Niespotykana hodowla konika polskiego, przepełnione kojącą przyrodą szlaki i wypełnione zabytkami miejscowości. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Roztoczański Park Narodowy. Ten najbardziej zalesiony park narodowy chroni najcenniejsze przyrodnicze obszary Roztocza, a przy okazji odkrywa przed nami moc atrakcji.

Roztoczański Park Narodowy został utworzony w 1974 roku, jego symbolem jest konik polski, czyli potomek wymarłego tarpana, którego hodowla znajduje się na terenie parku. Co ciekawe Roztoczański Park Narodowy to najbardziej zalesiony z parków narodowych w Polsce, lasy zajmują aż 95,5% jego powierzchni.

Co wyjątkowego chroni Roztoczański Park Narodowy? Przede wszystkim leśne kompleksy, jak buczynę karpacką, czy bór jodłowy. Jednak na terenie parku mamy okazję zwiedzić również wyjątkowe miejsca historyczne, poznać przepełnione intrygującą wojenną historią losy roztoczańskich wsi, czy też zabytkowe miejsca Zwierzyńca. Roztoczański Park Narodowy to świetny kierunek zarówno na rowerowy wypad, letni spływ kajakowy, czy rodzinną wędrówkę po uroczych szlakach Roztocza.

Mapa atrakcji, zabytków i szlaków Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znajdziesz tutaj również polecane przez nas regionalne restauracje w Zwierzyńcu, czy też miejsca na nocleg.

1. Zwierzyniec – atrakcje stolicy Roztocza

Zwierzyniec to pewnego rodzaju stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego i zarazem jedno z najciekawszych miejsc na Roztoczu. Jakie ciekawe atrakcje mamy okazję zobaczyć w Zwierzyńcu? Tutaj swoją siedzibę ma dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego i Ośrodek Edukacyjny.

Również w Zwierzyńcu bierze początek większość ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych. Dawniej miasto było najważniejszym ośrodkiem gospodarki leśnej i łowieckiej ordynacji (rodu) zamojskich. To właśnie Zamojscy wybudowali w Zwierzyńcu kilka ważnych budynków, które możemy podziwiać po dziś dzień. Najważniejszym i zarazem najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena.


Równie ważnym miejscem i współczesną atrakcją Zwierzyńca jest Browar Zwierzyniec. W sezonie możemy się wybrać na jego zwiedzanie, połączone z degustacją złotego trunku. Natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza. Dla nas to jedną z najlepszych restauracji w Zwierzyńcu. Pozostałe budynki zarządu ordynacji zamojskich są dziś zajęte przez Zespół Szkół Drzewnych. Za szkołą ciągnie się malowniczy Park Zwierzyńczyk, który prowadzi prosto na szlaki Roztoczańskiego PN.

2. Stawy Echo – Roztoczański Park Narodowy

Stawy Echo w Zwierzyńcu to chyba najpopularniejsze kąpielisko Roztocza i świetna atrakcja dla całych rodzin, w dodatku otoczone jest lasem sosen na szczudłach. Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca 1,5 km ścieżką po wydmach, albo w szybszy sposób szlakiem rowerowym. Dodatkowo po drodze mijamy ogrodzony teren, który jest ostoją konika polskiego. Tutaj bardzo często można spotkać pasące się tuż przy płocie koniki.

Konik polski to dość wyjątkowa rasa, zwierzęta są przodkami wymarłego gatunku Tarpana, czyli dziko żyjącego leśno – stepowego konia, który przed laty Zamojscy sprowadzili do Zwierzyńca. Nad Stawami Echo zbudowana jest kładka widokowa, z której mamy piękny widok na akwen i Roztoczański PN. W sezonie to bardzo gwarne miejsce, więc jeśli nie lubicie tłumów wybierzcie się tam wczesnym rankiem.

3. Bukowa Góra – najpopularniejszy szlak w Roztoczańskim Parku Narodowym

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie pięknie wygląda jesienią, gdy bukowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km. Na końcu trasy jest punkt widokowy, który prezentuje nam wyjątkowy krajobraz Roztocza. Zobaczymy tu malownicze pagórki z wąskimi paskami pól uprawnych, które przecinają charakterystyczne miedze.

Na szlaku Bukowej Góry po drodze mijamy Pomnik Poległych Leśników. Te symboliczne kamienie poukładane są tuż przy szlaku i mają upamiętniać zamordowanych podczas II wojny światowej leśników. Z Bukowej Góry wrócić możecie tą samą trasą, albo zejść do miejscowości Sochy i iść asfaltową drogą w kierunku Zwierzyńca.

4. Spacyfikowana wieś Sochy na Roztoczu

Sochy to malutka roztoczańska wioska, jaka leży u podnóża Bukowej Góry. Tu 1944 Niemcy dokonali tu jednej z najbardziej brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej w historii II wojny. Niestety w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom, Hitlerowcy otoczyli wieś i zrównali ją z ziemią. Paląc i mordując około 180 osób w tym dzieci, kobiety, mężczyzn i starców.

