Bieszczadzkie żubry są niemałą atrakcją, choć obecnie sporo ich żyje naturalnie w lasach Bieszczadów, to jednak ciężko je spotkać osobiście. Na szczęście w miejscowości Muczne jest zagroda pokazowa, w której z pewnością zobaczymy się z żubrem.

Jeśli szukasz pomysłu na krótką i ciekawą atrakcję w Bieszczadach, to zdecydowanie wybierz się na spacer do zagrody żubrów w Mucznem. Samo zwiedzanie zagrody nie zajmie Ci wiele czasu, a wypatrywanie potężnego ssaka zza drzew będzie świetną zabawą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. A co najważniejsze, wstęp do zagrody jest bezpłatny, więc nie zastanawiaj się zbyt długo, czy warto tam jechać.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Żubry w Bieszczadach – dlaczego wyginęły?

Żubry w Bieszczadach żyły naturalnie od wielu lat, aż do czasów wyniszczających wojen. Przechodzące przez Bieszczady wojska doszczętnie wybiły wszystkie żubry, co do jednego osobnika. Oczywiście dla mięsa, które było w tych czasach ciężko dostępne. Właśnie dlatego na wiele lat Biesy opustoszały od żubrów. 

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1963 roku, kiedy żubry na nowo wróciły w Bieszczady. Niestety nie po to, aby móc tu spokojnie żyć. W Mucznem powstał potężny obszar ośrodka łowieckiego. Wtedy też ówczesne władze zamknęły ten teren dla osób postronnych, a same żubry stały się celem polowań dostojników PRL-u. Na bieszczadzkie łowy żubra przyjeżdżała elita całej Europy. A strzelanie do największego ssaka na naszym kontynencie było dla nich świetną zabawą i powodem do dumy.

Zagroda żubrów Bieszczady

Obecnie zagroda żubrów w Mucznem zajmuje powierzchnię około 9 ha. Na jej obszarze zawsze spotkamy kilka osobników! Tutaj na świat przychodzą też skrzyżowane genetycznie z nowymi osobnikami żubrzątka. Większość żubrów w Bieszczadach to rasa białowiesko-kaukaska. Dlatego też mieszanka genów jest bardzo potrzebna, żeby młode rosły silne i zdrowe. Później żubry są oczywiście wypuszczane na wolność

Jednym z najsłynniejszych bieszczadzkich żubrów był byk “Pulpit”, który został odpędzony od stada przez silniejszego osobnika i udał się w samotną wędrówkę na północ Polski. Jednak po przejściu ok. 60 km został z powrotem przewieziony w Bieszczady. Pulpitowi spodobał się tryb wędrownika i przez kolejne 28 dni dotarł aż do Żabna pod Tarnowem. Przeszedł wtedy 400 km. Ponownie został schwytany i już resztę życia spędził w zagrodzie.


Zwiedzanie zagrody żubrów w Mucznem

Żeby dotrzeć do bieszczadzkich żubrów skręcamy w wiosce Stuposiany w kierunku miejscowości Muczne. Przy wejściu do zagrody pokazowej jest bezpłatny parking. Co ważne, zagrodę żubrów w Mucznem możemy zwiedzać codziennie od 9:00 do 19:00. Dodatkowo wstęp jest również bezpłatny.

Na zwiedzanie zagrody warto przeznaczyć około godziny czasu. Do przeczytania mamy tu 3 tablice informacyjne z ciekawostkami o żubrach oraz dwa tarasy widokowe. To z nich możemy podglądać tajemnicze życie żubrów i ich maluchów, które przychodzą na świat w okresie letnim.

Zagroda żubrów w Mucznem to świetny pomysł na urozmaicenie sobie wypadu w Bieszczady. Podczas krótkiego spaceru mamy pewność, że spotkamy tu żubry, które po pewnym czasie zostaną wypuszczone na wolność. Oprócz tego poznamy nieco bieszczadzkich opowieści i dowiemy się kilku ciekawostek o największym ssaku Europy.

Plan wypadu do zagrody żubrów w Mucznem

Dojazd: Stuposiany – Muczne

Parking: bezpłatny parking przy wejściu do zagrody

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie zagrody w Mucznem jest bezpłatne

Czas zwiedzania : 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments