lubelskie

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, w poszukiwaniu hasających czartów

Zwiedzając Roztocze musicie koniecznie odwiedzić Rezerwat Czartowe Pole. Tutaj kojący szum rzeki Sopot oraz pachnący sosnami las dodają energii. A ciekawy szlak zaprowadzi nas do intrygujących miejsc.

Na szlaku mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę, to właśnie rezerwat Czartowe Pole. Ścieżka przyrodnicza ma długość 1,4 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu. Co więcej na trasie znajdziecie kilka ciekawych tablic edukacyjnych. Są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie brzegiem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi brzegiem rzeki Sopot (niestety obecnie w remoncie). Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę.

Sam dojazd na miejsce jest bardzo wygodny, gdyż parking znajduje się tuż przy głównej drodze w miejscowości Hamernia. Roztocze to świetna kraina również na wycieczki rowerowe, jest tu wiele świetnie przygotowanych tras dla miłośników dwóch kółek. Tuż przy wejściu do rezerwatu Czartowe Pole oprócz parkingu znajdziecie wiaty turystyczne i mnóstwo tablic informacyjnych dotyczących Puszczy Solskiej i Roztocza.

Co jeszcze odkryjemy? Trochę ciekawej historii

Na samym początku szlaku, gdzie rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza Czartowe Pole spotykamy obelisk poświęcony partyzantom walczącym podczas II wojny światowej. Jednak to tylko symboliczne groby poległych żołnierzy w 1943r. między innymi pochowano tu „Miszkę Tatara” żołnierza Armii Czerwonej, który uciekł z niemieckiej niewoli. To on wraz z okolicznymi mieszkańcami, utworzył na Roztoczu oddział partyzancki. Natomiast w drugiej mogile pochowano „Korsarza” Hieronima Miąca. To dowódca józefowskiego oddziału Armii Krajowej, a także lokalny bohater, który ocalił mieszkańców miasteczka przed masowym rozstrzelaniem. Jednak po wojnie ciała dowódców ekshumowano.

Ruiny papierni – to niesłychane, że w środku lasu nad brzegiem rzeki Sopot istniał kiedyś tak potężny zakład! Ponadto aż do 1883 roku, produkowano tu papier. Co więcej w latach świetności produkcja pokrywała 80% zapotrzebowania guberni lubelskiej. To niesamowity wynik! Tworzono tu aż 9 rodzajów papieru, wszystko wytwarzano ręcznie. Dlatego do pracy zakładu wykorzystywano dużą siłę płynącej obok rzeki Sopot. Niestety to właśnie rzeka przyczyniła się też do upadku zakładu. Liczne powodzie doprowadziły do wielkich zniszczeń, a późniejszy pożar w rezultacie do nieopłacalności odbudowy.

Plan wypadu do rezerwatu Czartowe Pole

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, przez Górecko przebiega szlak Rowerowy Green Velo

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny przy ścieżce w rezerwacie Czartowe Pole

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny!

Czas zwiedzania: 30 min., szlak ścieżki w rezerwacie Czartowe Pole – 1,2 km trasa rozpoczyna się i kończy na parkingu