
Połonina Caryńska leży w sercu Bieszczad, jej malownicze połoniny wiosną przypominają wielkie górskie łąki, jesienią pięknie się złocą, a zimą przykrywa je miękki śnieżny puch. Ruszamy na jeden z najciekawszych i bardzo widokowych szlaków Bieszczad.
Połonina Caryńska to bardzo ciekawy i oryginalny grzbiet Bieszczad. Swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej już dziś dawnej Bojkowskiej wiosce Caryńskie, która leżała przy północnych zboczach góry. Tłumacząc z ruskiego „caryna” oznacza pastwisko. Widokowa grań Połoniny Caryńskiej ciągnie się przez 4 km, zdecydowanie warto przejść ją całą i zdobyć 4 najważniejsze wierzchołki. Na szlaku mamy zjawiskową panoramę na cztery strony świata, widać tu Tarnicę, Rawki, czy Połoninę Wetlińską. Co ciekawe na zboczach połoniny zobaczymy bieszczadzkie gołoborza, czyli rumowiska skalne.


Najciekawszy szlak na Połoninę Caryńską – parking
Nasz spacer na Połoninę Caryńską możemy rozpocząć z Brzegów Górnych. Tuż przy wejściu na szlak jest mały parking i punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kupujemy zatem bilet i ruszamy na czerwony szlak przez Połoninę Caryńską. Trasa do Ustrzyk Górnych liczy 9 km, więc taki dystans pokonamy w około 4 godziny.



Zanim jednak zaczniemy podejście na połoninę, warto jeszcze zboczyć parę kroków ze szlaku na mały cmentarz, który jest pozostałością po nieistniejącej wsi Berehy Górne. Żeby odkryć magię Bieszczad najpierw trzeba poznać trudną historię, jaką mają nam do opowiedzenia wioski, których dziś już nie ma na mapie.



Berehy Górne – nieistniejąca bieszczadzka wieś
Połoniny były idealnym miejscem do wypasu bydła, którym trudnili się Bojkowie, czyli miejscowy lud Bieszczad. Z powodu trudnych warunków życia, jeszcze w czasie międzywojennym wielu mieszkańców wyemigrowało w poszukiwaniu pracy. Natomiast prawdziwy dramat rozegrał się tu po II wojnie światowej, gdy z Berehów Górnych wysiedlono aż 128 gospodarstw. Toczyła się wojna, a odziały UPA były wielkim zagrożeniem dla zwykłych ludzi. Ostatecznie cała wioska zniknęła z map, spalono Bojkowskie cerkwie i całe gospodarstwa, tak żeby już nie było do czego wracać.

Nad pozostawionymi bez opieki zgliszczami wioski zawładnęły siły natury. Pozostał jednak przydrożny cmentarz, który liczył ponad 100 kamiennych nagrobków. Niestety większość z nich wykorzystano jako materiał do budowy drogi, czyli wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Dziś w Brzegach Górnych (dawniej Berehy Górne) znajdziemy jedynie kilka zabytkowych krzyży. Po kiedyś gwarnej wiosce zostały jedynie ślady fundamentów i podmurówek gospodarstw oraz zdziczałe owocowe sady.


Połonina Caryńska łatwa trasa nawet z dzieckiem
Po poznaniu krótkiej historii lokalnych mieszkańców Bieszczad, zaczynamy podejście na Połoninę Caryńską. Tutaj czerwony szlak biegnie przyjemną leśną ścieżka z drewnianymi kładkami i schodkami, kilka razy przechodzimy też przez niewielki potok. Na trasie przygotowana jest również wiata turystyczna z ławkami, więc można się tu schronić przed deszczem lub po prostu odpocząć.

Po godzinie spaceru wychodzimy z lasu na bezkresne łąki połonin, już tutaj widok jest piękny! Teraz czeka nas najprzyjemniejsza część trasy, czyli godzina spaceru widokową granią Połoniny Caryńskiej. Najwyższym szczytem jaki zdobędziemy na szlaku jest Kruhly Wierch, który liczy 1297 m n.p.m.




Szlaki na Połoninę Caryńską
Co widzimy z Połoniny Caryńskiej? Pięknie prezentuje się sąsiednia Połonina Wetlińska, Rawki, Tarnica, Bukowe Berdo, a przy dobrej widoczności zobaczycie też Bieszczady Ukraińskie, a nawet Tatry. Trasa szczytami Połoniny Caryńskiej liczy około 3,5 km. Dodatkowo na szlaku czerwonym są dwa odbicia na zielony szlak, który zaprowadzi nas do Przełęczy Wyżniańskiej, albo do schroniska Koliba. A zatem jeśli nie chcecie iść 9 km przez całą połoninę, zawsze można wybrać krótszą opcję.



Ustrzyki Górne – szlak na Caryńską
Ostatni odcinek trasy to już tylko zejście przyjemnym bukowym lasem do Ustrzyk Górnych. Ten etap spaceru zajmie niecałą godzinkę. W Ustrzykach Górnych można skorzystać z usług busów, które dowiozą Was do miejsca, gdzie zaczynaliście wycieczkę. Trasę na Połoninę Caryńską można rozpocząć też z Ustrzyk Górnych, a skończyć w Brzegach Górnych.



Jeśli lubicie poznawać dawną historię, to warto zajrzeć do Bieszczadzkiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej „Zielony Domek” w Ustrzykach Górnych. Tutaj w malutkiej zielonej chatce w zaledwie dwóch izbach opowiedziana jest ciekawa historia turystyki Bieszczad Zachodnich. Zgromadzono tu również bezcenne pamiątki po mieszkających tu kiedyś Bojkach.


Co zobaczyć w Bieszczadach?
Jeżeli macie ochotę zobaczyć piękne „Serce w Bieszczadach” to szlak na Caryńską Wam w tym pomoże. Dodatkowo oprócz pięknych szczytów Bieszczady i okolice mają sporo do zaoferowania. Dlatego warto tu przyjechać na kilka dni. Ciekawą atrakcją jest Wodospad Ostrowskich w Wetlinie, czy zagroda pokazowa żubrów w Muczne, gdzie niedawno stanęła wieża widokowa, to super wariant na krótki spacer szczególnie dla osób z małymi dziećmi.

W drodze na Bieszczadzkie szlaki warto się zatrzymać w Zagórzu, żeby zobaczyć piękne ruiny dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych. Kolejną godną uwagi atrakcją jest Kamień Leski. To potężna skała, która jakby wyrastała z ziemi, taki widok z pewnością zrobi na Was pozytywne wrażenie. Jeśli macie ochotę na przyjemny zachód słońca, ale nie na szczycie, to koniecznie zaglądnijcie na punkt widokowy w Polańczyku. Skąpane w słońcu bieszczadzkie szczyty i piękne jezioro Solińskie to wyjątkowo piękne połączenie.
Plan wypadu na Połoninę Caryńską
Dojazd: Ustrzyki Górne – Brzegi Górne
Parking: płatny parking w Brzegach Górnych – 20 zł/ dzień
Bilety wstępów:
- Bieszczadzki Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy
Czas przejścia czerwonego szlaku Brzegi Górne – Ustrzyki Górne: 4 godz. w dwie strony
Dystans: 9 km, poziom trudności – trasa łatwa
