lubelskie

Roztoczański Park Narodowy Top 7 najciekawszych miejsc

1. Zwierzyniec – stolica Roztocza

W Zwierzyńcu swoją siedzibę ma dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego, ale tu też znajdziecie Ośrodek Edukacyjny. Dodatkowo w Zwierzyńcu bierze początek większość ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych. Dawniej miasto było głównym miejscem rozwoju gospodarki leśnej i łowieckiej ordynacji (rodu) zamojskich. To właśnie Zamojscy wybudowali tu kilka ważnych budynków, które możemy podziwiać po dziś dzień. Najważniejszym, ale i najpiękniejszym zabytkiem miasta jest Kościół na Wyspie pw. św. Jana Nepomucena.

Jednak równie ważnym miejscem jest Browar Zwierzyniec, gdzie w sezonie można wybrać się na zwiedzanie jego wewnątrz, połączone z degustacją złotego trunku. Przed browarem znajdziemy ogródki piwne, natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza. Jednak pozostałe budynki zarządu ordynacji zostały przejęte przez Zespół Szkół Drzewnych. Za szkołą ciągnie się malowniczy Park Zwierzyńczyk, który prowadzi prosto do Roztoczańskiego PN.

2. Stawy Echo

To chyba najpopularniejsze kąpielisko Roztocza, w dodatku otoczone jest lasem sosen na szczudłach. Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca 1,5 km ścieżką po wydmach, albo w szybszy sposób wyznaczonym szlakiem rowerowym. Dodatkowo po drodze mijamy ogrodzony teren, który jest ostoją konika polskiego, bardzo często koniki można spotkać tuż przy płocie. To przodek wymarłego gatunku Tarpana, czyli dziko żyjącego leśno – stepowego konia, który przed laty Zamojscy sprowadzili do Zwierzyńca. Nad Stawami Echo zbudowana jest kładka widokowa z punktami do obserwacji tego pięknego akwenu. W sezonie to bardzo gwarne miejsce, więc jeśli nie lubicie tłumów wybierzcie się tam wczesnym rankiem.

3. Bukowa Góra

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie pięknie wygląda jesienią, gdy bykowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km po drodze mijamy Pomnik Poległych Leśników. Te symboliczne kamienie poukładane są tuż przy szlaku i mają upamiętniać poległych tu podczas II wojny światowej leśników. Na końcu trasy czeka na Was punkt widokowy prezentujący wyjątkowy krajobraz Roztocza. Zobaczycie tu malownicze pagórki z wąskimi paskami pól uprawnych poprzecinanych miedzami. Wrócić możecie tą samą trasą albo zejść do miejscowości Sochy i iść asfaltową drogą do Zwierzyńca.

4. Wieś Sochy

Malutka wieś, która leży u podnóża Bukowej Góry. Tu 1944 Niemcy dokonali tu jednej z najbardziej brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej podczas wojny. W odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom, Hitlerowcy otoczyli wieś i zrównali ją z ziemią, paląc i mordując około 180 osób, w tym dzieci, kobiety, mężczyzn i starców. Zaraz po wycofaniu się wojska, wioskę zbombardowały nadlatujące samoloty, niestety z masakry udało się przeżyć zaledwie kilkunastu osobom. Dziś te wydarzenia upamiętnia mały biały cmentarz ze zbiorowymi mogiłami spoczywających tu całych rodzin.

5. Florianka

Leśna osada i stajenna baza hodowli konika polskiego. Dlaczego konik polski ma swoją osadę i czemu tarpany wyginęły? Zamojscy zdecydowali o przekazaniu tarpanów ze Zwierzyńca okolicznym chłopom. W gospodarstwach krzyżowano je z domowymi końmi. Z czasem tarpany czystej krwi zanikły. Po latach postanowiono wyselekcjonować najbardziej podobne do Tarpana konie i je ze sobą krzyżować. Tak powstała rasa konika polskiego, szarego konia o charakterystycznej czarnej prędze na grzbiecie, który jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i bardzo przyjazny. Żeby go zobaczyć najlepiej udać się do Florianki. Nie dotrzemy tu jednak samochodem, więc tą piękną leśną trasę po Roztoczańskim PN, najwygodniej jest pokonać na rowerze. Szlak ma długość 5 km, na końcu trasy spotkamy polanę, a na niej budynek Leśnej Izby, czyli dawnej leśniczówki, który można zwiedzać wewnątrz. Znajdujące się tu budynki gospodarcze służą właśnie do hodowli konika polskiego. Na uwagę zasługuje tu najstarszy dąb Florian, którego obwód pnia wynosi 770cm.  

6. Biała Góra

Zdobycie Białej Góry nie będzie wielkim wyczynem i z pewnością Was nie zmęczy! Na szczyt dotrzemy wytyczoną ścieżką, z parkingu przy głównej drodze trasa zajmie zaledwie 10 minut. Szlak wiedzie na niewielkie wzniesienie, na którym znajdziemy wieżę widokową. Teren wokoło jest miejscem hodowli bydła i ostoi konika polskiego, co więcej z tarasu widokowego możecie podziwiać Roztoczański Park Narodowy, który jest najbardziej zalesionym parkiem w Polsce! U podnóża Białej Góry znajduje się cmentarz wojenny, są tu mogiły żołnierzy, którzy zginęli w walce z okupantem we wrześniu 1939 roku.

7. Zalew Rudka i wieża widokowa

Kolejne rekreacyjne miejsce w Zwierzyńcu. Zalew wybudowany jest na rzece Wieprz, próg wodny spiętrzył wody rzeki tworząc przyjemne miejsce do kąpieli czy wędkowanie. Zalew jest otoczony deptakiem, więc można go obejść dookoła, jest tu też molo i mała platforma widokowa. Dodatkowo na wzgórzu ponad zalewem na Tartacznej Górze znajdziecie kolejną wieżę widokową. Spacer na szczyt zajmie kilkanaście minut, podejście jest nieco ostre, ale z pewnością bardzo szybko dotrzecie na szczyt. Dodatkowo z tarasu widokowego zobaczymy panoramę Zwierzyńca, a przy dobrej widoczności okoliczne miejscowości oraz piękną panoramę Roztocza.

Plan wypadu do Roztoczańskiego Parku Narodowego

Dojazd : najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, przez Zwierzyniec przebiega Roztoczański Szlak Rowerowy

Parking : ogólnodostępny, bezpłatny przy ul. Ordynacji Zamojskiej

Bilety Wstępu:

  • Roztoczański PN – 4 zł/os bilet normalny, 2 zł/os bilet ulgowy
  • Browar w Zwierzyńcu – 10 zł/os cegiełka wstępu

Czas zwiedzania:

  • Zwierzyniec i muzea – 2 godz.
  • Nad Stawy Echo – 2,6 km, 1 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Roztoczańskiego PN.
  • Na Bukową Górę – 5 km, 2 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy w Zwierzyńcu.
  • Florianka – 10 km, 1 godz. trasa rowerowa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Stawach Echo