Cisowa Góra to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Suwalszczyźnie. Z jej szczytu możemy oglądać piękne tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego z polodowcowymi wzgórzami, ukrytymi w dolinach jeziorami i pejzażem pól uprawnych.

Według legendy Cisowa Góra została usypana przez ludzi. Rzekomo w miejscu skąd ludzi wykopali ziemię dziś jest jezioro Kopane. Suwalska Fudżijama, bo tak też przyjęło nazywać się Cisową Górę mierzy 256 m n.p.m. Zarówno jej szczyt jak i malownicze pagórki wokół sprezentował nam lądolód, najwyższy wierzchołek jest pozostałością moreny czołowej lodowca. Patrząc na szczyt z daleka przypomina nam do złudzenia szpiczasty stożek krateru wulkanu. Cisowa Góra to wzgórze, które jest świetnym punktem widokowym na całą okolicę.

Najlepszy punkt widokowy Suwalszczyzny

Ze szczytu Cisowej Góry mamy genialną panoramę. Jak na dłoni widać niemal cały Suwalski Park Krajobrazowy, swoją drogą najstarszy w Polsce, pradolinę Szeszupy i garby zalesionych moren. Te malownicze pagórki bardzo często nazywa się również “Bieszczadami Północy”. Natomiast widoczny w oddali szeroki pas lasów ciągnie się od punktu widokowego „U Pana Tadeusza”, aż do najgłębszego jeziora w Polsce, czyli Hańczy.

Oprócz tego z Cisowej Góry możemy dopatrzeć się kilku ukrytych w dolinkach jezior, ich srebrzyste tafle połyskują w blasku słońca. Wzgórze swoją obecną nazwę zawdzięcza potężnemu cisowi jaki rósł na jej szczycie. Jednak niestety do dziś nie został po nim żaden ślad. Cisowa Góra ma aż kilka nazw, Góra Gulbieniszkowa, Góra Sypana, albo Suwalska Fudżijama, a w planach była również nazwa Góra Marszałka Piłsudskiego.

Szlak na Cisową Górę

Zatrzymujemy się na bezpłatnym asfaltowym parkingu w miejscowości Gulbieniszki, przy głównej drodze nr 655. Z parkingu mamy do pokonania około 500 metrów po szutrowej drodze, mijamy też jedno z gospodarstw i pola uprawne. Tuż przy podejściu na szczyt jest jeszcze tablica informacyjna, która opowiada o geologicznym powstaniu Cisowej Góry.

Dalej szlak prowadzi nas dość ostro pod górkę, po ułożonych kamiennych schodkach. Trzeba jednak uważać, bo po opadach deszczu na ścieżce robią się wyrwy i jest dość ślisko. Sam szczyt jest natomiast wyłożony kamieniami. Oprócz tego stoi tu drewniany krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II na Suwalszczyźnie w 1999 roku, tablica z opisem panoramy oraz dwie ławeczki, na których możemy chwilę odpocząć delektując się cudownymi widokami.


Cisowa Góra to obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wizyty na Suwalszczyźnie w krainie jak baśń. Tu jest pięknie zarówno zimą, jak i latem, o wschodzie i o zachodzie słońca. Zobacz koniecznie ten najpiękniejszy punkt widokowy w okolicy.

Plan Wypadu na Cisową Górę

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w miejscowości Gulbieniszki przy drodze nr 655

Bilety Wstępu:

  • Cisowa Góra – wstęp jest bezpłatny!

Czas przejścia szlaku: 30 min. – 1 godz.

Dystans: 1 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa, na szlaku są schody więc jest niedostępna dla wózków

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments