Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Wigierski Park Narodowy to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Polski. Jego zachwycające krajobrazy możemy podziwiać na najpiękniejszej widokowo trasie rowerowej w północnej Polsce, która prowadzi wokół malowniczego jeziora Wigry.

Rowerowa trasa wokół Wigier to podróż w zaskakujące i różnorodne krajobrazy, od obsianych złotymi zbożami pagórkowatych pól uprawnych, po gęste i pachnące sosnami lasy puszczy. Szlak rowerowy Wigier to zarówno szerokie szutrowe drogi, jak i wąskie drewniane kładki. A wszystko wokół malowniczego jeziora Wigry, które wije się tworząc spektakularne widoki. To wszystko możemy podziwiać nie tylko z siodełka roweru, ale i z wież widokowych, pomostów nad jeziorem i uroczych skarp.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Dystans szlaku rowerowego wokół jeziora Wigry

Rowerowych szlaków wokół Wigier znajdziemy naprawdę sporo. Zatem możemy dostosować długość trasy do naszych możliwości. My jednak polecamy najdłuższą wersję, czyli pętlę dookoła jeziora. Ile liczy szlak wokół Wigier? Cała trasa wokół jeziora Wigry to około 46 km. Na pokonanie tego dystansu warto poświęcić cały dzień, bo na szlaku mamy kilka dodatkowych atrakcji, jak klasztor na Wigrach, czy genialne punkty widokowe.

Trzeba jednak pamiętać, że drogi na szlaku rowerowym wokół Wigier są w większości szutrowe lub leśne, ścieżek asfaltowych jest niewiele. Zatem oprócz dobrej kondycji, warto mieć także górski rower, który poradzi sobie w takim terenie. Szlak polecamy zaawansowanym rowerzystom. Zdecydowanie nie jest to dobra opcja dla rodziców z przyczepkami dziecięcymi, niektóre odcinki są całkowicie niedostępne dla nich, choć można je ominąć alternatywnymi trasami.

II warianty tras rowerowych wokół Wigier

I opcja to najdłuższy szlak: Krzywe – Stary Folwark – Wigry – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Krusznik – Bryzgiel – Płociczno Tartak – Sobolewo – Krzywe


Ten wariant szlaku wokół Wigier to 46 km w pętli. Rozpoczynamy wypad rowerowy na parkingu przy dyrekcji Wigierskiego PN. Szlak rowerowy prowadzi po publicznych drogach asfaltowych, szutrowych i leśnych.

II opcja: Stary Folwark – Wigry – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Krusznik – Bryzgiel – Płociczno Tartak – Gawrych Ruda – leśne jeziora Suchary – kładki nad bagnami i Czarną Hańczą – Cimochowizna – Stary Folwark

Trasa liczy około 43 km, ale jest dość wymagająca, mamy na szlaku sporo leśnych odcinków, a w niektórych miejscach trzeba przeprowadzić rower. Jednak zdecydowanie jest to ciekawsza trasa, którą warto przejechać.

Gdzie wypożyczyć rower? Jeśli nie masz swojego roweru to w miejscowości Stary Folwark jest kilka punktów, gdzie można go wypożyczyć.

Gdzie rozpocząć szlak rowerowy wokół Wigier?

Najlepszym punktem startowym na szlak rowerowy Wigier będzie miejscowość Krzywe. Tutaj ma swoją siedzibę dyrekcja Wigierskiego PN. Na parkingu możemy śmiało zostawić samochód, a dalej ruszyć na rowerową ścieżkę. Pierwszy etap trasy to 5 km odcinek wśród lasów puszczy po asfaltowej ścieżce, która biegnie wzdłuż głównej drogi do miejscowości Stary Folwark. Tutaj również zaczyna towarzyszyć nam jezioro Wigry.

W Starym Folwarku warto odwiedzić Muzeum Wigier, by nieco poznać przyrodnicze tajemnice i mroczne głębiny jeziora wraz z jego najsłynniejszymi lokatorami. Wyjątkowa w muzeum jest sala, gdzie możemy wejść do wnętrza lodowca, któremu przecież zawdzięczamy ten wyjątkowy krajobraz Suwalszczyzny.

Klasztor na Wigrach

Po 10 km od startu z miejscowości Krzywe, docieramy szlakiem wokół jeziora Wigry na piękny cypel, gdzie zobaczymy dawny pokamedulski klasztor. To prawdziwa perełka i chluba regionu, którą grzech byłoby pominąć na naszej trasie. Na terenie klasztoru możemy zaglądnąć do krypt zakonników, małych eremów, czyli pustelniczych mieszkań, czy też wejść na wieżę widokową. A to nie wszystkie atrakcje klasztoru, więcej szczegółów znajdziesz we wpisie poniżej.

Klasztor w Wigrach – atrakcje pokamedulskiego klasztoru

Szlak rowerowy wokół Wigier

Z klasztoru na Wigrach ruszamy dalej za znakami zielonego szlaku rowerowego przez wioskę Rosochaty Róg. Możemy tu zboczyć na krótką ścieżkę przyrodniczą “Płazy”. Dalej przejeżdżamy przez urocze wioski Budzisko, Piaski i Binduga. Na tym odcinku mijamy aż 5 punktów widokowych na jezioro, są tu również miejsca do odpoczynku, czy plażowania. Trasa z Wigier do Czerwonego Krzyża to 12 km przyjemnej szutrowej drogi, wśród malowniczych pagórków pól uprawnych i pastwisk Suwalszczyzny. Podróż urozmaicają nam leśne drewniane kładki i zaciszne zatoczki.

Najlepsze punkty widokowe jeziora Wigry – Bryzgiel i Krusznik

Na odcinku szlaku rowerowego wokół Wigier mamy również kilka widokowych wież. Oprócz pokamedulskiego klasztoru koniecznie trzeba odwiedzić na trasie drewnianą wieże w Kruszniku. Stąd dalej ruszamy na asfaltowy odcinek szlaku po południowych granicach jeziora Wigry, aż do kolejnej wieży w miejscowości Bryzgiel. W wiosce jest również sklep, restauracja i miejska plaża.

Dalej wjeżdżamy już w nieziemsko pachnące sosnowe lasy. Na szlaku rowerowym wokół Wigier spotykamy też ślady torów kolejowych. Do dziś możemy do Płociczna dojechać kultową kolejką wąskotorową, która kiedyś przewoziła ścięte w puszczy drzewa, a dziś jest sporą atrakcją turystyczną Wigier.

Przebieg trasy rowerowej Wigry – leśne jeziora Suchary

Z Płociczna – Tartak możemy kierować się asfaltową drogą już w kierunku miejscowości Krzywe. To 8 km odcinek spokojnej drogi publicznej. Jednak dużo ciekawsza, choć też i bardziej wymagająca jest trasa leśna wzdłuż brzegów jeziora Wigry. Kierujemy się wtedy na wioskę Gawrych Ruda, dalej otoczeni z każdej strony jeziorami docieramy do półwyspu Łysocha.

Jeśli mamy czas to warto również zahaczyć o urocze leśne i bezodpływowe jeziora Suchary. Kolejno zielony szlak wije się wśród lasów Puszczy, czasami trzeba zejść z roweru żeby przejść po drewnianych kładkach. Najdłuższa z nich jest zawieszona nad rzeką Czarna Hańcza. Ostatnim punktem rowerowego szlaku jest wioska Cimochowizna ze świetnym punktem widokowym na klasztor, który widzimy po drugiej stronie jeziora. Naszą pętlę kończymy w miejscowości Stary Folwark lub wracamy do miejscowości Krzywe.

Suwalszczyzna to idealna kraina na rowerowe wypady. Szczególnie ciekawa jest właśnie trasa wokół Wigier. Jeśli nie masz odpowiedniej kondycji możesz cały odcinek 45 km podzielić na mniejsze etapy i zobaczyć Wigry z każdej strony. Gwarantujemy, że z pewnością zaskoczy Cię tutaj różnorodność krajobrazu i niesamowite widoki błyszczącej w słońcu tafli jeziora.

Plan wypadu na szlak rowerowy wokół Wigier

Dojazd: droga nr 653 kierunek Suwałki – Sejny

Parking: bezpłatny parking przy dyrekcji Wigierskiego PN w miejscowości Krzywe

Bilety Wstępu:

  • wstęp na szlak rowerowy wokół Wigier jest bezpłatny

Czas przejazdu ścieżką rowerową Wigry: 4 – 5 godz.

Dystans: trasa w pętelce 46 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments