Zachwycające widoki, szumiące potoki i intrygujące zabytki, a co najważniejsze totalny brak tłumów. Na Roztoczu odpoczniesz, poczujesz zapach natury, no i przy okazji odkryjesz piękne miejsca w Polsce, o których nie miałeś pojęcia.

Roztocze to kraina pagórków, które przecinają doliny lessowych wąwozów i szumiących potoków. Dodatkowo wyjątkowego uroku dodają maleńkie miasteczka i ukryte w Puszczy Solskiej wioski. Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów, smakoszy regionalnej kuchni, a także łowców niespotykanych zabytków. Tutaj po prostu nie da się nudzić. Zebraliśmy krótką listę najciekawszych atrakcji, jakie trzeba zwiedzić na Roztoczu Środkowym. Czy warto jechać na Roztocze? Zdecydowanie tak, zarówno latem, jak i zimą jest tu pięknie. Podrzucimy Ci kilka pomysłów co można zobaczyć na Roztoczu podczas weekendowego wypadu.


1. Kamieniołom Babia Dolina – atrakcje Roztocza dla dzieci i dorosłych

W małym miasteczku Józefów, odkryjemy prawdziwą perełkę wśród atrakcji Roztocza. Jest nią kamieniołom Babia Dolina. Od lat wydobywano tu biały piaskowiec, który do dziś jest znakiem rozpoznawczym Józefowa. W samym miasteczku zobaczycie wiele figur i przydrożnych krzyży, a nawet ogrodzeń, czy chodników zrobionych właśnie z lokalnego kamienia.

Obecnie kamieniołom jest największym wyrobiskiem na Roztoczu Środkowym. Co więcej możemy go zwiedzać o każdej porze roku, a sam wstęp jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją jest wejście na wysoką kilkunastometrową wieżę. Z jej tarasu widokowego można oglądać zachwycającą panoramę kamieniołomu.

Więcej ciekawostek i informacji o największym kamieniołomie na Roztoczu Środkowym przeczytasz w osobnym wpisie.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

2. Zwierzyniec – najpiękniejsze miasteczko Roztocza

Zwierzyniec to serce Roztocza i jego piękna stolica. Właśnie ze Zwierzyńca możemy ruszyć na ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego. Oprócz tego ma tutaj swoją siedzibę dyrekcja parku i ośrodek edukacyjny. Najpopularniejszy szlak pieszy i rowerowy prowadzi do malowniczych stawów Echo, gdzie dodatkowo mamy okazję zobaczyć ostoję konika polskiego. Spacer po zalesionej wydmie umilają nam klimatyczne drewniane kładki oraz punkty widokowe. W sezonie letnim stawy Echo są gwarnym kąpieliskiem w sercu puszczy. Co ciekawe nad brzegiem plaży możemy podziwiać słynny las sosnen na szczudłach.


Natomiast w centrum Zwierzyńca zobaczymy kilka zabytkowych budynków, które pamiętają jeszcze czasy Zamojskich. Najważniejszym i zarazem najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena. Równie ciekawym miejscem jest Browar Zwierzyniec. W sezonie letnim możemy się wybrać na jego zwiedzanie, połączone z degustacją złotego trunku. Natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza.

Roztoczański Park Narodowy Top 7 najciekawszych miejsc

3. Rezerwat Szum

Rezerwat Szum to niepowtarzalne miejsce na mapie Roztocza. Kolor rzeki jest wyjątkowy, a odgłosy szumiących kaskad słychać z każdego zakątka rezerwatu. Tutaj przyroda tworzy baśniowy krajobraz. Już na początku spaceru spotykamy na trasie zaporę wodną, która powstała na Szumie głównie po to, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd.

Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko. Warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną wokół rezerwatu, gdzie przez około 1,5 km towarzyszą nam pachnące lasy oraz szumiące kaskady rzeki Szum. Dlaczego rzeka Szum ma miedziany kolor? To nie przypadek, swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi.

Rezerwat Szum, Górecko Kościelne – Roztocze

4. Szczebrzeszyn – atrakcje miasta Chrząszcza

To małe miasteczko Roztocza zna chyba każdy z nas, a to za sprawą słynnego wiersza Jana Brzechwy. Co ciekawe w  mieście możesz spotkać aż 2 pomniki Chrząszcza! Pierwszy z nich stoi na płycie Rynku przed Ratuszem. Liczy sobie 2 metry wysokości i jest odlany z brązu. Co więcej zdobi go elegancki frak, na głowie ma cylinder, a w rękach trzyma skrzypce. Jednak jest jeszcze drugi pomnik Chrząszcza! A w zasadzie to pierwszy, czyli ten oryginalny, starszy i mniej skomercjalizowany. Stoi nad źródełkiem naprzeciwko zabytkowego młyna i przepływającej rzeki Wieprz. Co ciekawe pomnik Chrząszcza jest zrobiony z jednego ogromnego 3 metrowego pnia lipy

Oprócz Chrząszczy w Szczebrzeszynie warto zobaczyć ruiny zamku i dawne grodzisko. Natomiast w samym centrum miasta do dziś stoją aż 4 świątynie. Murowana Cerkiew Grekokatolicka, Synagoga, kościół św. Katarzyny z dawnym klasztorem Franciszkanów i kościół św. Mikołaja, czyli dawna świątynia protestantów. Wszystkie te świątynie są pozostałością po wielowyznaniowym mieście, jakim był kiedyś Szczebrzeszyn.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…

5. Kaplica na wodzie w Górecku Kościelnym

Górecko Kościelne to miejscowość w której natura przeplata się z religią. Dlatego też na każdym kroku w wiosce spotkacie mniejsze i większe kapliczki, a nawet cudowne źródełko. Jednak zdecydowanie najciekawsza jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum. Kaplica stoi na drewnianych palach wbitych w koryto rzeki. Według legend powstała w miejscu objawień św. Stanisława.

Tuż obok niej wypływa cudowne źródełko Boża Łezka. Zmierzając do kapliczki na wodzie mijamy aleję dębów. Te okazy mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych jakie spotkacie na Lubelszczyźnie! Ich potężne pnie mają 7 metrów obwodu, często wewnątrz są puste. W alejce jest również druga kapliczka pod Dębami i kościół św. Stanisława. Wszystkie świątynie są bardzo ważnymi ośrodkami kultu religijnego całego Roztocza.

6. Rezerwat Czartowe Pole

Na szlaku w rezerwacie Czartowe Pole, mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę. Ścieżka przyrodnicza ma 1,3 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu na końcu wioski Hamernia. Co więcej na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjnych z ciekawostkami. A na dodatek są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie grzbietem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi samym brzegiem rzeki Sopot.

Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę. Ku naszemu zaskoczeniu, na szlaku zobaczymy również ruiny dawnego zakładu papierniczego. To niesłychane, że w środku lasu nad brzegiem rzeki Sopot istniał kiedyś tak potężny zakład, jakim była papiernia w Hamerni! Co ciekawe aż do 1883 roku produkowano tu papier. A w latach świetności produkcja pokrywała 80% zapotrzebowania na papier guberni lubelskiej.

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, w poszukiwaniu hasających czartów

7. Szlak na Bukową Górę

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie zachwycająco wygląda jesienią, gdy bukowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km. Na końcu trasy jest punkt widokowy, który prezentuje nam wyjątkowy krajobraz Roztocza. Zobaczymy tu malownicze pagórki z wąskimi pasami pól uprawnych, które przecinają charakterystyczne miedze.

Wędrując na Bukową Górę na szlaku mijamy Pomnik Poległych Leśników. To symboliczne kamienie, które mają upamiętniać zamordowanych podczas II wojny światowej leśników. Z Bukowej Góry warto zejść do sąsiedniej, bardzo wyjątkowej wioski Roztocza. Sochy to miejscowość, która w czasie II wojny światowej została brutalnie spacyfikowana przez hitlerowców. Pamiątką po tej makabrze jest mały biały cmentarz, na którym spoczywają w zbiorowych mogiłach całe rodziny mieszkańców Soch.

8. Lessowe wąwozy na Roztoczu – Kawęczynek

Roztocze to również kraina lessowych wąwozów, zdecydowanie jednym z ciekawszych jest wąwóz Kawęczynek. Tutaj mamy niepowtarzalną okazję wybrać się na szlak do Piekiełka. Przez wąwóz biegnie ścieżka edukacyjna, która ma długość 12 km i prowadzi przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Wycieczkę można rozpocząć w Szczebrzeszynie albo we wsi Kawęczynek. Co więcej na trasie umieszczone są tablice informacyjne z przyrodniczymi ciekawostkami.

Dodatkowo do wąwozu organizowane są wyprawy konnymi bryczkami. Choć trasa jest też świetnie przygotowana na wypad dla rowerzystów. Na końcu ścieżki w wiosce Kawęczynek zobaczymy mały krzyż, który upamiętnia smutne wydarzenie. Tutaj w trakcie II wojny światowej hitlerowcy zamordowali tutaj całą 6 osobową rodzinę Gumieniaków.

Roztocze słynie z lessowych wąwozów, pól uprawnych, które przecinają wysokie miedze i wyjątkowych szumiących rzek. Atrakcje turystyczne Roztocza są bardzo urozmaicone, możemy je zwiedzać rowerem, pieszo, albo samochodem. To kierunek idealny na wypad we dwoje lub rodzinną weekendową wycieczkę. W Roztoczu można się zakochać i wracać wciąż po więcej.

Plan Wypadu na Roztocze

Dojazd: pętla samochodowa po Roztoczu: Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Józefów – Hamernia o długości około 50 km, przez Roztocze Środkowe przebiega szlak rowerowy Green Velo

Parking: wszystkie opisane wyżej atrakcje mają bezpłatne parkingi

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Bukowa Góra, Roztoczański PN – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy 3 zł/os
4.3 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
7 miesięcy temu

Zupełnie pominięte Roztocze wschodnie !

Mateusz
Admin
Mateusz
7 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Celowo pominięte, skupiliśmy się w tym tekście na Roztoczu Środkowym. Na nieodkryte przez nas Roztocze Wschodnie przyjdzie czas. Pozdrawiamy!

Michal
Michal
2 miesięcy temu

Ja uważam że piękny rejon z pięknym widokiem jest w okolicy wsi Średniówka Teodorowka i Hosznia ordynacka. To jest Roztocze zachodnie. Wszyscy jadą do zwierzyńca gdzie widok jest ograniczony do lasu. Niestety turystyka w tym rejonie kuleje ale nie dziwię się bo państwo zapomniało o tym rejonie polski jakby to był koniec świata. Z innej strony to dobrze bo wąwozy i lasy nie są zdeptane przez turystów….