Zaledwie 15 km od Białegostoku leży kameralne i wyjątkowo klimatyczne miasteczko. Supraśl jest jednym z dwóch uzdrowisk województwa Podlaskiego. To niewielkie miasto urzeka dziką przyrodą Puszczy Knyszyńskiej, prawosławnym monasterem, a także wyjątkową kulturą Podlasia, jaką tutaj możemy odczuć na każdym kroku.

Do Supraśla można przyjechać zarówno na jeden dzień, jak i na tydzień. Jeśli chcesz zreperować swoje zdrowie, albo odbudować duszę, to jest zdecydowanie idealne miejsce. Na aktywnych turystów czekają tu zarówno szlaki piesze, rowerowe, jak i kajakowe. A miłośników zabytków z pewnością zachwyci wyjątkowy monaster, pałac Buchholtzów, czy Muzeum Ikon. Supraśl to świetny kierunek na odkrywanie niebanalnych atrakcji Podlasia.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Historia Supraśla

Początki swojego istnienia Supraśl zawdzięcza prawosławnemu monasterowi, jaki stanął na tutejszym uroczysku już ponad 500 lat temu. Jako pierwsza zbudowana została drewniana cerkiew, natomiast później pojawiły się też i pustelnie mnichów. Z biegiem czasu rozrastał się zarówno monaster, jak i osada wokół niego. W późniejszych czasach przy monasterze powstała pierwsza w Polsce papiernia i drukarnia, w której tworzono książki zarówno po łacinie, jak i po Polsku.

Późniejsze lata przyniosły Supraślowi bum rozwoju firm sukienniczych. Po rozbiorach miasto znalazło się w granicach Rosji, w tych czasach carskie władze wprowadziły wysokie cło na towary sprowadzone z Królestwa Polskiego. Właśnie wtedy do Supraśla przyjechało wielu inwestorów, m.in. z Łodzi, którzy tutaj otwierali swoje fabryki, by móc handlować z Rosją. Niestety wielkich zniszczeń w Supraślu przyniosła II wojna światowa. Jednak z biegiem lat Supraśl odzyskiwał stopniowo swój dawny blask i dziś na nowo zachwyca nas swoimi wyjątkowymi atrakcjami.

Atrakcje Supraśla – Prawosławny Monaster 

Historia supraskiego monasteru sięga już ponad 500 lat. To on był zalążkiem powstania prężnie rozwijającego się miasta. Głównym zajęciem mnichów z Supraśla było gromadzenie i kopiowanie ksiąg, a w późniejszym czasie nawet sami je wydawali i to nie tylko na potrzeby kościoła, ale i również drukowali książki świeckie. W czasie I wojny światowej mnisi opuścili klasztor, a opiekę nad nim przejęli Salezjanie. II wojna światowa była jeszcze trudniejsza dla klasztoru. Niemcy wysadzili w powietrze zabytkową cerkiew monasteru.

Po wojnie ruszyła intensywna odbudowa klasztoru. Obecnie monaster składa się z kilku budynków. Najciekawsza jest obronna cerkiew Zwiastowania, która leży w samym centrum klasztoru. Wyróżnia ją niespotykana czerwona cegła, smukła sylwetka i okrągłe wieżyczki. Z Zewnątrz przypomina bardziej mini zamek niż cerkiew. Tuż obok jest druga cerkiew św. Jana Teologa, która służy mnichom i wiernym jako ciepła, zimowa cerkiew.


Oprócz dwóch cerkwi na terenie monasteru znajdziemy Pałac Archimandrytów z wyjątkowym Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Teren monasteru jest otwarty dla turystów przez cały rok, więc śmiało możemy go zwiedzać. Wyjątkowym przeżyciem jest udział np. w koncercie muzyki cerkiewnej, które w takim miejscu wybrzmiewają wyjątkowo pięknie.

Bulwary nad rzeką Supraśl

Wędrując przez Supraśl z monasteru warto skierować się na bulwary. Nad brzegiem rzeki poprowadzony jest elegancki deptak z ławeczkami. Od tej strony widok na monaster jest jeszcze ciekawszy. Na najmłodszych turystów czeka tutaj plac zabaw. Jest też i miejska plaża, a nawet baza kajakowa dla żądnych wrażeń miłośników sportów wodnych. W małym dworku przy bulwarach rzeki Supraśl ma swoją siedzibę dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Najokazalszym budynkiem Supraśl jest elegancki pałac Buchholtzów, w którym obecnie mieści się liceum plastyczne. Pałac liczy sobie już ponad 100 lat, był domem bogatej rodziny fabrykantów. Co ciekawe przetrwał wojny w bardzo dobrym stanie, a w jego wnętrzu wciąż możemy zobaczyć piękne polichromie, czy elegancką klatkę schodową. Z zewnątrz budynek prezentuje się okazale z licznymi zdobieniami, ale przede wszystkim bardzo kontrastuje z małymi drewnianymi i raczej skromnymi domkami, jakie spotkamy na każdej ulicy w Supraślu.

Zwiedzając Supraśl odwiedź konieczni również Tatarską wioskę Kruszyniany. Znajdziesz tu ciekawy zielony meczet, a dodatkowo możesz posmakować wyjątkowej tatarskiej kuchni.

Kruszyniany – tatarska wioska na krańcu Polski

Domy Tkaczy

Wędrując ulicą 3 maja przez Supraśl możemy poczuć prawdziwy podlaski sielski klimat. Na tej ulicy kręcone były między innymi sceny do trylogii “U Pana Boga..”, zobaczymy tutaj też dom, w którym w filmie mieszkał komendant, do dziś wisi na nim specjalna tabliczka. Oprócz tego stoją tu zabytkowe Domy Tkaczy. Ulica ciągnie się od kościoła św. Trójcy, aż do miejscowego targowiska. Na nim możemy upolować smakołyki lokalnej kuchni z niemającym sobie równych sękaczem na czele.

Teatr Wierszalin

To niesamowite, że w tak małym mieście, jakim jest Supraśl powstał teatr! Wszystko zaczęło się w 1991 roku, a jego założycielem był reżyser Piotr Tomaszuk wraz z grupą artystów, którzy wspólnie wielokrotnie zdobywali prestiżowe nagrody. Przywykliśmy, że teatr z reguły mieści się w eleganckim, wręcz monumentalnym budynku. Tutaj jest jednak inaczej, bo na swoją siedzibę artyści wybrali niewielki, drewniany budynek, który przypomina zwyczajny, skromny podlaski dom. Jednak jego wnętrze skrywa wiele niespodzianek, dlatego też warto się wybrać w jego progi, by zobaczyć choć jeden z wyjątkowych spektakli.

Supraska Święta Sosna 

Na krańcu miasta warto zobaczyć potężna Świętą Sosnę, która przez ponad 200 lat stała na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Sosna była jedną z kilku świętych sosen puszczy, a to za sprawą zawieszanych na nich kapliczek. W 2011 roku podczas wichury sosna runęła. Jednak żaden z mieszkańców nie odważył się sosny pociąć i uporządkować drewno, a zamiast tego sosna doczekała się specjalnego zadaszenia, pod którym możemy oglądać jej potężny pień.

Supraśl to miasto wielu atrakcji, tutaj złapiesz oddech od zgiełku miasta wędrując szlakami Puszczy Knyszyńskiej, albo przemierzając kajakiem nurt rzek. Zdecydowanie warto zobaczyć wyjątkowe Muzeum Ikon i odwiedzić monaster. A wyjątkowy klimat Podlasia poczujemy dosłownie na każdej uliczce, którym uroku dodają drewniane chatki z uroczymi okiennicami.

Plan wypadu do Supraśla

Dojazd: Białystok – Supraśl, droga nr 676

Parking: bezpłatne parking przy monasterze i przy bulwarach na ul. Cieliczańskiej

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Ikon – 18 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa – 15 zł/os bilet normalny, 9 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania Supraśla: cały dzień

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

3.3 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments