Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zachwycające widoki, szumiące potoki i intrygujące zabytki, a co najważniejsze totalny brak tłumów. Na Roztoczu odpoczniesz, poczujesz zapach dzikiej natury, a przy okazji odkryjesz kilka wyjątkowych atrakcji. Ten kierunek z pewnością przypadnie do gustu zarówno wielbicielom przyrody, jak i pasjonatom zabytków.

Roztocze to kraina pagórków, które przecinają doliny lessowych wąwozów i szumiących potoków. Dodatkowo wyjątkowego uroku dodają maleńkie miasteczka i ukryte w Puszczy Solskiej wioski. Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów, smakoszy regionalnej kuchni, a także łowców niespotykanych zabytków.

Tutaj po prostu nie da się nudzić. Zebraliśmy krótką listę najciekawszych atrakcji, jakie trzeba zwiedzić na Roztoczu Środkowym. Czy warto jechać na Roztocze? Zdecydowanie tak, zarówno latem, jak i zimą jest tu pięknie. Podrzucimy Ci kilka pomysłów, co możesz zobaczyć na Roztoczu podczas weekendowego wypadu.

1. Zwierzyniec – najpiękniejsze miasteczko i stolica Roztocza

Zwierzyniec to pewnego rodzaju stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego i zarazem jedno z najciekawszych miejsc na Roztoczu. Tutaj swoją siedzibę ma dyrekcja parku i Ośrodek Edukacyjny. Również w Zwierzyńcu bierze początek większość ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych.

W centrum Zwierzyńca zobaczymy kilka zabytkowych budynków, które pamiętają jeszcze czasy Zamojskich. Najważniejszym i zarazem najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena. Równie ciekawym miejscem jest Browar Zwierzyniec. W sezonie letnim możemy się wybrać na jego zwiedzanie, połączone z degustacją złotego trunku.


Natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza. Park Zwierzyńczyk, to teren dawnych zakładów ordynacji Zamojskich, który dziś jest malowniczym miejscem idealnym do rekreacji. Zwierzyniec jest przepełniony ciekawymi atrakcjami, jakie trzeba zobaczyć będąc na Roztoczu.

Roztoczański Park Narodowy – TOP 7 najciekawszych atrakcji i miejsc, jakie warto zobaczyć

2. Zamość – najciekawsze zabytki i atrakcje idealnego miasta UNESCO

Perła Renesansu, Miasto Arkad i Padwa Północy. To tylko kilka z określeń Zamościa, czyli idealnego miasta, które znalazło się również na liście UNESCO. Zdecydowanie Zamość jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a atrakcje i zabytki jakie możemy tu zobaczyć są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Dziś Zamość może pochwalić się niezwykle ciekawą i barwną 450 letnią historią. Spacerując po jego pięknych uliczkach na każdym kroku odkrywamy coś niepowtarzalnego. Trzy rynki miasta tętnią życiem, ciekawe muzea odkrywają przed nami tajemnicze historie Zamojskich, a niezwykłe świątynie są przepełnione dziełami sztuki. Dodatkowo w Zamościu możemy wejść w podziemia Nadszańca i poznać losy miasta twierdzy.

Zamość – najciekawsze zabytki i atrakcje, 18 miejsc jakie warto zobaczyć

3. Stawy Echo – najpopularniejsze kąpielisko Roztocza

Stawy Echo na Roztoczu to zdecydowanie najpopularniejsze kąpielisko i świetna atrakcja dla całych rodzin. Zbiornik wodny otacza piaszczysta plaża i las sosen na szczudłach. Nad Stawami Echo zbudowana jest widokowa kładka, z której mamy piękny widok na cały akwen i Roztoczański Park Narodowy. W sezonie to bardzo gwarne miejsce, natomiast zimą możemy mieć tą atrakcję Roztocza tylko dla siebie.

Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca 1,5 km ścieżką po wydmach. Dodatkowo po drodze mijamy ogrodzony teren, który jest ostoją konika polskiego. Właśnie tutaj bardzo często można spotkać pasące się tuż przy płocie koniki, które są przodkami wymarłego gatunku tarpana, czyli dziko żyjącego leśno – stepowego konia, który przed laty Zamojscy sprowadzili do Zwierzyńca.

4. Szlak na Bukową Górę w Roztoczańskim Parku Narodowym

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie zachwycająco wygląda jesienią, gdy bukowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km. Na końcu trasy jest punkt widokowy, który prezentuje nam wyjątkowy krajobraz Roztocza.

Zobaczymy tu malownicze pagórki z wąskimi pasami pól uprawnych, które przecinają charakterystyczne miedze. Wędrując na Bukową Górę na szlaku mijamy Pomnik Poległych Leśników. To symboliczne kamienie, które mają upamiętniać zamordowanych podczas II wojny światowej leśników. Z Bukowej Góry wrócić możecie tą samą trasą, albo zejść do miejscowości Sochy i iść asfaltową drogą w kierunku Zwierzyńca.

5. Sochy – mrożąca krew w żyłach historia roztoczańskiej wsi

Sochy to malutka roztoczańska wioska, jaka leży u podnóża Bukowej Góry. Tu 1944 Niemcy dokonali tu jednej z najbardziej brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej w historii II wojny. Niestety w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom, hitlerowcy otoczyli wieś i zrównali ją z ziemią. Paląc i mordując około 180 osób w tym dzieci, kobiety, mężczyzn i starców.

Dodatkowo zaraz po wycofaniu się wojska, wioskę zbombardowały nadlatujące samoloty, niestety z masakry udało się przeżyć zaledwie kilkunastu osobom. Dziś te wydarzenia upamiętnia mały cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, w których spoczywają całe rodziny mieszkańców Soch.

6. Rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu

Zwiedzając Roztocze musicie koniecznie odwiedzić Rezerwat Czartowe Pole. Tutaj kojący szum rzeki Sopot oraz pachnący sosnami las w mig dodadzą energii. Co więcej, ciekawy szlak zaprowadzi nas do naprawdę intrygujących miejsc, jak chociażby ruiny papierni.

Na szlaku w rezerwacie Czartowe Pole, mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę. Ścieżka przyrodnicza ma 1,3 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu na końcu wioski Hamernia. Co więcej na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjnych z ciekawostkami. A na dodatek są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie grzbietem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi samym brzegiem rzeki Sopot.

Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę. Ku naszemu zaskoczeniu, na szlaku zobaczymy również ruiny dawnego zakładu papierniczego. To niesłychane, że w środku lasu nad brzegiem rzeki Sopot istniał kiedyś tak potężny zakład, jakim była papiernia w Hamerni! Co ciekawe aż do 1883 roku produkowano tu papier. A w latach świetności produkcja pokrywała 80% zapotrzebowania na papier guberni lubelskiej.

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, ciekawe przyrodnicze atrakcje Roztocza

7. Kamieniołom Babia Dolina – atrakcje Roztocza dla dzieci i dorosłych

W małym miasteczku Józefów odkryjemy prawdziwą perełkę wśród atrakcji Roztocza. Jest nią kamieniołom Babia Dolina. Od lat wydobywano tu biały piaskowiec, który do dziś jest znakiem rozpoznawczym Józefowa. W samym miasteczku zobaczycie wiele figur i przydrożnych krzyży, a nawet ogrodzeń, czy chodników zrobionych właśnie z lokalnego kamienia.

Obecnie kamieniołom jest największym wyrobiskiem na Roztoczu Środkowym. Co więcej, możemy go również zwiedzać i to o każdej porze roku, a sam wstęp jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją jest wejście na wysoką kilkunastometrową wieżę. Z jej tarasu widokowego można oglądać zachwycającą panoramę kamieniołomu. To zdecydowanie ciekawa atrakcja położona w samym sercu Roztocza, która zmieniła na zawsze krajobraz Józefowa.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

8. Rezerwat Szum na Roztoczu

Rezerwat Szum to bajkowe miejsce, które leży na Roztoczu Środkowym w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szum to typowo roztoczańska rzeka, jaka swoje źródła ma w Puszczy Solskiej. Nie jest też zbyt długa, bo płynie na odcinku około 22 km i wpada do bardziej popularnej rzeki Tanew. Jednak właśnie tutaj Szum tworzy urokliwe małe wodospady zwane „szumami”, które z pewnością usłyszysz już z daleka. Szlak dookoła Rezerwatu Szum liczy w pętli 3,7 km. Taki dystans wolnym krokiem w 1 godz. 30 minut spaceru.

Dlaczego rzeka Szum ma miedziany kolor? To nie przypadek, swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi. Na szlaku ścieżki przyrodniczej zobaczysz dodatkowo niewielką zaporę wodną, która powstała na Szumie głównie po to, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd. Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko.

Rezerwat Szum i Górecko Kościelne, zwiedzanie atrakcji Roztocza

9. Górecko Kościelne – letniskowa miejscowość Roztocza

Górecko Kościelne to miejscowość w której natura przeplata się z religią. Dlatego też na każdym kroku w wiosce spotkacie mniejsze i większe kapliczki, a nawet cudowne źródełko. Jednak zdecydowanie najciekawsza jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum. Kaplica stoi na drewnianych palach wbitych w koryto rzeki. Według legend powstała w miejscu objawień św. Stanisława. Tuż obok kapliczki, ukryte jest w lesie cudowne cudowne źródełko Boża Łezka.

Zmierzając do kapliczki na wodzie w Górecku Kościelnym mijamy aleję 500 letnich dębów. To jedne z najstarszych okazów jakie spotkacie na Lubelszczyźnie! Najważniejszą świątynią Górecka jest jednak kościół pod wezwaniem św. Stanisława, który liczy już sobie ponad 250 lat i zachwyca swoją prostotą. Wszystkie te świątynie są bardzo ważnymi ośrodkami kultu religijnego Roztocza, dlatego co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów i pielgrzymów.

10. Szczebrzeszyn – atrakcje miasta Chrząszcza

Szczebrzeszyn to jedna z najbardziej rozsławionych miejscowości Roztocza, a wszystko za sprawą słynnego Chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy. Jednak tak naprawdę w mieście możesz zobaczyć aż 2 pomniki Chrząszcza, pierwszy i oryginalny jest zrobiony z 3 metrowego pnia lipy i stoi w uroczym miejscu nad źródełkiem. Natomiast drugi pomnik Chrząszcza stanął na płycie rynku i jest wykonany z brązu.

Jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć zimą w tej części Roztocza? Zdecydowanie warte odkrycia w Szczebrzeszynie są mało popularne, choć ciekawe ruiny zamku i dawnego grodziska, które leżą na wysokiej skarpie. Oprócz tego w Szczebrzeszynie zobaczymy aż 4 świątynie. Cerkiew Grekokatolicka, Synagoga, kościół św. Katarzyny z dawnym klasztorem Franciszkanów i kościół św. Mikołaja, czyli dawna świątynia protestantów. Wszystkie te świątynie są pozostałością po wielowyznaniowym mieście, jakim był kiedyś Szczebrzeszyn.

Szczebrzeszyn – 5 atrakcji, które warto zobaczyć na Roztoczu

11. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy – lessowy wąwóz Kawęczynek 

Największą atrakcją Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego jest ścieżka przyrodniczo-historyczna do lessowych wąwozów Kawęczynek, czyli tak zwanego Piekiełka. Szlak liczy w jedną stronę 12 km, a na trasie ustawionych jest aż 16 edukacyjnych tablic. Dowiemy się dzięki nim wielu ciekawostek o historii terenów Zamojszczyzny, o parku krajobrazowym, najcenniejszych przyrodniczych miejscach tej części Roztocza, czy też zwierzętach, jakie możemy spotkać na szlaku.

Dystans ścieżki możemy pokonać również na rowerze. Do najcenniejszych miejsc jakie tu zobaczymy należy “Las Cetnar”, czyli niezwykłą karpacką buczynę. Oprócz tego zjawiskowo prezentują się lessowe wąwozy zwane Piekiełkiem, jakie znajdziemy w okolicy Kawęczynka. Ich pionowe ściany sięgają nawet 20 metrów wysokości.

Roztocze słynie z lessowych wąwozów, pól uprawnych, które przecinają wysokie miedze i wyjątkowych szumiących rzek. Atrakcje turystyczne Roztocza są bardzo urozmaicone, możemy je zwiedzać rowerem, pieszo, albo samochodem. To kierunek idealny na wypad we dwoje lub rodzinną weekendową wycieczkę. W Roztoczu można się zakochać i wracać wciąż po więcej.

Plan Wypadu na Roztocze

Dojazd: pętla samochodowa po Roztoczu: Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Józefów – Hamernia o długości około 50 km, przez Roztocze Środkowe przebiega szlak rowerowy Green Velo

Parking: wszystkie opisane wyżej atrakcje mają bezpłatne parkingi

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Bukowa Góra, Roztoczański PN – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy 3 zł/os
4.8 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
2 lat temu

Zupełnie pominięte Roztocze wschodnie !

Mateusz
Admin
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Adrian

Celowo pominięte, skupiliśmy się w tym tekście na Roztoczu Środkowym. Na nieodkryte przez nas Roztocze Wschodnie przyjdzie czas. Pozdrawiamy!

Michal
Michal
2 lat temu

Ja uważam że piękny rejon z pięknym widokiem jest w okolicy wsi Średniówka Teodorowka i Hosznia ordynacka. To jest Roztocze zachodnie. Wszyscy jadą do zwierzyńca gdzie widok jest ograniczony do lasu. Niestety turystyka w tym rejonie kuleje ale nie dziwię się bo państwo zapomniało o tym rejonie polski jakby to był koniec świata. Z innej strony to dobrze bo wąwozy i lasy nie są zdeptane przez turystów….

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Bardzo dziękuję, za ten artykuł.
Chciałam tylko nadmienić osobom biorącym udział w dyskusji, że autorzy skupili się w artykule, na opisaniu głównych atrakcji Roztocza Środkowego. Takie było zmierzenie. Nie ma zatem sensu narzekać, że nie pisali o Roztoczu Wschodnim. Potwierdza to regułę, że jakiś trudny ten nasz narodowy charakter i zawsze znajdziemy dziurę w całym.
Na Roztoczu byłam w 2022 roku i zwiedziłam wszystkie te miejsca, o których Państwo piszecie. Potwierdzam, że to piękne, urokliwe miejsca, jedyne w swoim rodzaju.
My mieszkaliśmy w Sochach i rzeczywiście pierwsze, co odkryłam, to ten mały cmentarz z białymi mogiłami. Chodziłam tam, by pomodlić się i niejedna łezkę uroniłam, czytając imiona pomorodwanych członków rodzin, na każdej z mogił. Bardzo to było poruszające.
Przy okazji polecam tą wioskę, jako miejsce noclegu. Blisko do Zwierzyńca, który jest zdecydowanie bardziej zatłoczony, oraz do Stawów Echo. Mieliśmy rowery, więc, dosłownie kilka minut zajmowało nam docieranie do różnych miejsc w okolicy. Bukowa Góra u stóp wioski.
Mnóstwo szlaków rowerowych, dobrze oznaczonych, z tablicami edukacyjnymi.
Zakochałam się w Roztoczu. Bardzo polecam ten region Polski.
Zainspirowaliście mnie Państwo swoim artykułem, aby zwiedzić Roztocze zimą.
Dziękuję!