Twierdza Boyen to największa atrakcja Giżycka, która zaskakuje nas na każdym kroku. 6 bastionów, 4 bramy oraz potężny mur z fosą, a to wszystko na obszarze ponad 100 hektarów. Czyż to nie brzmi imponująco? Jednak co ważne, ten dawny fort pruski możemy dziś zwiedzać, a zaglądając w jego najbardziej tajemnicze zakamarki, przy okazji odkrywać niezwykłe opowieści o żołnierskim życiu.

Twierdza Boyen to zdecydowanie najciekawsza militarna atrakcja Giżycka, która z lotu ptaka swoim kształtem przypomina nam wielką gwiazdę. Najlepszym punktem obserwacyjnym są jej długie na 4,5 kilometra mury, chociaż całego obiektu i tak nie jesteśmy w stanie objąć wzrokiem. Dziś cały potężny 100 hektarowy obiekt Twierdzy Boyen jest dostępny dla turystów, więc śmiało możemy ją zwiedzać i to na kilku trasach.

Jednak Twierdza Boyen to nie tylko obiekt militarny, dziś możemy tutaj dodatkowo wziąć udział w ciekawych wydarzeniach w fortecznym amfiteatrze. Twierdza Boyen to miejsce przesiąknięte tajemniczością i ciekawą historią, którą warto poznać.

Co jeszcze warto zobaczyć w Giżycku, czyli stolicy Mazur? Zaglądnij do wpisu poniżej i poznaj listę najciekawszych miejscówek, atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także polecanych restauracji.

Giżycko – TOP 10 atrakcje stolicy Wielkich Jezior Mazurskich, co warto zobaczyć?

Twierdza Boyen – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć do Twierdzy Boyen? Ta niezwykła militarna atrakcja Mazur leży na terenie Giżycka, dokładny adres to Turystyczna 1, 11-500 Giżycko. Jednak samo położenie twierdzy jest niezwykle malownicze i dodatkowo nieprzypadkowe, gdyż znajduje się w wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

Jeśli na zwiedzanie Twierdzy Boyen wybierasz się swoim samochodem to możesz śmiało zaparkować na płatnym parkingu tuż przy murach twierdzy. Albo na przestronnym parkingu na początku ulicy Turystycznej.


Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Twierdza Boyen Giżycko – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Godziny otwarcia Twierdzy Boyen w Giżycku:

 • kwiecień, październik: 9:00 – 16:00
 • maj, wrzesień: 9:00 – 17:00
 • czerwiec: 9:00 – 18:00
 • lipiec – sierpień: 9:00 – 19:00
 • listopad – marzec: 9:00 – 15:00

Cennik biletów wstępu:

 • W sezonie letnim (kwiecień-październik): bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 16 zł
 • W sezonie zimowym (listopad-marzec): bilet normalny 14 zł, bilet ulgowy 12 zł

Kto wybudował twierdzę Boyen? Historia największej twierdzy na Mazurach

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu inicjatorowi budowy twierdzy, czyli pruskiemu ministrowi wojny generałowi Hermanowi von Boyen. Budowa tego ogromnego bastionu miała ogromne znaczenie militarne, gdyż miała przede wszystkim bronić wschodnich granic Prus.

Możemy sobie jedynie wyobrażać, jak dużym przedsięwzięciem była budowa tak wielkiego kompleksu i to 160 lat temu. Zresztą sama twierdza dodatkowo na bieżąco była ciągle modernizowana i rozbudowywana. Można Śmiało powiedzieć, że obszar twierdzy był sporym miasteczkiem, w którym mieszkało nawet 3 tysięcy żołnierzy.

Co ciekawe w czasie I wojny światowej Twierdza Boyen okazała się miejscem nie do zdobycia dla wojsk rosyjskich. Jednak zimą 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła na jej teren już praktycznie bez walki.

Po wojnie przez kolejnych 12 lat teren twierdzy trafił w ręce Wojska Polskiego. Później zaczęło tu działać kilka spożywczych przedsiębiorstw. Jednak po ich likwidacji Twierdza Boyen stała się wreszcie obiektem dostępnym dla turystów.

Ile czasu zwiedza się Twierdzę Boyen?

Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Twierdzy Boyen? Do wyboru mamy trzy ścieżki zwiedzania oznaczone różnym kolorem:

 • Najkrótszy szlak niebieski jest też i najłatwiejszą trasą spacerową. Dodatkowo jest dostępny dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi. Czas zwiedzania to około 1 godz.
 • Trasa czerwona prowadzi nas przez wały i wszystkie dostępne obiekty wystawowe z ciekawą ekspozycją. Jednak na przejście tego szlaku trzeba poświęcić już około 1,5 godziny.
 • Szlak zielony to najdłuższy wariant i również najtrudniejszy szlak, prowadzi nas przez liczne schody oraz wzdłuż długich murów twierdzy. Ten wariant polecany jest dla prawdziwych odkrywców, warto się dodatkowo zaopatrzyć w latarkę. Czas zwiedzania tego szlaku zajmie nam około 2 godzin.

Co jest w Twierdzy Boyen? Najciekawsze obiekty

Zwiedzanie Twierdzy Boyen zaczynamy od reprezentacyjnej Bramy Giżyckiej z mostem zwodzonym i potężną fosą. Ciekawie prezentuje się na wejściu Kaponiera. To obiekt obronny w kształcie litery „U”, który miał za zadanie ochraniać bramę wjazdową przed nieproszonymi gośćmi.

Jednak dziś w kaponierze możemy usiąść przy stoliku i spróbować kawiarnianych smakołyków. Tuż po przejściu bramy Giżyckiej wchodzimy na szeroki dziedziniec. Tutaj wybieramy jedną z trzech ścieżek zwiedzania.

Już przy placu od razu rzuca się nam w oczy potężny budynek koszarowca “miecz”. To jeden z 3 koszarowców, jakie możemy zobaczyć w twierdzy. Przed laty pełnił on funkcję mieszkania dla żołnierzy.

Dziś w jego wnętrzu możemy zobaczyć historyczne wystawy poświęcone twierdzy, tu też znajduje się makieta całego kompleksu, która ułatwi nam jej lepsze poznanie. Oprócz tego na wystawie zobaczymy również umundurowanie żołnierzy rosyjskich i pruskich z I wojny światowej.

Intrygującym miejscem w twierdzy, do którego możemy zaglądnąć jest stanowisko obserwacyjne artylerii z pancerną kopułą. Co ciekawe jego betonowe ściany mają od 1,5 do 3 metrów grubości. Dodatkowo sama metalowa kopuła waży 9 ton. To jedyny taki obiekt na terenie Twierdzy Boyen.

Tuż obok znajduje się warsztat amunicyjny z ręczną widną, która transportowała pociski na wał. Dodatkowo ten budynek ma specjalną tubę głosową, która pomagała w komunikacji z pozostałymi pomieszczeniami. Spacerując po koronie wałów możemy zobaczyć stanowisko artylerii.

Co ciekawe w twierdzy było łącznie aż 86 takich punktów. Kolejnym ciekawym miejscem jest laboratorium prochowe, dziś w jego wnętrzu możemy zobaczyć replikę armaty z XIX wieku oraz pociski artylerii.

Twierdza Boyen – ciekawostki

Dziś wielkie i opuszczone miejsca Twierdzy Boyen robią na nas imponujące wrażenie. W potężnym zespole piekarni funkcjonowały kiedyś w 12 pomieszczeniach magazyny mąki, ubojnia, masarnia, piece, czy studnia. Do zakończenia II wojny światowej to miejsce zapewniało chleb nie tylko dla żołnierzy, ale i dla mieszkańców Giżycka.

Tuż obok znajdują się dwa potężnie i niestety spalone spichlerze magazynowe, które trafiły do twierdzy z wyspy Czarci Ostrów na jeziorze Śniardwy. Kolejnym bardzo oryginalnym miejscem w twierdzy jest stacja gołębi pocztowych. Mieszkało tu nawet 700 ptaków, które służyły do łączności. Budynek stajni z wozownią jest przykładem typowego pruskiego budownictwa. W jej wnętrzu możemy zobaczyć pojazdy i uprzęże konne.

Dziś Twierdza Boyen jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Giżycka. Nic dziwnego, ten potężny obiekt ma nam do opowiedzenie ciekawą prawie 200 letnią historię. Warto tu zajrzeć na nieco dłuższy spacer, by poznać jej najbardziej tajemnicze zakamarki.

Plan wypadu do Twierdzy Boyen

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, Turystyczna 1, 11-500 Giżycko

Parking: płatny parking przy ul. Turystycznej

Bilety Wstępu:

 • Twierdza Boyen – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy – 16 zł

Czas zwiedzania: 1,5 – 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments