Wyrusz na szlak Małej i Wielkiej Rawki, żeby móc podziwiać wyjątkowe widoki Bieszczadzkich połonin. Najkrótszy szlak z Przełęczy Wyżniańskiej prowadzi przez urocze Schronisko pod Małą Rawką, a najdłuższy wariant trasy z Wetliny to podróż dla wytrwałych.

Naszą wędrówkę na Małą i Wielką Rawkę rozpoczynamy z Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie na przestronnym parkingu możemy zostawić samochód. W parkingowej budce kupujemy też bilety wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dalej ruszamy zielonym szlakiem, czyli najkrótszą trasą na Małą i Wielką Rawkę.

Na szlaku będziemy mogli zajrzeć do klimatycznego schroniska, zobaczymy prastarą karpacką puszczę, a nawet rzadko spotykaną buczynę karłowatą. Jednak najciekawsze są oczywiście widoki z połonin na zniewalające szczyty Bieszczad.

Zima w Bieszczadach – 8 atrakcji na ferie, które warto zobaczyć w podkarpackim

Mała i Wielka Rawka – najkrótszy szlak

Nie lubimy wracać tym samym szlakiem, więc podrzucimy Ci fajną propozycję na ciekawy spacer na Rawki. Zaczynamy z Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie ruszamy zielonym szlakiem najpierw na Małą Rawkę. Pierwszy etap trekkingu to przyjemna wędrówka bieszczadzką łąką.

Już po 25 minutach spaceru docieramy do bacówki pod Małą Rawką. Dalej wchodzimy na teren karpackiej puszczy, czyli do prastarego bukowego lasu, w którym niektóre okazy liczą nawet 300 lat. Tutaj szlak zaczyna piąć się ostro w górę i czeka nas bardzo intensywne podejście.

Na odcinku zielonego szlaku na Małą Rawkę mamy do pokonania ponad 400 metrów przewyższenia. Z Przełęczy Wyżniańskiej powinniśmy dotrzeć na Małą Rawkę w około 1h30min. To najkrótszy wariant szlaku i zarazem najszybsza trasa na Rawki. W porównaniu z innymi szlakami tutaj na połoninę wychodzimy najszybciej, a więc dłużej możemy cieszyć oko widokami.


Bacówka pod Małą Rawką

Zaledwie 900 metrów od wielkiej bieszczadzkiej obwodnicy leży schronisko pod Małą Rawką. Bacówka powstała w 1979 roku i do dziś przyjmuje gości, łącznie może pomieścić 27 osób, natomiast w lecie można przed bacówką rozbić namiot. Oprócz noclegów działa tu również bufet ze słynnymi naleśnikami z jagodami.

Mała Rawka – szlak z Wetliny

Na szczyt Małej Rawki 1272 m n.p.m. możemy dostać się również dłuższym, zielonym szlakiem z Wetliny. Wędrujemy wtedy ścieżką przyrodniczą „Jarzębina”, to najdłuższy szlak na Małą i Wielką Rawkę, na który musimy poświęcić około 4 godz. Trasa prowadzi nas przez długi górski grzbiet o nazwie Dział, którego najwyższym wzniesieniem jest właśnie Mała Rawka.

Wędrując szlakiem z Wetliny spacerujemy wśród kilku widokowych polan i starych ponad 300 letnich bukowych drzew karpackiej puszczy. Tą trasę polecamy jednak przejść w całości latem, gdyż zimą szlak nie jest dobrze przetarty. Jednak do wyboru jest również nieco krótszy szlak na około 2 godz. Możemy wtedy rozpocząć trasę z Przełęczy Wyżniej i iść szlakiem żółtym, który po 1 godz. podejścia wpada na zielony szlak z Wetliny.

Szlak z Małej na Wielką Rawkę

Widok z Małej Rawki jest genialny, idziemy jednak dalej w kierunku Wielkiej Rawki. Szlak pomiędzy Rawkami to 30 minut przyjemnej trasy po połoninach i karłowatym lesie. Podejście na Wielką Rawkę nie jest już bardzo wymagające, a do przejścia mamy już jedynie 60 metrów przewyższenia i już jesteśmy na kolejnej widokowej połoninie.

Wielka Rawka

Sam szczyt Wielka Rawka ma wysokość 1304 m n.p.m. Wielka Rawka to również najwyższy wierzchołek pasma granicznego Bieszczad. Najbardziej rozpoznawalnym elementem szczytu Wielkiej Rawki jest wysoki betonowy słup, dawny znak geodezyjny.

Z rozległej połoniny otwierają się nam widoki na Bieszczady polskie i ukraińskie z Pikujem i Ostrą Horą, a w pogodny dzień możemy dostrzec nawet Tatry. Z Wielkiej Rawki jest kilka wariantów tras, gdzie możemy zejść niebieskim szlakiem do Ustrzyk Górnych, wrócić tą samą trasą na Małą Rawkę, albo kontynuować spacer do trójstyku granic na Krzemieńcu.

Szlak na Wielką Rawkę z Ustrzyk Górnych

Na Wielką Rawkę możemy również iść niebieskim szlakiem z Ustrzyk Górnych, trasa zajmuje ponad 3 godziny. Nieco skrócimy ją zaczynając z parkingu Rzeczyca. Ten wariant szlaku na Rawki jest jednak najbardziej wymagający, suma podejść to ponad 620 m intensywnego leśnego szlaku. Zatem to szlak dla wytrwałych, co więcej dopiero tuż przez samą Wielką Rawką wychodzimy na widokową połoninę.

Krzemieniec – Trójstyk Granic

Z Wielkiej Rawki możemy dodatkowo ruszyć do trójstyku granic na Krzemieńcu. Wędrujemy wtedy niebieskim szlakiem wzdłuż granicy z Ukrainą. Z Wielkiej Rawki na Krzemieniec mamy 40 minut spaceru w jedną stronę, szlak biegnie głównie przez las. U celu czeka na nas granitowy słup z oznaczeniami wszystkich trzech państw, czyli Polski, Słowacji i Ukrainy.

Szlak na Małą i Wielką Rawkę to jedna z ciekawszych propozycji na wycieczkę w Bieszczadach. Widokowe połoniny serwują nam świetne panoramy, co więcej możemy wybrać szlak dostosowany do naszych możliwości. Każdy z4 wariantów trasy jest nieco inny, więc nie ma tu monotonnych odcinków. Osobiście szczególnie polecamy wejść na Rawki szybkim szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej, a wrócić szlakiem do Wetliny, to super trasa na całodzienną wędrówkę.

Plan wypadu na Małą i Wielką Rawkę

Dojazd: Wetlina – Ustrzyki Górne

Parking: płatny parking na Przełęczy Wyżniańskiej – 15 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Bieszczadzki Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku Przełęcz Wyżniańska – Wielka Rawka – Wetlina: 5 godz.

Dystans: 14,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa średnia

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments