Muczne to niewielka podkarpacka wioska, którą z każdej strony otaczają bieszczadzkie wzgórza. Właśnie na jednym z nich, szczycie o nazwie Jeleniowaty stanęła najwyższa wieża widokowa w całych Bieszczadach, jaka liczy aż 34 metry wysokości! Zdecydowanie to świetny kierunek na krótki wypad w góry z pięknymi widokami.

Bieszczady to jedne z najbardziej dzikich gór w Polsce, które dodatkowo serwują nam zjawiskowe panoramy. Jednak zazwyczaj żeby je zobaczyć musimy wspiąć się na bieszczadzkie łąki, czyli połoniny. Jednak jedną z najnowszych atrakcji Bieszczad jest wieża widokowa w Mucznem, która stanęła na niewysokim szczycie Jeleniowaty na wysokości 907 m n.p.m.

Dzięki wieży na Jeleniowatym już nie trzeba spędzać na szlaku kilka godzin, żeby zachwycać się pięknymi widokami. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut, by wznieść się ponad zielone bieszczadzkie doliny i szczyty. Szlak na Jeleniowaty to świetna propozycja na wypad w góry z dzieckiem.

Dodatkowo możemy odwiedzić kilka ciekawych atrakcji w Mucznem i jego najbliższej okolicy. Właśnie tutaj masz niepowtarzalną okazję zobaczyć żubra w zagrodzie pokazowej, odwiedzić muzeum przyrodnicze żeby poznać mieszkańców bieszczadzkich lasów, czy też wejść po drewnianych kładkach w głąb torfowiska Tarnawa.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Muczne – dojazd, parking, mapa

Bieszczadzka miejscowość Muczne leży na terenie województwa podkarpackiego w gminie Lutowiska, nieopodal granicy z Ukrainą. Jak dojechać do Mucznego? Wystarczy kierować się drogą nr 896 z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych, czyli tak zwaną Wielką Bieszczadzką Pętlą. W miejscowości Stuposiany skręcamy na Muczne.

Gdzie zaparkować samochód w Mucznem blisko szlaku na wieżę na Jeleniowatym? Najwygodniej jest zostawić auto na bezpłatnym parkingu przy Muzeum Przyrodniczym lub 500 metrów wcześniej na kolejnym wyznaczonym miejscu parkingowym.


Muczne – najciekawszy szlak w pętli na wieżę widokową na Jeleniowatym

Trasę do wieży na Jeleniowatym rozpoczynamy z parkingu w miejscowości Muczne. Dalej ruszamy już pieszo na szlak, trasa w pętli liczy 4,3 km natomiast na jej przejście potrzebujemy około 2 godziny. Oczywiście na samą wieżę możesz ruszyć krótkim czerwonym szlakiem z Mucznego i przejść trasę w dwie strony w zaledwie godzinę, jednak wierz mi, pętla jest dużo ciekawsza!

Idziemy zatem przez Muczne wzdłuż potoku Muczny i głównej drogi w kierunku Tarnawy, prowadzi tędy ścieżka przyrodnicza oznaczona niebieskim kolorem. Na trasie mijamy kościół św. Huberta w Mucznem. Warto zajrzeć do jego wnętrza, żeby zobaczyć niesamowity żyrandol z poroży. Parę kroków dalej w pobliżu szlaku stoi samotny żeliwny krzyż, a następnie widzimy zawieszoną na świerku wyrzeźbioną kapliczkę Jezusa, który w rękach trzyma narty.

Po pierwszym kilometrze docieramy do rozwidlenia szlaków. Stoją tutaj dwie tablice edukacyjne. Pierwsza z nich to element ścieżki „Śladami Wielkiej Wojny Dydiowa – Muczne 1915” z opisem krwawych wojennych wydarzeń, jakie miały miejsce w Bieszczadach podczas I wojny światowej.

Natomiast druga tablica to informacja o ścieżce edukacyjno-historycznej do “Leśniczówki Brenzberg”. Wybieramy właśnie ją, zatem kieruj się już za czerwonymi znakami ścieżki. Po 25 minutach spaceru i nieco cięższym podejściu na wzniesienie docieramy do intrygujących ruin o mrożącej krew w żyłach historii.

Leśniczówka Brenzberg – dramatyczna historia Polaków

Na niewielkiej polanie pośrodku bieszczadzkich lasów leży poukładany stos kamieni, nieco dalej stoi drewniany krzyż i kamienny pomnik. Ta cicha polana była świadkiem brutalnych wydarzeń, jakie rozegrały się w tutaj sierpniu 1944 roku. Właśnie na grzbiecie Jeleniowatego oddziały UPA bestialsko zamordowały 74 Polaków, którzy ukrywali się w leśniczówce.

Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Wszyscy zginęli w tak zwanej cichej egzekucji, czyli od wideł, siekier i kos. Na pamiątkę tego trudnego dla Bieszczad wydarzenia, ustawiono tutaj pamiątkowy obelisk. Zdecydowanie trzeba tutaj przystanąć choć na chwilę, by zatopić się w ciszy i zadumie.

Wieża widokowa na Jeleniowatym – co widać?

Z leśniczówki Brenzberg idziemy dalej już grzbietem Jeleniowatego w kierunku wieży. Po około 30 minutach przed naszymi oczami wyrasta potężna metalowa konstrukcja. Wieża liczy 34 metry wysokości i jest największą wieżą widokową Bieszczad. Do pokonania mamy jeszcze 170 schodów i chyba ten odcinek trasy w porównaniu ze szlakiem jest najbardziej męczący, jednak widoki z wieży są obłędne!

W jakich godzinach otwarta jest wieża? Czynna jest codziennie przez całą dobę, a wejście jest darmowe.

Co widać z wieży na Jeleniowatym w Mucznem? Z tarasu widokowego najnowszej wieży w Bieszczadach (powstała w 2020 roku) mamy piękną panoramę na Halicz, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską, Caryńską i ukraińskie Bieszczady. Pięknie prezentują się również doliny, oczywiście najlepiej widać Muczne, ale dopatrzymy się też Tarnawy Niżnej, a nawet cerkwi w Sokolikach.

Spod wieży schodzimy dość stromym, ale bardzo krótkim i szybkim szlakiem do Mucznego. Powrót trwa zaledwie 25 minut.

Najkrótszy szlak na wieżę widokową w Mucznem – ile się idzie?

Najkrótszy szlak na wieżę widokową na Jeleniowatym to czerwony szlak z Mucznego, jaki zaczyna się tuż za Muzeum Przyrodniczym oraz Centrum Promocji Leśnictwa. Szlak liczy zaledwie 1,5 km w jedną stronę, ale podejście jest dość strome, więc żeby dotrzeć pod wieża potrzeba około 40 minut.

Zejście tą samą trasą zajmuje już jednak 25 minut, a więc szlak w dwie strony można śmiało przejść w około 1 godzinę.

Podejście od tej strony jest dość wymagające, to prawie 200 m przewyższenia, a w dodatku szlak jest bardzo wyślizgany. Po opadach deszczu jest tu szczególnie niebezpiecznie. Dlatego warto zrobić pętle i najpierw ruszyć w kierunku Leśniczówki Brenzberg, a dopiero później schodzić bystrym szlakiem do Mucznego.

Muczne atrakcje – co warto zobaczyć?

Leśna osada Muczne to najmłodsza miejscowość w dolinie górnego Sanu. Zniszczona po II wojnie światowej w przeciwieństwie do innych bieszczadzkich wiosek odrodziła się. W Mucznem działa też sklep spożywczy, który wyjątkowo w Bieszczadach czynny jest do 20:00. Muczne to też dobra baza noclegowa z agroturystykami, pensjonatami i hotelem. Znajdziemy tu też restaurację i karczmę z regionalną kuchnią. Można powiedzieć, że obecnie Muczne to nowoczesna osada Bieszczad.

Co warto zobaczyć w Mucznem? Koniecznie zajrzyj do Muzeum Przyrodniczego żeby poznać najważniejsze przyrodnicze skarby Bieszczad i spotkać się z mieszkańcami tutejszych lasów, czyli wilkami, niedźwiedziami i jeleniami. Wejście na wystawę jest o pełnej godzinie, a zwiedzanie trwa około 45 minut.

Parę lat temu górale z Podhala wybudowali w Mucznem drewniany kościół pw. św. Huberta, w którym co niedzielę odprawiana jest msza (w sezonie wakacyjnym o 8:30).

Muczne to też świetna baza wypadowa na Bukowe Berdo, z centrum wsi prowadzi żółty szlak, a cza jego przejścia to około 2h 30 minut w jedną stronę.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Bieszczadzkie żubry są niemałą atrakcją, choć obecnie sporo ich żyje naturalnie w lasach Bieszczadów to jednak ciężko je spotkać osobiście. Na szczęście w miejscowości Muczne jest zagroda pokazowa, w której z pewnością zobaczymy się z żubrem. Ciekawostki o zagrodzie pokazowej żubrów i zasady zwiedzania poznasz w osobnym wpisie.

Zagroda żubrów w Mucznem

Torfowisko Tarnawa – niezwykła atrakcja Bieszczad

Wyrusz też w malowniczą podróż do nieistniejącej wioski Tarnawa Wyżna, by odkryć najpiękniejsze torfowisko Bieszczad. Na kładkach możemy podziwiać zarówno zagrożone wyginięciem rośliny, jak i delektować się cudownym widokiem bieszczadzkich szczytów.

Torfowisko Tarnawa – ciekawa atrakcja i przyrodniczy fenomen Bieszczad

Muczne to ciekawy kierunek na odkrywanie zakątków Bieszczad. Znajdziemy tu zarówno dzikie szlaki, jak i nowoczesne atrakcje z wieżą widokową na Jeleniowatym. Warto więc zajrzeć do tak zwanego bieszczadzkiego worka i odkryć wszystkie atrakcje w Mucznem.

Plan wypadu do wieżę widokową w Mucznem

Dojazd: woj. podkarpackie, 38-713 Muczne

Parking: bezpłatny parking we wsi Muczne, współrzędne 49.131354, 22.744893

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Jeleniowatym jest bezpłatny
  • Muzeum Przyrodnicze – bilet wstępu 6 zł

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 2 godz., dystans 4,3 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kefir
kefir
1 rok temu

Też ostatnio połaziliśmy po Bieszczadach i na wieżę trafiliśmy akurat okno pogodowe.

Last edited 9 miesięcy temu by Mateusz
Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  kefir

Z wież są na prawdę niesamowite widoki, ale fakt, najlepiej wybrać się tam przy dobrej pogodzie.