Białowieża to świetna baza wypadowa na szlaki rowerowe po Puszczy Białowieskiej. Znajdziemy tu zarówno długodystansowe trasy jak i krótsze wersje na rowerowe wyprawy z dla średniozaawansowanych, czy rodzin z dziećmi. Jedną z najciekawszych tras jest szlak z Białowieży przez podlaskie wioski Pogorzelce, Teremiski i Budy Leśne. Na trasie możesz dodatkowo odwiedzić ciekawe punkty widokowe i klimatyczne ścieżki przyrodnicze.

Jaki szlak rowerowy w Puszczy Białowieskiej jest najciekawszy? Jeśli szukasz pomysłu na bardzo różnorodną trasę dla rowerzystów i to z dodatkowymi atrakcjami Białowieskiego Parku Narodowego, to koniecznie wyrusz odcinkiem szlaku Green Velo i Podlaskim Szlakiem Bocianim przez Białowieżę.

Po drodze masz niepowtarzalną okazję zobaczyć nie tylko najciekawsze atrakcje Białowieży, ale także odwiedzić Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, przemierzyć szlak ścieżki przyrodniczej Żebra Żubra oraz Szlak Dębów Królewskich, czy wejść na wieżę widokową w osadzie Teremiski.

Jednak to nie koniec atrakcji, bo wędrując przez Puszczę Białowieską odwiedzisz również niezwykle urocze wioski Pogorzelce oraz Budy Leśne, w których znajdziesz piękny skansen i świetne restauracje, jakie serwują wyjątkowe regionalne przysmaki. To idealny pomysł na spędzenie aktywnego dnia na rowerowym szlaku Puszczy Białowieskiej.

Białowieża – Budy Leśne najciekawszy szlak rowerowy, mapa

Trasa: Białowieża – Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – kładka Żebra Żubra – wieża widokowa Pogorzelce – szlak Dębów Królewskich – skansen Budy Leśne – Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieża

Dystans do przejechania w pętli 23,7 km. Na jego pokonanie wraz ze zwiedzaniem dodatkowych atrakcji zarezerwuj sobie cały dzień.


Wycieczkę rowerową zaczynamy na parkingu MOR Białowieża tuż przy Parku Dworskim ze słynnym Dworkiem Gubernatora. Również tutaj możesz zobaczyć genialne Muzeum Przyrodnicze z interaktywną wystawą poświęconą oczywiście Białowieskiemu PN. Tuż obok jest również przepiękna cerkiew św. Mikołaja z porcelanowym ikonostasem.

Jednak to nie koniec atrakcji, zajrzyj do wpisu poniżej i poznaj 15 najciekawszych miejsc Białowieży.

Białowieża atrakcje, zwiedzanie TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

Atrakcje Białowieży – Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia

Już po przejechaniu niespełna 1 km szlaku rowerowego (kierujemy się na ulicę Zastawa), docieramy do świetnej atrakcji. Jest nią Skansen w Białowieży, który leży na terenie dawnej wsi Kropiwnik. Wioska została doszczętnie zniszczona podczas wojny, więc dziś to teren Białowieży.

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia to przepiękne miejsce, w którym poznasz kulturę Podlasia. Malownicze chaty pokryte są strzechą albo gontem, ich okna zdobią kolorowe okiennice, a we wnętrzach zatrzymał się czas.

W skansenie zobaczysz również dwa wiatraki, stodołę krytą słomą, czy też majsternię z imponującym zbiorem narzędzi, które służą do obróbki drewna. Bardzo ciekawie prezentuje się malutka ośmioboczna kapliczka pod wezwaniem świętego Aleksandra Newskiego. Co ciekawe, co roku w dzień jej patrona, czyli 12 września odprawiana jest tu msza.

Skansen jest świetnie zachowany, na jego zwiedzanie potrzebujemy około godziny czasu. Zdecydowanie warto tu zajrzeć by poznać historię i warunki w jakich żyli dawniej ludzie na Podlasiu.

Szlak przez kładkę Żebra Żubra – przyrodnicza atrakcja na szlaku rowerowym Białowieży

Po przejechaniu 1,3 km z Mor Białowieża, czyli zaledwie kilkaset metrów dalej od Skansenu w Białowieży, czeka na nas kolejna atrakcją, którą nie możesz pominąć. To malownicza trasa po drewnianych kładkach Puszczy Białowieskiej. Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra to 2,7 km szlaku pieszego. Co prawda nie można po nim jechać rowerem, ale można go przeprowadzić lub zostawić przy wiacie turystycznej i wrócić tą samą drogą.

Na tej uroczej kładce spotkasz mnóstwo zachwycających miejsc i przyrodniczych skarbów. Większość starych drzew porośniętych jest tutaj gęstym i miękkim mchem. Na bardziej podmokłych terenach spotkamy również zatopione w bagnach pnie drzew.

Wkraczając na ścieżkę Żebra Żubra przenosimy się do innej krainy, w której rządzi tylko przyroda. Nieraz na trasie spotykamy potężne dęby, na których widok mówimy “wow”, a nasza głowa musi się dobrze odchylić, żeby zobaczyć ich koronę. Podczas całego spaceru towarzyszy nam też przyjemny trel ptaków, które czasami jakby się prześcigały w tym, który z nich głośniej śpiewa.

Puszcza Białowieska – szlak po kładce Żebra Żubra

Wieża widokowa w Puszczy Białowieskiej – Pogorzelce

Z kładki Żebra Żubra ruszamy dalej szlakiem rowerowym w kierunki wsi Pogorzelce. 2 km od Białowieży docieramy do drewnianej wieży widokowej Pogorzelce. Dotrzeć do niej można krótką ścieżką, jaka zaczyna się tuż głównej asfaltowej drodze. Zdecydowanie warto się na nią wdrapać żeby by móc obserwować polującego na rozległej polanie Orlika. Kolejno ruszamy już przez puszczańską wioskę Pogorzelce.

Zarówno Pogorzelce jak i sąsiednie wioski Teremiski i Budy Leśne powstały pośrodku Puszczy Białowieskiej jako osady przemysłowe. Do jej zasiedlenia ściągano tu ludność z Mazowsza. Ich zadaniem była praca w lesie oraz polowania na rzecz dóbr królewskich.

Niestety czasy wojen nie były dla mieszkańców tych wiosek łaskawe. Zarówno po I i II wojnie światowej musieli odbudowywać swoje domy, które doszczętnie spłonęły. Chaty odbudowano po staremu, dlatego też przez wioski biegnie jedna główna droga, wokół której po obu stronach stoją klimatyczne drewniane domki. Pogorzelce były pierwszą osadą w puszczy, tutaj jej mieszkańcy wypalali drewno na węgiel, stąd wzięła się nazwa wioski.

Szlak Dębów Królewskich w Puszczy Białowieskiej

Kolejne 3,8 km szlaku rowerowego to trasa Pogorzelce – Teremiski. Przyjemną asfaltową drogą docieramy do Uroczyska Stara Białowieża, która miała być zalążkiem dzisiejszej Białowieży. Według opowieści tutaj miał stać zameczek księcia Gedymina. Na pewno w tym miejscu był kiedyś dwór myśliwski, a na słynne polowania w Puszczy Białowieskiej przyjeżdżał tutaj sam Jagiełło.

Podążając w głąb polany docieramy do wyjątkowej trasy z drewnianą kładką, to Szlak Dębów Królewskich. Warto przespacerować się po tej niespełna 1 kilometrowej ścieżce i zobaczyć potężne oraz prastare dęby. Najstarsze okazy liczą nawet 500 lat.

Szlak Dębów Królewskich – Puszcza Białowieska

Szlaki rowerowe Białowieży i Skansen Sioło Budy – niezwykła atrakcja Puszczy Białowieskiej

Po około przejechaniu 10,5 km szlaku rowerowego z Białowieży docieramy przez wioskę Teremiski do ostatniej osady leśnej w Puszczy Białowieskiej. Wioska Budy Leśne może pochwalić się ciekawym malutkim skansenem Sioło Budy. W gwarze wschodniej słowo “sioło” oznacza osadę.

Dziś w przeniesionej tu z wioski Kleszczele zagrody możemy zobaczyć całe gospodarstwo. Drewniana bielona chata pokryta jest strzechą, a jej niebieskie okiennice pięknie kontrastują z otoczeniem. W zagrodzie jest również stodoła, chlewik, studnia z żurawiem oraz ogrodzenie z gałęzi wierzby. Co ciekawe w chacie spotkamy jedyny zachowany w Polsce drewniany komin.

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Puszczy Białowieskiej

Z wioski Budy wracamy częściowo tą samą trasą do wsi Teremiski. Jednak tuż za skrzyżowaniem na końcu osady skręcamy w prawo na szlak rowerowy w kierunku Zagrody Pokazowej Żubrów. Trasa do pokonania to 9 km.

Żubr to najpotężniejsze zwierzę, jakie żyje w Polsce i Europie. Swoją drogą to właśnie żubry są wizytówka Białowieskiego Parku Narodowego i widnieją w jego logo. Zdecydowanie spotkanie oko w oko z tym ogromnym ssakiem robi wielkie wrażenie, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów. Bo być w Białowieży i nie zobaczyć żubra, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla!

Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy

Z Zagrody Żubrów wracamy do Białowieży odcinkiem Białowieskiego Szlaku Transgranicznego (4,6 km). Tutaj ostatni etap rowerowego wypadu to powrót ruchliwą trasą głównej drogi Hajnówka-Białowieża

Rowerowe wojaże po Puszczy Białowieskie zrobiły na nas duże wrażenie. Od pierwszego razu stwierdziliśmy, że Białowieża to miejsce, do którego będziemy wracać. Zaoszczędzony czas na planowaniu trasy i atrakcji dzięki Nature Travel spożytkowaliśmy na pogłębieniu więzi z naturą i poznaniu historii regionu białowieskiego, dlatego gorąco Ci polecamy skorzystać z ich pomocy.

Plan Wypadu na szlaki rowerowe Białowieży

Dojazd: woj. podlaskie, 17-230 Białowieża

Parking: płatny parking przy MOR Białowieża

Bilety Wstępu:

  • Zagroda Pokazowa Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 12 zł
  • Szlak Dębów Królewskich – 10 zł

Czas zwiedzania: 6-8 godz. Dystans: trasa Białowieża – Budy Leśne – Białowieża 23,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments