Bieszczady to góry, których nie trzeba specjalnie reklamować. Ich urok jest w stanie docenić nawet największy maruder. A piękno zielonych wzgórz najlepiej obserwować z wieży widokowej na Jeleniowatym w Mucznem, czyli najwyższej wieży Bieszczad.
Bieszczady są bardzo widokowym pasmem gór Polski. Jednak żeby móc podziwiać ich wyjątkowość, trzeba się wspiąć na połoniny. Na szczęście od niedawna w miejscowości Muczne, mamy świetny punkt widokowy, jest nim wieża na szczycie góry Jeleniowaty (907 m n.p.m.). Zatem jeśli nie masz kilku godzin na spacer po długodystansowych górskich szlakach, to wieża w Mucznem będzie świetnym miejscem na podziwianie Bieszczad.
Muczne – szlak na wieżę widokową na Jeleniowatym
Trasę do wieży na Jeleniowatym rozpoczynamy w miejscowości Muczne. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu, przy głównej drodze w sąsiedztwie muzeum przyrodniczego. Dalej ruszamy już pieszo na szlak. Trasa jaką możemy zrobić to 4,5 km pętelka, którą pokonamy wolnym krokiem w około 3 godz.
Najciekawszy szlak do najwyższej wieży w Bieszczadach
Z miejscowości Muczne ruszamy w kierunku ścieżki historyczno – przyrodniczej “Brenzberg”. Pierwszy kilometr szlaku to przyjemny spacer wzdłuż potoku Muczny i głównej drogi w kierunku Tarnawy. Dodatkowo na trasie mijamy kościół św. Huberta w Mucznem. Warto zajrzeć do jego wnętrza, żeby zobaczyć niesamowity żyrandol z poroży. Następnie w pobliżu szlaku stoi samotny żeliwny krzyż. Nieco dalej widzimy zawieszoną na świerku pięknie wyrzeźbioną kapliczkę Jezusa, który w rękach trzyma narty.
Przy szlaku w Mucznem stoją dwie tablice edukacyjne. Pierwsza z nich to element ścieżki „Śladami Wielkiej Wojny Dydiowa – Muczne 1915” z opisem krwawych wojennych wydarzeń, jakie miały miejsce w Bieszczadach podczas I wojny światowej. Natomiast druga tablica to informacja o ścieżce edukacyjno – historycznej do “Leśniczówki Brenzberg”. Zmierzamy właśnie za czerwonymi znakami ścieżki, gdzie po 25 minutach spaceru i nieco cięższym podejściu na wzniesienie, docieramy do ciekawych ruin.
Leśniczówka Brenzberg – dramatyczna historia Polaków
Na niewielkiej polanie pośrodku bieszczadzkich lasów leży poukładany stos kamieni, nieco dalej stoi drewniany krzyż i kamienny pomnik. Ta cicha polana była świadkiem brutalnych wydarzeń, jakie rozegrały się w sierpniu 1944 roku. Właśnie tu, na grzbiecie Jeleniowatego oddziały UPA bestialsko zamordowały 74 Polaków, którzy ukrywali się w leśniczówce.
Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Wszyscy zginęli w tak zwanej cichej egzekucji, czyli od wideł, siekier i kos. Na pamiątkę tego trudnego dla Bieszczad wydarzenia, ustawiono tutaj pamiątkowy obelisk. Warto tu zajrzeć choć na chwilę, by zatopić się w ciszy i zadumie.
Wieża widokowa na Jeleniowatym
Z leśniczówki Brenzberg idziemy dalej już grzbietem Jeleniowatego w kierunku wieży. Po około 30 minutach przed naszymi oczami wyrasta potężna metalowa konstrukcja. Wieża liczy 34 metry wysokości i jest największą wieżą widokową Bieszczad. Do pokonania mamy 170 schodów i chyba ten odcinek trasy w porównaniu ze szlakiem jest najbardziej męczący, jednak widoki z wieży są obłędne!
Z tarasu widokowego najnowszej wieży w Bieszczadach (powstała w 2020 roku) mamy piękną panoramę na Halicz, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską, Caryńską i ukraińskie Bieszczady. Pięknie prezentują się również doliny, oczywiście najlepiej widać Muczne, ale dopatrzymy się też Tarnawy Niżnej, a nawet cerkwi w Sokolikach. W jakich godzinach otwarta jest wieża? Czynna jest codziennie przez całą dobę, a wejście jest darmowe.
Wyrusz też w malowniczą podróż do nieistniejącej wioski Tarnawa Wyżna, by odkryć najpiękniejsze torfowisko Bieszczad.
Torfowisko Tarnawa – atrakcje Bieszczad
Najkrótszy szlak na wieżę w Mucznem
Z wieży na Jeleniowatym w Mucznem możemy zejść krótszym szlakiem, prosto pod muzeum przyrodnicze i parking. Trasa w dół zajmie nam zaledwie 20 minut. Teraz pewnie się zastanawiacie, dlaczego zatem nie pójść od razu tym szlakiem na wieżę… Zdecydowanie odradzamy robić trasę odwrotnie. Podejście od tej strony jest bardzo wymagające, to prawie 200 m przewyższenia, a w dodatku szlak jest stromy i bardzo wyślizgany. Po opadach deszczu jest tu szczególnie niebezpiecznie. Dlatego warto zrobić pętle i najpierw ruszyć w kierunku Leśniczówki Brenzberg, a dopiero później schodzić bystrym szlakiem do Mucznego.
Muczne atrakcje – co warto zobaczyć?
Leśna osada Muczne to najmłodsza miejscowość w dolinie górnego Sanu. Zniszczona po II wojnie światowej, w przeciwieństwie do innych bieszczadzkich wiosek, odrodziła się. Dziś w Mucznem możemy zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego, odwiedzić zagrodę pokazową żubrów i oczywiście ruszyć na szlak w kierunku Bukowego Berda, albo na wieżę widokową na Jeleniowatym.
Ciekawostki o zagrodzie pokazowej żubrów i zasady zwiedzania poznasz w osobnym wpisie.
Zagroda żubrów w Mucznem
Parę lat temu górale z Podhala wybudowali w Mucznem drewniany kościół pw. św. Huberta, w którym co niedzielę odprawiana jest msza (w sezonie wakacyjnym o 8:30). W Mucznem działa też sklep spożywczy, który wyjątkowo w Bieszczadach czynny jest do 20:00. Muczne to dobra baza noclegowa z agroturystykami, pensjonatami i hotelem. Znajdziemy tu też restaurację i karczmę z regionalną kuchnią. Można powiedzieć, że obecnie Muczne to nowoczesna osada Bieszczad.
Muczne to ciekawy kierunek na odkrywanie zakątków Bieszczad. Znajdziemy tu zarówno dzikie szlaki, jak i nowoczesne atrakcje z wieżą widokową na Jeleniowatym. Warto więc zajrzeć do tak zwanego bieszczadzkiego worka i odkryć wszystkie atrakcje w Mucznem.
Plan wypadu do wieżę widokową w Mucznem
Dojazd: Stuposiany – Muczne
Parking: bezpłatny parking obok Muzeum Przyrodniczego, przy głównej drodze w kierunku Tarnawy Niżnej
Bilety wstępów:
- Wstęp na wieżę widokową na Jeleniowatym jest bezpłatny
Czas przejścia pętli Muczne – Leśniczówka Brenzberg – wieża na Jeleniowatym – Muczne: 3 godz.
Dystans: 4,5 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa
Też ostatnio połaziliśmy po Bieszczadach i na wieżę trafiliśmy akurat okno pogodowe.
Z wież są na prawdę niesamowite widoki, ale fakt, najlepiej wybrać się tam przy dobrej pogodzie.