Natomiast zaraz po wycofaniu się wojska, wioskę zbombardowały nadlatujące samoloty, niestety z masakry udało się przeżyć zaledwie kilkunastu osobom. Dziś te wydarzenia upamiętnia mały cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, w których spoczywają całe rodziny.

5. Florianka – Roztoczański Park Narodowy

Florianka to leśna osada i stajenna baza hodowli konika polskiego. Dlaczego konik polski ma swoją osadę i dlaczego tarpany wyginęły? Zamojscy zdecydowali o przekazaniu tarpanów ze Zwierzyńca okolicznym chłopom. W gospodarstwach krzyżowano je z domowymi końmi i w ten sposób z czasem tarpany czystej krwi zanikły.

Po latach postanowiono wyselekcjonować najbardziej podobne do tarpana konie i je ze sobą krzyżować. Właśnie tak powstała rasa konika polskiego, szarego konia o charakterystycznej czarnej prędze na grzbiecie, który jest bardzo przyjazny i odporny na trudne warunki atmosferyczne.

Żeby zobaczyć koniki polskie najlepiej udać się do Florianki. Nie dotrzemy tu jednak samochodem, więc tą piękną leśną trasę po Roztoczańskim PN najwygodniej jest pokonać na rowerze. Szlak ma długość 5 km, na jego końcu spotkamy polanę, a na niej budynek Leśnej Izby, czyli dawnej leśniczówki, który można zwiedzać. Znajdujące się tu budynki gospodarcze służą właśnie do hodowli konika polskiego. Co więcej na uwagę zasługuje tu najstarszy dąb Florian, którego obwód pnia osiąga imponujący rozmiar 770cm.  

6. Biała Góra – wieża widokowa Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zdobycie Białej Góry nie będzie wielkim wyczynem i z pewnością Was nie zmęczy, a zdecydowanie zapewni świetne widoki. Na szczyt dotrzemy wytyczoną ścieżką, a spacer na szczyt z parkingu zajmie zaledwie 10 minut. Szlak wiedzie na niewielkie wzniesienie, na którym stoi drewniana wieża widokowa.

Teren wokoło Białej Góry jest miejscem hodowli bydła i ostoją konika polskiego, co więcej z tarasu widokowego możecie podziwiać Roztoczański Park Narodowy, który jest najbardziej zalesionym parkiem w Polsce! U podnóża Białej Góry znajduje się cmentarz wojenny, są tu mogiły żołnierzy, którzy zginęli w walce z okupantem na początku wojny we wrześniu 1939 roku.

7. Zalew Rudka i wieża widokowa w Zwierzyńcu

Kolejne rekreacyjne miejsce w Zwierzyńcu to zalew Rudka, który wybudowany jest na rzece Wieprz. Sztuczny próg wodny spiętrzył nurt rzeki tworząc przyjemne miejsce zarówno do kąpieli, jak i wędkowania. Zalew jest otoczony deptakiem, więc można go obejść dookoła, jest tu też molo i mała platforma widokowa.

Tuż nad zalewem Rudka na wzgórzu Tartaczna Góra znajdziecie kolejną wieżę widokową. Spacer na szczyt zajmie kilkanaście minut, podejście jest nieco ostre, ale widoki są warte zachodu/ Z tarasu wieży zobaczymy panoramę Zwierzyńca, a przy dobrej widoczności okoliczne miejscowości oraz Roztoczański PN z Bukową Górą.

Roztoczański Park Narodowy to zdecydowanie kierunek warty odwiedzenia zarówno latem, jak i zimą, kiedy jest tutaj wyjątkowo cicho i spokojnie. Szlaki Roztocza są bardzo łagodne i przyjemne, dlatego szczególnie polecamy je rodzinom z dziećmi. Jednak i wielbiciele rowerowych szlaków znajdą ich tutaj sporo. Pofałdowany krajobraz roztocza dostarcza nam wielu widokowych punktów, a zaciszne miejscowości oferują wiele atrakcji. Ciekawe zabytki, pyszna regionalna kuchnia i otaczająca nas przyroda to idealne połączenie na udany wypad do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Plan wypadu do Roztoczańskiego Parku Narodowego

Dojazd : DK 858 na trasie Biłgoraj – Szczebrzeszyn, przez Zwierzyniec przebiega Roztoczański Szlak Rowerowy

Parking : bezpłatny przy ul. Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu

Bilety Wstępu:

  • Roztoczański PN – 6 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy
  • Browar w Zwierzyńcu – 10 zł/os cegiełka wstępu

Szlaki w Roztoczańskim Parku Narodowym:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Szlak nad Stawy Echo – 2,6 km, 1 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Roztoczańskiego PN
  • Ścieżka na Bukową Górę – 5 km, 2 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy w Zwierzyńcu
  • Rowerowa trasa do Florianki – 10 km, 1 godz. trasa rowerowa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Stawach Echo
4.6 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments