Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Dlaczego warto przyjechać do Olsztyna? Żeby zobaczyć przepiękną starówkę i krzyżacki zamek, odwiedzić jedno z 11 jezior, nad którym leży Olsztyn, czy też wyruszyć na szalony spływ kajakiem po rzece Łyna. A to nie koniec atrakcji, bo czeka tu na Ciebie również świetna kuchnia Warmii, regionalny browar i niepowtarzalny marcepan królewiecki.

Olsztyn to jedno z najciekawszych miast w Polsce, idealnych zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy urlop. Z czego słynie Olsztyn? To miasto przepięknych zabytków z uroczym rynkiem, który tętni życiem, ciekawym zamkiem, w jakim mieszkał sam Mikołaj Kopernik, czy najstarszą w mieście, bo liczącą już ponad 400 lat bazylikę św. Jakuba.

Jednak dzisiejszy Olsztyn to przede wszystkim miasto nowoczesne, więc i jego atrakcje są nieszablonowe. Co jest fajnego w Olsztynie? Właśnie w Olsztynie możesz wyruszyć w niezapomnianą podróż do gwiazd odwiedzając drugie największe w Polsce planetarium, które jest świetną atrakcją dla dzieci. Równie ciekawe jest obserwatorium, jakie mieści się w zabytkowej wieży ciśnień.

A to nie koniec ciekawych atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Olsztynie, bo przecież miasto leży w otoczeniu aż 11 jezior. Zatem nie brakuje tu również atrakcji dla miłośników wodnych szaleństw. Swoich sił możemy spróbować  żeglując po jeziorach, łapać wiatr we włosach na pędzącej motorówce, czy na wakeboardingu.

Natomiast jeśli lubisz spędzać czas w otoczeniu lasu, to z pewnością przypadnie Ci do gustu wyprawa rowerowa wokół jeziora Ukiel, czy też jazda konna po tajemniczych olsztyńskich lasach. Warto dorzucić kilka wyjątkowych smaków Olsztyna. Świetna warmińska restauracja Cudne Manowce, regionalny browar Ukiel i rozpływający się w ustach marcepan królewiecki. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Olsztyn.


Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Olsztyn – gdzie leży? Dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak geograficznie Olsztyn leży na Warmii, w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, a przez miasto przepływa rzeka Łyna. Jednak pod względem historycznym Olsztyn był aż do zakończenia II wojny światowej miastem niemieckim o nazwie Allenstein, jakie leżało na ziemiach Prus. Dziś w Olsztynie mieszka w nim około 170 tysięcy osób.

Do Olsztyna można wygodnie dojechać z Warszawy bądź Gdańska drogą szybkiego ruchu S7, a następnie S51. Z Mazurami Olsztyn jest połączony droga nr 16. Jednak bez problemu można się tu dostać również pociągiem, albo autobusem.

Olsztyn to kompaktowe miasto, a jego najciekawsze atrakcje możesz zwiedzać na piechotę. Jednak jest też dobrze skomunikowany, więc śmiało nad jedno z jezior możesz się dostać korzystając z komunikacji publicznej. Albo wybrać rowerowe zwiedzanie miasta.

Olsztyn – krótka historia i ciekawostki

Na przestrzeni wieków Olsztyn trafiał we władanie różnych państw, dzięki czemu stał się barwnym i wielokulturowym miastem. Do dziś zwiedzając jego zakamarki możemy natrafić na sąsiadujące ze sobą kościoły katolickie, czy protestanckie, które tworzą wyjątkową mozaikę Olsztyna.

Podczas II wojny światowej Olsztyna nie ominęły zniszczenia. Straty szacuje się na około 36%, a na tak zwane ziemie odzyskane trafiali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, Wilna, czy centralnej Polski. To również dzięki nim Olsztyn stał się kolorowym i nowoczesnym  miastem.

Jednak jak się okazuje z wojennej zawieruchy cudem ocalały olsztyńskie kościoły. Jak to możliwe? Wszystko dzięki proboszczowi Janowi Hanowskiemu, który podobno przekupił Rosjan, dzięki niemu do dziś możemy oglądać w Olsztynie wyjątkowe perełki.

Olsztyn to miasto filmowe, zachwyciło się nim wielu reżyserów, a jednym z najpopularniejszych seriali jakie kręcone były na terenie miasta była “Stawka Większa niż Życie”. A dziś możesz dodatkowo wyruszyć na zwiedzanie miasta śladami tego kultowego serialu.

1. Rynek w Olsztynie – najciekawsze atrakcje na Starówce

Zwiedzanie Olsztyna najlepiej rozpocząć od jego serca, czyli rynku. To tutaj mamy okazję poznać ponad 600 letnią historię miasta. Odrywając zakątki olsztyńskiej starówki zobaczycie m.in. Stary Ratusz, który otaczają urocze kamienice z mnóstwem knajpek, kawiarni i restauracji.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Wysoka Brama, która jako jedyna z trzech bram pozostała w dawnych murach miasta. Z rynku widzimy też wyraźnie górującą nad Olsztynem wieżę Bazyliki Konkatedralnej.

Nie możemy też przejść obojętnie obok ławeczki Mikołaja Kopernika, na której przysiadł tuż przed zamkiem. Zatem zdjęcie ze słynnym astronomem będzie świetną pamiątką z Olsztyna.

A jeśli szukasz wyjątkowej pamiątki w postaci rękodzieła to warto zajrzeć na Targ Rybny, gdzie znajdziecie wiele małych straganów. Tutaj również jest Dom Gazety Olsztyńskiej, czyli wyjątkowe muzeum, w którym można lepiej poznać zawiłe losy miasta.

Olsztyn – najciekawsze zabytki i atrakcje Starego Miasta

2. Zamek w Olsztynie – najstarszy zabytek miasta z dodatkowymi atrakcjami

Z czego jest znany Olsztyn? Zamek Kapituły Warmińskiej to imponująca gotycka budowla jest wizytówką miasta. Dlaczego warto go odwiedzić? Żeby zobaczyć piękną panoramę Olsztyna z zamkowej wieży i odkryć miejsca, w których bywał sam Mikołaj Kopernik.

Zdecydowanie największą atrakcją zamku jest tablica Kopernika, którą stworzył na zamkowych krużgankach, by móc obserwować nieznane wtedy astronomiczne tajemnice. Oprócz tego na wystawach zamkowych zobaczymy również wyjątkową salę z efektownym kryształowym sklepieniem.

Ale to nie wszystko! Na dziedzińcu zamku możecie spotkać wyjątkowe kamienne postaci, czyli baby pruskie. Nie do końca jest nam znany cel powstania tych posągów, jednak sam ich wiek datuje się na czasy średniowiecza. Co ciekawe, posągi przedstawiają wojowników, a nie jak nazwa wskazuje postaci kobiet. Jedno jest pewne, baby pruskie skrywają w sobie niemałą tajemnicę!

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie: ceny biletów wstępu: bilet normalny 26 zł, bilet ulgowy – 18 zł. Wejście na wieżę zamku – 12 zł

Godziny otwarcia w sezonie letnim: poniedziałek – nieczynne, wtorek – niedziela: 10:00 – 17:00

Czas zwiedzania zamku w Olsztynie: 1 – 1,5 godz.

3. Olsztyn i jego atrakcje z kajaka – spływ rzeką Łyną, najdłuższą na Warmii i Mazurach

Co robić w weekend w Olsztynie? Niewiele miast w Polsce oferuje nam możliwość poznania go od strony rzeki. Inaczej jest w Olsztynie, tutaj możemy wsiąść w kajak w samym centrum miasta i ruszyć w kilkugodzinny spływ, nie wypływając przy tym poza jego obszar.

Na krótki rekreacyjny spływ polecamy Wam odcinek Łyny od olsztyńskiej “Niagary”, czyli jazu nieopodal zamku, aż do elektrowni wodnej u ujścia rzeki Wadąg. Na trasie mijamy urocze miejskie tereny Olsztyna, a nad naszymi głowami wyrastają nawet dwa potężne ceglane mosty kolejowe.

To świetna atrakcja Olsztyna dla dzieci! Większość trasy płyniemy lasem, wśród wysokich wzgórz porośniętych szumiącymi drzewami, które w lecie serwują nam przyjemny cień.  Podczas spływu Łyną towarzyszą nam również śnieżnobiałe łabędzie, brzęczące nad uszami granatowe ważki i ukrywające się w trzcinach całe kacze rodziny.

Na końcu tego 5 km odcinka szlaku Łyny docieramy do elektrowni wodnej. W tym miejscu do Łyny wpada rzeka Wadąg. Właśnie tutaj możemy zakończyć nasz spływ, jaki pokonamy rekreacyjnym tempem w niespełna 2 godziny. Jednak dla bardziej wytrwałych kajakarzy polecamy kontynuację spływu po Łynie.

Rzeka Łyna swoje źródła bierze we wsi Łyna. Przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie i obwód kaliningradzki, gdzie uchodzi do rzeki Pregoła. Łącznie liczy 264 km, z czego 215 km na terenie Polski. Spływ Łyną dostarcza nam wielu różnorodnych wrażeń, bo charakter rzeki się zmienia. Płyniemy przez malownicze zakola, rozległe łąki, szumiące lasy, czy wartkie przełomy. Zdecydowanie odcinek przez Olsztyn jest bardzo spokojny, więc polecamy go dla całych rodzin z dziećmi, dlatego spływ Łyną będzie świetną atrakcją podczas zwiedzania Olsztyna.

Koszt wynajęcia kajaka 2 osobowego: Kajaki Olsztyn – 80 zł/kajak.

4. Seans w Planetarium – co robić z dziećmi w Olsztynie?

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć w podróż do gwiazd? Nic prostszego, bo właśnie w Olsztynie znajdziecie drugie największe planetarium w Polsce, które wszystkich zaprasza na kosmiczny wypad. Budynek planetarium liczy już prawie 50 lat, a został otwarty w wyjątkowym dniu, bo w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Oczywiście z zewnątrz planetarium w Olsztynie ma charakterystyczną kopułę, która mierzy 15 m średnicy. Na wyjątkowy seans do planetarium mogą się wybrać wszyscy turyści, niezależnie od wieku. Tym bardziej, że seanse wyświetlane są w technologii FullDome. Co robić z dziećmi w Olsztynie? Dla najmłodszych przygotowane są ciekawe seanse w Planetarium, podczas których możemy dowiedzieć się jak wygląda lot w kosmos i jak się do niego przygotować.

Dla starszych widzów polecamy się wybrać w wyjątkowe podróże przez układ słoneczny. Podczas projekcji na żywo, prowadzonej przez astronoma na kopule planetarium możemy zobaczyć, jak będzie wyglądało dziś nocne niebo, odwiedzimy też poszczególne planety z ich księżycami oraz dowiemy się czym jest Droga Mleczna. Z pewnością planetarium jest jedną z najciekawszych atrakcji Olsztyna zarówno dla dorosłych i dzieci.

Ceny biletów wstępu do Planetarium w Olsztynie – bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 13 zł

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:30 – 18:00, sobota – niedziela: 10:30 – 18:00

Czas trwania seansu w Planetarium: około 45 min.

5. Jezioro Ukiel – żeglowanie po największym jeziorze Olsztyna

Jak przystało na stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyn może się pochwalić sporą ilością wodnych atrakcji. Jezioro Ukiel to największe i najgłębsze z olsztyńskich jezior. Jego powierzchnia liczy aż 412 ha. Z lotu ptaka dostrzeżemy, że dość mocno się wije, stąd też miejscowi mówią na nie jezioro “Krzywe“. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, więc zobaczymy tu urocze zatoki, półwyspy, wysokie brzegi, czy dzikie plaże.

Gdzie iść na randkę w Olsztynie? Jeśli szukasz nieszablonowego pomysłu to warto wybrać się na romantyczny rejs stakiem, gdzie możemy wynająć żaglówkę ze sternikiem. Dodatkowo wtedy też pod okiem profesjonalisty możemy sami spróbować swoich sił za sterami.

Podczas rejsu odkryjemy też jak nazywają się poszczególne części jachtu, czy sprawdzimy głębokość dna przy pomocy echosondy. Łapanie wiatru w żagle to jedna z przyjemniejszych atrakcji Olsztyna, która przypadnie do gustu zarówno dużym, jak i małym turystom.

Koszt wynajmu żaglówki ze sternikiem: Super Yachting Olsztyn – 200 zł/h, www.superyachting.pl

6. Najpiękniejszy kościół w Olsztynie – Bazylika św. Jakuba

Na gwarnej starówce Olsztyna możemy znaleźć również i mistyczne miejsce, gdzie złapiemy chwilę wyciszenia. Swoje kroki warto skierować do najstarszego kościoła w mieście, czyli Bazyliki Konkatedralnej św. Jakuba. Wysoką wieżę kościoła widać z różnych części miasta.

W przeciwieństwie do oszałamiającego i wręcz przytłaczającego wyglądu bazyliki z zewnątrz, jej wnętrze jest dość skromne. Jak przystało na gotycki kościół sufity naw są niezwykle wysokie, przez co w świątyni czujemy się bardzo mali.

W olsztyńskiej bazylice warto zwrócić uwagę na wiekowy tryptyk w nawie bocznej i tabernakulum w ołtarzu głównym. Co ciekawe, przez parę lat organistą był tu Feliks Nowowiejski, czyli kompozytor słynnej “Roty”.

7. Plaża miejska w Olsztynie – atrakcja rodzin z dziećmi

Jak fajnie spędzić czas w Olsztynie? Olsztyn to miasto idealne również do przyjemnego leniuchowania na piaszczystej plaży miejskiej. Wytyczone kąpieliska, molo i wodny plac zabaw, to zdecydowanie atrakcje dla całych rodzin. Oprócz tego przy jeziorze Ukiel jest skatepark, boiska do siatkówki i wypożyczalnia rowerków wodnych.

Plaża miejska to miejsce, które tętni życiem od wschodu słońca, aż do późnych godzin wieczornych. A to za sprawą licznych restauracji, lodziarni i barów. Gdzie w Olsztynie na spacer? Plaża miejska jest ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców Olsztyna i żądnych wrażeń turystów, wzdłuż brzegu ciągnie się deptak, który jest idealnym miejscem na spacery przy zachodzie słońca.

8. Obserwatorium – co fajnego zobaczyć w Olsztynie?

W 24 metrowej wieży ciśnień, którą zdobi charakterystyczna czerwona cegła, mieści się obserwatorium w Olsztynie. Już sama jej lokalizacja jest ciekawa, bo wieża stoi na najwyższym wzniesieniu miasta, czyli wzgórzu św. Andrzeja. Zatem nie trudno się domyślić, że to też świetny punkt widokowy na cały Olsztyn. Taką właśnie panoramę miasta możemy podziwiać z tarasu widokowego. Jednak wnętrze Obserwatorium jest niemniej ciekawe.

Wędrując po krętych schodach odkrywamy kolejno niewielkie sale z ciekawymi ekspozycjami. Poznajemy tutaj metody pomiarów astronomicznych, zobaczymy najprawdziwsze meteoryty, które przybyły na ziemię z kosmosu, czy też okruchy skał księżycowych, jakie trafiły na naszą planetę podczas pierwszej wyprawy na księżyc misji Apollo 11.

Co więcej, na najwyższym poziomie obserwatorium przy pomocy teleskopu możemy podziwiać aktywność słońca, a nocą warto odwiedzić Obserwatorium, żeby zobaczyć z bliska rozgwieżdżone niebo. Taka przygoda to nie lada atrakcja Olsztyna, którą możemy sobie zaserwować w samym środku miasta.

Ceny biletów wstępu:

  • Obserwatorium w Olsztynie – bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy – 11 zł
  • Nocne pokazy nieba – bilet normalny 14 zł, bilet ulgowy – 9 zł

Godziny otwarcia: niedziela – nieczynne, poniedziałek – sobota: 9:30 – 17:00

Czas zwiedzania Obserwatorium: 1 godz.

9. Szlaki rowerowe Olsztyna – Łynostrada i szlak wokół jeziora Ukiel

Olsztyn jest przyjaznym miastem również dla rowerzystów. Znajdziemy tu sporo świetnie przygotowanych ścieżek rowerowych dla całych rodzin. Jedną z ciekawych i mało wymagających tras jest szlak rowerowy wokół jeziora Ukiel.

Mamy tutaj do pokonania około 17 km, które przejedziemy rekreacyjnym tempem w około 1 – 1,5 godz. Szlak jest różnorodny, bo jeździmy zarówno po szutrowych leśnych ścieżkach wzdłuż jeziora, jak i po asfaltowych trasach. Dodatkowo mijamy kilka świetnych punktów widokowych na jezioro i parę miejsc do odpoczynku bezpośrednio nad wodą. Wycieczkę rowerową najlepiej rozpocząć przy plaży miejskiej, gdzie jest wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Nieco dłuższa jest trasa dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, czyli Warmińska Łynostrada. Ten szlak rowerowy liczy w sumie 66 km i łączy Olsztyn z Lidzbarkiem Warmińskim. Nazwa szlaku nawiązuje oczywiście do rzeki Łyny, która jest najdłuższą rzeką województwa.

Łynostrada zaczyna się w Olsztynie i ciągnie się na początku wzdłuż rzeki, aż do elektrowni wodnej, ten odcinek liczy około 12 km. Zdecydowanie Łynostrada będzie ciekawą atrakcją na poznanie Olsztyna dla miłośników dwóch kółek.

Koszt wynajmu roweru: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie – 20 zł/ 1,5 h, www.osir.olsztyn.pl

10. Marcepan Królewiecki – warsztaty produkcji olsztyńskiego smakołyku

Czy wiesz, co jest sztandarowym smakołykiem Olsztyna, który warto ze sobą zabrać do domu? Oczywiście marcepan królewiecki! Marcepan to najstarszy produkt cukierniczy na świecie, jednak ten olsztyński wyróżnia wyjątkowy aromat. Polecamy Wam gorąco wziąć udział w świetnych warsztatach produkcji marcepana. Odbywają się w dawnej, przedwojennej kamienicy Fortuna na rynku w Olsztynie, dziś to Kawiarnia Moja.

Na warsztatach sami spróbujecie swoich sił w stworzeniu pysznych marcepanów. Dowiecie się na nich, między innymi, że swój wyjątkowy smak zawdzięczają tylko 3 składnikom! Tworzą je migdały zmieszane z cukrem oraz woda różana, która nadaje marcepanom niesamowity aromat. Ciekawy jest też proces pieczenia, gdzie karmelizujemy górną warstwę marcepanów, a spód zostaje surowy.

Po takich słodkich warsztatach i kulinarnych opowieściach właścicieli, możemy zasiąść przy filiżance kawy i rozkoszować się smakiem marcepana. Dlaczego warto zabrać marcepany ze sobą na pamiątkę? Po pierwsze to elegancki prezent, a po drugie to najlepsze lekarstwo na wiele schorzeń i dodatkowo skuteczny afrodyzjak.

11. Rejsy motorówką po jeziorze Ukiel – co robić w weekend w Olsztynie?

Rejs łodzią motorową po jeziorze Ukiel będzie świetnym połączeniem rekreacji z możliwością poznania dzikich nabrzeży jeziora. Podczas szalonej przejażdżki poczujemy wiatr we włosach, krople wody na ciele i dreszczyk emocji. Co najważniejsze, ta atrakcja jest dostępna dla każdego bez wyjątku. A co się z tym wiąże, nie musimy mieć specjalnych uprawnień, bo wyruszamy z przeszkolonym sternikiem, który zabiera nas w niezapomnianą podróż.

Koszt wynajmu motorówki: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie – 400 zł/h, www.osir.olsztyn.pl

12. Tradycyjne warmińskie gospodarstwo Kojrys – atrakcje Olsztyna z siodła

Jeśli lubisz kontakt z naturą i ze zwierzętami w towarzystwie dobrej zabawy i regionalnych smaków, to koniecznie odwiedź stadninę koni Kojrys. To miejsce, w którym możesz się wybrać na przejażdżkę w siodle z instruktorem. Nawet jeśli jesteś początkujący! Natomiast dla bardziej zaawansowanych jeźdźców organizowane są specjalne rajdy konne.

Wydawałoby się, że to gospodarstwo leży gdzieś na rubieżach Warmii. Jednak jak się okazuje, wcale nie wyjeżdżamy z terenów miasta! To prawdziwy fenomen Olsztyna. Tradycyjne warmińskie gospodarstwo przenosi nas w dawne czasy, gdzie możemy na własnej skórze poczuć i posmakować prawdziwego wiejskiego życia.

W ogromnej Ludowej Stodole organizowane są folkowe imprezy, koncerty, a nawet wesela w wiejskim stylu. Tutaj na drewnianej scenie i w otoczeniu porozrzucanego siana możemy się świetnie bawić. Takich atrakcji Olsztyna z pewnością się nie spodziewaliście. Co więcej, jest to jedno z takich miejsc, które przyciąga jak magnes i do którego chętnie się wraca.

Koszt jazdy konnej: Kojrys Olsztyn – 40 zł/h, www.kojrys.pl

13. Najlepsze restauracje w Olsztynie – gdzie warto zjeść?

Będąc w Olsztynie koniecznie musisz spróbować tutejszych regionalnych potraw. Oczywiście na stołach królują ryby, jednak dużym uznaniem cieszą się tutaj zupy z nietypową szczawiową, a także lokalne dzyndzałki z hreczką (pierogi z kaszą gryczaną) i plińce (grube placki ziemniaczane).

Na deser najlepiej skosztować niepowtarzalny w smaku marcepan królewiecki. Smaki Warmii to połączenie wpływów kuchni staropolskiej, pruskiej i kresów wschodnich. A gdzie znaleźć najlepsze regionalne restauracje, kawiarnie i nowoczesne bary w Olsztynie?

Olsztyn najlepsze restauracje – TOP 7 miejsc, gdzie warto zjeść dobrze i tanio
  • Cudne Manowce – najlepsza regionalna restauracja Olsztyna na Starym Mieście, w której skosztujesz zupy szczawiowej ze ślimakami, karmuszkę, podpłomyki, czy dzyndzałki. Wszystkie produkty są od lokalnych dostawców!
  • Kawiarnia Moja serwuje najlepszą kawę i desery w Olsztynie, dodatkowo możesz tu kupić słynny marcepan królewiecki, który jest sztandarowym smakołykiem Olsztyna.
  • Browar Ukiel to wyborne kraftowe piwo prosto z Olsztyna. Piwo APA o lekkim herbacianym posmaku, szlachetny czekoladowy porter z nutą tytoniu, a do tego flagowy West Coast IPA z wyczuwalnymi nutami owoców.
  • Restauracja Omega to idealne miejsce na romantyczną kolację w Olsztynie i to z widokiem na jezioro. Warto tu spróbować zupy z raka czy orzeźwiającej zupy szczawiowej, albo jednej z wyśmienitych ryb, a to wszystko podane niezwykle elegancko.
  • Handmade Cafe & Pub to nowoczesny bar z restauracją w samym centrum Olsztyna. Warto tu skoczyć na drinka i wciągnąć super smacznego burgera.
  • Smażalnia Bycza Ryba nad jeziorem Ukiel to idealna miejscówka na szybki i tai obiad w Olsztynie. Knajpa leży na plaży miejskiej przy samym jeziorze Ukiel. Pyszny sandacz czy wędzona rybka w towarzystwie klasycznych frytek i surówki to obowiązkowe menu na plaży.
  • Naturalne lody Kroczek w Olsztynie to miejsce z wieloletnią tradycją. Oprócz klasycznych smaków z dzieciństwa mamy okazję spróbować nieco bardziej wyrafinowanych połączeń, jak lody o smaku bazylii, miodu czy też z dodatkiem selera lub pietruszki.

14. Wakeboard Olsztyn – atrakcje z nutą adrenaliny

Czy jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych? Jeśli tak, to nie możesz przejść obojętnie i nie spróbować swoich sił na wakeboardzie. Tę ciekawą atrakcję dla fanów sportów wodnych znajdziecie w NiceBay Wakepark Olsztyn. A jeśli nigdy nie próbowałeś swoich sił w tej dyscyplinie, to zdecydowanie trzeba to szybko nadrobić.

Cała zabawa polega na tym, że płyniemy na desce, trzymając się liny wyciągu, którego szybkość jest regulowana w zależności od naszych umiejętności. Dla bardziej zaawansowanych są przygotowane nawet skocznie.

Nad wszystkich czuwa oczywiście instruktor. Baza wakeboardu mieści się w uroczej i spokojnej zatoce jeziora Ukiel w sąsiedztwie ścieżki rowerowej i małego baru.

Koszt przejażdżki na wakeboardzie: NiceBay Wakepark Olsztyn – 70 zł/h z wynajęciem sprzętu, www.nicebay.pl

15. Nurkowanie w Olsztynie – nieszablonowa atrakcja stolicy Warmii

Podwodny świat jeziora Ukiel skrywa wiele tajemnic, które również możemy sami odkrywać. Jedną z atrakcji Olsztyna jest możliwość nurkowania w głębinach jeziora. Do takiej wyprawy trzeba się jednak odpowiednio przygotować pod czujnym okiem instruktora.

Dla początkujących zabawa zaczyna się od przygotowania teoretycznego oraz początków nurkowania na basenie. Na bardziej wprawnych nurków czeka już nurkowanie w otchłani jeziora Ukiel.

Koszt nurkowania: Aquadiver Olsztyn – 250 zł/ os nurkowanie intro z instruktorem + wykład, www.aquadiver.pl

Olsztyn to wyjątkowo barwne miasto, w którym po prostu nie da się nudzić. Nie ma znaczenia czy lubisz przemierzać zamkowe zakamarki, łapać wiatr we włosy na jeziorze, czy odkrywać miasto na dwóch kółkach, tutaj z pewnością przyjemnie spędzisz czas. Jeśli wybierasz się na rodzinny wyjazd lub romantyczną podróż we dwoje, Olsztyn jest świetnym planem na wypad dla każdego.

Ten artykuł powstał w ramach współpracy z miejskim portalem turystycznym Visit Olsztyn. O wszystkich atrakcjach Olsztyna, polecanych noclegach i najlepszych restauracjach, dowiesz się dodatkowo ze strony internetowej:

https://visit.olsztyn.eu/

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments