Majówka tuż, tuż a Ty nadal nie masz pomysłu, gdzie wyjechać? Ma być tanio i atrakcyjnie! Podrzucamy kilka niezawodnych pomysłów na długi weekend, zarówno na reset w górach, jak i odkrywanie uroków małych miasteczek.

Gdzie wyjechać na majówkę? 6 niebanalnych pomysłów na majówkę

1.Góry Świętokrzyskie – majówka na górskim szlaku z zabytkami

Góry Świętokrzyskie to region, który koniecznie trzeba poznać. Tutaj piękne widoki i dziewicza natura mieszają się z wielowiekową historią, świętokrzyskimi legendami oraz ciekawymi zabytkami. Będąc w tym regionie musisz koniecznie zdobyć Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Szlak na Łysicę rozpoczyna się w miejscowości Święta Katarzyna, skąd w zaledwie godzinę dotrzemy na miejsce. Koniecznie trzeba też odwiedzić słynne sanktuarium Święty Krzyż z zabytkowym klasztorem oraz platformą widokową na gołoborza. Świętokrzyskie to idealny kierunek na majówkę i długi weekend. Szczególnie jeśli chcesz się nieco poruszać po górkach, a zarazem poznać ciekawe zabytki. Jednak musisz uważać, bo Świętokrzyskie czaruje, przyciąga i wciąga.

Góry Świętokrzyskie – szlak na Łysicę i Święty Krzyż

2. Niepołomice – „mały Wawel” i rowerowe szlaki puszczy

Niepołomice to druga po Krakowie stolica Polski? Wydaje się być to śmieszne, jednak gdy poznamy nieco zagadkowej historii, wszystko staje się jasne. Niepołomice to małe miasteczko, które położone jest w centrum województwa Małopolskiego. Koniecznie trzeba tu zwiedzić zamek z wystawą rzeźby i malarstwa oraz sąsiednie ogrody Bony.

Majówka w Niepołomicach będzie iście królewskim wypadem, oprócz zamku warto odwiedzić najstarszy zabytek miasta, czyli 650 letni kościół p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. A w obserwatorium astronomicznym odbędziemy prawdziwa podróż do gwiazd. Z Niepołomic możemy też zapuścić się na rowerowe szlaki po Puszczy Niepołomickiej. Potężny kompleks 11 tys. ha lasów to idealna gratka dla rowerzystów, którzy na majówkę chcą znaleźć chwilę wytchnienia.

Niepołomice – 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

3. Velo Czorsztyn – majówka na najpiękniejszej trasie rowerowej

Jak najlepiej odkrywać piękno Małopolski? Zdecydowanie na rowerze. Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Szlak rowerowy Velo Czorsztyn ma aż 2 warianty tras, jakimi możecie podróżować.


Najciekawsza trasa liczy 27,5 km, jedziemy wtedy cały czas wytyczoną ścieżką tylko dla rowerów wokół jeziora Czorsztyńskiego. Trasę rozpoczynamy przy zamku Dunajec w Niedzicy, a kończymy przy zamku w Czorsztynie. Pomiędzy zamkami kursuje prom, na który możemy zabrać rower. Ta propozycja wypadu na majówkę będzie idealna nawet dla rodzin z małymi dziećmi.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

4. Szlaki Beskidu Niskiego i opuszczone Łemkowskie wioski

Jeśli potrzebujesz poszwendać się po bezludnych szlakach Beskidów, to polecamy wypad do Blechnarki. Ta maleńka łemkowska wioska ukryta jest wśród malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego, nieopodal granicy ze Słowacją. Przez wieś biegnie 3 km szlak ścieżki edukacyjnej, która opowiada o historii Łemków i czasach wojen.

W wiosce możemy zwiedzić jeszcze różową, murowaną cerkiew prawosławną, która przez wiele lat służyła jako owczarnia. Oprócz tego przez Blechnarkę prowadzą szlaki piesze na dwa cmentarze z czasów I wojny światowej. Oba są ukryte wśród beskidzkich wzgórz i lasów. Te miejsca mają nam do opowiedzenia przejmujące i niezwykle ciekawe ludzkie historie.

Blechnarka – Łemkowska wioska w Beskidzie Niskim

5. Paczków – miasto zwane polskim Carcassonne

A może majówkę spędzić w uroczym miasteczku? Ruszaj na Opolszczyznę, a dokładniej do Paczkowa! Co ciekawego tam zobaczysz? Mury Paczkowa są przykładem najlepiej zachowanego układu średniowiecznego miasteczka, który do dziś możemy zobaczyć w Polsce. Strzeliste wieże, miejskie bramy i potężny kościół obronny, to tylko kilka z ciekawych miejsc, które nas zaskoczą w tym miniaturowym mieście twierdzy.

Dziś mury, które otaczają centrum Paczkowa liczą 1,2 km, oprócz tego wciąż zobaczymy w nich 19 baszt i 4 bramy miejskie. Koniecznie zobacz miasto z góry, wdrapując się na wieżę ratusza. Oprócz tego warto zwiedzić w Paczkowie jedyne w Polsce Muzeum Gazownictwa, czy też skosztować regionalnych win na degustacji w miejscowej winnicy.

Paczków – miasto zwane polskim Carcassonne

6. Ojców – majówka w najmniejszym parku narodowym Polski

Choć jest najmniejszym z parków narodowych w Polsce, to zdecydowanie może pochwalić się sporą ilością różnorodnych atrakcji. Kaplica na wodzie, źródełko miłości, słynna Maczuga Herkulesa oraz legendarne zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale, to tylko kilka z zachwycających miejsc. Dodatkowo znajdziemy tu szlaki piesze o różnym poziomie trudności, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zwiedzanie Ojcowa warto zacząć od nowoczesnego Muzeum Przyrodniczego, potem możemy wdrapać się na ruiny zamku, a dalej ruszyć doliną Prądnika do jaskini Ciemnej i Bramy Krakowskiej. Do Ojcowa można również zabrać śmiało rower i z wioski ruszyć na przykład do sąsiedniej miejscowości Pieskowa Skała, gdzie zwiedzimy najpiękniejszy zamek na szlaku Orlich Gniazd. Tutaj poznany legendę o Dorotce i zobaczymy kultową Maczugę Herkulesa.

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje i zabytki, 14 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

7. Majówka w kajaku – spływ Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie 

Czarna Hańcza to najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny, ba nawet całego Podlasia, a może i Polsk? Właśnie tutaj malowniczo meandruje wśród pachnących lasów, złocistych pól i zielonych wzgórz, tworząc przy tym niesamowity bajkowy klimat. Spływ tą rzeką oczarował nas do reszty. Daj się i Ty zachwycić jej urokiem.

Do wyboru mamy kilka odcinków szlaku kajakowego, idealnych zarówno na jednodniowy wypad, jak kilkudniowy spływ. Jednym z najciekawszych jest odcinek Wysoki Most – Frącki. Ten 14 kilometrowy szlak możemy wolnym tempem pokonać w 5 godzin. Nurt jest spokojny i bezpieczny, można więc śmiało zabrać dzieciaki na tą pełną wrażeń wyprawę. Majówka w kajaku i na Czarnej Hańczy to z pewością będzie niezapomniana przygoda.

Czarna Hańcza – najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny

8. Tykocin – majówka w regionalnym klimacie

Prawdziwa perełka Podlasia! Urocze miasto z brukowanymi uliczkami, drewnianymi chatami i mnóstwem zabytków. Tykocin oczarowuje już od pierwszego wejrzenia. Poznaj jego najciekawsze zakątki, jak zrekonstruowany zamek, jeden z najstarszych świeckich pomników w Polce, czy też intrygującą wystawę w synagodze. Poczuj to miasto, posmakuj jego pysznej lokalnej kuchni i wracaj jak najczęściej.

W Tykocinie zobaczymy jedyny zamek na Podlasiu, a tak naprawdę to współczesną rekonstrukcje dawnego zamku. Oprócz tego warto przespacerować się nad rozlewiska Narwi, albo nawet wynająć kajak. W mieście zobaczymy też 2 metrowy pomnik Stefana Czarneckiego, dawny kompleks klasztorny oraz 270 letni kościół Trójcy Przenajświętszej z aż 7 pozłacanymi ołtarzami. A w wielkiej Synagodze poznamy ciekawe zwyczaje i losy tykocińskich Żydów.

Tykocin – najbardziej klimatyczne miasteczko Podlasia

9. Pszczyna – perła Śląska

Pszczyna to jedno z tych śląskich miast, gdzie każdy znajdzie świetną atrakcję dla siebie. Śmiało można powiedzieć, że tu nie ma nudy, a z weekendowego wypadu do Pszczyny, będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci. Tak niewiele mamy w Polsce miejsc, których nie dotknęły zniszczenia wojen. Jedną z takich perełek jest właśnie zamek w Pszczynie. Dziś spacerując po jego zachwycających wnętrzach zwiedzamy zjawiskową salę lustrzaną i piękne oryginalne komnaty.

Park w Pszczynie to potężny ponad 150 ha kompleks z romantycznym ogrodem, herbaciarnią, czy polem golfowym. Znajdziemy tu między innymi zagrodę pokazową żubrów, gdzie możemy stanąć oko w oko w największym ssakiem Europy. Warto też odwiedzić regionalny skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Muzeum Prasy Śląskiej. Moc atrakcji na majówkę znajdziemy właśnie w Pszczynie.

Pszczyna – 6 niezwykłych atrakcji śląskiego miasteczka

10. Majówka na Polskich Malediwach

Park Gródek w Jaworznie to „rajska wyspa”, która leży w województwie Śląskim. Przepiękne lazurowe jeziorko otoczone jest pionowym skałami kamieniołomu. Tutaj możemy przespacerować się malowniczą kładką, która biegnie tuż nad turkusową taflą wody. Widoki jak z okładki magazynu podróżniczego! Ten niesamowity pejzaż zawdzięczamy głównie działalności człowieka. Wyobraźcie sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu była cementownia i zakłady dolomitowe. Teren dawnego kamieniołomu dziś wygląda zupełnie inaczej, ale skutki ludzkiej działalności są wciąż widoczne.

Co ciekawe na dnie jeziora można znaleźć sprzęty i koparki, które jeszcze w latach 90- tych pracowały w kamieniołomie. Wokół wyrobisk możemy przespacerować się widokową ścieżką nad klifem. Natomiast nad taflą lazurowej wody jest drewniana kładka z altankami. Park Gródek to miejsce, w którym na majówkę możemy nie tylko odpocząć, ale i poczuć się jak na zagranicznych wakacjach.

Park Gródek w Jaworznie – Polskie Malediwy

11. Wydma Czołpińska – świeży powiew bryzy na najpiękniejszej plaży Bałtyku

Czy widziałeś już ruchome wydmy, które są dumą Słowińskiego Parku Narodowego? Zdecydowanie każdy powinien zobaczyć je na własne oczy. Zapierające dech w piersiach widoki, jak z Sahary… ale nad Bałtykiem! Dlaczego warto przyjechać właśnie na wydmę Czołpińską, bo tłumów tutaj nie ma, a trasa jest łatwa dla każdego bobasa, zatem i wrażenia będą niesamowite! Po drodze można też przy okazji zwiedzić latarnie morską. Wydma Czołpińska to morze… piasku, potężna przestrzeń złocistej pustyni.

Co ciekawe każda z wydm jest inna i co roku też wygląda inaczej. Sam spacer po Wydmie Czołpińskiej w Słowińskim Parku Narodowym to 1,5 kilometrowy odcinek szlaku. Gdy go tylko pokonamy, to docieramy do jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku. Tutaj plaża jest bardzo szeroka, ma łagodne zejście, a piasek jest czyściutki, no i nie ma tu ludzi. Zatem to idealne miejsce na odpoczynek na majówkowy weekend nad Bałtykiem.

Słowiński Park Narodowy – Wydma Czołpińska

12. Zalipie – najpiękniejsza malowana wieś

Zalipie to mała i niepozorna wioska, do której zjeżdżają tysiące turystów z Polski i z zagranicy. Czy jej słynne malowane chaty są faktycznie aż tak niesamowite? Zobacz sam, wyruszamy w kolorową podróż na północne krańce Małopolski. Najwygodniej rozpocząć zwiedzanie Zalipia od Domu Malarek. Warto wybrać się pieszo na kolorowy spacer przez miejscowość.

Pętelka wokół wioski to około 4,5 km trasy asfaltową drogą. Zatem wolnym spacerowym krokiem to zaledwie 1,5 godzinki na świeżym powietrzu. Warto również dodatkowo zaglądnąć do kościoła w Zalipiu. Jego wnętrze jest również pięknie ozdobione tysiącem kolorowych motywów kwiatowych. Zalipie to zdecydowanie najbardziej kolorowa wioska, jaką można odwiedzić na majówkę.

Zalipie – zwiedzanie atrakcji malowanej wsi w Małopolsce

13. Magurski Park Narodowy – najmniej znany z parków Polski

To chyba jeden z mniej znanych i mało popularnych parków narodowych w Polsce. A dzięki temu naturę mamy tu tylko dla siebie. Prawie 90% powierzchni parku zajmują lasy, których ścieżki zabierają nas do wyjątkowo zacisznych zakątków. Choć znajdziemy tu też interesujące skały, jak owiany legendą Diabli Kamień, czy Magurski Wodospad.

Szczególnie warto ruszyć na szlak ścieżki przyrodniczej Folusz, to najciekawsza i najbardziej urozmaicona trasa w Magurskim Parku Narodowym. Sama ścieżka ma łącznie w pętelce około 5,5 km, a zatem żeby ją pokonać wolnym krokiem potrzebujemy mniej więcej 3 godziny.

Co więcej, szlak jest mało wymagający, a zatem mogą nią maszerować całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. Dodatkowo po tej ścieżce przyrodniczej możecie spacerować ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zdecydowanie to idealny kierunek na majówkę z całą rodzinką.

https://plannawypad.pl/magurski-park-narodowy/

14. Skamieniałe miasto w Ciężkowicach

Tajemnicze formy skalne, zaczarowane stwory, a może postaci zaklęte w skały? Spacer po rezerwacie w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, to idealny plan na aktywny wypoczynek z nutą legend i wciągających widoków. Tutaj odkryjecie potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił? Warto przekonać się samemu i odkryć ten fascynujący świat.

Szlak po Skamieniałym Mieście jest bardzo różnorodny, więc nie będzie tu nudy. Tym bardziej warto do Ciężkowic wyruszyć z całą rodziną, by poczuć moc przygód. Najciekawszy szlak prowadzi nas trasą skał: Grunwald, Warownia, Borsuk, Piramida, aż do Skały z krzyżem i punktu widokowego na Ciężkowice.

Pełen wrażeń jest również wąwóz Czarownic z Wodospadem i trasa Nietoperza do punktu widokowego na skałę Czarownica. Trasa w pętelce to zaledwie 3 km, na jej pokonanie wystarczy około 2 godz. Jednak w Cieżkowicach możemy też śmiało spędzić cały majówkowy dzień i odwiedzić nowoczesny park zdrojowy.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – zwiedzanie atrakcji Pogórza Ciężkowickiego

15. Nikiszowiec – majówka w niebanalnym mieście

Nikiszowiec to dzisiejsza dzielnica Katowic, to tak naprawdę małe miasto w mieście. To miejsce zaskakuje nas niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą i ciekawymi budynkami. Nie bez powodu upodobali je sobie filmowcy. Nikiszowiec powstał w latach 1908-19 jako osiedle robotnicze dla górników. Na tym niewielkim terenie znajdowało się dosłownie wszystko, sklepy, szkoła, kościół, magiel, pralnia, czy nawet piece chlebowe wybudowane w podwórzach.

Dziś zwiedzanie Nikiszowca najlepiej rozpocząć od Placu Wyzwolenia i górującego nad miastem, najokazalszego ceglanego budynku, czyli kościoła św. Anny. Warto również odwiedzić lokalne muzeum, które mieści się w dawnej pralni i maglu. Tutaj poznamy życie codzienne dawnych mieszkańców Nikiszowca.

Zwiedzając to miejsce warto się nieco pogubić i zajrzeć w każdy kąt. Właśnie wtedy odkryjemy fenomen Nikiszowca i dostrzeżemy, że w tym morzu ceglanych budynków, tak naprawdę nie ma dwóch takich samych drzwi, czy jednakowych podwórzy.

Nikiszowiec – zwiedzanie wyjątkowej atrakcji Śląska

Z takim planem majówka musi być udana! Choć miejsc na świetne kierunki w Polsce znajdziemy zdecydowanie dużo więcej. Zatem jeśli potrzebujesz więcej inspiracji na majówkowy wypad, to śmiało zaglądnij do naszych innych wpisów na blogu. Tam znajdziesz ciekawe propozycje na wypad w każdy region Polski i nie tylko.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments