Olsztyn to wyjątkowe miasto Warmii, które leży w otoczeniu 11 jezior i kojąco szumiących lasów. Ta zielono-błękitna oaza skrywa w sobie uroczą starówkę, która ma nam do opowiedzenia fascynującą historię miasta. Wyrusz zatem razem z nami na weekendowy wypad po wyjątkowych zabytkach Olsztyna.

Jako stolica województwa warmińsko-mazurskiego Olsztyn może się pochwalić sporą ilością niepowtarzalnych atrakcji. No bo gdzie indziej w Polsce możemy jednego dnia ruszyć w podróż do gwiazd, zwiedzić zamkowe zakamarki, zrelaksować się nad jeziorem i odkryć nocny klimat gwarnego rynku? Takie rzeczy tylko w Olsztynie. Co warto zobaczyć w centrum Olsztyna na weekend? Pokażemy Wam wszystkie perełki stolicy Warmii, które możecie zwiedzać podczas romantycznego wypadu we dwoje, czy rodzinnej wycieczki z dziećmi.

A jeśli na zwiedzanie Olsztyna masz więcej czasu niż 1-2 dni, to zajrzyj do osobnego wpisu, gdzie opisaliśmy TOP 15 atrakcji Olsztyna! Spływ kajakiem po Łynie, rowerowa wycieczka Łynostradą, rejs żaglówką po jeziorze Ukiel, czy szalona konna przejażdżka w gospodarstwie Kojrys. Olsztyn to miasto wielu atrakcji, więc poznaj koniecznie je wszystkie.

Olsztyn atrakcje – TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

Olsztyn – mapa atrakcji i zabytków w centrum miasta, co zobaczyć w jeden dzień lub weekend?

Intrygująca historia Olsztyna w pigułce – ciekawostki

Na przestrzeni wieków Olsztyn trafiał we władanie różnych państw, dzięki czemu stał się barwnym i wielokulturowym miastem. Do dziś zwiedzając jego zakamarki możemy natrafić na sąsiadujące ze sobą kościoły katolickie, czy protestanckie, które tworzą wyjątkową mozaikę Olsztyna.

Dodatkowo od zawsze ważnym miejscem Olsztyna był zamek, na którym urzędował sam Mikołaj Kopernik. Astronom pozostawił po sobie jeden z nieocenionych zabytków Olsztyna. Jest to tablica na ścianie zamkowego krużganku, która służyła mu do obserwacji astronomicznych.

Podczas II wojny światowej Olsztyna nie ominęły zniszczenia, których dopuściła się Armia Czerwona. Straty szacuje się na około 36%. Odbudowa miasta trwała wiele lat, a na tak zwane ziemie odzyskane trafiali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, Wilna, czy centralnej Polski. To również dzięki nim Olsztyn stał się kolorowym i nowoczesnym  miastem.


Jednak jak się okazuje z wojennej zawieruchy cudem ocalały olsztyńskie kościoły. Jak to możliwe? Wszystko dzięki proboszczowi Janowi Hanowskiemu, który podobno przekupił Rosjan. Co prawda nikt nie wie co faktycznie im zaoferował, jednak jedno jest pewne, dzięki niemu do dziś możemy oglądać w Olsztynie wyjątkowe perełki.

Starówka w Olsztynie to wyjątkowo urocze miejsce, my osobiście szczególnie polecamy odwiedzić ją o poranku, gdy miasto dopiero budzi się do życia. Wtedy jeszcze bardziej można się w niej zakochać. A jeśli nie wierzycie w urok Olsztyna to warto sprawdzić jego filmową historię, szybko się przekonacie, że zachwyciło się nim wielu reżyserów, a jednym z najpopularniejszych seriali jakie kręcone były na terenie miasta była “Stawka Większa niż Życie”. A dziś możecie dodatkowo wyruszyć z przewodnikiem na zwiedzanie miasta śladami tego kultowego serialu.

Najlepsze restauracje w Olsztynie – gdzie zjeść smacznie i tanio?

Będąc w Olsztynie koniecznie musisz spróbować tutejszych regionalnych potraw. Oczywiście na stołach królują ryby, jednak dużym uznaniem cieszy się tutaj zupa szczawiowa, lokalne dzyndzałki z hreczką (pierogi z kaszą gryczaną) i plińce (grube placki ziemniaczane).

Na deser najlepiej skosztować niepowtarzalny w smaku marcepan królewiecki. Smaki Warmii to połączenie wpływów kuchni staropolskiej, pruskiej i kresów wschodnich. A gdzie znaleźć najlepsze regionalne restauracje, kawiarnie i bary w Olsztynie?

Olsztyn najlepsze restauracje – TOP 7 miejsc, gdzie warto zjeść dobrze i tanio
  • Cudne Manowce – najlepsza regionalna restauracja Olsztyna na Starym Mieście, w której skosztujesz zupy szczawiowej ze ślimakami, karmuszkę, podpłomyki, czy dzyndzałki. Wszystkie produkty są od lokalnych dostawców!
  • Kawiarnia Moja serwuje najlepszą kawę i desery w Olsztynie, dodatkowo możesz tu kupić słynny marcepan królewiecki, który jest sztandarowym smakołykiem Olsztyna.
  • Browar Ukiel to wyborne kraftowe piwo prosto z Olsztyna. Piwo APA o lekkim herbacianym posmaku, szlachetny czekoladowy porter z nutą tytoniu, a do tego flagowy West Coast IPA z wyczuwalnymi nutami owoców.
  • Restauracja Omega to idealne miejsce na romantyczną kolację w Olsztynie i to z widokiem na jezioro. Warto tu spróbować zupy z raka czy orzeźwiającej zupy szczawiowej, albo jednej z wyśmienitych ryb, a to wszystko podane niezwykle elegancko.
  • Handmade Cafe & Pub to nowoczesny bar z restauracją w samym centrum Olsztyna. Warto tu skoczyć na drinka i wciągnąć super smacznego burgera.
  • Smażalnia Bycza Ryba nad jeziorem Ukiel to idealna miejscówka na szybki i tai obiad w Olsztynie. Knajpa leży na plaży miejskiej przy samym jeziorze Ukiel. Pyszny sandacz czy wędzona rybka w towarzystwie klasycznych frytek i surówki to obowiązkowe menu na plaży.
  • Naturalne lody Kroczek w Olsztynie to miejsce z wieloletnią tradycją. Oprócz klasycznych smaków z dzieciństwa mamy okazję spróbować nieco bardziej wyrafinowanych połączeń, jak lody o smaku bazylii, miodu czy też z dodatkiem selera lub pietruszki.

Rynek w Olsztynie – najciekawsze zabytki miasta, plan i mapa zwiedzania

Zwiedzanie Olsztyna najlepiej rozpocząć od jego serca, czyli rynku. To tutaj mamy okazję poznać ponad 600 letnią historię miasta. Zdecydowanie polecamy Wam spacer po mieście z przewodnikiem, od którego dowiecie się wielu olsztyńskich smaczków i sekretów miasta. Przewodnika warto wynająć na kilka dni przed przyjazdem, a szczegółowe informacje znajdziecie w punkcie Miejskiej Informacji Turystycznej.

Odrywając zakątki olsztyńskiej starówki zobaczycie m.in. Stary Ratusz, który otaczają urocze kamienice z mnóstwem knajpek, kawiarni i restauracji. Kolejnym ciekawym miejscem jest Wysoka Brama, która jako jedyna z trzech bram pozostała w dawnych murach miasta. Z rynku widzimy też wyraźnie górującą nad Olsztynem wieżę Bazyliki Konkatedralnej.

>

Nie możemy też przejść obojętnie obok ławeczki Mikołaja Kopernika,na której przysiadł tuż przed zamkiem. Zatem zdjęcie ze słynnym astronomem będzie świetną pamiątką z Olsztyna. A jeśli szukacie wyjątkowej pamiątki w postaci rękodzieła to warto zajrzeć na Targ Rybny, gdzie znajdziecie wiele małych straganów. Tutaj również jest Dom Gazety Olsztyńskiej, czyli wyjątkowe muzeum, w którym można lepiej poznać zawiłe losy miasta.

Gdzie zaparkować samochód, żeby było najbliżej Rynku w Olsztynie? Jeśli przyjeżdżacie do Olsztyna swoim samochodem to najwygodniej będzie zaparkować go przy ul. Maurycego Mochnackiego lub na parkingu miejskim przy ul. Feliksa Nowowiejskiego.

Zamek Olsztyn – perła Warmii i największy zabytek miasta

Zamek Kapituły Warmińskiej to jeden z najstarszych zabytków Olsztyna. Ta imponująca gotycka budowla jest zdecydowanie wizytówką miasta. Dlaczego warto go odwiedzić? Żeby zobaczyć piękną panoramę Olsztyna z zamkowej wieży i odkryć miejsca, w których bywał sam Mikołaj Kopernik. 

Zdecydowanie największym zabytkiem zamku jest tablica Kopernika, którą stworzył na zamkowych krużgankach, by móc obserwować nieznane wtedy astronomiczne tajemnice. Oprócz tego na wystawach zamkowych zobaczymy również wyjątkową salę z efektownym kryształowym sklepieniem.

Ale to nie wszystko… Na dziedzińcu zamku możecie spotkać wyjątkowe kamienne postaci, czyli baby pruskie. Nie do końca jest nam znany cel powstania tych posągów, jednak sam ich wiek datuje się na czasy średniowiecza. Co ciekawe posągi przedstawiają wojowników, a nie jak nazwa wskazuje postaci kobiet. Jedno jest pewne, baby pruskie skrywają w sobie niemałą tajemnicę!

Ceny biletów wstępu:

  • Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy – 18 zł/os
  • Wejście na wieżę zamku – 12 zł/os
  • Przewodnik dla grupy do 10 osób – 90 zł

Godziny otwarcia w sezonie letnim: poniedziałek – nieczynne, wtorek – niedziela: 10:00 – 17:00

Czas zwiedzania zamku w Olsztynie: 1 – 1,5 godz.

Bazylika św. Jakuba w Olsztynie

Na gwarnej starówce Olsztyna możemy znaleźć również i mistyczne miejsce, gdzie złapiemy chwilę wyciszenia. Swoje kroki warto skierować do najstarszego kościoła w mieście, czyli Bazyliki Konkatedralnej św. Jakuba. Wysoką wieżę kościoła widać z różnych części miasta. W przeciwieństwie do oszałamiającego i wręcz przytłaczającego wyglądu bazyliki z zewnątrz, jej wnętrze jest dość skromne.

Jak przystało na gotycki kościół, sufity naw są niezwykle wysokie, przez co człowiek w świątyni czuje się bardzo mały. W olsztyńskiej bazylice warto zwrócić uwagę na wiekowy tryptyk w nawie bocznej i tabernakulum w ołtarzu głównym. Co ciekawe przez parę lat organistą był tu Feliks Nowowiejski, czyli znany kompozytor słynnej “Roty”.

Planetarium w Olsztynie – atrakcja dla dzieci

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć w podróż do gwiazd? Nic prostszego, bo właśnie w Olsztynie znajdziecie drugie największe planetarium w Polsce, które wszystkich zaprasza na kosmiczny wypad. Budynek planetarium liczy już prawie 50 lat, a został otwarty w wyjątkowym dniu, bo w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Oczywiście z zewnątrz planetarium w Olsztynie ma charakterystyczną kopułę, która mierzy 15 m średnicy. Na wyjątkowy seans do planetarium mogą się wybrać wszyscy turyści, niezależnie od wieku. Tym bardziej, że seanse wyświetlane są w technologii FullDome. Dla najmłodszych przygotowane są ciekawe bajki, podczas których możemy dowiedzieć się jak wygląda lot w kosmos i jak się do niego przygotować.

Dla starszych widzów polecamy się wybrać w wyjątkowe podróże przez układ słoneczny. Podczas projekcji na żywo, prowadzonej przez astronoma na kopule planetarium możemy zobaczyć, jak będzie wyglądało dziś nocne niebo, odwiedzimy też poszczególne planety z ich księżycami oraz dowiemy się czym jest Droga Mleczna. Z pewnością planetarium jest jedną z najciekawszych atrakcji Olsztyna zarówno dla dorosłych i dzieci.

Ceny biletów wstępu:

  • Planetarium w Olsztynie – bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy – 13 zł/os

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:30 – 18:00, sobota – niedziela: 10:30 – 18:00

Czas trwania seansu w Planetarium: około 45 min.

Obserwatorium – najciekawsze atrakcje Olsztyna

W 24 metrowej wieży ciśnień, którą zdobi charakterystyczna czerwona cegła, mieści się obserwatorium w Olsztynie. Już sama jej lokalizacja jest ciekawa, bo wieża stoi na najwyższym wzniesieniu miasta, czyli wzgórzu św. Andrzeja. Zatem nie trudno się domyślić, że to też świetny punkt widokowy na cały Olsztyn. Taką właśnie panoramę miasta możemy podziwiać z tarasu widokowego. Jednak wnętrze Obserwatorium jest niemniej ciekawe. 

Wędrując po krętych schodach odkrywamy kolejno niewielkie sale z ciekawymi ekspozycjami. Poznajemy tutaj metody pomiarów astronomicznych, zobaczymy najprawdziwsze meteoryty, które przybyły na ziemię z kosmosu, czy też okruchy skał księżycowych, jakie trafiły na naszą planetę podczas pierwszej wyprawy na księżyc misji Apollo 11. 

Co więcej, na najwyższym poziomie obserwatorium przy pomocy teleskopu możemy podziwiać aktywność słońca, a nocą warto odwiedzić Obserwatorium, żeby zobaczyć z bliska rozgwieżdżone niebo. Taka przygoda to nie lada atrakcja Olsztyna, którą możemy sobie zaserwować w samym środku miasta.

Ceny biletów wstępu:

  • Obserwatorium w Olsztynie – bilet normalny 16 zł/os, bilet ulgowy – 11 zł/os
  • Nocne pokazy nieba – bilet normalny 14 zł/os, bilet ulgowy – 9 zł/os

Godziny otwarcia: niedziela – nieczynne, poniedziałek – sobota: 9:30 – 17:00

Czas zwiedzania Obserwatorium: 1 godz.

Jeśli szukasz pomysłu na wypad do niebanalnego miejsca w Polsce, to zdecydowanie Olsztyn powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc, które warto odwiedzić. Atrakcji w Olsztynie nie brakuje i zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie ważne czy chcesz tu wpaść na szybki weekendowy wypad, czy może na dłuższą kilkudniową podróż. Jedno jest pewne, stolica województwa warmińsko – mazurskiego z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy, zatem przyjedź raz, a później będziesz już tylko tutaj wracać.

Ten artykuł powstał w ramach współpracy z miejskim portalem turystycznym Visit Olsztyn. O wszystkich atrakcjach Olsztyna, polecanych noclegach i najlepszych restauracjach, dowiesz się dodatkowo ze strony internetowej:

https://visit.olsztyn.eu/

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.5 14 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments