Lubisz dłuższe rowerowe wycieczki? Chcesz doświadczyć najbliższego możliwego kontaktu z dziką Puszczą Białowieską? Koniecznie ruszaj z nami w pełną atrakcji podróż do dziewiczego jeziora Topiło, znajdziesz je tuż przy granicy z Białorusią.

Trasę do Topiła najwygodniej rozpocząć z Białowieży, to świetna baza wypadowa w najdziksze tereny Puszczy Białowieskiej. Jeżeli od zawsze marzą Ci się długodystansowe trasy, ale wiesz że z kondycją jest kiepsko… skorzystaj z możliwości przejażdżki rowerem elektrycznym. Dzięki nim możesz w jeden dzień pokonać ponad 70 km po najciekawszych miejscówkach. Trasa do malutkiej śródleśnej osady Topiło jest bardzo ciekawa, chociaż dość zawiła. Spośród wielu dróżek leśnych trzeba odnaleźć tą właściwą. Jeśli zatem nie chcesz się zgubić na trasie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, my zwiedzaliśmy puszczę z Nature Travel. Wyposażyli nas w potrzebne mapki z opisami atrakcji, mobilną aplikacją na telefon z wyznaczoną trasą, załatwili rowery, a w razie awarii wysyłają na miejsce pomoc. To mega fajna opcja jeśli ruszamy na szlak rowerowy w dzikie i bezludne tereny, takie jak właśnie Puszcza Białowieska. Mamy duży komfort psychiczny, że na pewno bezpiecznie wrócimy z wypadu.

Trasa z Białowieży do Topiła liczy około 25 km. W dwie strony to już nieco ponad 50 kilometrów. Ważna informacją z pewnością będzie, że poruszamy się w strefie nadgranicznej, a co za tym idzie, może nas złapać białoruska sieć telefonii komórkowej, koszty połączeń są wysokie, warto więc wyłączyć roaming międzynarodowy.

Wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej to jedna z wielu propozycji Nature Travel. A jak przeżyć taką przygodę jak my? Po więcej informacji odsyłamy pod link: https://naturetravel.pl/

Na początek Białowieża

Z Białowieży ruszamy szlakiem rowerowym przez ulicę Stoczek w kierunku Białowieży Towarowej. Nad rzeką Narewka stoi drewniana wieża widokowa, na którą można się wspiąć. Nieco dalej dojeżdżamy do zabytkowej stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Dziś oprócz zabytkowych parowozów i wagonów znajdziemy tu też restaurację Carską, która ponad 100 lat temu była dworcem kolejowym. Dziś po torach nie kursują już żadne pociągi, ale za to możecie się wybrać w ciekawą podróż drezynami.

Puszcza Białowieska i jej historyczne miejsca

Kolejno z Białowieży Towarowej pedałujemy już w kierunku Puszczy Białowieskiej, czarny szlak doprowadza nas do ważnego miejsca na mapie Białowieży. Dziś na terenie dawnej żwirowni znajduje się Miejsce Straceń, które opowiada nam o trudnych losach mieszkańców Białowieży. To tutaj w czasie II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali prawie 500 osób. Warto tu zajrzeć choć na chwilę, żeby przekonać się jak wielokulturowym miejscem jest Podlasie. A symboliczny pomnik upamiętnia poległych tu katolików, prawosławnych i żydów.


Ośrodek Edukacji Leśnej Jagiellońskie

Kolejnym przystankiem na trasie czarnego szlaku rowerowego jest Ośrodek Edukacji Leśnej Jagiellońskie. To dwa budynki w stylu dworków, w których można zobaczyć wystawy edukacyjne albo wziąć udział w warsztatach dotyczących Puszczy Białowieskiej. Pozostałe drewniane budynki Ośrodka Edukacji przeniesiono tutaj właśnie z miejscowości Topiło, do której zmierzamy. Co ciekawe po II wojnie światowej ta mała osada znalazła się poza granicami Polski.

Rowerem przez Puszczę Białowieską

Następnym etapem naszej podróży jest już tylko trasa w otoczeniu szumiących kojąco lasów. Tą błogą ciszę zakłócają jednak przekrzykujące się w swoim śpiewie ptaki, rechoczące w bagnach żaby oraz buszujące w trawie świerszcze. Można powiedzieć, że tu rządzi tylko natura, chociaż trasa jaką jedziemy prowadzi nas szeroką i wygodną szutrową drogą.  Po około 12 kilometrach docieramy do przyjemnej polany i ku naszemu zdziwieniu w środku puszczy znajdujemy samotny dom, a na dodatek tu wciąż mieszkają ludzie. W dawnej osadzie Podcerkwy ostała się do dziś tylko jedna zagroda. Wyobraźcie sobie, że do głównej drogi mieszkańcy tej chaty mają aż 6 km szutrowej leśnej trasy do pokonania! Jednak z drugiej strony jest to prawdziwa oaza ciszy i spokoju.

Zobacz żubra w Puszczy Białowieskiej

Jeżeli lubisz nieco urozmaicać sobie trasę i odkrywać ciekawe miejsca, to warto przejechać się parę kilometrów w kierunku Przewłoki. Na naszym szlaku spotkamy dwie klimatyczne polany z paśnikami dla dzikich zwierząt. Na jednej z nich zobaczycie nawet pasiekę pszczół z kilkunastoma ulami. Wydaje się jakby były porzucone pośrodku Puszczy Białowieskiej, wyobraźcie sobie jaki ich miód musi być pyszny… Nieco dalej na drugiej polanie znajdujemy porośnięte krzakami ruiny. Ku naszemu zdziwieniu odkrywamy, że był to kiedyś hotel dla robotników leśnych, ale też i dla turystów, czy polujących w puszczy myśliwych. Niestety ten prawie 60 letni obiekt dziś tylko straszy swoim wyglądem.

Topiło – osada przy granicy z Białorusią

Po około 24 kilometrach docieramy do celu naszego wypadu. Malutka śródleśna osada Topiło malowniczo wkomponowała się w tutejszy krajobraz Puszczy Białowieskiej. Sama nazwa wsi Topiło według opowiadań nawiązuje do topiącego się w tutejszych bagnach bydła. Wioska leży nad rzeczką Perebel, która tworzy tu sporych rozmiarów, bo około 20 ha zalew. To prawdziwy raj dla wędkarzy, ale i nie tylko. Wokół Zalewu Topiło można wyruszyć na spacer ścieżką przyrodniczą Puszczańskie Drzewa. Tablice edukacyjne opowiadają nam o różnych ciekawych okazach drzew jakie rosną na trasie. Aż dziw bierze, że jest tu aż tyle różnych gatunków.

Puszcza Białowieska i jej tajemnicza wioska Topiło

Co ciekawe dziś przez jeziorko Topiło przebiegają po grobli tory kolejki wąskotorowej. Kiedyś służyła do wywozu drzewa jakie dostarczała Puszcza Białowieska, a dziś jest atrakcją turystyczną. Można nią przyjechać do Topiła z Hajnówki. Będąc w tym uroczym miejscu koniecznie wstąpcie do baru Ostatni Grosz, żeby posmakować tradycyjnej kuchni kresowej. W wiosce też znajdziecie sklep Oszoł, a tuż za nim historyczne miejsce z pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej leśników oraz żołnierzy AK. Co ciekawe spotkamy tu też intrygującą drewnianą kapliczkę, która wyryta jest w pniu drzewa i łączy w sobie dwa wyznania. Zobaczymy na niej splatający się krzyż prawosławny i katolicki.

Topiło – Białowieża trasa na rower

Jeżeli nie lubicie wracać tą samą drogą warto ruszyć z Topiła w kierunku osady Czerwonka Leśna. Później szlak rowerowy poprowadzi nas przez spokojne tereny Puszczy Białowieskiej, aż do głównej drogi Hajnówka – Białowieża. Wycieczkę można jeszcze wydłużyć o Rezerwat Pokazowy Żubrów. Wpis z opisem tej atrakcji znajdziecie pod linkiem poniżej.

Na trasę w dwie strony do Topiła warto poświęcić cały dzień. Nieśpiesznie możemy wtedy poznać choć skrawek potężnego lasu, jakim jest Puszcza Białowieska. Jeśli jednak stwierdzisz, że 24 kilometry w zupełności Ci wystarczą na rodzinny, bądź samotny wypad, nie ma problemu. Jeżeli skorzystasz z wycieczki rowerowej od Nature Travel masz możliwość, że kierowca odbierze Cię z wyznaczonego miejsca. Dzięki pomocnym wskazówką i mapką na pewno nie zgubisz trasy. Co więcej, nawet możesz ruszyć na tygodniowy rowerowy podbój Podlasia i szlaków jakie nam udostępnia Puszcza Białowieska. Sprawdź sam ile świetnych atrakcji na Ciebie czeka.

Plan Wypadu szlakiem rowerowym Białowieża – Topiło

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w centrum Białowieży

Bilety Wstępu:

  • wstęp na szlak rowerowy jest bezpłatny

Czas przejazdu ścieżką rowerową do Topiła: 3 – 4 godz.

Dystans: trasa Białowieża – Topiło 25 km, trasa w pętelce 50 km

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments