Żubr to potężne zwierzę, które jest wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego. Warto zobaczyć go na własne oczy. Koniecznie musisz ruszyć na to spotkanie, bo być w Białowieży i nie zobaczyć żubra, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla!
Żubr od zawsze był naturalnym domownikiem terenów Puszczy Białowieskiej. Niestety przez wieki był również głównym obiektem zainteresowań podczas polowań. Trudne czasy I wojny światowej doprowadziły do tragicznych wydarzeń. Przedzierające się przez tereny puszczy wojska nagminnie polowały na żubry. Nic dziwnego, te potężne kilkuset kilogramowe zwierzęta mogły wykarmić całą armię wygłodniałych żołnierzy. Niestety skutki wojennej zawieruchy doprowadziły do całkowitego wyginięcia żubra. Pozostałe pojedyncze sztuki, które przetrwały ostatecznie trafiły w ręce miejscowych kłusowników. Wiosną 1919 roku król Puszczy Białowieskiej zniknął z tych terenów na wiele lat.
Powrót żubra do Puszczy Białowieskiej
Pierwsze prace przy odbudowie populacji żubra na terenach puszczy, rozpoczęły się od budowy zwierzyńca w 1929 roku. Przy głównej drodze z Hajnówki do Białowieży, wytyczono kilkadziesiąt hektarów pastwisk. Żubry jakie sprowadzono do Białowieży pochodziły głównie z Niemiec i Szwecji. Z czasem populacja żubrów wzrastała, nawet udało im się szczęśliwie przetrwać czasy II wojny światowej. Dodatkowo, tuż po wojnie zwiększono zarówno obszar rezerwatu jak i samą hodowlę. Ostatecznie już od ponad 70 lat, żubry mogą żyć na wolności i rozmnażać się w swoim naturalnym środowisku.
Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym
Dziś stada żubrów możemy spotkać w różnych zakątkach Białowieskiego Parku Narodowego i całego Podlasia. Jednak nie tak łatwo na nie trafić. Żeby ułatwić turystom spotkanie oko w oko z królem puszczy, utworzono ostatecznie rezerwat pokazowy. Przyjeżdżając do Białowieży mamy zatem pewność, że go spotkamy. Rezerwat był początkowo miejscem, gdzie próbowano odtworzyć rasę dzikiego konia stepowego, czyli tarpana.
Co prawda oryginalnego tarpana nie zobaczymy już nigdy, ale jednak w dużym stopniu udało się odtworzyć jego potomka – konika polskiego. Te niewielkich rozmiarów konie osiągają zaledwie 130 cm wzrostu, mają szare ubarwienie i ciemną pręgę na grzbiecie, która je bardzo wyróżnia. Koniki są odporne na bardzo trudne warunki atmosferyczne, nie straszny im ani srogi mróz, ani upały. Co więcej mogą żyć cały rok na świeżym powietrzu i nie potrzebna im jest nawet stajnia. Koniki polskie obok żubra są bardzo chętnie odwiedzanymi zwierzętami.
Nie tylko żubry … Jakie zwierzęta są w Rezerwacie Pokazowym?
Dziś w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, możemy oglądać praktycznie wszystkie ssaki, które naturalnie żyją w Puszczy Białowieskiej. Oprócz słynnego żubra i konika polskiego, swoje zagrody mają tu także rysie, żbiki, wilki, sarny, jelenie, dziki, łosie oraz żubronie. Ten ostatni to krzyżówka żubra z bydłem domowym, co ciekawe wszystkie samce żubronia są bezpłodne. Jednak jeśli chodzi o wagę, to żubroń osiąga większe rozmiary niż żubr, mogą liczyć nawet 1300 kg.
Najciekawsze szlaki z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Żubrów
Świetną atrakcją spaceru do rezerwatu będzie trasa kładką Żebra Żubra, ten niespełna 3 km odcinek ścieżki edukacyjnej, prowadzi nas przez najdziksze i najpiękniejsze tereny puszczy, aż do samej bramy wejściowej rezerwatu. Szczegółowy opis ścieżki znajdziecie poniżej.
Puszcza Białowieska – szlak po kładce Żebra Żubra
Drugą ciekawą ścieżką jest szlak ”Puszczańskie Drzewa”. Na tej ścieżce przyrodniczej możemy zobaczyć ślady bartnictwa na terenie puszczy. Warto się dokładnie przyjrzeć drzewom i odszukać na nich barcie, które zagospodarowały sobie pszczoły. Na wiosnę, kiedy zaczynają ostro pracować, bez problemu je znajdziecie, wystarczy iść za głosem ich brzęczenia. Najpopularniejszym drzewem do zakładania barci jest sosna, ale można też je spotkać i na dębach. Zdecydowanie warto przespacerować się tym szlakiem, by odkryć tą niecodzienną atrakcję jaką są barcie. Tym bardziej, że te żywe ule są stworzone specjalnie dla turystów.
Możecie również zrobić z Białowieży pętelkę i przejść zarówno ścieżką Żebra Żubra jak i Puszczańskie Drzewa. Oba szlaki mają łącznie 8,5 km, zatem na spacer i zwiedzanie dodatkowo Rezerwatu Pokazowego Żubrów, trzeba przeznaczyć około 3- 4 godziny. Ta trasa jest naprawdę świetna i warto ją pokonać w całości. Możemy Wam zagwarantować, że z pewnością Białowieski Park Narodowy Was nie zawiedzie swoim pięknem natury i dodatkowymi atrakcjami.
Ciekawostki na temat żubra
Ile waży żubr? Największe samce osiągają aż 920 kg, a ich wysokość to prawie 190 cm. Byka bardzo łatwo rozpoznać, gdyż jest bardzo nieproporcjonalnie zbudowany, ma potężny szeroki przód ciała i zaskakująco mały zad. Co ciekawe również sierść żubra z przodu jest dużo dłuższa, można powiedzieć że żubry mają brodę. Samce mają też większe i szerzej rozstawione rogi w porównaniu do samic. Jednak to u samic rogi się bardziej kręcą. Mały cielaczek żubra gdy przychodzi na świat waży od 16 do 35 kilogramów, a sierść malucha jest ruda. W rodzinie żubrów jest również pewna hierarchia, przewodniczką stada jest jedna ze starszych samic, natomiast byki z reguły wybierają tryb samotnika, tylko czasami się zdarza, że tworzą małe grupki z kilku osobników. Co roku odbywa się oficjalne liczenie żubrów, obecnie ich populację zarówno po polskiej stronie puszczy jak i białoruskiej, szacuje się na około tysiąca osobników.
Zarówno Białowieski Park Narodowy jak i sam Rezerwat Pokazowy Żubrów to miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Na zwiedzenie kilkunastu zagród rezerwatu trzeba przeznaczyć minimum godzinę. Taki spacer będzie świetną atrakcją zarówno dla rodzin z dziećmi jak i samych dorosłych, w końcu nieczęsto mamy okazję spotkać na swojej drodze kilkuset kilogramowego żubra.
Plan Wypadu do Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Pokazowego Żubrów
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem lub rowerem z Białowieży
Parking: bezpłatny parking przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów
Bilety Wstępu:
- Wstęp do Rezerwatu Pokazowego Żubrów – 16 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy
Czas przejścia szlaku z Białowieży przez kładkę Żebra Żubra i ścieżkę Puszczańskie Drzewa: 3 – 4 godz.
Dystans: 8,5 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi oraz z wózkami
Uwaga rowerzyści! Zakaz jazdy rowerem po kładce Żebra Żubra!
Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 390 zł