Tysiące dużych i małych głazów, szumiąca niczym górski potok rzeka Czarna Hańcza i niezwykle malownicza, pełna polodowcowych pagórków kraina. Właśnie taki krajobraz zobaczymy na niezwykłym głazowisku Bachanowo, czyli jednej z ciekawszych atrakcji Suwalszczyzny.

W dolinie dzikiej rzeki Czarna Hańcza odkryjemy niezwykłe miejsce usiane tysiącami głazów. Rezerwat przyrody “Głazowisko Bachanowo” malowniczo wkomponował się w suwalski krajobraz. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, w jakim znajdziemy tak duże nagromadzenie głazów narzutowych. Ich pochodzenie jest nietypowe i wręcz wyjątkowe, bo przywędrowały na Suwalszczyznę z dalekiej północy Europy.

Rezerwat “Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”

Już od 1972 roku w malowniczym zakątku Suwalszczyzny powstał wyjątkowy rezerwat przyrody. Choć głazowisko Bachanowo zajmuje obszar zaledwie 1 ha, to jednak znajdziemy tu wyjątkowo duże nagromadzenie głazów narzutowych, których liczba przekracza 10 tys. Większość z nich ma obwód około 0,5 metra, ale zdarzają się również prawdziwe okazy giganty, które liczą ponad 8 metrów obwodu.

Skąd na Suwalszczyznę trafiły tak potężne głazy? Jak się okazuje pochodzą głównie z terenów Skandynawii oraz z dna morza bałtyckiego. Przyniósł je tutaj lądolód podczas ostatniego zlodowacenia, czyli jakieś 10 tysięcy lat temu. To również jemu zawdzięczamy wyjątkowy krajobraz Suwalszczyzny z morenowymi wzgórzami oraz uroczymi jeziorami.

Odwiedź siedzibę Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu, zobacz malowniczy punkt widokowy i intrygującą ścieżkę przyrodniczą „Opowieści Turtula”.

Turtul – Suwalski Park Krajobrazowy

Szlak do głazowiska w Bachanowie

Żeby dotrzeć do głazowiska Bachanowo musimy kierować się drogą z Malesowizny w kierunku jeziora Hańcza. W wiosce Bachanowo zjeżdżamy na niewielki parking tuż przy głównej drodze asfaltowej. Możemy tu dotrzeć zarówno samochodem, jak i szlakiem rowerowym Green Velo, albo Wokół Jeziora Hańcza. Z parkingu ruszamy wyznaczoną ścieżką przez łąkę w kierunku doliny rzeki Czarna Hańcza. 


Trasa do głazowiska Bachanowo w jedną stronę liczy nieco ponad 500 metrów. Dodatkowo część szlaku to drewniane kładki, a jedną z nich dotrzemy do pomostu nad szumiącą Czarną Hańczę. Ten odcinek rzeki jest wyjątkowy, bo przypomina górski potok, a dzięki wielu głazom jakie leżą w jej korycie rzeka tworzy tu urocze kaskady.

Wejście na szlak głazowiska w Bachanowie jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać, że jest to teren prywatny, wykorzystywany głównie jako pastwisko. Pasące się tutaj krowy są bardzo istotne dla całego rezerwatu, bo w naturalny sposób zapobiegają jego zarastaniu przez drzewa.

Wyrusz na pieszy szlak ścieżką “Doliną Czarnej Hańczy” przez najpiękniejszy w Polsce oz turtulski i zawieszoną dolinę.

Dolina Czarnej Hańczy – ścieżka edukacyjna w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Głazowisko Bachanowo – ciekawostki

Jak się okazuje potężne głazy w Bachanowie zobaczymy w aż 4 różnorodnych miejscach. Niektóre elegancko wypolerowane leżą w korycie rzeki Czarna Hańcza, inne umiejscowiły się w lesie oraz na łące 10 m ponad lustrem wody, jednak część z głazów znajduje się również na wzgórzu, czyli 25 metrów wyżej. 

Bardzo często głazy zobaczymy również w miejscowych gospodarstwach Suwalszczyzny. Usuwane z pól idealnie nadawały się jako materiał budowlany zarówno przy budowie domów, stodół oraz obiektów sakralnych, jak i przy utwardzaniu dróg, czy regulacji rzek.

W trakcie II wojny światowej Niemcy uruchomili w Błaskowiźnie Zakład Przeróbki Kamienia. Pracowali w nim głównie jeńcy wojenni, którzy zbierali głazy z okolicznych terenów, kruszyli materiał, a następnie wywozili na zachód. Co ciekawe posłużyły one nawet do budowy kwatery Hitlera w Gierłoży. Po wojnie zakład zlikwidowano, a resztki głazowisk objęto ochroną rezerwatową.

Głazowisko Bachanowo to jedna z wyjątkowych atrakcji Suwalszczyzny. Jednak na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy jeszcze dwa podobne miejsca ochrony przyrody, czyli rezerwat Rutka i głazowisko Łopuchowo. To jedne z ostatnich miejsc, gdzie możemy odkryć dziewiczy skrawek zaskakującej przyrody.

Plan wypadu do Rezerwatu „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”

Dojazd: Jeleniewo – Malesowizna – Bachanowo

Parking: bezpłatny parking w Bachanowie przy szlaku ścieżki przyrodniczej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren Rezerwatu Bachanowo jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 30 min.

Dystans: 1,1 km w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments