Rezerwat Szum to niepowtarzalne miejsce na mapie Roztocza. Kolor rzeki jest wyjątkowy, a odgłosy szumiących kaskad słychać z każdego zakątka rezerwatu. Tutaj przyroda tworzy baśniowy krajobraz. Dodatkowo w jego sąsiedztwie możemy zobaczyć roztoczańską wioskę Górecko Kościelne.

Rezerwat Szum to bajkowe miejsce, które leży na Roztoczu Środkowym w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ze Zwierzyńca do Górecka Kościelnego możemy dotrzeć chociażby Centralnym Szlakiem Rowerowym, a 15 km trasa prowadzi nas przez cudowne roztoczańskie lasy.

Szum to typowo roztoczańska rzeka, jaka swoje źródła ma w Puszczy Solskiej. Nie jest też zbyt długa, bo płynie na odcinku około 22 km i wpada do bardziej popularnej rzeki Tanew. Jednak Szum również tworzy urokliwe małe wodospady zwane „szumami”, które z pewnością usłyszycie już z daleka, zmierzając na szlak rezerwatu! Co najważniejsze, to miejsce przepełnione jest błogą ciszą, pięknymi widokami i ciekawymi atrakcjami, jakie spotkamy na trasie ścieżki edukacyjnej, która biegnie wokół rzeki i sztucznego leśnego jeziora.

Mapa atrakcji Górecka Kościelnego i Rezerwatu Szum na Roztoczu. Znajdziesz na niej najciekawsze miejsca, zabytkowe kaplice, parkingi, czy restaurację.

Zapora wodna na Szumie w Górecku Kościelnym

Rezerwat Szum Górecko Kościelne okrąża ciekawa ścieżka edukacyjna, która jest atrakcją dla całych Rodzin. Trasę spaceru rozpoczynamy z bezpłatnego parkingu, który jest przy głównej drodze na trasie z Górecka Starego do Górecka Kościelnego.

Dalej wchodzimy na przyjemny leśny szlak ścieżki edukacyjnej. Już na początku spotykamy zaporę wodną, która powstała na Szumie, głównie po to, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd. Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko, które możemy przejść dookoła.


Rezerwat Szum na Roztoczu – szlak, czas przejścia ścieżki edukacyjnej

Szlak dookoła Rezerwatu Szum liczy w pętli 3,7 km. Taki dystans wolnym krokiem w 1 godz. 30 minut spaceru. Przez całą trasę towarzyszą nam pachnące lasy oraz szumiące kaskady rzeki Szum. Z pewnością zwrócicie tutaj uwagę na nietypowy, wręcz rdzawy kolor wody. To nie przypadek, swoją barwę rzeka zawdzięcza związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi.

Ciekawostka! W dawnych czasach te małe wodospady były darmową pralnią dla gospodyń. Przychodziły tu ze swoimi tarkami żeby w krystalicznie czystej wodzie prać ubrania.

Górecko Kościelne – atrakcje i zwiedzanie jednej z najpiękniejszych letniskowych wsi Roztocza

Górecko Kościelne to roztoczańska miejscowość mocno związana z religią, dlatego też na każdym kroku w wiosce spotkacie mniejsze i większe kapliczki, a nawet cudowne źródełko. Co warto zobaczyć w Górecku Kościelnym?

Zdecydowanie najciekawszą atrakcją jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum. Kaplica stoi na drewnianych palach wbitych w koryto rzeki, pomiędzy którymi płynie leniwie rzeka. Według legend kapliczka powstała w miejscu objawień św. Stanisława. Tuż obok kapliczki, ukryte jest w lesie cudowne cudowne źródełko Boża Łezka.

Kaplica na wodzie, cudowne źródełko, aleja dębów – atrakcje Górecka Kościelnego

Zmierzając do kapliczki na wodzie w Górecku Kościelnym koniecznie zwróćcie uwagę na mijaną aleję dębów. Te okazy mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych jakie spotkacie na Lubelszczyźnie! Ich potężne pnie mają 7 metrów obwodu, a wnętrza często są puste. W alejce jest również druga Kapliczka pod Dębami.

Najważniejszą świątynią Górecka jest kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Liczy już sobie ponad 250 lat i zachwyca swoją prostotą. Co więcej, kościół zbudowano z drewna modrzewiowego, tak jak pozostałe dwie kapliczki. Wszystkie te świątynie są bardzo ważnymi ośrodkami kultu religijnego Roztocza, dlatego co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów i pielgrzymów.

Roztocze to kraina, która przede wszystkim niesie wyciszenie i ukojenie. To tutaj mamy okazję dotknąć prawdziwej natury i dodatkowo zachłysnąć się duchowością roztoczańskich wiosek. Dlatego nie zwlekaj i ruszaj w podróż do tego wciąż cichego miejsca w Polsce, jakim jest szlak Szumów. Z pewnością Rezerwat Szum i Górecko Kościelne to świetny plan na udany wypad.

Zwiedzając Roztocze zajrzyj również do Józefowa Roztoczańskiego, który leży niespełna 7 km od Górecka Kościelnego. Tutaj możesz dodatkowo zachwyć się widokiem kamieniołomu babia Dolina.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

Plan Wypadu do Rezerwatu Szum i Górecka Kościelnego

Dojazd: przez Górecko przebiega szlak Rowerowy Ziemi Józefowskiej

Parking: bezpłatny przy ścieżce edukacyjnej Szum oraz w centrum wsi Górecko Kościelne

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Szum jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku ścieżki w rezerwacie Szum: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3,7 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments