Ośnieżone szczyty połonin, zachwycające panoramy, a do tego wyjątkowy spokój. To wszystko oferuje nam zima w Bieszczadach. Jednak w Podkarpackim znajdziesz dużo więcej atrakcji na zimowe ferie, jak chociażby tajemnicze ruiny klasztoru, wpisane na listę UNESCO cerkwie, czy też zjawiskowe cuda przyrody.

Zimowe ferie w najdzikszych górach Polski są marzeniem wielu piechurów. Jednak zima w Bieszczadach to nie tylko przykryte śnieżnym puchem połoniny, ale i urocze doliny, które skrywają w sobie wiele ciekawostek. Co robić w Bieszczadach zimą i jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć? Zmierzając w Bieszczady szczególnie warto poznać małe miasteczka, jakie mijamy po drodze, odkryć pełne legend zamki, czy też zobaczyć zjawiskową panoramę skutego lodem bieszczadzkiego morza. Przygotowaliśmy listę 8 podkarpackich atrakcji, które warto odwiedzić zimą w Bieszczadach oraz w ich sąsiedztwie.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy ciekawe zimowe atrakcje Bieszczad, polecane miejsca na nocleg i regionalne restauracje.

1. Tarnica – zima w Bieszczadach

Naszą listę zimowych atrakcji podkarpackiego zaczynamy klasycznie od królowej Bieszczad. Tarnica 1346 m n.p.m. to najwyższy szczyt polskich Bieszczad, które uważane są za jedne z najbardziej dzikich gór Polski. Z widokowych połonin możemy podziwiać zachwycające panoramy, a wyjątkowo puste szlaki są idealnym miejscem na złapanie głębszego oddechu od szybkiego tempa życia.

Trasa na Tarnicę z Wołosatego jest świetnym wariantem również dla początkujących. Sam szlak zimą jest łatwy i bardzo widokowy, to też najkrótsza droga na szczyt. Co więcej, na Tarnicy stoi metalowy krzyż, który zimą przybiera zjawiskowe kształty dzięki czapie śniegu, jaką rzeźbi tutaj wiatr. Czy na Tarnicę można iść z dzieckiem? Tak naprawdę wszystko zależy od kondycji całej rodziny. Szlak nie jest specjalnie trudny, trzeba się jednak koniecznie zaopatrzyć w raczki, bo w niektórych miejscach może być ślisko, szczególnie przy zejściu.

Trasa: Wołosate – Tarnica – Wołosate, dystans 10 km, czas przejścia 4,5 h (w dwie strony).


tarnica bieszczady

2. Klasztor w Zagórzu – zimowa atrakcja Podkarpacia

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu to jedna z bardziej intrygujących i nietypowych atrakcji Podkarpacia. Kiedyś wprawiający w zachwyt i tętniący życiem klasztor, dziś budząca grozę ruina, nad którą zawładnęły siły natury. Zwiedzając to miejsce mamy okazję poczuć ducha przeszłości, zastanowić się nad kruchością wielkich rzeczy i przy okazji poznać intrygujące losy zakonników.

Zagórz to niewielkie podkarpackie miasteczko, jakie leży na trasie z Sanoka do Leska. Na niewielkim wzgórzu, otoczonym z trzech stron przez rzekę Osławę wznoszą się ruiny dawnego klasztoru Karmelitów Bosych i kościoła Wniebowzięcia NMP.

Ruiny otacza wysoki 5 metrowy mur z małymi strzelniczymi okienkami. Co świadczy o tym, że klasztor był kiedyś dobrze ufortyfikowaną i zabezpieczoną twierdzą. Co więcej, jest on jednym z nielicznych klasztorów warownych, jakie w ogóle powstały na ziemiach Polski. Przepełniony wielowiekową historią i burzliwymi losami jest do dziś ciekawą atrakcją do zobaczenia w drodze do Bieszczad.

Klasztor w Zagórzu – zwiedzanie potężnych i zapomnianych ruin

3. Mała i Wielka Rawka – Bieszczady zimą

Co można robić zimą w Bieszczadach? Przede wszystkim zdobywać szczyty i to całkiem bezpiecznie! Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z górami zimą to możesz wybrać się na krótki 25 minutowy spacer z Przełęczy Wyżniańskiej do uroczego schroniska pod Małą Rawką. Skosztujesz w nim chociażby wyjątkowych naleśników z jagodami! Jednak jeżeli masz więcej zapału to koniecznie wyrusz na szlak Małej i Wielkiej Rawki, żeby móc podziwiać wyjątkowe widoki bieszczadzkich połonin.

Najkrótszy szlak zielony szlak na Małą Rawkę to około 1 h 30 minut marszu. Jedyne o czym warto pamiętać podczas zimowego wypadu w Bieszczady to raczki. Do pokonania mamy 400 metrów przewyższenia i w wielu miejscach jest ślisko. Jednak w raczkach dotrzemy na szczyt bez żadnych problemów. Co więcej, z Małej Rawki możemy dalej ruszyć widokową połoniną na Wielką Rawkę. Najdłuższy wariant trasy na Rawki to szlak z Wetliny, jednak to kilkugodzinna podróż dla wytrwałych. Ta trasa jest bardzo popularna na skitury w Bieszczadach.

Mała i Wielka Rawka szlak w Bieszczadach – najciekawsze szlaki

4. Zamek Sobień – atrakcja podkarpackiego

Gdzie warto zatrzymać się zimą w Bieszczadach? Wśród ośnieżonych wzgórz i w towarzystwie wijącej się rzeki San ukrył się intrygujący zamek Sobień w Załużu. Oprócz dawki historycznych ciekawostek zobaczysz tutaj niezwykłą panoramę Sanu i odległych Bieszczad.

Ruiny zamku Sobień leżą w mało znanych, choć bardzo klimatycznych górach Słonnych. Z wysokiej skarpy wzgórza zamkowego możemy oglądać malowniczą panoramę doliny Sanu. Niestety do dzisiejszych czasów z zamku pozostały tylko ślady potężnych kiedyś budynków.

Zamek Sobień jest chętnie odwiedzaną atrakcją Podkarpacia również zimą. Te niezwykłe ruiny pobudzają naszą wyobraźnie i robią naprawdę duże wrażenie. Dodatkowo nad wysokim urwiskiem wybudowana jest drewniana platforma widokowa, z której można podziwiać wijącą się w dolinie rzekę San, a przy dobrej widoczności z łatwością wypatrzymy nawet odległe szczyty Bieszczad.

Zamek Sobień – tajemnicze ruiny podkarpackiego zamku z widokiem na dolinę Sanu

5. Solina zimą – atrakcje Bieszczad na zimowe ferie

Czy warto jechać w zimie w Bieszczady? Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w chodzeniu po zimowych szlakach, albo ruszasz na ferie z małymi dziećmi to możesz również zachwycić się zimą w Bieszczadach, choć niekoniecznie na szlaku. Jedną z najpopularniejszych atrakcji podkarpackiego jest oczywiście jezioro Solińskie, które powstało dzięki wybudowaniu największej zapory wodnej w Polsce, która ujarzmiła niepokorną rzekę San.

Co możemy robić zimą nad Soliną z dziećmi? Oprócz spaceru koroną zapory warto również zajrzeć do jej tajemniczego wnętrza, albo wyruszyć w widokową podróż kolejką gondolową. Ciekawą atrakcją nad Soliną jest również darmowy punkt widokowy w Polańczyku. Zobaczymy tutaj chociażby skąpane w słońcu bieszczadzkie szczyty i rozległą panoramę całego jeziora. Solina zimą jest dużo spokojniejsza, a więc odpoczywa się tutaj znacznie przyjemniej.

6. Cerkiew w Smolniku nad Sanem – zabytek UNESCO Bieszczad

Co jeszcze można robić zimą w Bieszczadach? Poznawać niezwykłe zabytki i kulturę, jaką w Bieszczadach pozostawili po sobie Bojkowie. Cerkiew w Smolniku nad Sanem to wyjątkowa świątynia, która znalazła się na liście zabytków UNESCO. Ta ponad 130 letnia cerkiew przetrwała wiele trudnych prób czasu. Po wojennej akcji przesiedleń ludności wyznania grekokatolickiego opustoszała na wiele lat. Jej wnętrze niszczało, a miejscowy PGR składował w niej siano. Dopiero w 1974 roku powrócili tu wierni, wtedy też cerkiew stała się kościołem rzymskokatolickim parafii Lutowiska.

Cerkiew prezentuje wyjątkowy, bo obecnie bardzo rzadko spotykany dziś w budownictwie typ Bojkowski. Wokół niej zobaczymy niewielki cmentarz, dzwonnicę i wyrzeźbioną w pniu figurę Michała Archanioła. Obecne wyposażenie kościoła jest współczesne, a jedynymi oryginalnymi akcentami są fragmenty polichromii. Podkarpacka cerkiew w Smolniku to nieliczna pamiątka, jaka pozostała po Bojkach. Dziś w Bieszczadach nie przetrwał ani lud Bojków, ani ich wsie. Tym bardziej warto odwiedzić maleńką wioskę Smolnik i zachwycić się tą niepowtarzalną atrakcją.

Cerkiew w Smolniku – Bojkowski kościół Unesco w Bieszczadach

7. Połonina Caryńska – widokowy zimowy szlak Bieszczad

Połonina Caryńska leży w samym sercu Bieszczad. Jej malownicze połoniny wiosną przypominają wielkie górskie łąki, jesienią pięknie się złocą, a zimą przykrywa je miękki śnieżny puch. Ten zimowy szlak Bieszczad polecamy szczególnie wielbicielom widoków oraz rodzinom z dziećmi. Na połoninę możemy wejść z 4 różnych stron, a długość szlaku dostosować do naszych możliwości.

Połonina Caryńska swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej już dziś dawnej Bojkowskiej wiosce Caryńskie, która leżała przy północnych zboczach góry. Tłumacząc z ruskiego „caryna” oznacza pastwisko. Widokowa grań Połoniny Caryńskiej ciągnie się przez 4 km, zdecydowanie warto przejść ją całą i dodatkowo zdobyć 4 najważniejsze wierzchołki. Na szlaku mamy zjawiskową panoramę na Tarnicę, Rawki, czy Połoninę Wetlińską. To zdecydowanie idealny zimowy szlak w Bieszczadach dla początkujących.

Połonina Caryńska – najciekawszy szlak w Bieszczadach

8. Leski Kamień – zima w Bieszczadach, gdzie jechać z dziećmi?

Podziwiają go podróżnicy, artyści i pisarze. Budzi zachwyt i wprawia w osłupienie. Kamień Leski to wciąż mało popularna, ukryta w gęstwinie drzew i wzgórz gór Sanocko–Turczańskich atrakcja Podkarpacia. Jak do niego trafić? Żeby dotrzeć do kamienia wystarczy przejść parę kroków z parkingu, jaki znajdziecie przy głównej drodze na trasie Lesko–Ustrzyki Dolne. Na jego zwiedzanie wystarczy poświęcić 30 minut, a sam szlak jest dostępny również dla małych odkrywców.

Na jednej ze ścian kamienia znajdziecie pamiątkową tablicę z opisem Kamienia Leskiego przez samego Aleksandra Fredro. Kamień Leski jest również miejscem treningów wspinaczy. Ten potężny piaskowiec liczy kilkadziesiąt metrów długości i prawie 20 m wysokości.

Swój wygląd zawdzięcza zarówno działaniom sił natury jak i pracy rąk ludzkich. Przez lata miejscowa ludność używała piaskowców do budowy wielu obiektów. Jeszcze w XIX wieku istniał tu kamieniołom, którego ślady są widoczne do dziś. Jak większość potężnych skał i ta doczekała się wielu legend tłumaczących jej powstanie. Co więcej, nie obyło się to oczywiście bez udziału diabelskich sił. Kamień Leski to zdecydowanie atrakcja, jaką warto zobaczyć zimą w Bieszczadach z dziećmi.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.9 13 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments