Puszcza Augustowska to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Szutrowe dróżki, pachnące sosnowe bory i wyglądające zza drzew jeziora. Właśnie taki krajobraz towarzyszy nam na trasach rowerowych Augustowa, które liczą prawie 300 kilometrów.

Augustów leży w otoczeniu aż 9 jezior. Największe z nich to Jezioro Białe Augustowskie, które zajmuje powierzchnię 480 ha. Co ciekawe możemy je objechać dookoła wyznaczonym szlakiem rowerowym, a trasa w pętli liczy 16 km. Na tym szlaku rowerowym Augustowa odwiedzimy najsłynniejszą plażę „Patelnia”, zajrzymy do dzikich lasów puszczy, odkryjemy ciekawe punkty widokowe z zacisznymi polami kempingowymi i dodatkowo poznamy willową część Augustowa.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Szlaki rowerowe Augustowa

Trasę dookoła jeziora Białe w Augustowie możemy rozpocząć z kilku miejsc. Bezpłatne parkingi znajdziecie na przykład na ulicy Turystycznej we wschodniej części miasta. My jednak wybraliśmy nieco bardziej przestronne miejsce, czyli parking w Studzienicznej, nieopodal słynnego sanktuarium na wyspie. Stąd również możemy ruszyć na szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne, który liczy w pętli 10 km. Trasa rowerowa wokół jeziora Białe i Studzieniczne to jedna z ciekawszych atrakcji Augustowa.

Trasa rowerowa wokół jeziora Studzieniczne w Augustowie

Szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie

Z parkingu w Studzienicznej ruszamy asfaltową ścieżką rowerową w kierunku śluzy Przewięź, czyli 6 z kolei śluzy Kanału Augustowskiego. Co ciekawe do dziś zachowała się w oryginalnym stanie, chociaż liczy już prawie 95 lat. Śluza ma nieco ponad 46 m długości i prawie 6 m szerokości, rozdziela wody jeziora Białe Augustowskie oraz jeziora Studzieniczne.

Śluza Przewięź jest bardzo często używana, gdyż przeprawiają się nią statki Żeglugi Augustowskiej, jakie płyną z Augustowa do Sanktuarium w Studzienicznej. Z mostu nad kanałem możemy obserwować cały proces śluzowania, który trwa zaledwie 13 minut. Tuż za Kanałem Augustowskim skręcamy za znakami niebieskiego szlaku rowerowego wokół jeziora Białe. Mijamy kilka ośrodków wypoczynkowych i już szutrową drogą docieramy do najsłynniejszej plaży Augustowa, czyli na tak zwaną “Patelnię”.

Plaża “Patelnia” w Augustowie

Na północnym dość stromym zboczu jeziora Białe Augustowskie jest zlokalizowana słynna “Patelnia”. To piaszczysta plaża, na której w upalne dni można się naprawdę nieźle usmażyć. Na szczycie zbocza są zadaszone ławeczki i płatne miejsca na biwakowanie. Patelnia to świetny punkt widokowy na potężne jezioro Białe i zarówno ostatni przystanek przed wjazdem w głąb dzikiej puszczy.


Rowerem przez Puszczę Augustowską

Od północnej strony szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie to głównie trasa po szutrowych drogach, które prowadzą przez lasy puszczy. Na tym odcinku szlaku nie mamy bezpośrednio widokowych punktów, choć jest kilka zjazdów do ośrodków wypoczynkowych, gdzie możemy na chwilę zatrzymać się na jednym z drewnianych pomostów. Jednym z ciekawszych jest widokowy punkt na półwyspie Ostry Róg. Przemierzając sosnowe bory warto też nieco zboczyć ze szlaku w kierunku rezerwatu Kalejty.

Rezerwat Kalejty – szlak na półwysep Bawoli Róg

Tuż nad jeziorem Kalejty, a dokładniej w jednej z południowych zatok jest niewielkie drewniane molo. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać, by chłonąć błogą ciszę jaka nas otacza. W porównaniu do jeziora Białego praktycznie nie ma tu turystów. Co więcej, zboczem jeziora Kalejty (obecnie jezioro Długie Augustowskie) biegnie żółty szlak pieszy w kierunku widokowego półwyspu Bawoli Róg.

Gorąco polecamy na chwilę zsiąść z roweru i ruszyć pieszo prosto w dziewiczą przyrodę rezerwatu Kalejty. Odkryjemy tu sporo przyrodniczych ciekawostek, jak zatopione w jeziorze drzewa, borówkowe morze, czy też niezwykle zaciszne miejsce z pomostem na cyplu. Szlak do półwyspu Bawoli Róg liczy 1,5 km w jedną stronę.

Dookoła jeziora Białe Augustowskie – najciekawsze szlaki rowerowe Augustowa

Mniej więcej w połowie trasy wokół jeziora Białe Augustowskie docieramy do wojewódzkiej drogi nr 662. Tutaj skręcamy w lewo na asfaltowa ścieżkę rowerową wzdłuż trasy. Po drodze mijamy jeszcze jedną przyrodniczą ciekawostkę, a mianowicie przejeżdżamy mostem nad rzeką Klonownica, czyli najkrótszą rzeką w Polsce. Klonownica łączy wody jeziora Białe Augustowskie i jeziora Necko, rzeka ma zaledwie od 500 do 800 metrów długości. To zdecydowanie intrygujące miejsce. 

Z drogi wojewódzkiej skręcamy w lewo w ulicę Turystyczną. Ten odcinek szlaku rowerowego Augustowa to już wydzielona asfaltowa ścieżka. Przemierzamy tutaj spokojną dzielnicę miasta, czyli tak zwane osiedle willowe. Większą część linii brzegowej zajmują ośrodki wypoczynkowe i hotele, choć możemy tu też zboczyć chociażby na plażę Dąbek. W tej części Augustowa warto zajrzeć do świetnej smażalni ryb Smaki Jezior. Po przemierzeniu sporej ilości kilometrów, mamy okazję zjeść tutaj świetnie przyrządzoną rybkę.

Augustów na rowerze

Ostatni odcinek szlaku wokół jeziora Białe Augustowskie to przejazd ulicą Wojciech przez wschodnie tereny Augustowa. Po lewej stronie mamy wody jeziora Białe, a po drugiej wody Stawu Wojciech, który jest w sumie jeziorem rynnowym. Stąd kierujemy się już do Studzienicznej, gdzie możemy zakończyć naszą wyprawę. Jednak żądni wrażeń rowerzyści powinni ruszyć jeszcze na rowerowy szlak wokół jeziora Studzieniczne, czyli na 10 km pętlę w bardziej dzikie zakamarki Augustowa.

Augustów to miasto idealne dla rowerzystów. Trasy rowerowe są tu świetnie przygotowane, a szlaki bardzo dobrze oznaczone. Dzika puszcza i piękne jeziora tworzą niesamowite widoki, które najlepiej ogląda się na dwóch kółkach. Warto zatem ruszyć na najciekawsze szlaki rowerowe Augustowa.

Plan wypadu na trasę rowerową wokół jeziora Białe Augustowskie

Dojazd: Augustów ul. Studzieniczna lub ul. Turystyczna

Parking: bezpłatny parking przy sanktuarium w Studzienicznej i na ul. Turystycznej

Czas przejazdu: 2 -2,5 godz.

Dystans: 16 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments