Torfowisko w Tarnawie to jedna z ciekawszych atrakcji Bieszczad, jaka jest dostępna dla każdego. Na kładkach możemy podziwiać zarówno zagrożone wyginięciem rośliny, jak i delektować się cudownym widokiem bieszczadzkich szczytów.
Zmierzamy do najpiękniejszego torfowiska w Bieszczadach. Kierujemy się do dawnej, nieistniejącej już dziś wsi Tarnawa Wyżna. Tuż za drogą jest już granica z Ukrainą. Torfowisko zajmuje obszar ok. 34 ha i podzielone jest na dwie części, które rozgranicza potok. Obie kładki można zwiedzać z dziećmi oraz z wózkami. Trasa jest urozmaicona, widoki są przednie, a wiele ciekawostek poznamy tu dzięki tablicom edukacyjnym.
Dojazd na torfowisko Tarnawa
Tarnawa Wyżna to przygraniczna miejscowość, do której prowadzi tylko jedna droga. Z wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, czyli drogi nr 896 skręcamy we wsi Stuposiany w kierunku miejscowości Muczne. Następnie mijamy wieś Tarnawa Niżna, gdzie znajdziemy jeszcze ostatnie zamieszkałe domy w tej części Bieszczad.
Dalej kierujemy się w stronę granicy z Ukrainą, czyli do dawnej nieistniejącej już wioski Tarnawa Wyżna. Na miejscu przy wejściu na torfowisko jest płatny parking oraz kasa, w której kupujemy bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego PN. Tutaj też możemy zaopatrzyć się w pamiątki.
Torfowisko w Tarnawie Wyżnej – szlaki
Z parkingu w Tarnawie mamy nieziemski widok na bieszczadzkie szczyty. Jak na dłoni widzimy tu Halicz, Rozsypaniec i Bukowe Berdo. Stąd ruszamy na kładki torfowisk, do wyboru mamy dwie ścieżki. Oczywiście obie trasy są warte zobaczenia, bardzo lajtowe i różnią się nieco od siebie. Ich łączna długość to 2,5 km.
Krótszą trasę pokonamy w 15 minut. Spacerujemy tutaj po drewnianej kładce z wysokimi barierkami. Pomost jest na końcu zapętlony i wracamy z powrotem na parking. Mniejsze torfowisko nie jest zalesione, więc nie dość, że mamy piękny widok na Bieszczady, to jeszcze zobaczymy tu latem pięknie kwitnącą wierzbówkę kiprzyca. Możemy też odszukać wśród traw mięsożerną rosiczkę.
Bieszczadzkie kładki na torfowisku Tarnawa Wyżna- długość trasy
Na przejście dłuższej kładki torfowiska w Tarnawie Wyżnej trzeba poświęcić minimum 45 min, choć nam osobiście zajęło to nieco dłużej. Ścieżka prowadzi najpierw drewnianym mostkiem przez potok, aż na rozległą łąkę. Mamy tu sporo ciekawostek do odkrycia! Przygotowane są małe tablice informacyjne o wyjątkowych roślinach, jakie mijamy na szlaku często nie zwracając uwagi na ich fenomen. Zobaczymy tu m.in. przeróżne rodzaje mchów, czy bagienne borówki.
Kolejna część kładki doprowadza nas do pachnącego sosnami i szumiącego brzozami lasu. Spotkamy tu również wyjątkowe krzewy, takie jak kruszyna, której owoce są jednocześnie zielone, czerwone i fioletowo-czarne, bo nie dojrzewają równocześnie. Trasa szlaku zapętla się na końcu i wracamy do parkingu tym samym szlakiem.
Poznaj losy żubrów w Bieszczadach i stań oko w oko z największy ssakiem Europy w zagrodzie żubrów w Mucznem.
Zagroda żubrów w Mucznem
Torfowiska w Bieszczadach
Obecnie w Bieszczadach znajdziemy jeszcze kilkanaście torfowisk, jednak tylko kilka jest udostępnionych do zwiedzania. Przez większość czasu torfowiska były osuszane przez człowieka, żeby stworzyć na nich pastwiska i pola uprawne. 20 lat po II wojnie światowej na tutejsze opuszczone łąki, masowo przywożono pociągami stada owiec z Podhala.
W latach 80-tych w Tarnawie powstało wielkie gospodarstwo Igloopolu, które na wielką skalę osuszało tereny opuszczonych bieszczadzkich wiosek. Dopiero w 1999 roku torfowiska zostały objęte ochroną Bieszczadzkiego PN. Według nas torfowisko w Tarnawie Wyżnej to najciekawsze i najbardziej widowiskowe torfowisko Bieszczad.
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą i różnorodną atrakcję w Bieszczadach, to koniecznie oprócz spaceru po połoninach, odwiedź też torfowisko w Tarnawie Wyżnej. Możesz się tu zatrzymać jadąc np. na szlak do źródeł Sanu i przy okazji poznać nieco historii bieszczadzkich wiosek i ich mieszkańców.
Plan wypadu na Torfowisko Tarnawa Wyżna
Dojazd: Stuposiany – Muczne – Tarnawa Wyżna
Parking: płatny parking przy wejściu na teren torfowiska – 10 zł/ dzień
Bilety Wstępu:
- Torfowisko Tarnawa – bilet normalny 8 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os
Czas zwiedzania Torfowiska Tarnawa: 1 – 1,5 godz.