Przemierz najdłuższą kładkę Biebrzańskiego PN z jedyną w parku przeprawą promową przez Biebrzę. Odpocznij w szumiących lasach, zobacz niekończące się bagna i odkryj dziką Biebrzę. A to tylko kilka z fascynujących miejsc, jakie czekają na kładce Nowy Lipsk – Szuszalewo. Takie rzeczy tylko na Podlasiu.

Biebrzański Park Narodowy to największy z parków w Polsce, który zajmuje potężny obszar prawie 60 tys. ha. Na jego północnych granicach, w najwęższym bagiennym miejscu jest ciekawa ścieżka edukacyjna. To trasa po malowniczych kładach z punktami obserwacyjnymi i pływającym mostem. Kładka rozpoczyna się w miejscowości Nowy Lipsk, biegnie na drugi brzeg Biebrzy przez wieś Jałowo, aż do miejscowości Szuszalewo. To najdłuższa ścieżka przyrodnicza w Biebrzańskim PN.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Kładka Nowy Lipsk – Jałowo dojazd, parking, mapa

Spacer po kładce na Biebrzy możemy rozpocząć z dwóch stron, albo od wsi Nowy Lipsk, albo od Jałowa, wszystko zależy skąd będzie nam wygodniej ruszyć. Zarówno w Jałowie, jak i Nowym Lipsku przy wejściu na szlak jest miejsce na zostawienie samochodu.

Chociaż parking w Jałowie jest znacznie większy. Oba parkingi są oznaczone na mapach Google, więc bez problemu tu trafisz. Odcinek drogi przez Nowy Lipsk to trasa wąską leśną drogą, dlatego nieco wygodniej rozpocząć jednak od Jałowa lub Szuszalewa, gdzie na parking dotrzemy szeroką szutrową drogą.

Szlak w Biebrzańskim Parku Narodowym – kładka Jałowo – Nowy Lipsk

Trasa Jałowo – Nowy Lipsk to 3 km odcinek szlaku ścieżki edukacyjnej. Jednak wrócić musimy tą samą drogą, także dystans w dwie strony się podwaja, więc do pokonania mamy w sumie 6 km. Kładka leży w Biebrzańskim PN, a zatem wchodząc na nią musimy wykupić bilet. Nie ma tu co prawda budki z kasą, także bilet kupujemy online.

Większość ścieżki to przyjemne drewniane kładki, niezbędne na tak bagnistym terenie rozlewisk Biebrzy. Pierwszy odcinek szlaku z Jałowa prowadzi nas przez spokojny bagienny las, by za chwilę zmienić się w kładkę pomiędzy szumiącymi trzcinami. Już po 700 metrach dochodzimy do największej atrakcji na kładce, czyli pływającego promu.


Pływający prom na Biebrzy

Ścieżka Nowy Lipsk – Jałowo to jedyna kładka w parku, na jakiej działa przeprawa promowa przez Biebrzę. Ten pływający most jest dość nietypowy, jednak to świetna atrakcja dla całych rodzin. Prom przyciągamy łańcuchem do swojego brzegu, dzięki sile własnych rąk. Następnie wskakujemy na niego i drugim łańcuchem przeciągamy się do drugiego brzegu. Maksymalnie jednorazowo z promu może korzystać 6 osób. To świetna zabawa i jedyna taka atrakcja w Biebrzańskim PN.

Najciekawsza kładka w Biebrzańskim Parku Narodowym

Po przeprawieniu się promem na drugi brzeg Biebrzy ruszamy dalej kładką w kierunku Nowego Lipska. Po drodze znowu przechodzimy przez bagienny las i wychodzimy na tereny szuwar. Tutaj też docieramy do niewielkiej wieży widokowej, tak zwanej czatowni. Możemy z niej podejrzeć sekretne życie buszujących w trzcinach błotnych ptaków.

Zobaczymy tutaj czajkę, żurawia, błotniaka stawowego, czy kszyka, warto jednak zabrać ze sobą lornetkę. Wczesnym rankiem z wieży bez problemu dostrzeżemy nawet łosia, czyli króla bagien. Ten odcinek kładki to 2 km szlak, a wiele ciekawostek o otaczającej nas przyrodzie dowiemy się dzięki tablicom edukacyjnym. Ścieżkę kończymy w Nowym Lipsku przy wiacie z ławeczkami, stąd do Jałowa wracamy tą samą drogą.

Szlak Jałowo – Szuszalewo

Nasz wypad po Biebrzańskich kładkach możemy sobie nieco wydłużyć. Szlak Szuszalewo – Jałowo – Nowy Lipsk to najdłuższa ścieżka w Biebrzańskim PN, która liczy 5 km w jedną stronę. Ścieżka do Szuszalewa to już częściowo spacer po drogach polnych i nieco po kładkach nad bagnami. Trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak patrząc na dystans jaki musimy pokonać warto się odpowiednio przygotować. Ruszając na bagna latem koniecznie weź coś na komary! Nawet w upalne dni długie spodnie i cienka bluza mogą okazać się zbawienne. Szczególnie gdy wchodzimy na mokradła, czyli w naturalne środowisko milionów owadów.

Biebrzański PN to jeden z bardziej tajemniczych i wciąż dzikich obszarów w Polsce. Dlatego jeśli chcesz odkryć nieskażoną ręką ludzką przyrodę, warto się wedrzeć w głąb biebrzańskich bagien. Na kładce Jałowo – Nowy Lipsk zobaczymy niespotykane nigdzie indziej rośliny i podejrzymy sekretne życie ptaków.

Plan wypadu na kładkę Nowy Lipsk – Jałowo

Dojazd: droga nr 673, kierunek Dąbrowa Białostocka – Lipsk

Parking: szutrowy bezpłatny parking w Jałowie przy czerwonym szlaku ścieżki przyrodniczej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren Biebrzańskiego PN – bilet normalny 8 zł/os, bilet ulgowy – 4 zł/os

Czas przejścia szlaku: 2,5 – 3 godz.

Dystans Szuszalewo – Jałowo – Nowy Lipsk: 10 km w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
martin maciek von stilter
martin maciek von stilter
1 rok temu

dziekuje, opis jest naprawde dokladny i bardzo ulatwil mi planowanie wycieczki do Parku Narodowego
mieszkam w Sydney, w podrozach do kraju przodkow polegam na opisach ktore znajduje na net, panstwa opis szlaku jest naprawde pomocny, dziekuje martin m von stilter