Torfowisko w Tarnawie to jedna z ciekawszych atrakcji Bieszczad, jaka jest dostępna dla każdego. Na kładkach możemy podziwiać zarówno zagrożone wyginięciem rośliny, jak i delektować się cudownym widokiem bieszczadzkich szczytów. Zdecydowanie to świetna propozycja na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Jeśli szukasz pomysłu jak przyjemnie spędzić czas w Bieszczadach, ale niekoniecznie na długodystansowym szlaku przemierzając połoniny, to mam dla Ciebie świetną propozycję. Kierunek… najpiękniejsze torfowisko w Bieszczadach! Już sama jego lokalizacja jest dość wyjątkowa, bo leży tuż przy granicy z Ukrainą, a dokładnie na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna.

Torfowisko zajmuje obszar około 34 ha i podzielone jest na dwie części, które rozgranicza potok. Obie kładki można zwiedzać z dziećmi oraz z wózkami. Trasa jest urozmaicona, widoki są przednie, a wiele ciekawostek poznamy tu dzięki tablicom edukacyjnym. Zatem ruszaj śmiało odkrywać uroki bieszczadzkiego worka.

Podkarpackie – 10 niepowtarzalnych atrakcji wschodniej części województwa podkarpackiego

Torfowisko Tarnawa – jak dojechać? Parking, mapa

Tarnawa Wyżna to przygraniczna miejscowość, do której prowadzi tylko jedna droga. Z wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, czyli drogi nr 896 skręcamy we wsi Stuposiany w kierunku miejscowości Muczne. Następnie mijamy wieś Tarnawa Niżna, gdzie znajdziemy jeszcze ostatnie zamieszkałe domy w tej części Bieszczad. Dalej kierujemy się w stronę granicy z Ukrainą, czyli do dawnej nieistniejącej już wioski Tarnawa Wyżna.

Na miejscu przy wejściu na torfowisko jest płatny parking oraz kasa, w której kupujemy bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tutaj też możemy zaopatrzyć się w pamiątki.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Torfowisko w Tarnawie Wyżnej – szlak, długość trasy, ile się idzie?

Z parkingu w Tarnawie mamy nieziemski widok na bieszczadzkie szczyty. Jak na dłoni widzimy tu Halicz, Rozsypaniec i Bukowe Berdo. Stąd ruszamy na kładki torfowisk, do wyboru mamy dwie ścieżki. Oczywiście obie trasy są warte zobaczenia, bardzo lajtowe i różnią się nieco od siebie.


Wejście na kładki torfowiska Tarnawa jest płatne, obowiązuje bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Godziny otwarcia torfowiska Tarnawa: czynne całą dobę.

Krótszą trasę pokonamy w zaledwie 15 minut. Spacerujemy tutaj po drewnianej kładce z wysokimi barierkami. Pomost jest na końcu zapętlony i wracamy z powrotem na parking. Mniejsze torfowisko nie jest zalesione, więc nie dość, że mamy piękny widok na Bieszczady, to jeszcze zobaczymy tu latem pięknie kwitnącą wierzbówkę kiprzyca. Możemy też odszukać wśród traw mięsożerną rosiczkę.

Bieszczadzkie kładki na torfowisku Tarnawa Wyżna

Na przejście dłuższej kładki torfowiska w Tarnawie Wyżnej trzeba poświęcić minimum 45 min. Ścieżka prowadzi najpierw drewnianym mostkiem przez potok, aż na rozległą łąkę. Mamy tu sporo ciekawostek do odkrycia! Przygotowane są małe tablice informacyjne o wyjątkowych roślinach, jakie mijamy na szlaku często nie zwracając uwagi na ich fenomen. Zobaczymy tu m.in. przeróżne rodzaje mchów, czy bagienne borówki.

Kolejna część kładki doprowadza nas do pachnącego sosnami i szumiącego brzozami lasu. Spotkamy tu również wyjątkowe krzewy, takie jak kruszyna, której owoce są jednocześnie zielone, czerwone i fioletowo-czarne, bo nie dojrzewają równocześnie. Trasa szlaku zapętla się na końcu i wracamy do parkingu tym samym szlakiem.

Torfowiska w Bieszczadach – skąd się wzięły?

Obecnie w Bieszczadach znajdziemy jeszcze kilkanaście torfowisk, jednak tylko kilka jest udostępnionych do zwiedzania. Przez większość czasu torfowiska były osuszane przez człowieka, żeby stworzyć na nich pastwiska i pola uprawne. 20 lat po II wojnie światowej na tutejsze opuszczone łąki, masowo przywożono pociągami stada owiec z Podhala.

W latach 80-tych w Tarnawie powstało wielkie gospodarstwo Igloopolu, które na wielką skalę osuszało tereny opuszczonych bieszczadzkich wiosek. Dopiero w 1999 roku torfowiska zostały objęte ochroną Bieszczadzkiego PN. Według nas torfowisko w Tarnawie Wyżnej to najciekawsze i najbardziej widowiskowe torfowisko Bieszczad.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

  • Szlak do źródeł Sanu to świetna sentymentalna wyprawa przez opuszczone bieszczadzkie wsie Bukowiec, Beniowa i Sianki. Ten długodystansowy szlak prowadzi nas przez wciąż dzikie tereny Bieszczad z wyjątkową historią w tle.
Źródła Sanu – szlak przez opuszczone bieszczadzkie wioski
  • Wieża widokowa na Jeleniowatym jest obecnie najwyższą w całych Bieszczadach! Z jej 34 metrowej konstrukcji możemy podziwiać zjawiskowe panoramy. Szlak na wieżę zaczyna się w miejscowości Muczne, do wyboru mamy krótszą trasę na godzinny wypad, albo ciekawy szlak ścieżki przyrodniczej.
Muczne – wieża widokowa na Jeleniowatym, najwyższa w Bieszczadach
  • Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem to świetne miejsce, w którym możesz stanąć oko w oko z największym ssakiem w Polsce. Co więcej, możemy ją zwiedzać bezpłatnie! Więcej ciekawostek znajdziesz w osobnym wpisie.
Zagroda żubrów w Mucznem

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą i różnorodną atrakcję w Bieszczadach, to koniecznie oprócz spaceru po połoninach, odwiedź też torfowisko w Tarnawie Wyżnej. Możesz się tu zatrzymać jadąc np. na szlak do źródeł Sanu i przy okazji poznać nieco historii bieszczadzkich wiosek i ich mieszkańców.

Plan wypadu na Torfowisko Tarnawa Wyżna

Dojazd: woj. podkarpackie, 38-713 Tarnawa Niżna

Parking: płatny parking przy wejściu na szlak torfowiska, współrzędne 49.110779, 22.830306

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego – bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 4,50 zł

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 45 minut, dystans 2,4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments