Ścieżka Przyrodnicza Żebra Żubra to najbardziej popularny i zarazem najciekawszy szlak w Puszczy Białowieskiej, w dodatku dostępny dla każdego. Podczas malowniczego spaceru po drewnianych kładkach i usypanej sztucznie grobli, mamy okazję podziwiać dzikie tereny prastarej puszczy. Na szlaku zobaczymy zarówno potężne kilkusetletnie dęby, podmokłe olsy, jak i bagienne tereny najpiękniejszej puszczy Polski.

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na przyjemne wypady po wyznaczonych szlakach i przyrodniczych ścieżkach. Zdecydowanie jedną z najciekawszych jest ścieżka przyrodnicza Żebra Żubra, która zaczyna się na obrzeżach Białowieży.

Ścieżka ma długość 2,7 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba przeznaczyć około 45 minut. Trasa jest bardzo łatwa do przejścia, więc śmiało można zabrać nawet mniejsze dzieci. Dodatkowo ścieżka kończy się tuż przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów, więc spacer możemy połączyć ze zwiedzaniem. Żebra Żubra to świetna przyrodnicza atrakcja Białowieży!

Ścieżka Żebra Żubra – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa przejścia szlaku

Szlak ścieżki edukacyjnej Żebra Żubra rozpoczyna się przy głównej drodze, łączącej Białowieżę ze wsią Pogorzelce. Dotrzemy tu zatem wygodnie drogą asfaltową z centrum Białowieży.

Dodatkowo tuż przy wejściu na drewniane kładki szlaku Żebra Żubra jest bezpłatny parking na kilka samochodów. Jest też i wiata turystyczna oraz poglądowa mapka trasy.

Żebra Żubra – czas przejścia szlaku, praktyczne informacje

Szlak przez Puszczę Białowieską w jedną stronę liczy 2,7 km, zatem na jego pokonanie wolnym tempem potrzebujemy około 1,5 godziny. Kładkę można przejść śmiało z małymi dziećmi oraz z wózkami.


Uwaga rowerzyści! Po kładce nie wolno jeździć rowerem, jednak można go po niej prowadzić, potem możecie ruszyć w dalszą, rowerową podróż w głąb puszczy.

Trasa ścieżki kończy się przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który koniecznie trzeba zobaczyć, żeby spotkać się oko w oko z królem puszczy.

Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy

Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra – historia powstania

Pomysł powstania pierwszej ścieżki przyrodniczej w tym skrawku Puszczy Białowieskiej został zrealizowany już ponad 40 lat temu. Dziś ścieżka o długości 2,7 km prowadzi przez dzikie tereny puszczy. Mamy okazję zobaczyć tu zarówno podmokłe olsy, jak i bagienne tereny puszczy. Dodatkowo prawie połowę szlaku tworzą klimatyczne drewniane kładki.

Dawniej kładka zbudowana była z nierównych dębowych oraz jesionowych desek, które ułożone były w sporych odstępach. Taki widok do złudzenia przypominał żebra, stąd też się wzięła jej nazwa Żebra Żubra. Dziś kładka jest już po generalnym remoncie. Między deseczkami nie ma już szczelin, a w miejscach podmokłych usypane są też dodatkowo groble, czyli ziemne nasypy na bagnach. Dzięki temu, w czasie największej słoty, możemy ją przejść suchą nogą.

Co spotkamy w Puszczy Białowieskiej i jak ją zwiedzać?

Piesze wycieczki po kładkach i trasach ścieżek przyrodniczych to najlepza forma zwiedzania Puszczy Białowieskiej, choć szlaków rowerowych też znajdziesz tutaj mnóstwo. Na trasie ścieżki przyrodniczej Żebra Żubra spotkasz wiele zachwycających miejsc.

Wiosną gdy Puszcza Białowieska budzi się do życia można tu podziwiać gęsty dywan zawilców, zarówno białych jak i żółtych. Większość starych drzew, które powalił wiatr, obrośnięte są gęstym i miękkim mchem. Na bardziej podmokłych terenach spotkamy również zatopione w bagnach pnie drzew.

Wkraczając na ścieżkę Żebra Żubra przenosimy się do innej krainy, w której rządzi tylko przyroda. Nieraz na trasie spotykamy potężne dęby, na których widok mówimy “wow”, a nasza głowa musi się dobrze odchylić, żeby zobaczyć ich koronę. Również wiosną na kładkę pchają się żaby, które budzą się z letargu zimowego. Podczas całego spaceru towarzyszy nam też przyjemny trel ptaków, które czasami jakby się prześcigały w tym, który z nich głośniej śpiewa.

Puszcza Białowieska – najciekawsze szlaki, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i atrakcje

  • Szlak Dębów Królewskich to jedna z najciekawszych atrakcji Puszczy Białowieskiej. Niezwykła ścieżka przyrodnicza porywa nas w fascynującą podróż po zakamarkach Białowieskiego Parku Narodowego. Właśnie tutaj wędrując po drewnianej kładce wchodzimy w dzikie ostępy parku i spotykamy najstarsze okazy królewskich dębów.
Szlak Dębów Królewskich – Puszcza Białowieska
  • Lubisz dłuższe rowerowe wycieczki? Chcesz doświadczyć najbliższego możliwego kontaktu z dziką Puszczą Białowieską? Koniecznie ruszaj w pełną atrakcji podróż do dziewiczego jeziora Topiło, znajdziesz je tuż przy granicy z Białorusią. Trasa z Białowieży do Topiła liczy około 25 km. Malutka śródleśna osada Topiło malowniczo wkomponowała się w tutejszy krajobraz Puszczy Białowieskiej.
Jezioro Topiło – szlak rowerowy przez Puszczę Białowieską
  • Żubr to najpotężniejsze zwierzę, jakie żyje w Polsce i Europie. Swoją drogą to właśnie żubry są wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego i widnieją w jego logo. Zdecydowanie spotkanie oko w oko z tym ogromnym ssakiem robi wielkie wrażenie, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów.
Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy
  • Puszcza Białowieska to bezsprzecznie miejsce wyjątkowe, które zaskakuj nas swoimi cudami przyrody. Właśnie nieopodal Białowieży możesz zobaczyć, poczuć i doświadczyć pozytywnego promieniowania w Miejscu Mocy.
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej – nietypowa atrakcja Białowieskiego Parku Narodowego
  • Białowieża to niewielka Podlaska wioska, otoczona z każdej strony przez dziewicze lasy Puszczy Białowieskiej. Jej najcenniejsze przyrodnicze skarby ochrania Białowieski Park Narodowy. Jeśli szukasz idealnego miejsca na urlop podczas którego złapiesz głębszy oddech, poczujesz naprawdę dziką przyrodę i dotkniesz niegasnącej tradycji, to Białowieża jest idealnym kierunkiem!
Białowieża atrakcje, zwiedzanie TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

Ścieżka Żebra Żubra to miejsce, gdzie z każdym krokiem mamy okazję poznać nowe i wciąż dzikie oblicze prastarej puszczy białowieskiej. Polana pachnąca niedźwiedzim czosnkiem, mroczny las świerkowy, niezwykły ptasi trel, czy potężne okazy starych dębów. To tylko kilka z powodów, dla których warto przemierzyć ten szlak.

Plan Wypadu na kładkę Żebra Żubra w Puszczy Białowieskiej

Dojazd: woj. podlaskie, 17-230 Białowieża

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak, trasa Białowieża – Pogorzelce, współrzędne 52.703860, 23.829671

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na kładkę Żebra Żubra jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1,5 godz., dystans 2,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments