porty na Mazurach, mapa

Mazury to nie tylko jeziora, bo to co znajduje się na brzegu jest równie ciekawe. Sporą atrakcją są gwarne miasteczka portowe jak Sztynort, gdzie wieczorem można usłyszeć setki rozśpiewanych gardeł, które nucą melodyjne szanty.

Płynąc z Giżycka do Węgorzewa aż dwa razy wpływamy w sztuczny kanał. Pierwszy z nich w Giżycku to kanał Łuczański (Giżycki) liczy sobie ponad 2 km długości. To na nim dziś możemy oglądać słynny most obrotowy, który wyjątkowo obraca się o 90 stopni wokół własnej osi, a sam mechanizm trzeba od stuleci wciąż obsługiwać ręcznie. Co ciekawe obrót tego 100 tonowego kolosa trwa zaledwie minutę.

Kolejnym kanałem jaki pokonujemy na trasie przez jezioro Mamry już w Węgorzewie, jest niespełna kilometrowy odcinek kanału węgorzewskiego. Częściowo łączy się on z rzeką Węgorapa. Tuż przy jej ujściu do Mamr możemy odpocząć na piaszczystej plaży z widokiem na rozległe jezioro.

Jezioro Mamry atrakcje – co warto zobaczyć?

  • Bunkry w Mamerkach w czasie II wojny światowej były główną kwaterą niemieckich wojsk lądowych. Niemcy nie zdążyli wysadzić wszystkich obiektów, dlatego dziś możemy zajrzeć do ich wnętrza. Dodatkowo mamy okazję poznać historię tajnych wojennych operacji i wejść do podziemnych kanałów. Również w Mamerkach mamy niepowtarzalną okazję żeby wspiąć się na wysoką wieżę widokową i zobaczyć wijące się w oddali jezioro Mamry z góry.
Mamerki bunkry Wehrmachtu – zwiedzanie atrakcji Mazur
  • Zdecydowanie w okolicach jeziora Mamry trzeba też pospacerować po uroczym Węgorzewie. Oprócz nowoczesnej mariny mamy okazję zobaczyć tu dawny zamek krzyżacki, który dziś dostaje nowe życie i jest w trakcie generalnego remontu. W Węgorzewie możemy również dotknąć wciąż żywej tradycji, jeśli tylko odwiedzimy Muzeum Kultury Ludowej. Tu możemy zobaczyć zabytkowe mazurskie chaty, odkryć zapomniane narzędzia, a nawet spróbować swoich sił przy kole garncarskim.
  • Śluza w Leśniewie to jedna z aż 10 śluz jakie miały powstać na Kanale Mazurskim, a śluza w Leśniewie jest pierwszą na kanale od strony jeziora Mamry. Sztucznie wykopany przekop ma około 20 metrów szerokości i maksymalnie 1,8 metra głębokości. Na przedniej ścianie śluzy widać wyraźnie wyżłobione miejsce na nazistowskiego orła. To rzadki przypadek zachowania w Polsce tak znienawidzonego symbolu.
Śluza w Leśniewie – tajemnicza budowla na Kanale Mazurskim
  • Giżycko jako stolica żeglarstwa i Wielkich Jezior Mazurskich może pochwalić się dużą dawką wodnych atrakcji, idealnych zarówno na aktywny wypoczynek, jak i słodkie leniuchowanie. Jednak w Giżycku znajdziesz również sporo zabytków, jak zjawiskowa Twierdza Boyen, nietypowy most obrotowy, czy przepiękny krzyżacki zamek. Nie brakuje tutaj też miejscówek dla wielbicieli pięknych widoków, nowoczesnych atrakcji dla dzieci i świetnych restauracji.
Giżycko – TOP 10 atrakcje stolicy Wielkich Jezior Mazurskich, co warto zobaczyć?

Jezioro Mamry to potężny i bardzo urozmaicony obszar. Na szlaku wielkich jezior mazurskich możemy nie tylko dotknąć i poczuć najdzikszą przyrodę, ale i poznać lokalne tradycje w okolicznych miasteczkach. Mamry ożywają latem strojąc się tysiącami białych żagli. Kurs na Mazury to idealny plan na udany wypad, dobra zabawa i mnóstwo atrakcji gwarantowane.

Plan wypadu nad jezioro Mamry

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, 11-600 Węgorzewo

Parking: parking przy miejskiej plaży w Węgorzewie nad Mamrami

Bilety Wstępu:

  • Rejs statkiem pasażerskim na trasie Giżycko – Węgorzewo (w dwie strony): bilet normalny 105 zł/os, bilet ulgowy 65zł/os

Czas trwania rejsu: 7 godz. w dwie strony z 2 godzinną przerwą na zwiedzanie Węgorzewa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments