Żubr to najpotężniejsze zwierzę, jakie żyje w Polsce i Europie. Swoją drogą to właśnie żubry są wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego i widnieją w jego logo. Zdecydowanie spotkanie oko w oko z tym ogromnym ssakiem robi wielkie wrażenie, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów. Bo być w Białowieży i nie zobaczyć żubra, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla!

Żubr od stuleci był lokatorem terenów Puszczy Białowieskiej. Niestety na przestrzeni lat był również głównym obiektem zainteresowań podczas hucznych polowań. Trudne czasy I wojny światowej doprowadziły do tragicznych wydarzeń. Przedzierające się przez tereny puszczy wojska masowo polowały na żubry. Nic dziwnego, te potężne kilkuset kilogramowe zwierzęta mogły wykarmić całą armię wygłodniałych żołnierzy.

Niestety skutki wojennej zawieruchy doprowadziły do całkowitego wyginięcia żubra z Puszczy Białowieskiej. Ocalało jedynie kilka osobników, które i tak ostatecznie trafiły w ręce miejscowych kłusowników. Wiosną 1919 roku król Puszczy Białowieskiej zniknął z tych terenów na wiele lat.

Na szczęście dziś Puszcza Białowieska na nowo gości całe stada żubrów, które uwielbiają przemierzać jej potężny obszar Choć populacja żubra ciągle rośnie to jednak niełatwo spotkać go w terenie. Dlatego idealnym miejscem na poznanie żubra jest zagroda pokazowa w Białowieży. To świetna atrakcja dla całych rodzin, którą musisz zobaczyć.

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży? Rezerwat Pokazowy Żubrów leży na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz wioski Białowieża. Jak dojechać do rezerwatu? Najwygodniej jest się kierować drogą nr 689 kierunek Hajnówka-Białowieża.

Około 2 kilometry przed Białowieżą skręcamy w lewo za znakami. Po przejechaniu 800 metrów leśnej drogi dotrzesz na płatny parking.


Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży – godziny otwarcia, cennik

Godziny otwarcia Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży:

  • 16 kwietnia-15 października: codziennie 9:00–17:00
  • 16 października-15 kwietnia: od wtorku do niedzieli 9:00 – 16:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 12 zł.

Średni czas zwiedzania 1,5-2 godz.

Powrót żubra do Puszczy Białowieskiej – niezwykła historia żubra w Polsce

Pierwsze prace przy odbudowie populacji żubra na terenach Puszczy Białowieskiej, rozpoczęły się od budowy zwierzyńca w 1929 roku. Przy głównej drodze z Hajnówki do Białowieży wytyczono kilkadziesiąt hektarów pastwisk, a następnie sprowadzono do Białowieży żubry z Niemiec i Szwecji.

Z czasem populacja żubrów wzrastała, nawet udało im się szczęśliwie przetrwać czasy II wojny światowej. Dodatkowo, tuż po wojnie zwiększono zarówno obszar rezerwatu jak i samą hodowlę. Ostatecznie już od ponad 70 lat, żubry mogą żyć na wolności i rozmnażać się w swoim naturalnym środowisku.

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym – zwiedzanie, atrakcje, ciekawostki

Dziś stada żubrów możemy spotkać w różnych zakątkach Białowieskiego Parku Narodowego i całego Podlasia. Jednak nie tak łatwo na nie trafić i stanąć oko w oko. Żeby ułatwić turystom spotkanie oko w oko z królem puszczy, utworzono ostatecznie rezerwat pokazowy. Przyjeżdżając do Białowieży mamy zatem pewność, że go spotkamy. Rezerwat był początkowo miejscem, gdzie próbowano odtworzyć rasę dzikiego konia stepowego, czyli tarpana.

Co prawda oryginalnego tarpana nie zobaczymy już nigdy, ale jednak w dużym stopniu udało się odtworzyć jego potomka, czyli konika polskiego. Te niewielkich rozmiarów konie osiągają zaledwie 130 cm wzrostu, mają szare ubarwienie i ciemną pręgę na grzbiecie, która je bardzo wyróżnia.

Jakie zwierzęta są w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży? Dziś w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, możemy oglądać praktycznie wszystkie ssaki, które naturalnie żyją w Puszczy Białowieskiej. Oprócz słynnego żubra i konika polskiego, swoje zagrody mają tu także rysie, żbiki, wilki, sarny, jelenie, dziki, łosie oraz żubronie.

Ten ostatni to krzyżówka żubra z bydłem domowym, co ciekawe wszystkie samce żubronia są bezpłodne. Jednak jeśli chodzi o wagę, to żubroń osiąga większe rozmiary niż żubr i może liczyć nawet 1300 kg.

Ile żubrów w Puszczy Białowieskiej? Ciekawostki na temat żubra

Ile waży żubr? Największe samce osiągają aż 920 kg, a ich wysokość to prawie 190 cm. Byka bardzo łatwo rozpoznać, gdyż jest bardzo nieproporcjonalnie zbudowany, ma potężny szeroki przód ciała i zaskakująco mały zad. Co ciekawe również sierść żubra z przodu jest dużo dłuższa, można powiedzieć że żubry mają brodę.

Samce mają też większe i szerzej rozstawione rogi w porównaniu do samic. Jednak to u samic rogi się bardziej kręcą. Mały cielaczek żubra gdy przychodzi na świat waży od 16 do 35 kilogramów, a sierść malucha jest ruda.

W rodzinie żubrów jest również pewna hierarchia, przewodniczką stada jest jedna ze starszych samic, natomiast byki z reguły wybierają tryb samotnika, tylko czasami się zdarza, że tworzą małe grupki z kilku osobników. Co roku odbywa się oficjalne liczenie żubrów, obecnie ich populację zarówno po polskiej stronie puszczy jak i białoruskiej, szacuje się na około tysiąca osobników.

Najciekawsze szlaki Białowieskiego Parku Narodowego

  • Świetną atrakcją spaceru do rezerwatu będzie trasa kładką Żebra Żubra, ten 2,7 km odcinek ścieżki edukacyjnej prowadzi nas przez najdziksze i najpiękniejsze tereny puszczy. Dodatkową atrakcją są drewniane kładki. Szlak zaczyna się tuż obok rezerwatu pokazowego żubrów.
Puszcza Białowieska – szlak po kładce Żebra Żubra
  • Szlak ”Puszczańskie Drzewa” to ścieżka przyrodnicza, na której możemy zobaczyć ślady bartnictwa na terenie puszczy. Warto się dokładnie przyjrzeć drzewom i odszukać na nich barcie, które zagospodarowały sobie pszczoły. Na wiosnę, kiedy zaczynają ostro pracować, bez problemu je znajdziecie, wystarczy iść za głosem ich brzęczenia. Najpopularniejszym drzewem do zakładania barci jest sosna, ale można też je spotkać i na dębach. Zdecydowanie warto przespacerować się tym szlakiem, by odkryć tą niecodzienną atrakcję jaką są barcie. Tym bardziej, że te żywe ule są stworzone specjalnie dla turystów.

Warto również zrobić z Białowieży pętelkę i przejść zarówno ścieżką Żebra Żubra jak i Puszczańskie Drzewa. Oba szlaki mają łącznie 8,5 km w pętli, zatem na spacer i zwiedzanie dodatkowo Rezerwatu Pokazowego Żubrów, trzeba przeznaczyć około 3- 4 godziny. Ta trasa jest naprawdę świetna i warto ją pokonać w całości. Możemy Wam zagwarantować, że z pewnością Białowieski Park Narodowy Was nie zawiedzie swoim pięknem natury i dodatkowymi atrakcjami.

Zarówno Białowieski Park Narodowy jak i sam Rezerwat Pokazowy Żubrów to miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Na zwiedzenie kilkunastu zagród rezerwatu trzeba przeznaczyć minimum godzinę. Taki spacer będzie świetną atrakcją zarówno dla rodzin z dziećmi jak i samych dorosłych, w końcu nieczęsto mamy okazję spotkać na swojej drodze kilkuset kilogramowego żubra.

Plan Wypadu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży

Dojazd: woj. podlaskie, 17-230 Białowieża

Parking: bezpłatny parking przy zagrodzie pokazowej, współrzędne 52.704145, 23.795170

Bilety Wstępu:

  • Zagroda Pokazowa Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 12 zł

Czas zwiedzania: 1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments