Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór Polski. Nie są to jednak wysokie góry, bo w porównaniu z Beskidami, czy Tatrami to zaledwie niewielkie pagórki. Jednak zarówno Łysica, jak i Święty Krzyż cieszą się dużą popularnością. Co wyjątkowego nas czeka na górskim szlaku? Naprawdę wiele niespodzianek, gdyż Świętokrzyski Park Narodowy skrywa dużo atrakcji wartych odkrycia.

Góry Świętokrzyskie to region, który koniecznie trzeba poznać. Tutaj piękne widoki i dziewicza natura mieszają się z wielowiekową historią, świętokrzyskimi legendami oraz ciekawymi zabytkami. Górskie szlaki nie są zbyt wymagające, co zdecydowanie sprzyja turystyce rodzinnej.

Będąc w regionie trzeba koniecznie zdobyć Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz Łysą Górę, na której znajduje się słynne sanktuarium Święty Krzyż. Jednak musisz uważać, bo Świętokrzyskie czaruje, przyciąga i wciąga, dlatego trzymaj się mocno, bo ruszamy na wypad pełen niespodzianek.

Święta Katarzyna – atrakcje u stóp Łysicy

Na podbój Łysicy wyruszamy z miejscowości Święta Katarzyna, tutaj odnajdujemy czerwony szlak, który jest głównym szlakiem Gór Świętokrzyskich. Samochód możesz zostawić na bezpłatnym parkingu obok klasztoru, czyli 450 metrów od wejścia na szlak.

Co ciekawe, Święta Katarzyna to miejscowość, w której powstało pierwsze schronisko turystyczne w Polsce. Tuż przy wejściu na szlak mijamy ciekawy klasztor Sióstr Bernardynek. Jego historia sięga aż 700 lat wstecz, dlatego warto choć na chwilę zajrzeć do jego wnętrza. W przyklasztornym kościele znajdowała się kiedyś cudowna figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która do dziś jest patronką świątyni.

Losy klasztoru były jednak burzliwe, często nawiedzały go pożary, pewien czas był również więzieniem. Dziś jest to klasztor klauzurowy, czyli zamknięty, w którym mieszka kilka sióstr. Mimo to możemy wejść na jego krużganki oraz do niewielkiego kościoła.


Kolejnym ciekawym miejscem w Świętej Katarzynie jest ukryta tuż przy szlaku kapliczka Janikowskich. Na wewnętrznej ścianie tej malutkiej kapliczki grobowej znajdziemy wyryty w tynku podpis z dnia 2.08.1882 roku. Wydłubał go sam Stefan Żeromski wraz ze swoim szkolnym kolegą Janem Strożeckim. Choć taki występek możemy nazwać wandalizmem, to jednak historyczne graffiti Żeromskiego jest dziś objęte szczególną ochroną.

Szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny

Czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny zmierzamy w kierunku Łysicy. Po przejściu 600 metrów docieramy do bramy wejściowej na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, czyli jeden z najstarszych parków w Polsce, który liczy już ponad 70 lat.

Choć obszar Świętokrzyskiego PN w ponad 90% zajmują lasy, to jednak atrakcji i ciekawostek spotkamy na szlaku naprawdę dużo. Najcenniejszymi miejscami jakie chroni park jest prastara Puszcza Jodłowa i fenomenalna buczyna karpacka. Ewenementem są oczywiście gołoborza, czyli potężne skalne rumowiska, które spotkamy zarówno na zboczach Łysicy jak i na Świętym Krzyżu.

Góry Świętokrzyskie atrakcje, 17 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Jakie atrakcje warto zwiedzić w Górach Świętokrzyskich? Zebraliśmy listę 17 topowych miejscówek, jakie koniecznie trzeba tutaj zobaczyć, zajrzyj koniecznie do wpisu i zaplanuj swoją podróż.

Ile idzie się na Łysicę? Przejście w dwie strony szlaku na Łysicę ze Świętej Katarzyny zajmie nam około 1,5 godz. Tuż po wejściu na teren parku warto nieco zboczyć w lewo po drewnianym mostku. Zobaczymy tu symboliczne mogiły żołnierzy AK oraz mieszkańców Świętej Katarzyny, którzy polegli w walce z okupantem 1943 roku.

Czy na Łysicę można iść z dzieckiem? Szlak choć nie jest zbyt długi to może okazać się dla maluchów sporym wyzwaniem. Rodzinom z nastolatkami możemy śmiało polecić wejście na Łysicę, natomiast dla kilkulatków dużo lepiej sprawdzi się niebieski szlak śladem kolejki wąskotorowej, w kierunku Łąki Miłości. Pamiętaj też, że na teren parku narodowego nie można wchodzić z psem.

Góry Świętokrzyskie – źródełko i kapliczka św. Franciszka

Niezwykle ciekawym miejscem, jakie mijamy wędrując szlakiem na Łysicę jest źródełko i kapliczka św. Franciszka. Co ciekawe, woda w źródełku nigdy nie zamarza. Według wierzeń ma ona moc uzdrawiania, a w szczególności leczy oczy. Tuż nad źródełkiem góruje niewielka drewniana kapliczka, jej historia sięga 1641 roku. We wnętrzu świątyni stoi figura św. Franciszka, który jest między innymi patronem ekologii.

Świętokrzyski Park Narodowy – szlak na Łysicę

Szlak na Łysicę prowadzi nas częściowo drewnianymi kładkami, im wyżej wchodzimy, tym więcej na szlaku pojawia się wielkich bloków skalnych. Szczególnie trzeba uważać gdy jest mokro, bo skały robią się wtedy bardzo śliskie. W połowie trasy na Łysicę, czyli przy zakręcie Kolano można chwilę odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej.

Spacer przez lasy Gór Świętokrzyskich uatrakcyjniają nam tablice edukacyjne ścieżki przyrodniczej. Dzięki nim zmierzając na Łysicę możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek, na przykład jak powstaje park narodowy, dlaczego chronimy szlak turystyczne oraz czyim domem są martwe drzewa. Poznając te ciekawostki możemy dodatkowo zachęcić młodych turystów do odkrywania i wyszukiwania na szlaku niezwykłych okazów przyrody i mieszkańców lasu.

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

W niecałą godzinkę od wejścia na szlak w Świętej Katarzynie docieramy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Od 1996 na szczycie Łysicy stoi drewniany krzyż. Tuż za nim mamy okazję zobaczyć drugie największe gołoborze w Polsce, które ma około 2 hektarów powierzchni.

Niestety z Łysicy nie zobaczymy rozległej panoramy Gór Świętokrzyskich, choć ponad gołoborzem roztacza się widok na Bodzentyn, a przy dobrej widoczności możemy dopatrzeć się również Starachowic.

Szlak na Agatę w Górach Świętokrzyskich

Jeśli lubicie górskie wędrówki i godzinny spacerek na Łysicę to dla Was za mało, warto ruszyć dalej czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Agata. Jak się okazuje według najnowszych obliczeń ma on również wysokość 614 m n.p.m. Zatem który szczyt Gór Świętokrzyskich jest najwyższy? Naukowcy twierdzą, że szczyt Agaty jest po prostu jednym z wierzchołków Łysicy.

Ze szczytu Agata możemy kontynuować wędrówkę dalej tym samym czerwonym na Święty Krzyż (trasa dla wytrwałych). Wtedy mamy do pokonania około 15 km spaceru po malowniczych ścieżkach Gór Świętokrzyskich. Taki trekking zajmie przynajmniej 5 godzin. Mniej zaprawionym górołazom proponujemy zejść z Łysicy tą samą trasą do Świętej Katarzyny.

Góry Świętokrzyskie – Święty Krzyż

Święty Krzyż, czyli Łysa Góra to najbardziej tajemniczy i owiany legendami szczyt Gór Świętokrzyskich, na którym odbywały się sabaty czarownic. Jednak obecnie jest to miejsce religijnego kultu z najstarszym polskim sanktuarium, które otaczają malownicze gołoborza i zaciszne lasy puszczy jodłowej.

Łysa Góra znana także jako Łysiec to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich, który liczy 595 m n.p.m. To świetny kierunek dla wielbicieli łatwych górskich wędrówek, tym bardziej, że do wyboru mamy kilka wariantów szlaków. Zmierzając na szczyt mamy okazję dodatkowo zwiedzić wielki zabytek i najważniejsze sanktuarium regionu, czyli Święty Krzyż z klasztorem misjonarzy oblatów, kaplicą relikwii Krzyża Świętego. To właśnie tym relikwiom zarówno góry Świętokrzyskie jak i cały region zawdzięcza swoją nazwę.

O najciekawszych atrakcjach na Świętym Krzyżu oraz polecanych szlakach dowiesz się więcej z osobnego wpisu poniżej.

Święty Krzyż – szlak na Łysą Górę, klasztor w Górach Świętokrzyskich

Szlaki na Święty Krzyż, czyli Łysą Górę

Obecnie sanktuarium na Świętym Krzyżu opiekują się Misjonarze Oblaci. Na szczyt możemy dostać się z kilku stron, szlakiem od Huty Szklanej, który prowadzi szeroką asfaltową drogą, lub przyjemną ścieżką przyrodniczą. Natomiast od strony miejscowości Nowa Słupia idziemy trudniejszym szlakiem górskim, wzdłuż stacji drogi krzyżowej.

Co warto zobaczyć na Świętym Krzyżu? Na szczególną uwagę zasługuje barokowa kaplica Oleśnickich, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Dodatkowo warto przespacerować się przez klasztorne krużganki, odwiedzić Muzeum Misyjne i zajrzeć do kościoła św. Trójcy.

Koniecznie trzeba też wejść na wieżę klasztoru. Z jej szczytu mamy bajkową panoramę na Góry Świętokrzyskie. Natomiast pod klasztorem znajdziemy krypty benedyktynów, a w nich przeszkloną trumnę ze zmumifikowanym ciałem.

Na szczycie Łysej Góry znajdziemy jeszcze Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które w ciekawy sposób oprowadzi nas po tajemniczych zakątkach parku. Koniecznie trzeba również wybrać się na platformę widokową na gołoborza, czyli największe rumowisko w Górach Świętokrzyskich.

Góry Świętokrzyskie to region, który zdecydowanie kradnie serce. Ogrom atrakcji i piękno natury sprawiają, że chce się tu wracać i wciąż odkrywać nowe miejsca. Te jedne z najstarszych gór Polski są wyjątkowe, skrywają w sobie wiele legend, niełatwą historię wojennych zawieruch oraz ciekawe atrakcje.

Plan Wypadu w Góry Świętokrzyskie

Dojazd: ul. Kielecka, Święta Katarzyna 26-010

Parking: bezpłatny parking naprzeciwko klasztoru Bernardynek w Świętej Katarzynie

Cennik biletów wstępu:

  • Świętokrzyski Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,5 zł/os bilet ulgowy
  • Galeria widokowa gołoborze na Łysej Górze – 12 zł/os bilet normalny, 6,5 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego – wejście na zakupiony bilet do parku
  • Wieża widokowa na Świętym Krzyżu – 5 zł/os
  • Krypty na Świętym Krzyżu – 3 zł/os

Czerwony szlak na Łysicę: 4,5 km w dwie strony, czas przejścia 2,5 godz.

Niebieski szlak na Święty Krzyż z Nowej Słupi: 2 km, czas przejścia 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 16 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu

2.08.1828 r., w tej dacie Żeromski nie mógł wyryć podpisu, bo go nie było jeszcze na świecie :).

Continue reading at https://plannawypad.pl/gory-swietokrzyskie-lysica-swiety-krzyz/ | Plan Na Wypad