Nadbużańska miejscowość Mielnik to idealny kierunek dla każdego wielbiciela pięknych widoków oraz ciekawych zabytków. Co więcej, znajdziemy tu również wielowiekową historię, świetną tradycyjną kuchnię oraz prawdziwą oazę spokoju nad Bugiem, którą przerywa jedynie kościelny dzwon.

Mielnik to niewielka podlaska miejscowość, która malowniczo wkomponowała się w dolinę Bugu. Choć ten rejon jest z reguły nizinny, to jednak w Mielniku znajdziemy sporo pagórków i ciekawych punktów widokowych. Dla fanów historii punktem godnym odkrycia będzie z pewnością grodzisko z kościołem zamkowym.

Szlaki rowerowe, kajakowe i piesze to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu w Mielniku. A na nieco większy reset można wybrać plażowanie w otoczeniu leniwie płynącego Buga. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Mielnik? My znaleźliśmy przynajmniej 7 powodów, które zdecydowanie wyróżniają to miejsce.

Mielnik – mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

Atrakcje nad Bugiem – 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć
Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

1. Wzgórze zamkowe z grodziskiem w Mielniku

W samym centrum Mielnika znajduje się wysokie wzgórze, które swoim kształtem przypomina trochę kopiec. To dawne grodzisko z XI wieku, które później stało się miejscem budowy mielnickiego zamku. Wzgórze jest sztucznie ukształtowane, wznosi się wysoko na 50 metrów ponad płynącą w dolinie rzekę Bug. Same jego brzegi są strome, a co się z tym wiąże, były też i trudno dostępne.

Zamek w Mielniku gościł samego króla Kazimierza Jagiellończyka oraz Zygmunta Starego. Co ciekawe, to właśnie tutaj została zawarta Unia Mielnicka. Niestety kres świetności zamku przyniósł potop szwedzki, a spalonych murów już nigdy nie odbudowano. Do dzisiejszych czasów z zamku nie zostało praktycznie nic. Choć oprócz samego kształtu wzgórza możemy dopatrzeć się jeszcze pozostałości kamiennych murów i głębokiej fosy. Wzgórze zamkowe jest świetnym punktem widokowym zarówno na Mielnik, jak i na majestatycznie płynący w dolinie Bug.

2. Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku

U podnóża grodziska, na tak zwanym zamku niskim wznoszą się ruiny dawnego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy. Został on ufundowany przez księcia Witolda w 1420 roku. Kościół w swojej historii był w czasie wojen wielokrotnie burzony, a później odbudowywany. Ostatecznie został spalony w 1915 roku, a resztę jego cegieł rozebrano w czasie II wojny światowej.


Mury kościoła zamkowego są malowniczą ruiną, która świadczy o burzliwych dziejach Mielnika. Tuż obok świątyni stoi budynek dawnej plebanii. Ten prawie 300 letni zabytek miał więcej szczęścia i zachował się w dużo lepszym stanie. Jego ściany są otynkowane na charakterystyczny żółty kolor, który wyróżnia go z otoczenia.

3. Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku

Kopalnia kredy w Mielniku to prawdziwa ciekawostka na mapie Polski. W dodatku jest ona jedyną odkrywkową kopalnią kredy w Polsce, która jest wciąż czynna. Pierwsze wzmianki odnośnie wydobycia kredy w Mielniku pojawiły się już 500 lat temu.

Przez lata kopalnia kredy była głównym źródłem utrzymania okolicznych mieszkańców. Dziś jest to eksploatacja na bardzo dużą skalę przemysłową. Rocznie wydobywa się tu aż 80 tysięcy ton kredy.  Potężne wyrobiska kopalni najlepiej oglądać z punktu widokowego przy ul. Stanisława Dubois. Tutaj znajdziecie drewniany zadaszony podest oraz kilka tablic z ciekawostkami i starymi zdjęciami kopalni. Ta atrakcja z pewnością zrobi na Was duże wrażenie.

4. Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia NMP

Mielnik jest najstarszą udokumentowaną parafią prawosławną na Podlasiu. Na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi znajduje się prostokątna cerkiew z 1823 roku. Choć zbudowana jest z kamienia polnego i cegieł, to jednak jej ściany są otynkowane na niebieski kolor. Dodatkowo całe wzgórze otacza mur, który oddziela miejsce święte od otoczenia.

Samo wnętrze cerkwi jest bardzo bogato zdobione. Freski na ścianach są mozaiką kontrastujących ze sobą kolorów niebieskiego i pomarańczowego. Jednak najpiękniej zdobią wnętrze cerkwi jej liczne ikony, które są oprawione w pozłacane ramy.

Tuż obok cerkwi jest miejscowy cmentarz, a na nim nieco starsza kaplica cmentarna. Świątynia jest niewielkich rozmiarów i w całości zbudowana z drewna, co ciekawe związana jest z nią lokalna legenda. W 1777 roku z rzeki Bug wyłowiona została ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Mieszkańcy uznali to za znak od Boga i postanowili szybko wybudować nad brzegiem rzeki kaplicę. Kilka miesięcy później powstała już ta malutki kościół.

5. Wieża widokowa w Mielniku

Na najwyżej położonym punkcie w Mielniku wybudowana została 12 metrowa wieża widokowa. Z jej najwyższego tarasu możemy oglądać widoki Podlaskiego Przełomu Bugu. Równie ciekawy jest sam teren wokół wieży, dookoła znajdziemy wiele potężnych głazów. Jak się okazuje sprezentował nam je sam lądolód. Na obszarze około 0,4 ha możemy znaleźć aż 120 głazów, z których największe okazy liczą 2,5 metra.

6. Kładka na Rowskiej Górze

Jedną z najnowszych atrakcji Mielnika jest Rowska Góra. Ciekawa drewniana kładka z pomostami prowadzi nas na szczyt góry Rowskiej 146 m n.p.m. Dodatkowo na górze wybudowana jest drewniana altana. To świetny punkt widokowy na kopalnię kredy, okoliczne wzgórza oraz na dolinę rzeki Bug. Obserwację otoczenia ułatwia również darmowa luneta. Kładka powstała w miejscu Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu. Na zboczach góry występują rośliny zagrożone wyginięciem, takie jak sasanka łąkowa.

7. Nad brzegiem Bugu – kąpielisko i plaża

Leniwie płynący Bug dostarcza nam wielu atrakcji. Po pierwsze jest świetnym miejscem na rodzinny piknik. Nad brzegiem rzeki można również przyjemnie odpocząć wylegując się w słoneczny dzień w towarzystwie ptasiego akompaniamentu. Rzeka dostarcza też i nieco adrenaliny. Można tu chociażby wyruszyć w pełen wrażeń spływ kajakowy Podlaskim Przełomem Bugu. Szczególnie popularną trasą jest spływ z Mielnika do Drohiczyna, czyli aż 6 godzina wyprawa.

Cerkiew w Koterce

Jeśli chcesz odkryć wyjątkowe miejsce na Podlasiu, przepełnione niezwykłym mistycyzmem i wciąż dziką przyrodą, to odwiedź koniecznie również Koterkę. Znajdziesz tutaj ukrytą wśród lasów i bagien błękitną cerkiew, która owiana jest przepiękną legendą.

Cerkiew w Koterce – tajemnicza świątynia, ukryta na bagiennym uroczysku

Grabarka – Święta Góra Prawosławia z lasem krzyży

Grabarka to wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia. Nieważne czy wyznajesz prawosławie, czy jakąkolwiek inną religię, każdego człowieka wizyta w tym miejscu przyprawi o dreszcz emocji. Święta Góra Prawosławia jest przesiąknięta zarówno głęboką wiarą pielgrzymów, jak i ich życiowym bólem, który chcą tutaj uleczyć. Daj się porwać i Ty w mistyczną wędrówkę do najważniejszego prawosławnego sanktuarium, do miejsca licznych uzdrowień i niegasnącej wiary.

Grabarka – Święta Góra Prawosławia z lasem krzyży

Mielnik to zdecydowanie miejsce Podlasia, które zaskakuje swoimi atrakcjami. Niezależnie czy szukasz odrobiny wytchnienia od zgiełku miasta, czy może chcesz poznać fascynujące zabytki nad Bugiem, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą tu wpaść na spływ kajakowy, albo dotrzeć szlakiem rowerowym Green Velo.

Plan wypadu do Mielnika

Dojazd: droga nr 640 – kierunek Radziwiłłówka, skręt na Mielnik

Parking: bezpłatne parkingi pod cerkwią w Mielniku, w centrum wsi oraz pod punktem widokowym na kopalnie kredy

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie Mielnika – cerkiew, wzgórze zamkowe, kopalnia kredy, Rowska Góra – wstęp jest bezpłatny

Czas zwiedzania: 3-4 godziny

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.9 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments