Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra to najbardziej popularna trasa w Puszczy Białowieskiej. Podczas malowniczego spaceru po drewnianych kładkach i usypanej sztucznie grobli, tutaj mamy okazję podziwiać dzikie tereny prastarego lasu.

Żebra Żubra – dojazd i parking

Szlak ścieżki edukacyjnej Żebra Żubra rozpoczyna się przy głównej drodze, łączącej Białowieżę ze wsią Pogorzelce. Docieramy tu zatem wygodną drogą asfaltową. Dodatkowo tuż przy niej jest bezpłatny i dość przestronny parking na kilka samochodów. Jest też i wiata turystyczna oraz poglądowa mapka trasy.

Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra – historia powstania

Co ciekawe, pomysł powstania pierwszej ścieżki w tym miejscu został zrealizowany już ponad 40 lat temu. Dziś ścieżka o długości 2,7 km prowadzi przez dzikie tereny puszczy. Mamy okazję zobaczyć tu zarówno podmokłe olsy, jak i bagienne tereny Puszczy Białowieskiej. Dodatkowo prawie połowę szlaku tworzą klimatyczne drewniane kładki. Dawniej kładka zbudowana była z nierównych dębowych oraz jesionowych desek, które ułożone były w sporych odstępach. Taki widok do złudzenia przypominał żebra, stąd też się wzięła jej nazwa Żebra Żubra. Dziś kładka jest już po generalnym remoncie. Między deseczkami nie ma już szczelin, a w miejscach podmokłych usypane są też dodatkowo groble, czyli ziemne nasypy na bagnach. Dzięki temu, w czasie największej słoty, możemy ją przejść suchą nogą.

Co spotkamy w Puszczy Białowieskiej?

Na tej uroczej kładce spotkacie wiele miejsc, które Was zachwycą. Wiosną gdy Puszcza Białowieska budzi się do życia można tu podziwiać gęsty dywan zawilców, zarówno białych jak i żółtych. Większość starych drzew, które powalił wiatr, obrośnięte są gęstym i miękkim mchem. Na bardziej podmokłych terenach spotkamy również zatopione w bagnach pnie drzew. Wkraczając na ścieżkę Żebra Żubra przenosimy się do innej krainy, w której rządzi tylko przyroda. Nieraz na trasie spotykamy potężne dęby, na których widok mówimy “wow”, a nasza głowa musi się dobrze odchylić, żeby zobaczyć ich koronę. Również wiosną na kładkę pchają się żaby, które budzą się z letargu zimowego. Podczas całego spaceru towarzyszy nam też przyjemny trel ptaków, które czasami jakby się prześcigały w tym, który z nich głośniej śpiewa.

Puszcza Białowieska i jej dzika przyroda

Ścieżka Żebra Żubra początkowo prowadzi nas przez bardziej podmokłe tereny Puszczy Białowieskiej. Z każdym krokiem mamy okazję poznać jej nowe i wciąż dzikie oblicze. W połowie trasy docieramy do śródleśnej polany pachnącej czosnkiem. A to za sprawą rosnącego tu czosnku niedźwiedziego, którego zapach jest bardzo charakterystyczny. Nieco dalej ścieżka prowadzi nas przez młody las mieszany, a nawet przez ciemny i nieco bardziej mroczny las świerkowy. Jest tu co podziwiać, a różnorodność przyrody z pewnością Was zaskoczy.

Żebra Żubra – czas przejścia, praktyczne informacje

Trasa ścieżki kończy się przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który koniecznie trzeba zobaczyć, żeby spotkać się oko w oko z królem puszczy. Szlak przez Puszczę Białowieską w jedną stronę liczy 2,7 km, zatem na jego pokonanie wolnym tempem potrzebujemy około 1,5 godziny. Kładkę można przejść śmiało z małymi dziećmi oraz z wózkami. Uwaga rowerzyści! Po kładce nie wolno jeździć rowerem, jednak można go po niej prowadzić, potem możecie ruszyć w dalszą, rowerową podróż w głąb puszczy.


Plan Wypadu na kładkę Żebra Żubra w Puszczy Białowieskiej

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem lub rowerem z Białowieży

Parking: bezpłatny parking przy głównej drodze Białowieża – Pogorzelce

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na kładkę Żebra Żubra jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1,5 godz.

Dystans: 2,7 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi oraz z wózkami

Uwaga rowerzyści! Zakaz jazdy rowerem po kładce!

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 120 zł

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments