Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Dlaczego warto przyjechać do Olsztyna? Żeby zobaczyć przepiękną starówkę i krzyżacki zamek, odwiedzić jedno z 11 jezior, nad którym leży Olsztyn, czy też wyruszyć na szalony spływ kajakiem po rzece Łyna. A to nie koniec atrakcji, bo czeka tu na Ciebie również świetna kuchnia Warmii, regionalny browar i niepowtarzalny marcepan królewiecki.

Spis treści

Olsztyn to jedno z najciekawszych miast w Polsce, idealnych zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy urlop. To zdecydowanie jedno z najciekawszych miast w warmińsko-mazurskim. Z czego słynie Olsztyn? To miasto przepięknych zabytków z uroczym rynkiem, ciekawym zamkiem, w jakim mieszkał sam Mikołaj Kopernik czy też najstarszą w mieście bazyliką św. Jakuba.

Jednak dzisiejszy Olsztyn to przede wszystkim miasto nowoczesne, więc i jego atrakcje są nieszablonowe. Co jest fajnego w Olsztynie? Właśnie w Olsztynie możesz wyruszyć w niezapomnianą podróż do gwiazd odwiedzając drugie największe w Polsce planetarium, które jest świetną atrakcją dla dzieci. Równie ciekawe jest obserwatorium, jakie mieści się w zabytkowej wieży ciśnień.

A to nie koniec ciekawych atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Olsztynie, bo przecież miasto leży w otoczeniu aż 11 jezior. Zatem nie brakuje tu również atrakcji dla miłośników wodnych szaleństw. Warto dorzucić regionalną kuchnię Olsztyna. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Olsztyn.

Olsztyn – gdzie leży? Dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak geograficznie Olsztyn jest jedną z atrakcji Warmii, leży w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, a przez miasto przepływa rzeka Łyna.

Jednak pod względem historycznym Olsztyn był aż do zakończenia II wojny światowej miastem niemieckim o nazwie Allenstein, jakie leżało na ziemiach Prus. Dziś w Olsztynie mieszka w nim około 170 tysięcy osób.

Olsztyn – krótka historia i ciekawostki

Na przestrzeni wieków Olsztyn trafiał we władanie różnych państw, dzięki czemu stał się barwnym i wielokulturowym miastem. Do dziś zwiedzając jego zakamarki możemy natrafić na sąsiadujące ze sobą kościoły katolickie, czy protestanckie, które tworzą wyjątkową mozaikę Olsztyna.

Podczas II wojny światowej Olsztyna nie ominęły zniszczenia. Straty szacuje się na około 36%, a na tak zwane ziemie odzyskane trafiali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, Wilna, czy centralnej Polski. To również dzięki nim Olsztyn stał się kolorowym i nowoczesnym  miastem.

Jednak jak się okazuje z wojennej zawieruchy cudem ocalały olsztyńskie kościoły. Jak to możliwe? Wszystko dzięki proboszczowi Janowi Hanowskiemu, który podobno przekupił Rosjan, dzięki niemu do dziś możemy oglądać w Olsztynie wyjątkowe perełki.

Olsztyn to miasto filmowe, zachwyciło się nim wielu reżyserów, a jednym z najpopularniejszych seriali jakie kręcone były na terenie miasta była “Stawka Większa niż Życie”. A dziś możesz dodatkowo wyruszyć na zwiedzanie miasta śladami tego kultowego serialu.

1. Rynek w Olsztynie – najciekawsze atrakcje na Starówce

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od najciekawszych zabytków w Olsztynie, gdzie mamy okazję poznać ponad 600 letnią historię miasta. Odrywając zakątki olsztyńskiej starówki zobaczycie m.in. Stary Ratusz, który otaczają urocze kamienice z mnóstwem knajpek, kawiarni i restauracji.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Wysoka Brama, która jako jedyna z trzech bram pozostała w dawnych murach miasta. Z rynku widzimy też wyraźnie górującą nad Olsztynem wieżę Bazyliki Konkatedralnej.

Nie możemy też przejść obojętnie obok ławeczki Mikołaja Kopernika, na której przysiadł tuż przed zamkiem. Zatem zdjęcie ze słynnym astronomem będzie świetną pamiątką z Olsztyna.

A jeśli szukasz wyjątkowej pamiątki w postaci rękodzieła to warto zajrzeć na Targ Rybny, gdzie znajdziecie wiele małych straganów. Tutaj również jest Dom Gazety Olsztyńskiej, czyli wyjątkowe muzeum, w którym można lepiej poznać zawiłe losy miasta.

2. Zamek w Olsztynie – najstarszy zabytek miasta z dodatkowymi atrakcjami

Z czego jest znany Olsztyn? Zamek Kapituły Warmińskiej to imponująca gotycka budowla jest wizytówką miasta. Dlaczego warto go odwiedzić? Żeby zobaczyć piękną panoramę Olsztyna z zamkowej wieży i odkryć miejsca, w których bywał sam Mikołaj Kopernik.

Zdecydowanie największą atrakcją zamku jest tablica Kopernika, którą stworzył na zamkowych krużgankach, by móc obserwować nieznane wtedy astronomiczne tajemnice. Oprócz tego na wystawach zamkowych zobaczymy również wyjątkową salę z efektownym kryształowym sklepieniem.

Ale to nie wszystko! Na dziedzińcu zamku możecie spotkać wyjątkowe kamienne postaci, czyli baby pruskie. Nie do końca jest nam znany cel powstania tych posągów, jednak sam ich wiek datuje się na czasy średniowiecza. Co ciekawe, posągi przedstawiają wojowników, a nie jak nazwa wskazuje postaci kobiet. Jedno jest pewne, baby pruskie skrywają w sobie niemałą tajemnicę!

3. Olsztyn: aktywne atrakcje – spływ kajakowy rzeką Łyną, najdłuższą na Warmii i Mazurach

Co robić w weekend w Olsztynie? Niewiele miast w Polsce oferuje nam możliwość poznania go od strony rzeki. Inaczej jest w Olsztynie, tutaj możemy wsiąść w kajak w samym centrum miasta i ruszyć w kilkugodzinny spływ, nie wypływając przy tym poza jego obszar.

Na krótki rekreacyjny spływ polecamy Wam odcinek Łyny od olsztyńskiej “Niagary”, czyli jazu nieopodal zamku, aż do elektrowni wodnej u ujścia rzeki Wadąg. Na trasie mijamy urocze miejskie tereny Olsztyna, a nad naszymi głowami wyrastają nawet dwa potężne ceglane mosty kolejowe.

To świetna atrakcja Olsztyna dla dzieci! Większość trasy płyniemy lasem, wśród wysokich wzgórz porośniętych szumiącymi drzewami, które w lecie serwują nam przyjemny cień.  Podczas spływu Łyną towarzyszą nam również śnieżnobiałe łabędzie, brzęczące nad uszami granatowe ważki i ukrywające się w trzcinach całe kacze rodziny.

Na końcu tego 5 km odcinka szlaku Łyny docieramy do elektrowni wodnej. W tym miejscu do Łyny wpada rzeka Wadąg. Właśnie tutaj możemy zakończyć nasz spływ, jaki pokonamy rekreacyjnym tempem w niespełna 2 godziny. Jednak dla bardziej wytrwałych kajakarzy polecamy kontynuację spływu po Łynie.

Rzeka Łyna swoje źródła bierze we wsi Łyna. Przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie i obwód kaliningradzki, gdzie uchodzi do rzeki Pregoła. Łącznie liczy 264 km, z czego 215 km na terenie Polski. Spływ Łyną dostarcza nam wielu różnorodnych wrażeń, bo charakter rzeki się zmienia. Płyniemy przez malownicze zakola, rozległe łąki, szumiące lasy, czy wartkie przełomy. Zdecydowanie odcinek przez Olsztyn jest bardzo spokojny, więc polecamy go dla całych rodzin z dziećmi, dlatego spływ Łyną będzie świetną atrakcją podczas zwiedzania Olsztyna.

4. Seans w Planetarium – co robić z dziećmi w Olsztynie?

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć w podróż do gwiazd? Nic prostszego, bo właśnie w Olsztynie znajdziecie drugie największe planetarium w Polsce, które wszystkich zaprasza na kosmiczny wypad. Budynek planetarium liczy już prawie 50 lat, a został otwarty w wyjątkowym dniu, bo w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Oczywiście z zewnątrz planetarium w Olsztynie ma charakterystyczną kopułę, która mierzy 15 m średnicy. Na wyjątkowy seans do planetarium mogą się wybrać wszyscy turyści, niezależnie od wieku. Tym bardziej, że seanse wyświetlane są w technologii FullDome. Co robić z dziećmi w Olsztynie? Dla najmłodszych przygotowane są ciekawe seanse w Planetarium, podczas których możemy dowiedzieć się jak wygląda lot w kosmos i jak się do niego przygotować.

Dla starszych widzów polecamy się wybrać w wyjątkowe podróże przez układ słoneczny. Podczas projekcji na żywo, prowadzonej przez astronoma na kopule planetarium możemy zobaczyć, jak będzie wyglądało dziś nocne niebo, odwiedzimy też poszczególne planety z ich księżycami oraz dowiemy się czym jest Droga Mleczna. Z pewnością planetarium jest jedną z najciekawszych atrakcji Olsztyna zarówno dla dorosłych i dzieci.

5. Jezioro Ukiel – żeglowanie po największym jeziorze Olsztyna

Jak przystało na stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyn może się pochwalić sporą ilością wodnych atrakcji. Jezioro Ukiel to największe i najgłębsze z olsztyńskich jezior. Jego powierzchnia liczy aż 412 ha. Z lotu ptaka dostrzeżemy, że dość mocno się wije, stąd też miejscowi mówią na nie jezioro “Krzywe“. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, więc zobaczymy tu urocze zatoki, półwyspy, wysokie brzegi, czy dzikie plaże.

Gdzie iść na randkę w Olsztynie? Jeśli szukasz nieszablonowego pomysłu to warto wybrać się na romantyczny rejs stakiem, gdzie możemy wynająć żaglówkę ze sternikiem. Dodatkowo wtedy też pod okiem profesjonalisty możemy sami spróbować swoich sił za sterami.

Podczas rejsu odkryjemy też jak nazywają się poszczególne części jachtu, czy sprawdzimy głębokość dna przy pomocy echosondy. Łapanie wiatru w żagle to jedna z przyjemniejszych atrakcji Olsztyna, która przypadnie do gustu zarówno dużym, jak i małym turystom.

6. Najpiękniejszy kościół w Olsztynie – Bazylika św. Jakuba

Na gwarnej starówce Olsztyna możemy znaleźć również i mistyczne miejsce, gdzie złapiemy chwilę wyciszenia. Swoje kroki warto skierować do najstarszego kościoła w mieście, czyli Bazyliki Konkatedralnej św. Jakuba. Wysoką wieżę kościoła widać z różnych części miasta.

W przeciwieństwie do oszałamiającego i wręcz przytłaczającego wyglądu bazyliki z zewnątrz, jej wnętrze jest dość skromne. Jak przystało na gotycki kościół sufity naw są niezwykle wysokie, przez co w świątyni czujemy się bardzo mali.

W olsztyńskiej bazylice warto zwrócić uwagę na wiekowy tryptyk w nawie bocznej i tabernakulum w ołtarzu głównym. Co ciekawe, przez parę lat organistą był tu Feliks Nowowiejski, czyli kompozytor słynnej “Roty”.

7. Plaża miejska w Olsztynie – atrakcja rodzin z dziećmi

Jak fajnie spędzić czas w Olsztynie? Olsztyn to miasto idealne również do przyjemnego leniuchowania na piaszczystej plaży miejskiej. Wytyczone kąpieliska, molo i wodny plac zabaw, to zdecydowanie atrakcje dla całych rodzin. Oprócz tego przy jeziorze Ukiel jest skatepark, boiska do siatkówki i wypożyczalnia rowerków wodnych.

Plaża miejska to miejsce, które tętni życiem od wschodu słońca, aż do późnych godzin wieczornych. A to za sprawą licznych restauracji, lodziarni i barów. Gdzie w Olsztynie na spacer? Plaża miejska jest ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców Olsztyna i żądnych wrażeń turystów, wzdłuż brzegu ciągnie się deptak, który jest idealnym miejscem na spacery przy zachodzie słońca.

8. Obserwatorium – co fajnego zobaczyć w Olsztynie?

W 24 metrowej wieży ciśnień, którą zdobi charakterystyczna czerwona cegła, mieści się obserwatorium w Olsztynie. Już sama jej lokalizacja jest ciekawa, bo wieża stoi na najwyższym wzniesieniu miasta, czyli wzgórzu św. Andrzeja. Zatem nie trudno się domyślić, że to też świetny punkt widokowy na cały Olsztyn. Taką właśnie panoramę miasta możemy podziwiać z tarasu widokowego. Jednak wnętrze Obserwatorium jest niemniej ciekawe.

Wędrując po krętych schodach odkrywamy kolejno niewielkie sale z ciekawymi ekspozycjami. Poznajemy tutaj metody pomiarów astronomicznych, zobaczymy najprawdziwsze meteoryty, które przybyły na ziemię z kosmosu, czy też okruchy skał księżycowych, jakie trafiły na naszą planetę podczas pierwszej wyprawy na księżyc misji Apollo 11.

Co więcej, na najwyższym poziomie obserwatorium przy pomocy teleskopu możemy podziwiać aktywność słońca, a nocą warto odwiedzić Obserwatorium, żeby zobaczyć z bliska rozgwieżdżone niebo. Taka przygoda to nie lada atrakcja Olsztyna, którą możemy sobie zaserwować w samym środku miasta.

9. Szlaki rowerowe Olsztyna – Łynostrada i szlak wokół jeziora Ukiel

Olsztyn jest przyjaznym miastem również dla rowerzystów. Znajdziemy tu sporo świetnie przygotowanych ścieżek rowerowych dla całych rodzin. Jedną z ciekawych i mało wymagających tras jest szlak rowerowy wokół jeziora Ukiel.

Mamy tutaj do pokonania około 17 km, które przejedziemy rekreacyjnym tempem w około 1 – 1,5 godz. Szlak jest różnorodny, bo jeździmy zarówno po szutrowych leśnych ścieżkach wzdłuż jeziora, jak i po asfaltowych trasach. Dodatkowo mijamy kilka świetnych punktów widokowych na jezioro i parę miejsc do odpoczynku bezpośrednio nad wodą. Wycieczkę rowerową najlepiej rozpocząć przy plaży miejskiej, gdzie jest wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Nieco dłuższa jest trasa dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, czyli Warmińska Łynostrada. Ten szlak rowerowy liczy w sumie 66 km i łączy Olsztyn z Lidzbarkiem Warmińskim. Nazwa szlaku nawiązuje oczywiście do rzeki Łyny, która jest najdłuższą rzeką województwa.

Łynostrada zaczyna się w Olsztynie i ciągnie się na początku wzdłuż rzeki, aż do elektrowni wodnej, ten odcinek liczy około 12 km. Zdecydowanie Łynostrada będzie ciekawą atrakcją na poznanie Olsztyna dla miłośników dwóch kółek.

10. Marcepan Królewiecki – warsztaty produkcji olsztyńskiego smakołyku

Czy wiesz, co jest sztandarowym smakołykiem Olsztyna, który warto ze sobą zabrać do domu? Oczywiście marcepan królewiecki! Marcepan to najstarszy produkt cukierniczy na świecie, jednak ten olsztyński wyróżnia wyjątkowy aromat. Polecamy Wam gorąco wziąć udział w świetnych warsztatach produkcji marcepana. Odbywają się w dawnej, przedwojennej kamienicy Fortuna na rynku w Olsztynie, dziś to Kawiarnia Moja.

Na warsztatach sami spróbujecie swoich sił w stworzeniu pysznych marcepanów. Dowiecie się na nich, między innymi, że swój wyjątkowy smak zawdzięczają tylko 3 składnikom! Tworzą je migdały zmieszane z cukrem oraz woda różana, która nadaje marcepanom niesamowity aromat. Ciekawy jest też proces pieczenia, gdzie karmelizujemy górną warstwę marcepanów, a spód zostaje surowy.

Po takich słodkich warsztatach i kulinarnych opowieściach właścicieli, możemy zasiąść przy filiżance kawy i rozkoszować się smakiem marcepana. Dlaczego warto zabrać marcepany ze sobą na pamiątkę? Po pierwsze to elegancki prezent, a po drugie to najlepsze lekarstwo na wiele schorzeń i dodatkowo skuteczny afrodyzjak.

11. Rejsy motorówką po jeziorze Ukiel – co robić w weekend w Olsztynie?

Rejs łodzią motorową po jeziorze Ukiel będzie świetnym połączeniem rekreacji z możliwością poznania dzikich nabrzeży jeziora. Podczas szalonej przejażdżki poczujemy wiatr we włosach, krople wody na ciele i dreszczyk emocji. Co najważniejsze, ta atrakcja jest dostępna dla każdego bez wyjątku. A co się z tym wiąże, nie musimy mieć specjalnych uprawnień, bo wyruszamy z przeszkolonym sternikiem, który zabiera nas w niezapomnianą podróż.

12. Tradycyjne warmińskie gospodarstwo Kojrys – atrakcje Olsztyna z siodła

Jeśli lubisz kontakt z naturą i ze zwierzętami w towarzystwie dobrej zabawy i regionalnych smaków, to koniecznie odwiedź stadninę koni Kojrys. To miejsce, w którym możesz się wybrać na przejażdżkę w siodle z instruktorem. Nawet jeśli jesteś początkujący! Natomiast dla bardziej zaawansowanych jeźdźców organizowane są specjalne rajdy konne.

Wydawałoby się, że to gospodarstwo leży gdzieś na rubieżach Warmii. Jednak jak się okazuje, wcale nie wyjeżdżamy z terenów miasta! To prawdziwy fenomen Olsztyna. Tradycyjne warmińskie gospodarstwo przenosi nas w dawne czasy, gdzie możemy na własnej skórze poczuć i posmakować prawdziwego wiejskiego życia.

W ogromnej Ludowej Stodole organizowane są folkowe imprezy, koncerty, a nawet wesela w wiejskim stylu. Tutaj na drewnianej scenie i w otoczeniu porozrzucanego siana możemy się świetnie bawić. Takich atrakcji Olsztyna z pewnością się nie spodziewaliście. Co więcej, jest to jedno z takich miejsc, które przyciąga jak magnes i do którego chętnie się wraca.

13. Najlepsze restauracje w Olsztynie – gdzie warto zjeść?

Będąc w Olsztynie koniecznie musisz spróbować tutejszych regionalnych potraw. Oczywiście na stołach królują ryby, jednak dużym uznaniem cieszą się tutaj zupy z nietypową szczawiową, a także lokalne dzyndzałki z hreczką (pierogi z kaszą gryczaną) i plińce (grube placki ziemniaczane).

Na deser najlepiej skosztować niepowtarzalny w smaku marcepan królewiecki. Smaki Warmii to połączenie wpływów kuchni staropolskiej, pruskiej i kresów wschodnich. Poznaj najlepsze restauracje w Olsztynie i smakuj to miasto!

14. Wakeboard Olsztyn – atrakcje z nutą adrenaliny

Czy jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych? Jeśli tak, to nie możesz przejść obojętnie i nie spróbować swoich sił na wakeboardzie. Tę ciekawą atrakcję dla fanów sportów wodnych znajdziecie w NiceBay Wakepark Olsztyn. A jeśli nigdy nie próbowałeś swoich sił w tej dyscyplinie, to zdecydowanie trzeba to szybko nadrobić.

Cała zabawa polega na tym, że płyniemy na desce, trzymając się liny wyciągu, którego szybkość jest regulowana w zależności od naszych umiejętności. Dla bardziej zaawansowanych są przygotowane nawet skocznie.

Nad wszystkich czuwa oczywiście instruktor. Baza wakeboardu mieści się w uroczej i spokojnej zatoce jeziora Ukiel w sąsiedztwie ścieżki rowerowej i małego baru.

15. Nurkowanie w Olsztynie – nieszablonowa atrakcja stolicy Warmii

Podwodny świat jeziora Ukiel skrywa wiele tajemnic, które również możemy sami odkrywać. Jedną z atrakcji Olsztyna jest możliwość nurkowania w głębinach jeziora. Do takiej wyprawy trzeba się jednak odpowiednio przygotować pod czujnym okiem instruktora.

Dla początkujących zabawa zaczyna się od przygotowania teoretycznego oraz początków nurkowania na basenie. Na bardziej wprawnych nurków czeka już nurkowanie w otchłani jeziora Ukiel.

Olsztyn to wyjątkowo barwne miasto, w którym po prostu nie da się nudzić. Nie ma znaczenia czy lubisz przemierzać zamkowe zakamarki, łapać wiatr we włosy na jeziorze, czy odkrywać miasto na dwóch kółkach, tutaj z pewnością przyjemnie spędzisz czas. Jeśli wybierasz się na rodzinny wyjazd lub romantyczną podróż we dwoje, Olsztyn jest świetnym planem na wypad dla każdego.

Ten artykuł powstał w ramach współpracy z miejskim portalem turystycznym Visit Olsztyn. O wszystkich atrakcjach Olsztyna, polecanych noclegach i najlepszych restauracjach, dowiesz się dodatkowo ze strony internetowej:

https://visit.olsztyn.eu/

5 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments