Bieszczady

Najpiękniejsza Bieszczadzka Połonina Caryńska

Połonina Caryńska – serce Bieszczad, które kocha chyba każdy. Ich malownicze połoniny wiosną przypominają wielkie łąki, jesienią pięknie się złocą, a zimą pokrywa je miękki śnieżny puch. Caryńska to jedna z piękniejszych bieszczadzkich połonin, a z jej malowniczych szlaków mamy okazję oglądać zapierające dech panoramy.

Najciekawszy szlak na Połoninę Caryńską

Trasa: Brzegi Górne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne

Czerwony szlak przez Połoninę Caryńską liczy 9 km, dystans pokonamy w około 4 godziny.

Trasę na Caryńską najlepiej rozpocząć z Brzegów Górnych, znajdziecie tu mały parking oraz punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pamiętajcie jednak, że zimą na teren parku możemy wejść za darmo.

Od razu po wejściu na czerwony szlak mijamy mały cmentarz, który jest pozostałością po nieistniejącej już wsi Berehy Górne. Warto tu na chwilę zajrzeć, żeby poznać trudną historię jaką mają nam do opowiedzenia okoliczne wioski.

Berehy Górne – nieistniejąca bieszczadzka wieś

Połoniny były idealnym miejscem do wypasu bydła, którym trudniła się miejscowa ludność. W czasie międzywojennym wielu mieszkańców wyemigrowało w poszukiwaniu pracy, natomiast po II wojnie światowej wysiedlono ludzi z aż 128 gospodarstw. We wsi spalono cerkwie, domy mieszkalne i gospodarstwa, tak żeby już nie było do czego wracać. Dlatego pozostawiona bez opieki wioska uległa stopniowemu zniszczeniu, a przydrożny cmentarz który liczył ponad 100 nagrobków wykorzystano jako materiał do budowy drogi wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Dlatego dziś znajdziemy tu jedynie kilka zabytkowych krzyży, a o dawnej gwarnej wiosce świadczą jedynie ślady fundamentów i podmurówek gospodarstw czy starych sadów.

Połonina Caryńska łatwa trasa nawet z dzieckiem

Po krótkiej historii lokalnych mieszkańców Bieszczad zaczynamy podejście na Połoninę Caryńską. Tutaj czerwony szlak biegnie przyjemną leśną ścieżka z drewnianymi kładkami i schodkami, kilka razy przechodzimy też przez niewielki potok. Na trasie przygotowana jest też wiata turystyczna z ławkami, więc można się tu schronić przed deszczem lub po prostu odpocząć. Po godzinie spaceru wychodzimy z lasu na bezkresne łąki połonin, już tutaj widok jest piękny! Teraz już najprzyjemniejsza część trasy, czyli godzina spaceru szczytami Połoniny Caryńskiej. Najwyższym szczytem jaki zdobędziemy na szlaku jest Kruhly Wierch, który liczy sobie 1297 m n.p.m.

Tarnica, Połonina Wetlińska, Wielka Rawka i …?

Co widzimy z Połoniny Caryńskiej? Wszystko! Pięknie prezentuje się Połonina Wetlińska, Rawki, Tarnica, Bukowe Berdo, a przy dobrej widoczności zobaczycie też Bieszczady Ukraińskie. Trasa szczytami Połoniny Caryńskiej liczy około 3,5 km dodatkowo na szlaku czerwonym są dwa odbicia na szlak zielony, który zaprowadzi nas albo do Przełęczy Wyżniańskiej, albo do schroniska Koliba. A zatem jeśli nie chcecie iść 9 km przez całą połoninę, zawsze można wybrać krótszą opcję.

Ustrzyki Górne tu kończymy wycieczkę

Ostatni odcinek trasy to już tylko zejście przyjemnym bukowym lasem do Ustrzyk Górnych. Ten etap spaceru zajmie niecałą godzinkę. W Ustrzykach Górnych można skorzystać z usług busów, które dowiozą Was do miejsca, gdzie zaczynaliście wycieczkę. A jeśli lubicie poznawać dawną historię, to warto zajrzeć do Bieszczadzkiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej „Zielony Domek” w Ustrzykach Górnych. Tutaj w malutkiej zielonej chatce, zaledwie w dwóch izbach opowiedziana jest ciekawa historia turystyki Bieszczad Zachodnich oraz pamiątki mieszkających tu kiedyś Bojkach.

Co zobaczyć w Bieszczadach?

Jeżeli macie ochotę zobaczyć piękne „Serce w Bieszczadach” to szlak na Caryńską Wam w tym pomoże. Dodatkowo oprócz pięknych szczytów Bieszczady i okolice mają sporo do zaoferowania. Dlatego warto tu przyjechać na kilka dni. Ciekawą atrakcją jest Wodospad Ostrowskich w Wetlinie, czy zagroda pokazowa żubrów w Muczne. Tutaj znajduje się też nowa wieża widokowa, to super wariant szczególnie dla osób z małymi dziećmi.

W drodze na Bieszczadzkie szlaki warto się zatrzymać w Zagórzu, żeby zobaczyć piękne ruiny dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych. Kolejną godną uwagi atrakcją jest Kamień Leski. Ta potężna skała, która jakby wyrastała z ziemi z pewnością zrobi na Was pozytywne wrażenie. Jeśli macie ochotę na przyjemny zachód słońca, ale nie na szczycie, to koniecznie zaglądnijcie na punkt widokowy w Polańczyku, tam możecie złapać przyjemny zachód słońca. W dodatku z malowniczym Jeziorem Solińskim w tle. Taka wycieczka z pewnością każdemu przypadnie do gustu.

Plan wypadu na Połoninę Caryńską

 • Dojazd

  najwygodniej dotrzeć tu własnym samochodem

 • Czas przejazdu

  Kraków 4 godz. 30 min., Katowice 5 godz., Rzeszów 2 godz. 40 min., Warszawa 6 godz. 30 min.

 • Parking

  płatny parking w Brzegach Górnych

 • Bilety wstępu

  Bieszczadzki Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy
  Bus na trasie Ustrzyki Górne – Brzegi Górne – 15 zł/os

 • Długość szlaku z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych

  czerwony szlak przez Połoninę Caryńską liczy 9 km

 • Czas przejścia

  4 godz.

 • Koszt wypadu dla 2 osób

  np. z Krakowa – 250 zł