1. Zwierzyniec – atrakcje stolicy Roztocza

W Zwierzyńcu swoją siedzibę ma dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego i Ośrodek Edukacyjny. Dodatkowo również tu bierze początek większość ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych. Dawniej miasto było najważniejszym ośrodkiem gospodarki leśnej i łowieckiej ordynacji (rodu) zamojskich. To właśnie Zamojscy wybudowali w Zwierzyńcu kilka ważnych budynków, które możemy podziwiać po dziś dzień. Najważniejszym i zarazem najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena.


Równie ważnym miejscem jest Browar Zwierzyniec. W sezonie możemy się wybrać na jego zwiedzanie, połączone z degustacją złotego trunku. Natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza. Pozostałe budynki zarządu ordynacji zamojskich są dziś zajęte przez Zespół Szkół Drzewnych. Za szkołą ciągnie się malowniczy Park Zwierzyńczyk, który prowadzi prosto na szlaki Roztoczańskiego PN.

2. Stawy Echo – Roztoczański Park Narodowy

To chyba najpopularniejsze kąpielisko Roztocza, w dodatku otoczone jest lasem sosen na szczudłach. Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca 1,5 km ścieżką po wydmach, albo w szybszy sposób szlakiem rowerowym. Dodatkowo po drodze mijamy ogrodzony teren, który jest ostoją konika polskiego. Tutaj bardzo często można spotkać pasące się tuż przy płocie koniki.

Konik polski to dość wyjątkowa rasa, zwierzęta są przodkami wymarłego gatunku Tarpana, czyli dziko żyjącego leśno – stepowego konia, który przed laty Zamojscy sprowadzili do Zwierzyńca. Nad Stawami Echo zbudowana jest kładka widokowa, z której mamy piękny widok na akwen i Roztoczański PN. W sezonie to bardzo gwarne miejsce, więc jeśli nie lubicie tłumów wybierzcie się tam wczesnym rankiem.

3. Bukowa Góra – najpopularniejszy szlak w Roztoczańskim PN

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie pięknie wygląda jesienią, gdy bukowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km. Na końcu trasy jest punkt widokowy, który prezentuje nam wyjątkowy krajobraz Roztocza. Zobaczymy tu malownicze pagórki z wąskimi paskami pól uprawnych, które przecinają charakterystyczne miedze.


Na szlaku Bukowej Góry po drodze mijamy Pomnik Poległych Leśników. Te symboliczne kamienie poukładane są tuż przy szlaku i mają upamiętniać zamordowanych podczas II wojny światowej leśników. Z Bukowej Góry wrócić możecie tą samą trasą, albo zejść do miejscowości Sochy i iść asfaltową drogą w kierunku Zwierzyńca.

4. Spacyfikowana wieś Sochy

Sochy to malutka roztoczańska wioska, jaka leży u podnóża Bukowej Góry. Tu 1944 Niemcy dokonali tu jednej z najbardziej brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej w historii II wojny. Niestety w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom, Hitlerowcy otoczyli wieś i zrównali ją z ziemią. Paląc i mordując około 180 osób w tym dzieci, kobiety, mężczyzn i starców. Natomiast zaraz po wycofaniu się wojska, wioskę zbombardowały nadlatujące samoloty, niestety z masakry udało się przeżyć zaledwie kilkunastu osobom. Dziś te wydarzenia upamiętnia mały cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, w których spoczywają całe rodziny.

5. Florianka – Roztoczański Park Narodowy

Florianka to leśna osada i stajenna baza hodowli konika polskiego. Dlaczego konik polski ma swoją osadę i dlaczego tarpany wyginęły? Zamojscy zdecydowali o przekazaniu tarpanów ze Zwierzyńca okolicznym chłopom. W gospodarstwach krzyżowano je z domowymi końmi i w ten sposób z czasem tarpany czystej krwi zanikły. Po latach postanowiono wyselekcjonować najbardziej podobne do tarpana konie i je ze sobą krzyżować. Właśnie tak powstała rasa konika polskiego, szarego konia o charakterystycznej czarnej prędze na grzbiecie, który jest bardzo przyjazny i odporny na trudne warunki atmosferyczne.

Żeby zobaczyć koniki polskie najlepiej udać się do Florianki. Nie dotrzemy tu jednak samochodem, więc tą piękną leśną trasę po Roztoczańskim PN najwygodniej jest pokonać na rowerze. Szlak ma długość 5 km, na jego końcu spotkamy polanę, a na niej budynek Leśnej Izby, czyli dawnej leśniczówki, który można zwiedzać. Znajdujące się tu budynki gospodarcze służą właśnie do hodowli konika polskiego. Co więcej na uwagę zasługuje tu najstarszy dąb Florian, którego obwód pnia osiąga imponujący rozmiar 770cm.  

6. Biała Góra – wieża widokowa Roztoczańskiego PN

Zdobycie Białej Góry nie będzie wielkim wyczynem i z pewnością Was nie zmęczy, a zdecydowanie zapewni świetne widoki. Na szczyt dotrzemy wytyczoną ścieżką, a spacer na szczyt z parkingu zajmie zaledwie 10 minut. Szlak wiedzie na niewielkie wzniesienie, na którym stoi drewniana wieża widokowa.

Teren wokoło Białej Góry jest miejscem hodowli bydła i ostoją konika polskiego, co więcej z tarasu widokowego możecie podziwiać Roztoczański Park Narodowy, który jest najbardziej zalesionym parkiem w Polsce! U podnóża Białej Góry znajduje się cmentarz wojenny, są tu mogiły żołnierzy, którzy zginęli w walce z okupantem na początku wojny we wrześniu 1939 roku.

7. Zalew Rudka i wieża widokowa

Kolejne rekreacyjne miejsce w Zwierzyńcu to zalew Rudka, który wybudowany jest na rzece Wieprz. Sztuczny próg wodny spiętrzył nurt rzeki tworząc przyjemne miejsce zarówno do kąpieli, jak i wędkowania. Zalew jest otoczony deptakiem, więc można go obejść dookoła, jest tu też molo i mała platforma widokowa.

Tuż nad zalewem Rudka na wzgórzu Tartaczna Góra znajdziecie kolejną wieżę widokową. Spacer na szczyt zajmie kilkanaście minut, podejście jest nieco ostre, ale widoki są warte zachodu/ Z tarasu wieży zobaczymy panoramę Zwierzyńca, a przy dobrej widoczności okoliczne miejscowości oraz Roztoczański PN z Bukową Górą.

Plan wypadu do Roztoczańskiego Parku Narodowego

Dojazd : DK 858 na trasie Biłgoraj – Szczebrzeszyn, przez Zwierzyniec przebiega Roztoczański Szlak Rowerowy

Parking : ogólnodostępny, bezpłatny przy ul. Ordynacji Zamojskiej

Bilety Wstępu:

  • Roztoczański PN – 4 zł/os bilet normalny, 2 zł/os bilet ulgowy
  • Browar w Zwierzyńcu – 10 zł/os cegiełka wstępu

Czas zwiedzania:

  • Zwierzyniec i muzea – 2 godz.
  • Nad Stawy Echo – 2,6 km, 1 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Roztoczańskiego PN
  • Na Bukową Górę – 5 km, 2 godz. spaceru, trasa rozpoczyna się i kończy w Zwierzyńcu
  • Florianka – 10 km, 1 godz. trasa rowerowa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Stawach Echo
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments