Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zwiedzając Roztocze musicie koniecznie odwiedzić Rezerwat Czartowe Pole. Tutaj kojący szum rzeki Sopot oraz pachnący sosnami las w mig dodają energii. Co więcej, ciekawy szlak zaprowadzi nas do naprawdę intrygujących miejsc.

Na szlaku w rezerwacie Czartowe Pole mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę. Ścieżka przyrodnicza ma 1,3 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu. Co więcej, na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjnych z ciekawostkami. A na dodatek są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie grzbietem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi brzegiem rzeki Sopot. Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę.

Dojazd i parking w rezerwacie Czartowe Pole

Sam dojazd na miejsce jest bardzo wygodny, gdyż parking znajduje się tuż przy głównej drodze w miejscowości Hamernia. Roztocze to świetna kraina również na wycieczki rowerowe, jest tu wiele świetnie przygotowanych tras dla miłośników dwóch kółek. Tuż przy wejściu do rezerwatu Czartowe Pole, znajdziecie wiaty turystyczne i kilka tablic informacyjnych dotyczących Puszczy Solskiej i Roztocza.

Co jeszcze odkryjemy? Trochę ciekawej historii

Na samym początku szlaku, gdzie rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza Czartowe Pole, spotykamy obelisk poświęcony partyzantom walczącym podczas II wojny światowej. Jednak to tylko symboliczne groby poległych w 1943 roku żołnierzy. Zobaczysz tu między innymi pierwszy obelisk żołnierza Armii Czerwonej, który uciekł z niemieckiej niewoli, czyli „Miszkę Tatara”. To on wraz z okolicznymi mieszkańcami utworzył na Roztoczu oddział partyzancki.

Natomiast w drugiej mogile jest symboliczny grób „Korsarza” Hieronima Miąca. To dowódca józefowskiego oddziału Armii Krajowej, a także lokalny bohater, który ocalił mieszkańców miasteczka przed masowym rozstrzelaniem. Po wojnie ciała dowódców ekshumowano.


Hamernia – ruiny papierni na Roztoczu

To niesłychane, że w środku lasu nad brzegiem rzeki Sopot istniał kiedyś tak potężny zakład, jakim była papiernia w Hamerni! Ponadto aż do 1883 roku, produkowano tu papier. A w latach świetności produkcja pokrywała 80% zapotrzebowania guberni lubelskiej. To niesamowity wynik!

W papierni tworzono tu aż 9 rodzajów papieru, wszystko wytwarzano ręcznie. Dlatego do pracy zakładu wykorzystywano dużą siłę płynącej obok rzeki Sopot. Niestety to właśnie rzeka przyczyniła się też do upadku zakładu. Liczne powodzie doprowadziły do wielkich zniszczeń, a późniejszy pożar w rezultacie do nieopłacalności odbudowy papierni.

Rezerwat Czartowe Pole to świetne miejsce na odnalezienie chwili wytchnienia oraz na spacer wśród ciekawostek historycznych. Roztocze to wyjątkowa kraina, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Przemierzając okoliczne wioski i miasteczka możemy wybrać się na rowerową przejażdżkę, bo szlaków dla miłośników dwóch kółek tutaj nie brakuje.

Atrakcje Roztocza

Podróżując po Roztoczu zaglądnij koniecznie do innych ciekawych miejsc, znajdziesz tu między innymi intrygujący kamieniołom w Józefowie. Jego dodatkową atrakcją jest wysoka wieża, z której roztacza się piękna panorama Roztocza i Puszczy Solskiej.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

Poczuj również kojącą siłę rzeki Szum na krańcach zabytkowej wioski Górecko Kościelne. Tutaj możesz przemierzyć ciekawy szlak ścieżki przyrodniczej, idealny na rodzinny wypad z dziećmi na Roztocze.

Rezerwat Szum i Górecko Kościelne, zwiedzanie atrakcji Roztocza

Plan Wypadu do Rezerwatu Czartowe Pole

Dojazd: kierunek Józefów – Susiec, przez Hamernie przebiega szlak rowerowy Green Velo

Parking: bezpłatny przy ścieżce edukacyjnej Rezerwacie Czartowe Pole

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Czartowe Pole jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Rezerwatu Czartowe Pole: 45 min.

Dystans: 1,3 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.2 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments