Podlaskie to region, gdzie natura przeplata się z historią i tradycją. Podróże w stylu slow, różnorodność religii i smaków, a do tego zaskakujące sielskie krajobrazy. Zdecydowanie Podlasie i Suwalszczyzna to miejsce, jakie warto odwiedzić. Przyjedź tutaj tylko raz, a gwarantuję, że pokochasz ten region i będziesz wracać częściej, tak samo jak my!

Czy człowiek gór, który uwielbia zdobywać tatrzańskie szczyty i przemierzać beskidzkie szlaki, może do reszty stracić głowę dla tak odmiennego miejsca jakim jest Podlaskie? Może… tak się stało właśnie z nami. My ludzie gór, ludzie z Małopolski, zakochaliśmy się do reszty w Podlasiu i Suwalszczyźnie. Bo to region, który czaruje, hipnotyzuje i wciąga. Więc co roku przemierzamy ponad 600 km, żeby spędzić tam choć kilka dni. Można by powiedzieć, że dalej się nie dało. No właśnie nie dało, bo nigdzie indziej nie znaleźliśmy tego „czegoś”.

Z czego słynie województwo podlaskie? To jeden z najbardziej różnorodnych regionów w Polsce, w którym zobaczysz aż 4 parki narodowe: Wigierski, Narwiański, Biebrzański (największy w Polsce), a także Białowieski, który jako jedyny trafił na przyrodniczą listę UNESCO.

Podlasie to również niezwykła mieszanka religii, gdzie zabytkowe cerkwie, meczety i kościoły katolickie stoją tuż obok siebie. Każdy szanuje siebie nawzajem i razem z sąsiadem świętuje jego uroczystości. A dodatkowo smaki tutejszej regionalnej kuchni z wyśmienitymi kartaczami i sękaczem nie mają sobie równych!

Dzika Puszcza Białowieska i Knyszyńska z genialnymi szlakami rowerowymi, klimatyczne podlaskie miasteczka jak Białystok, Tykocin i Supraśl, świetne szlaki kajakowe Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim, kolorowa Kraina Otwartych Okiennic, Polska Amazonka, czyli Narew, niesamowite jezioro Wigry… Czy warto pojechać na Podlasie? Lista ciekawych miejsc zdaje się nie mieć tutaj końca, ale właśnie Podlasie i Suwalszczyzna oferują nam tak ciekawe atrakcje, że trzeba je odwiedzić!

Podlaskie – gdzie leży, z kim graniczy? Największe miasta, ciekawostki

Na start szybka orientacja w terenie. Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej części Polski, graniczy z trzema województwami: warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim, a także z Białorusią i Litwą.


Pod względem historycznym Podlaskie jako województwo dzieli się na: Podlasie (największa kraina, którą niestety błędnie określamy cały region, jednak Podlasie to nie to samo co Podlaskie, a jedynie część województwa), Suwalszczyznę (z krainą wielkich jezior), Mazowsze (okolice ziemi łomżyńskiej), Polesie (część powiatu siemiatyckiego) i Mazury (okolice Ełku).

Jakie miasta są na Podlasiu? Największym miastem i zarazem stolicą województwa podlaskiego jest Białystok. Natomiast miastami na prawach powiatu są również Suwałki, czyli Polski biegun zimna i Łomża. Nieco mniejsze turystyczne miasta to Augustów i Bielsk Podlaski. Natomiast popularnymi turystycznie miejscowościami są: Białowieża, Sokółka, Grajewo, Siemiatycze, Hajnówka, czy Sejny.

Kto zamieszkuje Podlasie i Suwalszczyznę? Zdecydowanie województwo podlaskie jest najbardziej zróżnicowane pod względem etnograficznym ze wszystkich regionów Polski. Szacuje się że w całym województwie mieszka około 1 mln 170 tys. osób, z czego 38 tys. to Białorusini, 5 tys. Litwini, 2 tys. Ukraińcy, 0,5 tys. Tatarzy.

Co więcej, województwo Podlaskie to również najliczniejsze w Polsce skupisko osób wyznania prawosławnego, około 300 tys.

Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny – niezwykłe regionalne smaki, co warto zjeść na Podlasiu?

Kuchnia Podlaska to prawdziwa petarda smaków i jak dla mnie, nie ma w całej Polsce bardziej wyrazistych i tylu różnorodnych regionalnych potraw, co właśnie na Podlasiu. Jakie dania koniecznie trzeba skosztować na Podlasiu i Suwalszczyźnie?

  • Kartacze – duże kluski z ziemniaków i mięsnym farszem, podawane z okrasą ze skwarek i cebuli.
  • Babka Ziemniaczana to zapiekanka z ziemniaków, cebuli i boczku, podawana jest w plastrach z kwaśną śmietaną.
  • Soczewiaki to nietypowe placki, albo raczej zawijane pierogi, których ciasto nadziane jest farszem z soczewicy. To charakterystyczna potrawa dla okolic Sejn.
  • Kuchnia Tatarska to prawdziwa petarda smaków: wielowarstwowy pierekaczewnik, manty w wersji na słodko, czy wyśmienita shalva.
  • Sękacz to najpopularniejszy słodki przysmaki Suwalszczyzny. Pieczony na ruszcie i polewany ciastem przybiera niezwykły kształt, a jego smak nie ma sobie równych.

Jednak to nie koniec wyśmienitych smaków Podlasia. Czego spróbować na Podlasiu? Bliny litewskie, małe pierożki pielmieni, czy słodkie mrowisko. Podlasie słynie też z korycińskich serów, świetnych miodów z Puszczy Białowieskiej, a mięsnym rarytasem jest długo dojrzewająca szynka kindziuk. A co się pije na Podlasiu? Popularne są regionalne nalewki i mocne bimberki jak Duch Puszczy, świetnie smakuje również piwo z browaru Przełom.

Mapa atrakcji – co jest fajnego na Podlasiu i Suwalszczyźnie?

1. Puszcza Białowieska – Podlasie i przyrodnicze atrakcje UNESCO

Białowieża to niewielka Podlaska wioska, otoczona z każdej strony przez dziewicze lasy Puszczy Białowieskiej. Jej najcenniejsze przyrodnicze skarby ochrania Białowieski Park Narodowy. Jeśli szukasz idealnego miejsca, gdzie złapiesz głębszy oddech, poczujesz naprawdę dziką przyrodę i dotkniesz niegasnącej tradycji, to Białowieża jest idealną atrakcją Podlasia na weekend bądź dłuższy urlop!

Z czego słynie Białowieża? Genialny szlak ścieżki przyrodniczej Żebra Żubra, zagroda pokazowa żubrów, w której staniesz oko w oko z królem puszczy, a do tego przepiękny Park Dworski z eleganckim Dworkiem Gubernatora. Białowieża zaskakuje nas swoimi wyjątkowymi atrakcjami, a przecież znajdziesz tu również nowoczesne i multimedialne muzeum przyrodnicze oraz szalone drezyny, którymi wjedziesz w głąb puszczy.

Białowieża atrakcje, zwiedzanie TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

2. Kruszyniany – tatarska wioska na krańcu Polski i niezwykła atrakcja Podlasia

Gdzie warto pojechać na Podlasie na jeden dzień? Kruszyniany to wieś ukryta wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej. To też bardzo kolorowa miejscowość, również pod względem wyznaniowym. Największym zabytkiem i atrakcją tej części Podlasia jest meczet w Kruszynianach, który liczy już ponad 300 lat, a więc jest to najstarsza świątynia muzułmańska w Polsce.

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Kruszynianach jest również Tatarska Jurta. To ośrodek, który prowadzi tatarska rodzina, serwując przy tym wyjątkowe i niespotykane potrawy lokalnej tatarskiej kuchni. Na terenie gospodarstwa warto zajrzeć do prawdziwej tatarskiej jurty, niczym ze stepów mongolskich.

Kruszyniany – tatarska wioska na krańcu Polski

3. Suwalski Park Krajobrazowy – „Bieszczady Północy” z morenowymi wzgórzami i jeziorami

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 roku, jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Co wyjątkowego możemy w nim zobaczyć? Najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, które liczy około 106 m głębokości, kultowy punkt widokowy “U Pana Tadeusza” w Smolnikach, ścieżkę przyrodniczą wokół jeziora Szurpiły z dawnym grodziskiem na Górze Zamkowej, a do tego potężne głazowisko Bachanowo.

Dziś możemy się tutaj zachwycać morenowymi pagórkami, najpiękniejszym w Polsce ozem turtulskim, czy polodowcowymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Tutejsze doliny są dziełem rzeki Czarna Hańcza oraz Szeszupy. Jednak Suwalski PK to również niezwykłe wioski, przepełnione intrygującą historią ich mieszkańców, jak Wodziłki ze słynną molenną.

Suwalski Park Krajobrazowy – 10 wyjątkowych atrakcji Suwalszczyzny

4. Biebrzański Park Narodowy –  Podlasie i atrakcje dla dzieci

Biebrzański Park Narodowy to największy z parków w Polsce, który zajmuje potężny obszar prawie 60 tys. ha. Na jego północnych granicach, w najwęższym bagiennym miejscu znajdziesz jego najciekawszą atrakcję, czyli ścieżkę przyrodniczą, której trasa prowadzi nas po malowniczych kładach z punktami obserwacyjnymi i pływającym mostem.

Kładka rozpoczyna się w miejscowości Nowy Lipsk, biegnie na drugi brzeg Biebrzy przez wieś Jałowo, aż do miejscowości Szuszalewo. To najdłuższa ścieżka przyrodnicza w Biebrzańskim PN z jedyną w parku przeprawą promową przez Biebrzę. Odpocznij w szumiących lasach, zobacz niekończące się bagna i odkryj dziką Biebrzę. A to tylko kilka z fascynujących miejsc, jakie czekają na kładce Nowy Lipsk – Szuszalewo. Takie atrakcje tylko na Podlasiu.

Kładka Nowy Lipsk – Jałowo w Biebrzańskim Parku Narodowym

5. Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka, Soce i Puchły – nietypowe atrakcje Podlasia

Kraina Otwartych Okiennic to niezwykły drewniany szlak, na którym możemy zobaczyć najpiękniejsze cerkwie, kościoły, kapliczki, czy domy, jakie zdobią kolorowe okiennice, wyrzeźbione narożniki, czy też malownicze podokienniki. Są na Podlasiu trzy wyjątkowe wioski, czyli Trześcianka, Soce i Puchły, to w nich odkryjemy najpiękniejsze zabytki i kolorowe okiennice.

Podlasie od lat przyozdabia swoje drewniane domy kolorowymi zdobieniami, okiennicami i rzeźbionymi w drewnie detalami. Podobno ten zwyczaj przywędrował do nas z Rosji, jeszcze gdy te tereny były pod zaborami. Dlatego dziś wędrując przez niewielkie wioski, w których na marginesie czasem wciąż nie ma asfaltu, co rusz wpadamy w zachwyt. Kraina Otwartych Okiennic to wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka, Soce i Puchły

6. Augustów – podlaskie uzdrowisko, Puszcza i Kanał Augustowski

Augustów to jedno z dwóch uzdrowisk w Podlaskiem, które leży w otoczeniu aż 9 jezior i dziewiczych lasów Puszczy Augustowskiej. Największe z jezior to Jezioro Białe Augustowskie, które zajmuje powierzchnię 480 ha. Co ciekawe możemy je objechać dookoła najciekawszym szlakiem rowerowym, a trasa w pętli liczy 16 km.

Na tym świetnym szlaku rowerowym Augustowa masz okazję zobaczyć najsłynniejszą plażę „Patelnia”, genialny punkt widokowy na półwyspie Bawoli Róg i malowniczy rezerwat Kalejty, a także przemierzyć tak zwane osiedle willowe Augustowa z plażą Dąbek.

Największym zabytkiem Augustowa i pewnego rodzaju cudem techniki jest Kanał Augustowski. Ta niezwykła sztucznie zbudowana droga wodna miała połączyć Wisłę i Niemen z Bałtykiem. Kanał Augustowski liczy 101 km (82 w granicach Polski), i składa się z 18 śluz. Dziś kanał jest wielką atrakcją Suwalszczyzny, a obowiązkowym punktem jest przepłynięcie choć części jego odcinka statkiem lub kajakiem.

Szlaki rowerowe Augustowa – trasa wokół jeziora Białe Augustowskie

7. Skit w Odrynkach – prawosławna pustelnia na rozlewiskach Narwi

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich to jedyna w Polsce prawosławna pustelnia. Wkraczając w progi tego mistycznego miejsca od razu czujemy jego niesamowitą energię. Zdecydowanie warto tu przyjechać bez względu na to jakiego jesteś wyznania.

Skit w Odrynkach powstał dokładnie w 2009 roku. Co ciekawe, jest to pierwszy prawosławny męski skit, czyli pustelnia, jaka powstała w Polsce po II wojnie światowej. Oczywiście nie byłoby skitu bez intrygującej osoby archimandryty Gabriela, który zapoczątkował całą budowę.

Wybór miejsca też nie był przypadkowy, dlaczego padło właśnie na podlaskie? Według informacji historycznych w Odrynkach istniał już kiedyś prawosławny monaster, czyli klasztor. Choć do dzisiejszych czasów nie pozostał po nim ślad, a sam klasztor został rozwiązany w 1824 roku. Jednak w pewnym stopniu budowa Skitu właśnie w Odrynkach nawiązuje do tych wydarzeń sprzed około 200 lat.

Podlaskie atrakcje – Skit w Odrynkach – prawosławna pustelnia na rozlewiskach Narwi

8. Czarna Hańcza – spływ kajakiem najpiękniejszą rzeką Suwalszczyzny

Czarna Hańcza to najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny, ba nawet całego Podlasia, a może i Polski. Właśnie tutaj malowniczo meandruje wśród pachnących lasów, złocistych pól i zielonych wzgórz. Jej podwodny świat zachwyca na każdym kroku i wybucha tysiącem kolorów zjawiskowych kwiatów.

Po Czarnej Hańczy możemy ruszyć w szybki jednodniowy spływ, albo zanurzyć się w jej uroku nawet na tygodniowej wyprawie wśród cudów natury. Dodatkowo co chwila podczas spływ nasz pobyt na rzece umilają lokasi, którzy kuszą swoimi smacznymi wypiekami. Aż grzech nie podpłynąć do brzegu po pyszną jagodziankę, racuchy, pierożki, czy domową nalewkę.

Najciekawszy, atrakcyjny i niezbyt wymagający jest odcinek Czarnej Hańczy Wysoki Most – Frącki. Ten 14 kilometrowy spływ możemy wolnym tempem pokonać w 5 godzin. Nurt jest spokojny i bezpieczny, można więc śmiało zabrać dzieciaki na tą pełną wrażeń wyprawę po atrakcjach Suwalszczyzny.

Czarna Hańcza – najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny

9. Tykocin – najbardziej klimatyczne miasteczko Podlasia i jego atrakcje

Co zwiedzić blisko Białegostoku? Tykocin to jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek w województwie podlaskim, leży 30 km od Białegostoku. To niewielkie miasto uroczo komponowało się w wijącą się rzekę Narew. Wiosną mamy okazję podziwiać tu przepiękny spektakl rozlewisk, któremu towarzyszą całe gromady rozśpiewanych ptaków.

Jednak Tykocin to przede wszystkim kawał historii Polski. To miasto liczy już ponad 6 stuleci, a jego ziemiami władały same potężne rody jak Czarneccy, czy Braniccy. To również tutaj na tykocińskim zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego, najstarsze odznaczenie państwowe.

Co więcej, do dziś możemy również bez problemu zauważyć ciekawy podział miasteczka na dwie części, katolicką i żydowską. Tykocin czaruje swoimi małymi drewnianymi chatkami, brukowanymi uliczkami oraz podlaską gościnnością.

Tykocin – najbardziej klimatyczne miasteczko Podlasia

10. Wigierski Park Narodowy – przyrodnicze atrakcje Suwalszczyzny

Co warto zobaczyć w Wigierskim Parku Narodowym? Zwiedzanie parku warto zacząć od miejscowość Stary Folwark z Muzeum Wigier i przyrodniczą wystawą o atrakcjach parku. Największym zabytkiem regionu jest pokamedulski klasztor na Wigrach. Na terenie klasztoru możemy zaglądnąć do krypt zakonników, małych eremów, czyli pustelniczych mieszkań, czy też wejść na wieżę widokową.

Drewniana wieża w miejscowości Krusznik to najlepszy punkt widokowy na jezioro, choć świetna platforma jest też w wiosce Bryzgiel. Turystyczną atrakcją Wigier i Suwalszczyzny jest również kultowa kolejka wąskotorowa, którą dotrzemy do Płociczna.

Wigierski Park Narodowy możemy podziwiać na najpiękniejszej widokowo trasie rowerowej w północnej Polsce, która prowadzi wokół malowniczego jeziora Wigry. 45 km w pętli przez pachnące sosnami lasy puszczy, wąskie drewniane kładki, czy też pagórkowate terenu pól uprawnych to podróż przez najpiękniejsze miejsca Suwalszczyzny.

Szlak rowerowy wokół Wigier

11. Cerkiew w Koterce – magiczne miejsca na Podlasiu

Podlasie to region Polski, który obfituje w piękne cerkwie. Nie sposób ich zliczyć, każda z nich jest inna, a jedna piękniejsza od drugiej. Wschodnie rubieże naszego kraju to prawdziwa mieszanka religii i kultur. Dlatego te tereny przyciągają turystów jak magnes. Tutejsza otwartość ludzi i ich chęć do rozmowy z przybyszami dostarczyła nam wielu cennych informacji.

Na krańcu Polski, tuż przy granicy z Białorusią ukryta jest na bagiennym uroczysku niezwykła cerkiew w Koterce. To miejsce przepełnione jest niezwykłym mistycyzmem, w którym odnajdziemy wyjątkowy spokój ducha i dodatkowo poznamy garść niezwykłych opowieści Podlasia. Już sama jej budowa na bagnach była nie lada wyzwaniem. Jednak miejsce przesiąknięte jest głęboką wiarą, cudami i niezwykłą przyrodą.

Cerkiew w Koterce – tajemnicza świątynia, ukryta na bagiennym uroczysku

12. Sanktuarium Studzieniczna z kaplicą na wyspie

Studzieniczna to niezwykła oaza spokoju otoczona przez 3 malownicze jeziora i lasy Puszczy Augustowskiej. Zdecydowanie to jedno z najpiękniejszych miejsc na Suwalszczyźnie. Tysiące wiernych zmierza tutaj do niewielkiej kapliczki na wyspie, a cudowne źródełko jest miejscem wielu uzdrowień.

Największą atrakcją Studzienicznej jest kapliczka z cudownym obrazem MB Studzienicznej, to też najważniejsze sanktuarium w regionie. Dawniej kaplica leżała na wyspie, jednak teraz dotrzemy tu usypaną groblą. Ścieżkę porasta okazała aleja starych dębów. Oprócz tego zobaczymy tu także nieco młodszy kościół parafialny, którego wnętrze zdobią skarby puszczy.

Studzieniczna – Sanktuarium Matki Bożej z kaplicą na wyspie

13. Mielnik nad Bugiem – zabytki i atrakcje Podlasia

Nadbużańska miejscowość Mielnik to idealny kierunek dla każdego wielbiciela pięknych widoków oraz ciekawych zabytków i atrakcji Podlasia w rytmie slow. Co więcej, znajdziemy tu również wielowiekową historię, świetną tradycyjną kuchnię oraz prawdziwą oazę spokoju nad Bugiem, którą przerywa jedynie kościelny dzwon.

Mielnik to niewielka podlaska miejscowość, która malowniczo wkomponowała się w dolinę Bugu. Choć ten rejon jest z reguły nizinny, to jednak w Mielniku znajdziemy sporo pagórków i ciekawych punktów widokowych. Dla fanów historii punktem godnym odkrycia będzie z pewnością grodzisko z kościołem zamkowym. Szlaki rowerowe, kajakowe i piesze to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu w Mielniku.

Mielnik – 7 najciekawszych atrakcji, Podlaski Przełom Bugu

14. Meczet w Bohonikach – zwiedzanie tatarskiej świątyni i nietypowej atrakcji na Podlasiu

Na „Szlaku Tatarskim” województwa podlaskiego znajdziemy dwie tatarskie świątynie. Meczet w Kruszynianach, czyli najstarszy meczet na ziemiach Polski i meczet w Bohonikach. Ten drugi jest dużo młodszy, bo liczy około 150 lat, a jego budowę datuje się na 1873 rok.

Meczet w Bohonikach możemy zwiedzać praktycznie codziennie, a opiekuje się nim jedna z tatarskich rodzin, jaka mieszka w Bohonikach. Meczet zawsze zwiedzamy z przewodnikiem i z reguły jest nią pani Eugenia, która mieszka naprzeciwko. Dzięki czemu wychodzimy z niego z solidną dawką najciekawszych informacji o zwyczajach Tatarów, ich religii i życiu codziennym.

Meczet w Bohonikach – zwiedzanie tatarskiej świątyni na Podlasiu

15. Grabarka – Święta Góra Prawosławia z lasem krzyży

Grabarka to wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia. Nieważne czy wyznajesz prawosławie, czy jakąkolwiek inną religię, każdego człowieka wizyta w tym miejscu przyprawi o dreszcz emocji. Święta Góra Prawosławia jest przesiąknięta zarówno głęboką wiarą pielgrzymów, jak i ich życiowym bólem, który chcą tutaj uleczyć. Daj się porwać i Ty w mistyczną wędrówkę do najważniejszego prawosławnego sanktuarium, do miejsca licznych uzdrowień i niegasnącej wiary.

Na szczycie wzgórza stoi niewielka drewniana cerkiew, którą otacza niesamowity las krzyży. Drewniane, kamienne, metalowe, od kilkumetrowych po maleńkie, które mieszczą się w dłoni. Niektóre bogato ozdobione inne skromne i proste. Jednak wszystkie są symbolem głębokiej wiary i nadziei.

Grabarka – Święta Góra Prawosławia z lasem krzyży

16. Narwiański Park Narodowy – Polska Amazonka i przyrodnicze atrakcje Podlasia

Niewiele mamy w Polsce miejsc, w których możemy chłonąć nienaruszoną przez człowieka przyrodę. Narew stworzyła sobie nietykalny świat, gdzie tylko ona wyznacza reguły. Jednak dla turystów przygotowano kilka miejsc, w których możemy zachwycić się jej pięknem.

Zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego dobrze rozpocząć od jego siedziby, czyli miejscowości Kurowo. Tutaj w zabytkowym dworku jest główna siedziba parku oraz bardzo ciekawe muzeum przyrodnicze.

Największą atrakcją Narwiańskiego PN jest drewniana kładka, która biegnie przez jego serce, wśród bagiennych terenów. Kładka łączy wsie Śliwno i Waniewo, to 1,5 kilometra genialnej ścieżki, która z pewnością Was zaskoczy. Dlaczego? Aby przejść nią w całości, aż 5 razy wchodzimy na tak zwany most pływający.

Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania Narwi jest spływ pychówką. To tradycyjna drewniana łódka, żeby się móc nią poruszać potrzebny jest nam długi kij, którym odpychamy się od dna. Takie łodzie służyły z reguły do przewozu siana, czy łowienia ryb. Dziś są ciekawą atrakcją turystyczną.

Narwiański Park Narodowy – Polska Amazonka

17. Białystok – gdzie spędzić weekend na Podlasiu?

Z czego jest znany Białystok? To przede wszystkim największe miasto regionu i stolica województwa podlaskiego. Białystok to idealne miejsce na weekendowy wypad, zobaczyć tutaj możesz ciekawe zabytki z przepięknym Pałacem Branickim barokowym ogrodem, który jest wizytówką miasta.

Jednak Białystok to również miasto nowoczesne, więc jak przystało na stolicę Podlasia i jego atrakcje są różnorodne, koniecznie trzeba tutaj odwiedzić multimedialne Muzeum Pamięci Sybiru, czy klimatyczne Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Białystok może pochwalić się niezwykle bogatą historią. Jako miasto na kresach znajdziesz w nim również mieszankę różnych kultur i religii o czym świadczą zabytkowe cerkwie, kościoły katolickie, czy synagogi. Jednak Białystok przesiąknięty jest też nowoczesnymi atrakcjami również dla dzieci, dodatkowo ozdabiają go przepiękne murale ze słynnym „wyślij pocztówkę do babci”.

Wieczorami rynek w Białymstoku tętni życiem, a świetne restauracje również z regionalną kuchnią pękają w szwach. Zdecydowanie Białystok to świetne miejsce na city break i dobra baza wypadowa, by poznać całe Podlasie i jego atrakcje.

18. Supraśl – atrakcje Podlasia i Puszczy Knyszyńskiej

Zaledwie 15 km od Białegostoku leży kameralne i wyjątkowo klimatyczne miasteczko. Supraśl jest jednym z dwóch uzdrowisk województwa Podlaskiego. To niewielkie miasto urzeka dziką przyrodą Puszczy Knyszyńskiej, prawosławnym monasterem, a także wyjątkową kulturą Podlasia, jaką tutaj możemy odczuć na każdym kroku.

Do Supraśla można przyjechać zarówno na jeden dzień, jak i na tydzień. Jeśli chcesz zreperować swoje zdrowie, albo odbudować duszę, to jest zdecydowanie idealne miejsce. Na aktywnych turystów czekają tu zarówno szlaki piesze, rowerowe, jak i kajakowe. A miłośników zabytków z pewnością zachwyci wyjątkowy monaster, pałac Buchholtzów, czy Muzeum Ikon. Supraśl to świetny kierunek na odkrywanie niebanalnych atrakcji Podlasia.

Supraśl – zielone płuca Polski ukryte w Puszczy Knyszyńskiej

19. Drohiczyn – atrakcje Podlasia nad Bugiem

Niewielkie podlaskie miasteczko Drohiczyn od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów, jest on jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji nad Bugiem. Co ciekawego możemy tutaj zobaczyć? Drohiczyn leży na wysokiej nadbużańskiej skarpie, dzięki czemu jego zamkowa góra to jeden z najlepszych widokowych punktów nad Bugiem.

Miasto jest również przepełnione zabytkami jak klasztor pojezuicki, klasztor franciszkanów, cerkiew św. Mikołaja, czy klasztor Benedyktynek. W Drohiczynie możemy też zwiedzić wyjątkowe Muzeum Kajakarstwa, zresztą miasteczko jest również świetną bazą wypadową na spływ kajakiem po Bugu, albo na wypad nadbużańskim szlakiem rowerowym.

Atrakcje nad Bugiem – 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

20. Jezioro Topiło – szlak rowerowy przez Puszczę Białowieską

Jezioro Topiło to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Puszczy Białowieskiej. To prawdziwa oaza spokoju, w której dzika natura miesza się ze świetnymi atrakcjami. No bo gdzie indziej możesz przemierzać dzikie puszczańskie ostępy kolejką wąskotorową? Dodatkowo wokół jeziora Topiło biegnie ścieżka przyrodnicza, więc to super atrakcja również dla dzieci, podczas spacery możemy odkryć najciekawsze przyrodnicze skarby tej części Podlasia.

Ale to nie koniec atrakcji, jakie znajdziesz w osadzie Topiło. Dotrzeć tu możesz również świetnym szlakiem rowerowym z Hajnówki lub Białowieży, oczywiście przez Puszczę Białowieską. Ciekawym zabytkiem jest wielowyznaniowa kapliczka, gdzie krzyż katolicki splata się z krzyżem prawosławnym.

Dodatkowo w sezonie działa tutaj kultowy sklepik Oszoł, a także bar Za Ostatni Grosz z wyśmienitą kuchnią Podlasia. Zdecydowanie ta mała osada jaką jest Topiło ma nam do zaoferowania sporo ciekawych atrakcji.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Jezioro Topiło – szlak rowerowy przez Puszczę Białowieską
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments