Tuż przy granicy z Białorusią, w dzikich lasach Puszczy Białowieskiej leży niewielka osada Topiło. To właśnie tutaj możesz odpocząć nad klimatycznym jeziorem, wędrować szlakiem ścieżki przyrodniczej, czy wyruszyć w szaloną wyprawę kolejką wąskotorową. Na miejscu czeka również bar Za Ostatni Grosz z regionalnymi smakołykami.

Jezioro Topiło to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Puszczy Białowieskiej. To prawdziwa oaza spokoju, w której dzika natura miesza się ze świetnymi atrakcjami. No bo gdzie indziej możesz przemierzać dzikie puszczańskie ostępy kolejką wąskotorową? Dodatkowo wokół jeziora Topiło biegnie ścieżka przyrodnicza, więc to super atrakcja również dla dzieci, podczas spacery możemy odkryć najciekawsze przyrodnicze skarby tej części Podlasia.

Ale to nie koniec atrakcji, jakie znajdziesz w osadzie Topiło. Dotrzeć tu możesz również świetnym szlakiem rowerowym z Hajnówki lub Białowieży, oczywiście przez Puszczę Białowieską. Ciekawym zabytkiem jest wielowyznaniowa kapliczka, gdzie krzyż katolicki splata się z krzyżem prawosławnym.

Dodatkowo w sezonie działa tutaj kultowy sklepik Oszoł, a także bar Za Ostatni Grosz z wyśmienitą kuchnią Podlasia. Zdecydowanie ta mała osada jaką jest Topiło ma nam do zaoferowania sporo ciekawych atrakcji.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Topiło – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Gdzie leży wioska Topiło i jak do niej dojechać? Jest kilka sposobów na dotarcie do śródleśnej osady Topiło, która leży ukryta w lasach Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią.

Dodatkowo do Topiła dojedziesz szlakiem rowerowym z Białowieży (23,7 km), jaki prowadzi przez Puszczę Białowieską i osadę Podcerkwy.


Do Topiła możesz dojechać samochodem kierując się asfaltową drogą z Hajnówki przez wioskę Łozice.

Natomiast dużą popularnością cieszy się również trasa kolejki wąskotorowej z Hajnówki.

Szlak rowerowy Białowieża – Topiło

Trasa: Białowieża – Podcerkwy – Przewłoka – Topiło.

Dystans 23,7 km, czas przejazdu około 2 godziny.

Z Białowieży ruszamy szlakiem rowerowym przez ul. Stoczek w kierunku Białowieży Towarowej. Nad rzeką Narewka stoi drewniana wieża widokowa, na którą można się wspiąć. Nieco dalej dojeżdżamy do zabytkowej stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Dziś oprócz starych parowozów i wagonów znajdziemy tu też restaurację Carską, która ponad 100 lat temu była dworcem kolejowym.

Następnie jedziemy już w kierunku Puszczy Białowieskiej, czarny szlak doprowadza nas do ważnego miejsca na mapie Białowieży. Na terenie dawnej żwirowni znajduje się Miejsce Straceń. To tutaj w czasie II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali prawie 500 osób. Symboliczny pomnik upamiętnia poległych tu katolików, prawosławnych i żydów.

Dalej docieramy pod Ośrodek Edukacji Leśnej Jagiellońskie. To dwa budynki w stylu dworków, w których można zobaczyć wystawy edukacyjne, a dodatkowo wziąć udział w warsztatach. Pozostałe drewniane budynki Ośrodka Edukacji przeniesiono tutaj właśnie z miejscowości Topiło.

Po około 12 kilometrach docieramy do przyjemnej polany i ku naszemu zdziwieniu w środku puszczy znajdujemy samotny dom, a na dodatek tu wciąż mieszkają ludzie. W dawnej osadzie Podcerkwy ostała się do dziś tylko jedna zagroda. Wyobraźcie sobie, że do głównej drogi mieszkańcy tej chaty mają aż 6 km szutrowej leśnej trasy do pokonania!

Następnie jedziemy w kierunku osady Przewłoki. Na naszym szlaku spotkamy dwie klimatyczne polany z paśnikami dla dzikich zwierząt. Na jednej z nich zobaczycie nawet pasiekę pszczół z kilkunastoma ulami. Nieco dalej znajdujemy ruiny hotelu, który kiedyś służył nie tylko turystom, ale i robotnikom leśnym, czy myśliwym.

Topiło Puszcza Białowieska – atrakcje osady przy granicy z Białorusią

Po około 24 kilometrach docieramy do celu naszego wypadu. Malutka śródleśna osada Topiło malowniczo wkomponowała się w tutejszy krajobraz Puszczy Białowieskiej. Sama nazwa wsi Topiło według opowiadań nawiązuje do topiącego się w tutejszych bagnach bydła.

Wioska leży nad rzeczką Perebel, która tworzy tu sporych rozmiarów, bo około 20 ha zalew. To prawdziwy raj dla wędkarzy, ale i nie tylko. Wokół Zalewu Topiło można wyruszyć na spacer ścieżką przyrodniczą Puszczańskie Drzewa. Tablice edukacyjne opowiadają nam o różnych ciekawych okazach drzew jakie rosną na trasie. Aż dziw bierze, że jest tu aż tyle różnych gatunków.

Będąc w tym uroczym miejscu koniecznie wstąpcie do baru Ostatni Grosz, żeby posmakować tradycyjnej kuchni kresowej. W wiosce też znajdziecie sklep Oszoł, a tuż za nim historyczne miejsce z pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej leśników oraz żołnierzy AK. Spotkamy tu też intrygującą drewnianą kapliczkę, która wyryta jest w pniu drzewa i łączy w sobie dwa wyznania. Zobaczymy na niej splatający się krzyż prawosławny i katolicki.

Kolejka wąskotorowa z Hajnówki

Co ciekawe, dziś przez jeziorko Topiło przebiegają po grobli tory kolejki wąskotorowej. Została zbudowana przez Niemców w czasie I wojny światowej, jednak kiedyś służyła do wywozu drzewa jakie dostarczała Puszcza Białowieska, a dziś jest atrakcją turystyczną. Można nią przyjechać do Topiła z Hajnówki.

Kolejka wąskotorowa Hajnówka – Topiło, cennik biletów wstępu: 50 zł bilet normalny, 40 zł bilet ulgowy

Rozkład jazdy kolejki wąskotorowej z Hajnówki: kolejka kursuje w wybrane dni tygodnia od 30 kwietnia do 30 września, godziny 9:00 i 13:00.

Czas przejazdu kolejki wraz z postojem w osadzie Topiło trwa 3 godziny.

Puszcza Białowieska i jej atrakcje – co warto zobaczyć?

  • Białowieża to niewielka Podlaska wioska, otoczona z każdej strony przez dziewicze lasy Puszczy Białowieskiej. Jej najcenniejsze przyrodnicze skarby ochrania Białowieski Park Narodowy. Jeśli szukasz idealnego miejsca na urlop podczas którego złapiesz głębszy oddech, poczujesz naprawdę dziką przyrodę i dotkniesz niegasnącej tradycji, to Białowieża jest idealnym kierunkiem!
Białowieża atrakcje, zwiedzanie TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?
  • Ścieżka Przyrodnicza Żebra Żubra to najbardziej popularna i zarazem najciekawszy szlak w Puszczy Białowieskiej. Ścieżka ma długość 2,7 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba przeznaczyć około 45 minut. Trasa jest bardzo łatwa do przejścia, więc śmiało można zabrać nawet mniejsze dzieci. Dodatkowo ścieżka kończy się tuż przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów.
Puszcza Białowieska – szlak po kładce Żebra Żubra
  • Szlak Dębów Królewskich to jedna z najciekawszych atrakcji Puszczy Białowieskiej. Niezwykła ścieżka przyrodnicza porywa nas w fascynującą podróż po zakamarkach Białowieskiego Parku Narodowego. Właśnie tutaj wędrując po drewnianej kładce wchodzimy w dzikie ostępy parku i spotykamy najstarsze okazy królewskich dębów.
Szlak Dębów Królewskich – Puszcza Białowieska
  • Żubr to najpotężniejsze zwierzę, jakie żyje w Polsce i Europie. Swoją drogą to właśnie żubry są wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego i widnieją w jego logo. Zdecydowanie spotkanie oko w oko z tym ogromnym ssakiem robi wielkie wrażenie, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów.
Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy
  • Puszcza Białowieska to bezsprzecznie miejsce wyjątkowe, które zaskakuj nas swoimi cudami przyrody. Właśnie nieopodal Białowieży możesz zobaczyć, poczuć i doświadczyć pozytywnego promieniowania w Miejscu Mocy.
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej – nietypowa atrakcja Białowieskiego Parku Narodowego

Wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej to jedna z wielu propozycji Nature Travel. A jak przeżyć taką przygodę jak my? Po więcej informacji odsyłamy pod link: https://naturetravel.pl/

Plan Wypadu szlakiem rowerowym Białowieża – Topiło

Dojazd: woj. podlaskie, Topiło 4, 17-200 Topiło

Parking: bezpłatny parking przy stacji kolejki wąskotorowej Topiło

Bilety Wstępu:

  • Kolejka Wąskotorowa Hajnówka – Topiło: bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł

Czas zwiedzania: 3-4 godz. Dystans: trasa Białowieża – Topiło 23,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments