Odkryj niezwykle malowniczy szlak “Doliną Czarnej Hańczy” do najgłębszego jeziora w Polsce. Zachwyć się panoramą z wieży widokowej i poczuj sielski klimat wsi. A to wszystko w polodowcowym krajobrazie morenowych wzgórz Suwalszczyzny.

Ścieżka edukacyjna „Doliną Czarnej Hańczy” to wyjątkowo widokowa trasa. Szlak rozpoczyna się nad Stawem Turtulskim w wiosce Malesowizna. Ta niezbyt długa trasa prowadzi nas przez najciekawsze zakątki doliny Czarnej Hańczy, aż do najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza. Ścieżka przyrodnicza również odkrywa przed nami wiele przyrodniczych ciekawostek, dlatego warto ruszyć na nią szczególnie z młodszymi turystami.

Ścieżka edukacyjna „Doliną Czarnej Hańczy”

Nasz wypad na szlak rozpoczynamy z Turtula, gdzie mieści się siedziba dyrekcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj znajdziecie bezpłatny parking dla samochodów i dodatkowo stojak dla rowerzystów. W informacji turystycznej kupujemy cegiełkę wstępu na ścieżkę edukacyjną, a następnie ruszamy pieszo na szlak „Doliną Czarnej Hańczy”.

Trasa Turtul – Błaskowizna w jedną stronę liczy 3,5 km i oznaczona jest kolorem zielonym. Warto jednak pamiętać, że jest to szlak pieszy, a więc obowiązuje zakaz ruchu rowerowego. Na szlaku jest kilka szlabanów, ścieżka jest wąska, a momentami również kamienista. Podczas spaceru odkryjemy na niej sporo przyrodniczych ciekawostek, głównie dzięki tablicom informacyjnym. Natomiast z wieży widokowej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy i nietypowy kształt doliny.

Najciekawsza ścieżka przyrodnicza w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Ruszając na szlak Doliną Czarnej Hańczy odkryjemy niezwykle różnorodny krajobraz Suwalszczyzny. Ścieżka przyrodnicza jest wyposażona w 10 edukacyjnych tablic, dzięki którym łatwiej zrozumiemy fenomen otaczającej nas przyrody. Trasę rozpoczynamy przy siedzibie dyrekcji Suwalskiego PK w Turtulu, dalej ruszamy do ruin młyna wodnego, a następnie na wzgórze Turtul z punktem widokowym. Szlak kolejno prowadzi nas zboczem turtulskiego stawu, aż do żeremi bobra. Po drodze mijamy również jedną z najnowszych atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego, czyli wieżę widokową w Malesowiźnie.

Wieża widokowa Malesowizna

Jedną z najnowszych atrakcji Suwalszczyzny jest stalowa wieża widokowa w Malesowiźnie. Ta 15 metrowa konstrukcja daje nam możliwość zobaczenia wyjątkowej rynnowej doliny Czarnej Hańczy. Wieża stanęła na wysokiej skarpie, więc widoku nie przysłaniają nam tutaj drzewa. Z jednej strony mamy panoramę na rozległe uprawne pola, a z drugiej na dziewiczą dolinę rzeki. Wstęp na wieżę w Malesowiźnie jest bezpłatny. Co więcej, do samej wieży możemy również dojechać rowerem, jedną z gruntowych dróg od strony Turtula, choć dalej szlak jest już tylko pieszy.


Szlak “Dolina Czarnej Hańczy”

Co jeszcze wyjątkowego zobaczymy na ścieżce edukacyjnej doliny Czarnej Hańczy? Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oz turtulski, czyli ciąg 13 pagórków, które utworzył tu topniejący lodowiec. Co ciekawe tutejszy oz jest uważany za najpiękniejszy w Polsce. Na szlaku mijamy również wiszącą dolinę, a po drugiej stronie rzeki głazowisko Bachanowo.

Nieco dalej na szlaku mamy okazję zobaczyć jeszcze dawny zakład przeróbki kamienia w Błaskowiźnie. Stworzyli go Niemcy, a podczas II wojny światowej pracowało w nim ponad 200 osób, głównie byli to jeńcy wojenni. Co ciekawe zebrane z okolicznych pól głazy posłużyły między innymi do budowy kwatery Hitlera w Gierłoży. Ostatni odcinek ścieżki to już trasa nad najgłębsze jezioro w Polsce, czyli jezioro Hańcza. 

Ścieżka edukacyjna “Dolina Czarnej Hańczy” to wyjątkowy szlak, na którym mamy okazję zaobserwować finezyjną rzeźbę terenu, jaką stworzył lodowiec. Uroczy Staw Turtulski, świetne punkty widokowe, najpiękniejszy w Polsce oz i zawieszona dolina, a to tylko kilka z fenomenalnych miejsc, jakie zobaczymy na szlaku. Z pewnością trasa doliną Czarnej Hańczy to jedna z najciekawszych ścieżek Suwalskiego Parku Krajobrazowego, którą warto przejść.

Plan wypadu szlakiem „Doliną Czarnej Hańczy”

Dojazd: Jeleniewo – Malesowizna – Turtul

Parking: bezpłatny parking w Turtulu przy szlaku ścieżki przyrodniczej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną Doliną Czarnej Hańczy jest płatny – bilet normalny 5 zł/os, bilet ulgowy 3 zł/os

Czas przejścia szlaku: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3,5 km w jedną stronę, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

3.5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments