Białowieża to świetna baza wypadowa na rodzinne wycieczki rowerowe. Znajdziemy tu zarówno długodystansowe trasy jak i krótsze wersje na rowerowe wyprawy z mnóstwem atrakcji. Wyrusz z nami w klimatyczną podróż w czasie przez klimatyczne wioski, punkty widokowe oraz niezwykłe kładki.

Startujemy z Białowieży, jako kierunek docelowy wybraliśmy zagubioną pośrodku Puszczy Białowieskiej wioskę Budy Leśne. Po drodze mamy sporo dodatkowych atrakcji do zobaczenia. Zatem zaplanuj sobie cały słoneczny dzień na odkrycie tego malowniczego zakątka. Jeżeli nie lubisz męczyć się z planowaniem trasy, możesz skorzystać z pomocy Nature Travel. Zabiorą Cię na rowerową eskapadę w miejsca, które sam sobie wybierzesz. Otrzymasz dodatkowo przewodnik z mapką oraz nawigację na telefon – niezwykle ułatwiło nam to wycieczkę . W razie potrzeby możesz zawsze zadzwonić po pomoc, niezależnie czy szukasz tylko wskazówek, czy jednak potrzebujesz serwisu na trasie. Jeśli nie masz swojego roweru Nature Travel załatwi wszystko za Ciebie. A Ty rozkoszujesz się przyjemnymi widokami na szlaku.

Atrakcje Białowieży – Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia

Szlak jakim ruszamy w dwie strony liczy około 26 kilometrów. Trasa w całości przebiega po płaskim terenie i asfaltowymi drogami. Wyruszamy zatem z Białowieży w kierunku wsi Pogorzelce. Na końcu miejscowości trafiamy na pierwszą świetną atrakcję. To Skansen w Białowieży, który leży na terenie dawnej wsi Kropiwnik. Wioska została doszczętnie zniszczona podczas wojny. Dziś w skansenie zobaczymy wiele historycznych chat przeniesionych tu z podlaskich wsi.

Chałupy pokryte są strzechą albo gontem, mają także ozdobne okiennice i zabytkowe wnętrza. Są również dwa wiatraki, stodoła kryta słomą, czy też majsternia z imponującym zbiorem narzędzi, które służą do obróbki drewna. Bardzo ciekawie prezentuje się również malutka ośmioboczna kapliczka pod wezwaniem świętego Aleksandra Newskiego, co ciekawe, 12 września odprawiana jest tu co roku msza święta w dzień jej patrona. Skansen jest bardzo dobrze zachowany, na jego zwiedzanie potrzebujemy około godziny czasu. Zdecydowanie warto tu zajrzeć by poznać historię i warunki w jakich żyli dawniej ludzie na Podlasiu.

Przez kładkę Żebra Żubra do Rezerwatu Pokazowego

Zaledwie kilkaset metrów dalej od Skansenu w Białowieży czeka na nas kolejna atrakcją, którą nie możesz pominąć. To malownicza trasa po drewnianych kładkach Puszczy Białowieskiej. Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra to 2,7 km szlaku pieszego. Co prawda nie można po nim jechać rowerem, ale można go przeprowadzić lub zostawić przy wiacie turystycznej i wrócić tą samą drogą.

Na tej uroczej kładce spotkacie wiele miejsc, które Was zachwycą. Większość starych drzew, które powalił wiatr, porośnięte są gęstym i miękkim mchem. Na bardziej podmokłych terenach spotkamy również zatopione w bagnach pnie drzew. Wkraczając na ścieżkę Żebra Żubra przenosimy się do innej krainy, w której rządzi tylko przyroda. Nieraz na trasie spotykamy potężne dęby, na których widok mówimy “wow”, a nasza głowa musi się dobrze odchylić, żeby zobaczyć ich koronę. Podczas całego spaceru towarzyszy nam też przyjemny trel ptaków, które czasami jakby się prześcigały w tym, który z nich głośniej śpiewa. Szczegóły dotyczące ścieżki znajdziecie poniżej.


Białowieskie wsie Pogorzelce, Teremiski i Budy

Z kładki Żebra Żubra ruszamy dalej w kierunki wsi Pogorzelce. Na trasie mijamy jeszcze drewnianą wieżę widokowa. Można się na nią wdrapać żeby by móc obserwować polującego na rozległej polanie Orlika. Kolejno ruszamy przez puszczańską wioskę Pogorzelce. Zarówno Pogorzelce jak i sąsiednie wioski Teremiski i Budy Leśne powstały pośrodku Puszczy Białowieskiej jako osady przemysłowe. Do jej zasiedlenia ściągano tu ludność z Mazowsza. Ich zadaniem była praca w lesie oraz polowania na rzecz dóbr królewskich.

Niestety czasy wojen nie były dla mieszkańców tych wiosek łaskawe. Zarówno po I i II wojnie światowej musieli odbudowywać swoje domy, które doszczętnie spłonęły. Chaty odbudowano po staremu, dlatego też przez wioski biegnie jedna główna droga, wokół której po obu stronach stoją klimatyczne drewniane domki. Pogorzelce były pierwszą osadą w puszczy, tutaj jej mieszkańcy wypalali drewno na węgiel, stąd wzięła się nazwa wioski.

Przez wieś Pogorzelce do szlaku Dębów Królewskich

Jadąc z wioski Pogorzelce do wsi Teremiski docieramy do Uroczyska Stara Białowieża, która miała być zalążkiem dzisiejszej Białowieży. Według opowieści tutaj miał stać zameczek księcia Gedymina. Na pewno w tym miejscu był kiedyś dwór myśliwski, a na słynne polowania w Puszczy Białowieskiej przyjeżdżał tutaj sam Jagiełło. Podążając w głąb polany docieramy do wyjątkowej trasy z drewnianą kładką, to Szlak Dębów Królewskich. Warto przespacerować się po tej niespełna 1 kilometrowej ścieżce i zobaczyć potężne oraz prastare dęby. Najstarsze okazy liczą nawet 500 lat. Szczegółowy opis szlaku znajdziecie poniżej.

Skansen Sioło Budy

Po około 14 kilometrach z Białowieży docieramy przez wioskę Teremiski do ostatniej osady leśnej w Puszczy Białowieskiej. Wioska Budy Leśne może pochwalić się ciekawym malutkim skansenem Sioło Budy. W gwarze wschodniej słowo “sioło” oznacza osadę. Dziś w przeniesionej tu z wioski Kleszczele zagrody możemy zobaczyć całe gospodarstwo. Drewniana bielona chata pokryta jest strzechą, a jej niebieskie okiennice pięknie kontrastują z otoczeniem. W zagrodzie jest również stodoła, chlewik, studnia z żurawiem oraz ogrodzenie z gałęzi wierzby. Co ciekawe w chacie spotkamy jedyny dziś zachowany w Polsce drewniany komin.

Z wioski Budy wracamy do Białowieży tą samą trasą. Dodatkowo możecie również odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów, wtedy trzeba nieco zboczyć ze szlaku. Na tej trasie warto skorzystać z pomocy Nature Travel. A jeśli masz ochotę zabrać na szlak swojego małego dzieciaczka, zaopatrzysz się u nich w wygodny elektryczny rower. Takie rozwiązanie z pewnością umili Ci wypad w najciekawsze tereny okolic Białowieży. Wierz nam, sprawdziliśmy to osobiście.

Rowerowe wojaże po Puszczy Białowieskie zrobiły na nas duże wrażenie. Od pierwszego razu stwierdziliśmy, że Białowieża to miejsce, do którego będziemy wracać. Zaoszczędzony czas na planowaniu trasy i atrakcji dzięki Nature Travel spożytkowaliśmy na pogłębieniu więzi z naturą i poznaniu historii regionu białowieskiego.

Plan Wypadu szlakiem rowerowym Białowieża – Budy

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w centrum Białowieży

Bilety Wstępu:

  • wstęp na szlak rowerowy jest bezpłatny
  • wstęp do Skansenu w Białowieży – 8zł/os bilet normalny, 6zł/os bilet ulgowy

Czas przejazdu ścieżką rowerową do miejscowości Budy: 3 – 4 godz.

Dystans: trasa Białowieża – Budy 13 km, trasa w pętelce 26 km

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 350zł

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments