Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu to jedna z nietypowych atrakcji jaką możemy spotkać w Polsce. Kiedyś piękny i pełen życia klasztor, dziś budząca grozę ruina, którą jednak zdecydowanie warto zwiedzić.

Historia Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Zagórz to niewielkie miasteczko leżące nieopodal Sanoka, w którym ukryta jest mała perełka. Na niewielkim wzgórzu otoczonym z trzech stron przez rzekę Osławę wznoszą się ciekawe ruiny. To potężny, dawny Klasztor Karmelitów Bosych i kościół Wniebowzięcia NMP. Jego ruiny otacza wielki mur, wysoki na 5 metrów z małymi strzelniczymi okienkami. Co świadczy o tym, że klasztor był kiedyś twierdzą, dobrze ufortyfikowaną i zabezpieczoną. W dodatku jest on jednym z nielicznych klasztorów warownych, jakie powstały na ziemiach Polski. Jego budowę rozpoczęto w 1700 roku, trwała aż 30 lat. Jednak pierwsi zakonnicy pojawili się już po kilkunastu latach od jej rozpoczęcia. Tuż za murami klasztoru w Zagórzu znajdował się szpital – przytułek dla weteranów wojennych. Fundatorem tego przedsięwzięcia był Jan Stadnicki, wojewoda wołyński.


Klasztor w ruinie

Czas rozkwitu klasztoru zakończył się wraz z pierwszym rozbiorem Polski, później stał się schronem dla żołnierzy konfederacji barskiej. Nie obyło się także bez oblężeń i ostrzeliwań ze strony armii rosyjskiej, które spowodowały poważny pożar klasztoru. Po tych wydarzeniach udało się ponownie odbudować zniszczenia, choć klasztor nie odzyskał już swojego początkowego blasku. W późniejszych czasach przy klasztorze istniał nawet dom poprawczy dla księży. Kolejny pożar wybuchł podczas sprzeczki przeora z jednym z zakonników. Ostatecznie po tym wydarzeniu Klasztor Karmelitów Bosych oficjalnie zlikwidowano. W końcu od 1831 roku władzę nad nim przejęła natura.

Nieudana odbudowa Klasztoru Karmelitów Bosych

Idea odbudowy Zagórskiego klasztoru ożyła w 1956 roku. W dodatku poczyniono już nawet spore prace przygotowawcze. W rezultacie istotnym momentem w dziejach Zagórza był ponowny pogrzeb 55-ciu pochowanych w kryptach klasztoru zakonników. Ich groby zostały splądrowane przez poszukiwaczy skarbów, więc żeby zapewnić zmarłym wieczny spokój, wejście do krypt zamurowano. Niestety po 6 latach zaprzestano odbudowy klasztoru w Zagórzu z powodu braku środków.

Zwiedzanie Klasztoru w Zagórzu – wieża widokowa i droga krzyżowa

Zwiedzanie Klasztoru w Zagórzu rozpoczynamy przy parkingu na ul. Klasztornej obok Sanktuarium MB Zagórskiej. Później idziemy już ścieżką Drogi Krzyżowej Nowego Życia, której każda stacja to małe arcydzieło wykonane przez bieszczadzkich artystów. Spacer do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych trwa zaledwie 10-15 minut. Wstęp na teren klasztoru w Zagórzu jest bezpłatny, obecnie część terenu jest zagrodzona, bo trwają prace renowacyjne. Na pewno wartą uwagi jest nowa wieża z punktem widokowym, z którego możemy podziwiać klasztor z góry oraz wijącą się w dolinie rzekę Osławę. W ostatnich latach na terenie klasztoru powstały też małe klimatyczne ogrody. Na zwiedzanie Zagórza trzeba poświęcić około 1 godz.

Dziś ruiny Klasztoru w Zagórzu wciąż czekają na odbudowę. Jednak na jego ścianach nadal możemy dopatrzyć się pozostałości po freskach, które stopniowo rozmywa deszcz. Klasztor w Zagórzu jest z pewnością miejscem, które warto odwiedzić. Nie tylko, aby zobaczyć monumentalne ruiny, ale również dla refleksji nad potęgą i siłą natury, która zawładnęła tym miejscem. Jednak czy na dobre? To się jeszcze okaże.


Plan wypadu do ruin Klasztoru w Zagórzu

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny tuż przy Sanktuarium MB Zagórskiej

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren klasztoru w Zagórzu jest bezpłatny!
  • Wejście wieżę widokową klasztoru w Zagórzu – cegiełka 2 zł/os

Czas zwiedzania: 1 godz. – 1 godz. 30 min.

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments