W samym sercu Roztocza możemy odkryć wyjątkowe miejsce, które zdecydowanie zmieniło na zawsze krajobraz Józefowa. Kamieniołom Babia Dolina to do dziś czynny plac budowy, jaki o dziwo możemy zwiedzać. Dodatkowo z wieży widokowej zobaczymy zjawiskowy widok tego potężnego wyrobiska.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to jedna z ciekawszych atrakcji, jakie oferuje nam Lubelszczyzna i Roztocze. Józefów wciąż zyskuje na popularności, więc jest zdecydowanie warty odkrycia. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji tu zawitać, to najwyższy czas to nadrobić. Co jest numerem jeden, który koniecznie musisz zobaczyć? Oczywiście kamieniołom w Józefowie, tutaj mamy okazję obejrzeć z bliska zjawiskowe wnętrze ziemi.

Kamieniołom w Józefowie – największy na Roztoczu Środkowym

Od lat w okolicy Józefowa wydobywano biały piaskowiec. Jest on również i teraz znakiem rozpoznawczym Józefowa, małego miasta na Lubelszczyźnie. W samym miasteczku zobaczycie wiele figur i przydrożnych krzyży, a nawet ogrodzeń, czy chodników, zrobionych właśnie z lokalnego kamienia.

Obecnie kamieniołom jest największą atrakcją Józefowa, choć warto odwiedzić tu jeszcze zalew, synagogę i cmentarz z zabytkowymi macewami. Z wieży widokowej kamieniołomu mamy dodatkowo okazję podziwiać piękny widok na Roztocze Środkowe.

Kamieniołom Babia Dolina – zwiedzanie

Jak trafić na parking przy kamieniołomie? Wystarczy, że będziesz się kierować na ulicę Kamienną w Józefowie. Na jej końcu jest bezpłatny parking tuż przy baszcie widokowej i wejściu do kamieniołomu. Wysoka, kilkunastometrowa wieża widokowa jest świetnym punktem obserwacyjnym na całe wyrobisko i dodatkowo można na nią wejść za darmo! Oczywiście zrobiona jest z takich samych piaskowców, jakie spotkacie w kamieniołomie.

Ile czasu zwiedza się kamieniołom Babia Dolina w Józefowie? Na spacer po tej magicznej krainie zarezerwujcie sobie dobrą godzinkę. Co prawda nie ma tu wyznaczonego szlaku, lecz trasę możecie sobie urozmaicić idąc w jedną stronę brzegiem urwiska, a wracając środkiem wyrobiska.


Ten nietypowy widok, jaki mamy okazję tu zobaczyć, może Was wciągnąć. W dodatku dobre oko wypatrzy w skałach pozostałości szkieletów morskich zwierzątek, czyli amonitów i muszli! Co ciekawe Kamieniołom w przeszłości był nawet poligonem. Na pewno nie spodziewaliście się że żołnierze odbywali tu ćwiczenia przed wyjazdem do Afganistanu.

Ciekawostki o kamieniołomie

Oficjalnie kamieniołom jest już nieczynny. Chociaż spacerując po nim i tak zobaczycie stosy poukładanych bloków skalnych, gotowych do transportu. Co więcej, podczas zwiedzania możecie spotkać nawet spychacza, albo koparkę, która właśnie transportuje kamienie.

Niesamowite jest to, że człowiek przyczynił się w tak dużym stopniu do utworzenia tej nowej i tak pięknej atrakcji, jaką prezentuje nam Roztocze. Chyba przyroda nie będzie nam mieć za złe, że tu trochę pomajsterkowaliśmy, ponieważ efekty jakie teraz oglądamy są naprawdę wyjątkowe.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to nie jedyna ciekawa atrakcja Roztocza. Po krótkim spacerze w otoczeniu wysokich ścian kamieniołomu, warto poznać inne ciekawe atrakcje w okolicy. Dlatego koniecznie zobacz owiany legendami rezerwat Czartowe Pole w sąsiedniej miejscowości Hamernia.

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, w poszukiwaniu hasających czartów

Plan wypadu do kamieniołomu Babia Dolina

Dojazd: DK 853, kierunek Biłgoraj – Tomaszów Lubelski, przez Józefów przebiega też szlak rowerowy Green Velo

Parking: bezpłatny parking przy wieży widokowej, ul. Kamienna w Józefowie

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren kamieniołomu Babia Dolina i na wieżę widokową jest bezpłatny

Czas zwiedzania kamieniołomu: na spacer po wyrobisku warto poświęcić około 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments