Szlak Dębów Królewskich to jedna z najciekawszych atrakcji Puszczy Białowieskiej. Niezwykła ścieżka przyrodnicza porywa nas w fascynującą podróż po zakamarkach Białowieskiego Parku Narodowego. Właśnie tutaj wędrując po drewnianej kładce wchodzimy w dzikie ostępy parku i spotykamy najstarsze okazy królewskich dębów. Mnóstwo historycznych ciekawostek i niesamowita przyroda prastarej puszczy to tylko kilka z powodów, dla których musisz to zobaczyć.

Puszcza Białowieska zaskakuje nas na każdym kroku. Może Ci się wydawać, że to zwykły las, jednak to nie prawda. Mało jest na świecie tak dzikich miejsc i tak potężnych drzew, których nawet nie można objąć wzrokiem. W dodatku spotkasz tu wiekowe okazy, których wiek szacuje się nawet na ponad 500 lat! Gdyby te dęby mogły do nas przemówić, to ich opowieści byłyby pełne emocji i ciekawostek.

Szlak Dębów Królewskich to obowiązkowy punkt zwiedzania Puszczy Białowieskiej. Kilometrowa ścieżka przyrodnicza zabiera nas w przyjemny spacer do najokazalszych i bardzo wiekowych dębów, które nieprzypadkowo noszą imiona królów Polski. Szlak jest bardzo łatwy, a dzięki 15 edukacyjnym tablicom możemy dodatkowo poznać wiele ciekawostek z życia i historii Białowieskiego Parku Narodowego.

Szlak Dębów Królewskich – dojazd, parking, cennik biletów wstępu

Jak do jechać do ścieżki przyrodniczej Szlak Dębów Królewskich? Ta niezwykle ciekawa atrakcja znajduje się ne terenie Puszczy Białowieskiej, a dokładniej w granicach Białowieskiego Parku Narodowego. Najwygodniej jest tutaj dojechać z Białowieży. Wystarczy kierować się główną drogą w kierunku wsi Pogorzelce, za wioską skręcamy w prawo na tak zwaną drogę narewkowską i kierujemy się do uroczyska Stara Białowieża.

Gdzie zaparkować samochód przy Szlaku Dębów Królewskich? Pierwszy parking mijamy tuż za osadą Pogorzelce, jednak drugi neco mniejszy jest tuż przy wejściu na trasę ścieżki edukacyjnej. Oba parkingi są bezpłatne.

Ścieżka edukacyjna Szlakiem Dębów Królewskich jest płatna, cennik biletów wstępu: 10 zł.


Ścieżka Szlaku Dębów Królewskich jest czynna cały rok. Trasa jest świetnie przygotowana zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i rodzin z dziećmi. które na szlak mogą zabrać wózki. Niespełna kilometrowa drewniana kładka jest łatwa do przejścia i śmiało poradzą sobie na niej małe dzieci.

Najstarsze dęby w Puszczy Białowieskiej – gdzie je spotkamy?

Dlaczego szczególnie warto ruszyć na szlak Dębów Królewskich? Mamy dwa mocne argumenty. Po pierwsze to piękne i stare drzewa, których wiek określa się nawet na 500 lat, więc nigdzie indziej w Polsce nie zobaczysz na własne oczy tak potężnych okazów. Po drugie z tymi terenami jest związanie niezwykle ciekawa historia.

Każdy z dębów nosi imię jednego z królów Polski, albo książąt litewskich, którzy brali udział w bardzo popularnych w tamtych czasach polowaniach na terenie Puszczy Białowieskiej. Dodatkowo ścieżka jest wyposażona w 15 edukacyjnych tablic.

Zatem przy każdym z dębów możemy dowiedzieć się jaki dokładnie jest jego wiek, wysokość, czy obwód pnia. Natomiast świetną dodatkową ciekawostką są krótkie opowieści o związkach każdego króla czy księcia z puszczą i terenami obecnego Podlasia. To bardzo interesująca podróż w czasie z nutą historycznych opowieści.

Szlak Dębów Królewskich w Puszczy Białowieskiej – mapa, czas przejścia

Na szlaku Dębów Królewskich w Białowieskim Parku Narodowym spotkamy około 25 okazów potężnych dębów. Ścieżka edukacyjna biegnie po drewnianych kładkach, jednak w sporej odległości od tych najstarszych drzew, zresztą nie bez przyczyny. Wyobraźcie sobie, że chcecie zrobić niepowtarzalne zdjęcie pod dębem i nagle spada z niego spróchniały konar. Nic przyjemnego i dlatego właśnie ze względów bezpieczeństwa ścieżka jest nieco oddalona od najstarszych okazów.

Szlak Dębów Królewskich liczy w pętli 840 metrów. Zatem niespełna kilometrowy odcinek kładki pokonamy w 20-30 minut. Jednak warto zatrzymać się przy każdej z tabliczek, poczytać ciekawostki i przyglądnąć się najciekawszym okazom, a później usiąść na jednej z ławek i chłonąć zapachy i dźwięku Puszczy.

Można też śmiało zabrać ze sobą lornetkę i nieco podglądnąć sekretne życie ptaków, których jest tutaj setki. Po drogiej stronie drogi przy rzece Łutownia jest również zadaszona wiata z ławeczkami i paleniskiem. To idealne miejsce na piknik w sercu Puszczy Białowieskiej.

Ścieżka przyrodnicza Szlak Dębów Królewskich – ciekawostki

Żeby uatrakcyjnić ten niezbyt długi spacer, warto przeczytać wszystkie krótkie informacje o ważnych osobach, które gościła Puszcza Białowieska. I tak dąb Kazimierz Wielki opowie nam, że właśnie ten król już prawie 1000 lat temu przyłączył tereny puszczy do ziem Polski.

Dąb Władysław Jagiełło przytacza historię o słynnych królewskich polowaniach na żubry przed wyruszeniem na bitwę pod Grunwaldem. To właśnie Jagiełło zapoczątkował tradycję królewskich łowów w Puszczy Białowieskiej. Z kolei dąb Zygmunt Stary wspomina o dworze myśliwskim jaki właśnie w tym miejscu istniał przed laty. Niestety do dzisiejszych czasów nie przetrwał nawet ślad po nim, jednak stare drzewa jakie rosły wokół niego stoją do dziś.

Poławiacze bobrów z Puszczy Białowieskiej

Mniej więcej w połowie ścieżki Szlak Dębów Królewskich, dochodzimy do drewnianego pomostu nad rzeczką Łutownia. Co ciekawe, na terenach puszczy bardzo popularne dawniej było odławianie bobrów. Istniał nawet specjalny zawód, a panowie którzy trudnili się tym fachem nazywani byli bobrownikami.

Zadaniem bobrowników było liczenie bobrów, wydr i kun oraz chwytanie ich. Niestety każdy bóbr był własnością króla w dodatku bardzo cenną, a schwytane zwierzęta trzeba było zawsze przekazać w ręce Jego Królewskiej Mości. Za swoją pracę bobrownicy otrzymywali co piątego schwytanego bobra. Transakcja raczej mało sprawiedliwa. Jednak bobrownicy mieli też i swoje przywileje, na przykład okoliczni mieszkańcy mieli obowiązek wyżywić bobrownika, który pracował w ich okolicy.

Puszcza Białowieska – najciekawsze szlaki, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i atrakcje

  • Ścieżka Przyrodnicza Żebra Żubra to najbardziej popularna i zarazem najciekawszy szlak w Puszczy Białowieskiej. Ścieżka ma długość 2,7 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba przeznaczyć około 45 minut. Trasa jest bardzo łatwa do przejścia, więc śmiało można zabrać nawet mniejsze dzieci. Dodatkowo ścieżka kończy się tuż przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów.
Puszcza Białowieska – szlak po kładce Żebra Żubra
  • Lubisz dłuższe rowerowe wycieczki? Chcesz doświadczyć najbliższego możliwego kontaktu z dziką Puszczą Białowieską? Koniecznie ruszaj w pełną atrakcji podróż do dziewiczego jeziora Topiło, znajdziesz je tuż przy granicy z Białorusią. Trasa z Białowieży do Topiła liczy około 25 km. Malutka śródleśna osada Topiło malowniczo wkomponowała się w tutejszy krajobraz Puszczy Białowieskiej.
Rowerem przez Puszczę Białowieską – szlak do Topiła z Białowieży
  • Żubr to najpotężniejsze zwierzę, jakie żyje w Polsce i Europie. Swoją drogą to właśnie żubry są wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego i widnieją w jego logo. Zdecydowanie spotkanie oko w oko z tym ogromnym ssakiem robi wielkie wrażenie, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów.
Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy
  • Puszcza Białowieska to bezsprzecznie miejsce wyjątkowe, które zaskakuj nas swoimi cudami przyrody. Właśnie nieopodal Białowieży możesz zobaczyć, poczuć i doświadczyć pozytywnego promieniowania w Miejscu Mocy.
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej – nietypowa atrakcja Białowieskiego Parku Narodowego
  • Białowieża to niewielka Podlaska wioska, otoczona z każdej strony przez dziewicze lasy Puszczy Białowieskiej. Jej najcenniejsze przyrodnicze skarby ochrania Białowieski Park Narodowy. Jeśli szukasz idealnego miejsca na urlop podczas którego złapiesz głębszy oddech, poczujesz naprawdę dziką przyrodę i dotkniesz niegasnącej tradycji, to Białowieża jest idealnym kierunkiem!
Białowieża atrakcje, zwiedzanie TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

Jeżeli chcesz poznać ciekawą historię Puszczy Białowieskiej i na własne oczy zobaczyć jej najstarsze okazy to ruszaj prędko na Szlak Dębów Królewskich. Ta elegancka i wygodna ścieżka poprowadzi Cię w klimatyczne zakątki puszczy pełne szumiących drzew i ćwierkających melodyjnie ptaków. Trasa jest krótka i dostępna dla każdego, zarówno dla rodzin z wózkami jak i osób niepełnosprawnych. Klimatyczny spacer w zgodzie z naturą doda Wam nowych sił.

Plan Wypadu na Szlak Dębów Królewskich

Dojazd: woj. podlaskie, 17-230 Puszcza Białowieska

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak, współrzędne: 52.731184, 23.789829

Bilety Wstępu:

  • Szlak Dębów Królewskich – bilet normalny 10 zł

Czas zwiedzania: 30 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BEATA
BEATA
1 rok temu

Właśnie przeszliśmy ta ścieżka dębów i co., brak jakiejkolwiek tabliczki. Jest wytyczona bezpieczna po deskach ścieżka i nic więcej, trzeba szukać dębów indywidualnie. Brak tabliczek!!! Kiedyś była to wielka atrakcja, dziś nuda za pieniądze.

.

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  BEATA

To coś się pozmieniało, ostatnio jak byliśmy to tabliczki tam były. Możliwe, że jest jakaś modernizacja i tabliczki wrócą.