Cerkiew w Smolniku nad Sanem to wyjątkowa grekokatolicka świątynia, która znalazła się na prestiżowej liście zabytków UNESCO. Kościół jest jedyną drewnianą świątynią typu Bojkowskiego, jaka do dziś przetrwała na terenie Bieszczad i jedną z 4 na terenie Podkarpacia.

Kiedyś prawosławna, później grekokatolicka, a dziś to kościół rzymskokatolicki. Cerkiew pod wezwaniem Michała Archanioła została wybudowana w 1791 roku. Początkowo gromadzili się w niej mieszkańcy Bieszczadzkich wsi Smolnik i Procisne. Dziś cerkiew jest jedną z niewielu pozostałości po Bojkach. Gdzie się podziali mieszkańcy gwarnych bieszczadzkich dolin i co się stało z resztą Bojkowskich cerkwi?

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Cerkiew w Smolniku nad Sanem – dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć do cerkwi w Smolniku? Wystarczy kierować się główną trasą drogi numer 896 z Ustrzyk Dolnych na Ustrzyki Górne. W połowie trasy mijamy miejscowość Lutowiska, a następnie niewielką wioskę Smolnik. Na wzgórzu widać wyraźnie drewnianą sylwetkę cerkwi.

Tuż przy świątyni jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych, cerkiew z zewnątrz można zwiedzać cały rok, jednak wejście do środka jest możliwe tylko w dni, kiedy odbywają się tutaj naborzeństwa.

Historia cerkwi w Smolniku nad Sanem

Ta ponad 230 letnia świątynia przetrwała wiele trudnych prób czasu. Choć prawdopodobnie jest to już 4 świątynia, jaka po pożarach i powodziach powstała w Smolniku. Po II wojnie światowej wioska Smolniki znalazła się w granicach ZSRR. Jednak po 1951 roku i politycznych regulacjach granic teren Bieszczad znowu trafił do Polski.

Wtedy mieszkańców okolicznych wiosek wysiedlono na Ukrainę, a na nowe ziemie przybyli polscy osadnicy, często z nakazem pracy. W ten sposób cerkiew stała się niepotrzebną i porzuconą bez opieki świątynią. Niestety przez kolejne lata jej wnętrze niszczało, a miejscowy PGR w cerkwi w Smolniku składował siano.


Dopiero w 1969 roku cerkiew w Smolniku znalazła się w rejestrze zabytków. To pozwoliło na pierwsze remonty cerkwi, jednak świątynia wciąż pozostawała bez gospodarza. Aż w 1974 roku powrócili tu wierni, wtedy cerkiew stała się kościołem rzymskokatolickim parafii Lutowiska. Obecnie w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP gromadzą się wierni z wsi Smolnik, Dwerniczek, Procisne, a także Żurawin.

Cerkiew w Smolniku – zwiedzanie

Na sam teren cerkwi możemy wejść o każdej porze. Jednak godziny otwarcia wnętrza cerkwi w Smolniku są bardzo ograniczone. Jeśli chcemy zajrzeć do środka, to możemy wejść w niedzielę o godzinie 9:30, gdy w kościele odprawiana jest jedyna w tygodniu msza.

Natomiast od lipca do września kościół jest otwarty w sobotę o 18:00. Jednak w pozostałe dni w roku możemy jedynie umówić się telefonicznie, dzwoniąc do parafii w Lutowiskach.

Wyjątkowa architektura cerkwi UNESCO

Jak większość cerkwi również i ta w Smolniku składa się z 3 części, czyli przedsionka, nawy i prezbiterium. Cerkiew prezentuje wyjątkowy, bo bardzo rzadko spotykany typ Bojkowski, gdzie wszystkie części cerkwi mają podobne rozmiary, nieco różniąc się jedynie wysokością, czy szerokością.

Ciekawy jest szeroki niczym namiot dach cerkwi w Smolniku, który zakończony jest kopułami z krzyżami. Dodatkowo cerkiew opasa jeszcze dach okapowy tuż nad ziemią. Wokół cerkwi jest niewielki cmentarz, na którym zobaczymy jedynie kilka kamiennych nagrobków, niestety większość z nich została zniszczona.

Jest tu też odremontowana dzwonnica i wyrzeźbiona w pniu figura Michała Archanioła. Cały teren świątyni otacza niewielki drewniany płot, a dookoła rosną sędziwe drzewa, które z pewnością pamiętają jeszcze czasy, gdy w dolinie opuszczonej dziś wioski, tętniło jeszcze gwarne życie.

Wnętrze i wyposażenie cerkwi

Większość cennych rzeczy z cerkwi w Smolniku zabrali mieszkańcy, gdy opuszczali wioskę. Wnętrze świątyni wraz z ikonostasem nie przetrwało do dziś, chociaż część zabytkowych ikon trafiła do Lwowa i do muzeum w Łańcucie. Jedynymi oryginalnymi akcentami są fragmenty polichromii.

Obecne wyposażenie kościoła jest współczesne, ikony są kopiami wcześniejszych obrazów cerkwi w Smolniku, a carskie wrota i tabernakulum przewieziono tu z innych świątyń. Zdecydowanie duże wrażenie robią oryginalne żyrandole z poroża jelenia.

Odkryj również widokowy i najkrótszy szlak na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad.

Tarnica – szlak na najwyższy szczyt Bieszczad, najkrótsza i najciekawsza trasa

Cerkiew w Smolniku to wyjątkowa perła Bieszczad, która jako nieliczna na tym terenie pozostała po Bojkach. Dziś w Bieszczadach nie przetrwał, ani lud Bojków, ani ich wsie. Tym bardziej warto odwiedzić maleńką wioskę Smolnik, by zobaczyć wielki zabytek jakim jest drewniana cerkiew.

Plan wypadu do cerkwi w Smolniku

Dojazd: wielka obwodnica bieszczadzka, kierunek Lutowiska – Ustrzyki Górne

Parking: bezpłatny parking pod cerkwią

Bilety wstępów:

  • Cerkiew w Smolniku – wstęp jest bezpłatny, zwiedzanie w niedziele po mszy o 9:30 lub przed mszą

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Na zwiedzanie cerkwi trzeba poświęcić około 30 minut
4 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments