Puszcza Białowieska zaskakuje nas na każdym kroku. Może Ci się wydawać, że to zwykły las, jednak to nie prawda. Mało jest na świecie tak dzikich miejsc, tak potężnych drzew, których nawet nie można objąć wzrokiem, a w dodatku tak starych okazów. Gdyby te dęby mogły do nas przemówić, to ich opowieści byłyby pełne emocji i ciekawostek. Szczególnie ciekawą trasą i w dodatku świetnie zagospodarowaną jest właśnie ścieżka edukacyjna Szlakiem Dębów Królewskich.

Dojazd do Szlaku Dębów Królewskich, parking, wstęp

Ruszamy z Białowieży główną drogą w kierunku wsi Pogorzelce, za wioską skręcamy w prawo na tak zwaną drogę narewkowską. Mijamy też spory parking gdzie możemy zostawić samochód, jednak kilkaset metrów dalej jest kolejny, tuż przy bramie wejściowej na szlak. Ścieżka edukacyjna Szlakiem Dębów Królewskich jest płatna, wstęp jest jednak symboliczny, a koszt to tylko kilka złotych. Sama ścieżka jest świetnie przygotowana zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i rodzin z dziećmi. Niespełna kilometrowa drewniana kładka prowadzi nas w ciekawe i bardzo atrakcyjne rejony, jakie prezentuje nam Puszcza Białowieska.

Najstarsze drzewa w Puszczy Białowieskiej

Dlaczego szczególnie warto ruszyć na szlak Dębów Królewskich? Mamy dwa mocne argumenty. Po pierwsze to piękne i stare drzewa, których wiek określa się nawet na 500 lat, po drugie ciekawa historia jaka jest z nimi związana. Każde z prastarych drzew nosi określone imię. Tak się składa, że każdy z dębów dostał imię Polskiego króla, albo jednego z książąt litewskich, którzy brali udział w bardzo popularnych w tamtych czasach polowaniach na terenie Puszczy Białowieskiej. Dodatkowo na tabliczkach informacyjnych pod każdym imieniem dębu mamy jego szczegółowe dane. Zatem możemy poznać jaki jest jego wiek, wysokość i obwód. Kolejną świetną ciekawostką są krótkie opowieści o związkach każdego króla czy księcia z puszczą i terenami obecnego Podlasia. To bardzo interesująca podróż w czasie.

Od dębu króla Kazimierza… ciekawostek kilka

Żeby uatrakcyjnić ten niezbyt długi spacer, warto przeczytać wszystkie krótkie informacje o ważnych osobach, które gościła Puszcza Białowieska. I tak przy dębie Kazimierz Wielki możemy odkryć, że właśnie ten król już prawie 1000 lat temu przyłączył tereny puszczy do ziem Polski. Dąb Władysław Jagiełło opowiada nam historię o słynnych królewskich polowaniach na żubry przed wyruszeniem na bitwę pod Grunwaldem. To właśnie Jagiełło zapoczątkował tradycję królewskich łowów w Puszczy Białowieskiej. Z kolei dąb Zygmunt Stary wspomina o dworze myśliwskim jaki właśnie w tym miejscu istniał przed laty. Niestety do dzisiejszych czasów nie przetrwał nawet ślad po nim, jednak stare drzewa jakie rosły wokół niego stoją do dziś.

Czas przejścia szlaku Dębów Królewskich w Puszczy Białowieskiej

Na szlaku spotkamy około 25 okazów potężnych dębów, dziś ta nowa ścieżka edukacyjna biegnie jednak w sporej odległości od tych najstarszych drzew, zresztą nie bez przyczyny. Wyobraźcie sobie, że chcecie zrobić niepowtarzalne zdjęcie pod dębem i nagle spada z niego spróchniały konar… prosto na głowę. Nic przyjemnego i dlatego właśnie ze względów bezpieczeństwa ścieżka jest nieco oddalona od najstarszych okazów. Ten krótki niespełna kilometrowy odcinek kładki pokonamy w kilkanaście minut, jednak warto zatrzymać się przy każdej z tabliczek, poczytać ciekawostki i przyglądnąć się najciekawszym okazom, można zabrać ze sobą lornetkę. Na wolny spacer ze zwiedzaniem potrzebujemy niecałej godzinki.


Poławiacze bobrów z Puszczy Białowieskiej

Mniej więcej w połowie ścieżki Szlak Dębów Królewskich, dochodzimy do drewnianego pomostu nad rzeczką Łutownia. Co ciekawe na terenach puszczy bardzo popularne dawniej było odławianie bobrów. Istniał nawet specjalny zawód, a panowie którzy trudnili się tym fachem nazywani byli bobrownikami. Ich zadaniem było liczenie bobrów, wydr i kun oraz chwytanie ich. Niestety każdy bóbr był własnością króla w dodatku bardzo cenną, a schwytane zwierzęta trzeba było zawsze przekazać w ręce Jego Królewskiej Mości. Za swoją pracę bobrownicy otrzymywali co piątego schwytanego bobra… transakcja raczej mało sprawiedliwa. Jednak bobrownicy mieli też i swoje przywileje, na przykład okoliczni mieszkańcy mieli obowiązek wyżywić bobrownika, który pracował w ich okolicy.

Jeżeli chcesz poznać ciekawą historię Puszczy Białowieskiej i na własne oczy zobaczyć jej najstarsze okazy to ruszaj prędko na Szlak Dębów Królewskich. Ta elegancka i wygodna ścieżka poprowadzi Cię w klimatyczne zakątki puszczy pełne szumiących drzew i ćwierkających melodyjnie ptaków. Trasa jest krótka i dostępna dla każdego, zarówno dla rodzin z wózkami jak i osób niepełnosprawnych. Klimatyczny spacer w zgodzie z naturą doda Wam nowych sił.

Rowerem przez Puszczę Białowieską – szlak do Topiła z Białowieży

Lubisz dłuższe rowerowe wycieczki? Chcesz doświadczyć najbliższego możliwego kontaktu z dziką Puszczą Białowieską? Koniecznie ruszaj z nami w pełną atrakcji podróż do dziewiczego jeziora Topiło, znajdziesz je tuż przy granicy z Białorusią. Trasa z Białowieży do Topiła liczy około 25 km. W dwie strony to już nieco ponad 50 kilometrów. Malutka śródleśna osada Topiło malowniczo wkomponowała się w tutejszy krajobraz Puszczy Białowieskiej.

Rowerem przez Puszczę Białowieską – szlak do Topiła z Białowieży

Plan Wypadu na ścieżkę edukacyjną Szlakiem Dębów Królewskich w Puszczy Białowieskiej

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem lub rowerem z Białowieży

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną Szlakiem Dębów Królewskich – 7 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia Szlaku Dębów Królewskich : 30 min – 1 godz.

Dystans: 800 m trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi oraz z wózkami

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BEATA
BEATA
1 rok temu

Właśnie przeszliśmy ta ścieżka dębów i co., brak jakiejkolwiek tabliczki. Jest wytyczona bezpieczna po deskach ścieżka i nic więcej, trzeba szukać dębów indywidualnie. Brak tabliczek!!! Kiedyś była to wielka atrakcja, dziś nuda za pieniądze.

.

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  BEATA

To coś się pozmieniało, ostatnio jak byliśmy to tabliczki tam były. Możliwe, że jest jakaś modernizacja i tabliczki wrócą.