15 lipca 1410 roku, chyba każdy z nas na pamięć zna regułkę związaną z tą datą. Jednak zobaczyć na żywo miejsce słynnej bitwy pod Grunwaldem, przysparza naprawdę wielu emocji. Pokażemy Wam najciekawsze współczesne atrakcje pól grunwaldzkich.

Zarówno Krzyżacy, jak i rycerze Królestwa Polskiego z pewnością nie spodziewali się, że bitwa pod Grunwaldem przejdzie do historii tak głośnym echem. Dziś oprócz poznania suchych faktów dotyczących bitwy w szkolnej ławce, mamy okazję dotknąć jej na żywo. Rekonstrukcja bitwy, ciekawe muzeum i ciągnące się poza horyzont pola Grunwaldu możemy, a nawet powinniśmy zwiedzić. Poznaj zatem najciekawsze atrakcje i ścieżki zwiedzania.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Grunwald – dojazd, parking i praktyczne porady

Jedna z największych bitew średniowiecznej Europy rozegrała się właśnie na dzisiejszych ziemiach Polski, a dokładniej na Warmii. Do miejscowości Grunwald nietrudno trafić, wystarczy zboczyć z trasy S7 Nidzica – Olsztynek i po kilkunastu kilometrach docieramy do niewielkiej wioski Grunwald. Z pozoru to niczym nie wyróżniająca się miejscowość, jednak skrywa jedną z większych historycznych opowieści. Samochód parkujemy na bezpłatnym parkingu i w kasie kupujemy od razu bilet do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które możemy zwiedzić na polach, niespełna kilometr od parkingu.

Zwiedzanie pola bitwy pod Grunwaldem

Zwiedzanie z przewodnikiem jest jedną z możliwości spaceru po polach Grunwaldu. W kilkuosobowych grupkach ruszamy na odkrywanie okolicy, zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. W sezonie wakacyjnym możemy skorzystać z oprowadzania przez przewodnika codziennie w wyznaczonych godzinach, a przed i po wakacjach tylko w weekendy.

Jednak pola Grunwaldu możemy zwiedzać również sami, wejście na nie jest bezpłatne.

Ciekawe miejsca na polach Grunwaldu

Kilkaset metrów od parkingu mijamy pomnik z porozrzucanymi kamieniami. Jak się okazuje, te granitowe ciosy przyjechały tu z samego Krakowa. W 1939 roku Niemcy zburzyli pomnik Grunwaldzki w Krakowie, który powstał tam w 500 rocznicę bitwy i był ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego. Jednak przez lata kamienie przechowywane były w konspiracji, aż w 1983 roku władze Krakowa przekazały głazy na pole bitwy pod Grunwaldem, jako świadectwo pamięci pokoleń o bitwie. Główny deptak przez pola Grunwaldu usiany jest pomnikami. Jednak najważniejszym i centralnym punktem, jest widoczny już z daleka pomnik dwóch rycerzy, który wykuty jest w granicie. Nasz wzrok przyciągają również wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda.


Grunwald – miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego

 Po drugiej stronie pól Grunwaldu znajdziemy ruiny kaplicy pobitewnej, wzniesionej w 1411 roku przez Krzyżaków. Oprócz tego, na polach możemy dotrzeć na kopiec Jagiełły, który w latach 60-tych usypali harcerze. Co ciekawe kopiec ma znajdować się w miejscu, w którym król dowodził wojskami podczas bitwy pod Grunwaldem. Ciekawym jest również kamień, który upamiętnia prawdopodobne miejsce śmierci Jungingena, czyli Wielkiego Mistrza Zakonu. Pola bitwy pod Grunwaldem to rozległy obszar, zatem trzeba się przygotować na dłuższy spacer. Żeby zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca musimy pokonać ponad 2 km i poświęcić na to około 2 -3 godziny.

Muzeum bitwy pod Grunwaldem

“Wielka wojna z zakonem krzyżackim 1409-1411” to nazwa wystawy, którą możemy zwiedzać w muzeum. Co zobaczymy w środku? Uzbrojenie średniowieczne, mapy, plany, kopie broni i zdjęcia. Oprócz tego, możemy przyglądnąć się rzeczom odkrytym na miejscu pola bitwy przez archeologów. Są to groty strzał i kusz, połamane miecze, czy fragmenty rękawicy pancernej. To niesamowite, że wszystkie te przedmioty były naocznymi świadkami wielkiej bitwy pod Grunwaldem. W muzeum możemy również wybrać się do sali kinowej. Tutaj oczywiście zobaczymy fragment filmu “Krzyżacy”, który przedstawia w skrócie całą bitwę.

Inscenizacja bitwy na polach Grunwaldu

Od 1998 roku na polach pod Grunwaldem, co roku spotyka się około 3 tysięcy miłośników średniowiecza z różnych zakątków świata. Rycerze przebrani w zbroje stają do walki podczas największej inscenizacji bitwy w Polsce. A wszystko dzieje się z udziałem kilkudziesięciu tysięcy widzów. To niemałe wydarzenie jest cykliczną coroczną imprezą, na którą zdecydowanie warto się wybrać i przenieść do innego świata średniowiecznych wojen.

Wizyta w miejscu słynnej bitwy pod Grunwaldem jest świetnym pomysłem na wypad z nutką historii. Niezależnie czy jesteś pasjonatem archeologii i średniowiecza, czy może zwykłym turystom szukającym ciekawych miejsc w Polsce. Wizyta w Grunwaldzie będzie z pewnością interesującym doświadczeniem.

Plan wypadu na pola bitwy pod Grunwaldem

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – bilet normalny 11 zł/os, bilet ulgowy 9 zł/os

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Na zwiedzanie poł Grunwaldzkich i muzeum trzeba poświęcić około 2 – 3 godziny
3.9 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments