Otoczona przez 3 malownicze jeziora Studzieniczna to jedno z piękniejszych miejsc na Suwalszczyźnie. Tysiące wiernych zmierza tutaj do niewielkiej kapliczki na wyspie, a cudowne źródełko jest miejscem wielu uzdrowień. Ta baśniowa kraina przepełniona jest wyjątkowym mistycyzmem.

Studzieniczna to niewielka osada, która malowniczo wkomponowała się pomiędzy piękne jeziora Suwalszczyzny i spokojne lasy Puszczy Augustowskiej. Kiedyś maleńka wioska, a dziś to teren, jaki należy do miasta Augustów. Największą atrakcją Studzienicznej jest kapliczka z cudownym obrazem MB Studzienicznej, to też najważniejsze sanktuarium w regionie.

Dawniej kaplica leżała na wyspie, jednak teraz dotrzemy tu usypaną groblą. Ścieżkę porasta okazała aleja starych dębów. Oprócz tego zobaczymy tu także nieco młodszy kościół parafialny, którego wnętrze zdobią skarby puszczy. Studzieniczna to oaza spokoju, w jakiej z przyjemnością możemy chłonąć uroczą przyrodę Suwalszczyzny.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Historia Studzienicznej

Początki kultu Maryi w Studzienicznej związane są z pustelnikiem, który zamieszkał na tej maleńkiej wyspie. Jak się okazuje już 300 lat temu okoliczni mieszkańcy żarliwie modlili się tutaj do cudownego obrazu. Po jego śmierci zamieszkał tu kolejny pustelnik, a był nim Wincenty Morawski, dawny żołnierz, który przywędrował z Wilna. Pustelnik okazał się swego rodzaju znachorem dla pielgrzymów, gdyż leczył chorych ziołami. To właśnie z ofiar jakie składali mu pielgrzymi, pustelnik zbudował na wyspie pierwszą drewnianą kapliczkę.

Co ciekawe pustelnik wybrał się nawet w pieszą podróż do Rzymu, by tam prosić papieża o pozwolenie na odprawianie odpustów przy kapliczce. Jak się okazuje szczęśliwie powrócił do Studzienicznej i to nawet z darami, czyli 3 obrazami świętych. Dwa z nich do dziś możemy zobaczyć w bocznych ołtarzach drewnianego kościoła parafialnego. Jest to wizerunek św. Teki i św. Jana Nepomucena.

Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej

Najważniejszym miejscem w Studzienicznej i zarazem najbardziej widokowym, jest zdecydowanie Sanktuarium Matki Bożej. Niewielka kapliczka mieści się na tak zwanej wyspie, kiedyś oblanej z każdej strony wodami jeziora Studzienicznego. Dziś jednak na wyspę dotrzemy suchą stopą dzięki usypanej sztucznie grobli. Kapliczkę otaczają wyjątkowe cuda przyrody, jak krystalicznie czysta woda jeziora, pięknie kwitnące lilie, śnieżnobiałe łabędzie, czy potężne dęby.


Kaplica Matki Bożej na wyspie

Niewielka murowana kapliczka stanęła w tym miejscu w 1872 roku. Z zewnątrz wygląda bardzo elegancko, jest ośmioboczna i zbudowana w bardzo nowoczesnym, jak na owe czasy, stylu neogotyckim. Grunt pod kaplicą jest grząski, dlatego trzeba było ją osadzić na 64 grubych palach wbitych w ziemię. Cudowny wizerunek Maryi w kaplicy to kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która liczy już ponad 300 lat. Studzieniczna to miejsce licznych cudów i wielu uzdrowień.

Atrakcje Studzienicznej

Z parkingu przy kościele parafialnym ruszamy w kierunku kaplicy uroczą aleją dębów. Najstarszy dąb to 500 letni pomnik przyrody, który z pewnością pamięta jeszcze żyjących na wyspie pustelników. Wędrując usypaną groblą mijamy piękne rzeźbione stacje drogi krzyżowej i ołtarz polowy. Już na wyspie w sąsiedztwie kapliczki stoi obudowana drewnianą altanką mała studnia z cudowną wodą. To właśnie jej swoją nazwę zawdzięcza Studzieniczna. Tutaj przepełnieni wiarą pielgrzymi obmywają swoje schorowane miejsca, z reguły są to najczęściej oczy, licząc na uzdrowienie. 

Na wyspie zobaczymy również figurę św. Jana Nepomucena i pomnik Jana Pawła II, który podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski odwiedził Suwalszczyznę, a do Studzienicznej przypłynął katamaranem. Studzieniczna to również miejsce, gdzie możemy upolować regionalne przysmaki. Wzdłuż ulicy dojazdowej do sanktuarium rozkładają się kramy z obłędnymi lokalnymi produktami prosto z Suwalszczyzny i Podlasia. Sękacz, miody, wędliny, powidła, czy soki, tutaj każdy wielbiciel kuchni wyjdzie z siatką pełną lokalnych przysmaków.

Kościół parafialny Matki Bożej Szkaplerznej

Niewielka kapliczka na wyspie nie była w stanie pomieścić tłumów pielgrzymów. Dlatego też na lądzie stanął drewniany kościół, który liczy już ponad 175 lat. To do niego najpierw trafiają pielgrzymi. Kościół zarówno z zewnątrz jak i w środku ujmuje nas swoją prostotą i skromnością. Wnętrze rozświetlają 3 ołtarze i wyjątkowe żyrandole z poroży. Jednym z ważniejszych odpustów Sanktuarium w Studzienicznej są Zielone Świątki.

Studzieniczna to wyjątkowe miejsce, w którym ogarnia nas błoga cisza i refleksja. Tutaj piękno przyrody idealnie współgra z jej mistycznymi zakątkami. Każdy kto zawita do Studzienicznej z pewnością powróci tu jeszcze nie raz.

Plan wypadu do Sanktuarium Studzieniczna

Dojazd: Augustów ul. Studzieniczna

Parking: bezpłatny parking przy sanktuarium oraz 100 metrów wcześniej

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie atrakcji Studzienicznej jest bezpłatne

Czas zwiedzania : 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments