Rezerwat Szum to niepowtarzalne miejsce na mapie Roztocza. Kolor rzeki jest wyjątkowy, a odgłosy szumiących kaskad słychać z każdego zakątka rezerwatu. Tutaj przyroda tworzy baśniowy krajobraz.

Rezerwat Szum to bajkowe miejsce, gdzie przyroda żyje swoim rytmem, a Roztocze odkrywa przed nami swoje wyjątkowe miejsca. Tutaj możemy podziwiać wciąż dziewicze krajobrazy i rozkoszować się wyjątkowo świeżym powietrzem. Rzeka Szum tworzy urokliwe małe wodospady zwane „szumami”, z pewnością usłyszycie je już z daleka! Co najważniejsze, szlak poprowadzi nas ścieżką edukacyjną wokół rzeki i sztucznego leśnego jeziora.


Zapora na Szumie

Rezerwat Szum Górecko Kościelne – trasę spaceru rozpoczynamy z bezpłatnego parkingu, który jest przy głównej drodze na trasie z Górecka Starego do Górecka Kościelnego. Tutaj wchodzimy na przyjemny leśny szlak ścieżki edukacyjnej. Już na początku spotykamy na trasie zaporę, która powstała na Szumie, głównie po to, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd. Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko, które możemy przejść dookoła.

Rezerwat Szum na Roztoczu – szlak

Przez około 1,5 km towarzyszą nam pachnące lasy oraz szumiące kaskady rzeki Szum. Z pewnością zwrócicie tutaj uwagę na nietypowy, wręcz rdzawy kolor wody. To nie przypadek, swoją barwę rzeka zawdzięcza związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi. Po 30 minutach spaceru docieramy do mostku, tutaj możemy wybrać powrót czerwonym szlakiem, który biegnie drugą stroną rzeki i jeziora. Robimy wtedy 3 km pętelkę, którą pokonamy wolnym krokiem w 1 godz. 30 minut spaceru. Ciekawostka! W dawnych czasach te małe wodospady były darmową pralnią dla gospodyń. Przychodziły tu ze swoimi tarkami żeby w krystalicznie czystej wodzie wyprać ubrania.

Górecko Kościelnejedna z najpiękniejszych wsi letniskowych Roztocza

Górecko Kościelne to miejscowość mocno związana z religią, dlatego też na każdym kroku w wiosce spotkacie mniejsze i większe kapliczki, a nawet cudowne źródełko. Jednak zdecydowanie najciekawsza jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum. Kaplica stoi na drewnianych palach wbitych w koryto rzeki, pomiędzy nimi płynie leniwie Szum. Według legend kapliczka powstała w miejscu objawień św. Stanisława. Tuż obok niej wypływa cudowne źródełko Boża Łezka.

Kaplica na wodzie i cudowne źródełko w Górecku Kościelnym

Zmierzając do kapliczki na wodzie koniecznie zwróćcie uwagę na mijaną aleję dębów. Te okazy mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych jakie spotkacie na Lubelszczyźnie! Ich potężne pnie mają 7 metrów obwodu, często wewnątrz są puste. W alejce jest również druga Kapliczka pod Dębami. Jednak najważniejszą świątynią Górecka jest kościół pod wezwaniem św. Stanisława.  Liczy już sobie ponad 250 lat i zachwyca swoją prostotą, co więcej kościół zbudowano z drewna modrzewiowego, tak jak pozostałe dwie kapliczki. Te świątynie są bardzo ważnymi ośrodkami kultu religijnego Roztocza.


Roztocze to kraina, która przede wszystkim niesie wyciszenie i ukojenie. To tutaj mamy okazję dotknąć prawdziwej natury i dodatkowo zachłysnąć się duchowością roztoczańskich wiosek. Dlatego nie zwlekaj i ruszaj w podróż do wciąż cichego miejsca w Polsce jakim jest szlak Szumów. Z pewnością Rezerwat Szum i Górecko Kościelne to świetny plan na udany wypad.

Zwiedzając Roztocze koniecznie zajrzyj również do Józefowa i zachwyć się widokiem kamieniołomu.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

Plan Wypadu do Rezerwatu Szum i Górecka Kościelnego

Dojazd: przez Górecko przebiega szlak Rowerowy Ziemi Józefowskiej

Parking: bezpłatny przy ścieżce edukacyjnej Szum oraz w centrum wsi Górecko Kościelne

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Szum jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku ścieżki w rezerwacie Szum: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi

4.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments