Gdynia to bardzo nowoczesne miejsce, które w zawrotnym tempie z niewielkiej rybackiej osady zmieniło się w prawie 250 tys. miasto nad samym brzegiem Bałtyku. Poznając najciekawsze atrakcje Gdyni nie znajdziemy tu starówki, ani wielowiekowych zabytków, ale nowoczesne atrakcje miasta, portowego oraz rozrywkowego.

Brawurowy rozwój Gdyni związany jest z budową w portu handlowego, któremu miasto zawdzięcza tak wiele. Tysiące młodych ludzi, robotników i specjalistów wybrało wtedy Gdynię jako idealne miejsce do życia. Wtedy też niewielka wioska rybacka szybko zamieniła się w nowoczesne miasto. Również i dziś Gdynia jest świetnym miejscem nie tylko do życia, ale i do zwiedzania. 

Szumiące fale morza bałtyckiego rozlewają się tutaj po złocistych plażach, nadmorski bulwar tętni życiem do późnych godzin nocnych, a ciekaw muzea odkrywają przed nami fenomenalną historię miasta. W Gdyni możemy również wejść na pokład statku, by zobaczyć jak wyglądała praca marynarza.

Ilość ciekawych miejsc do zobaczenia w Gdyni może przyprawić o zawrót głowy, dlatego zebraliśmy listę 12 najciekawszych atrakcji Gdyni, które warto zobaczyć zarówno na weekend, jak i w jeden dzień. Znajdziesz w tym zestawieniu najlepsze plaże, najciekawsze muzea, miejsca idealne na spacer z dziećmi, a także darmowe atrakcje, z których znana jest Gdynia.

Mapa Gdyni, zaznaczyliśmy na niej najciekawsze atrakcje, muzea, plaże, czy kąpieliska, jakie warto zobaczyć.

1. Dar Pomorza – zwiedzanie atrakcji Gdyni

Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Gdyni jest Skwer Kościuszki, czyli tak zwane molo południowe z mariną, Aleją Statków Pasażerskich odwiedzających Gdynię i Gdyńskim Akwarium. Jednak największe wrażenie robią jednak zacumowane tutaj statki.


Najpiękniejszy z nich Dar Pomorza to trójmasztowy żaglowiec, który liczy już ponad 110 lat. Śnieżnobiały kadłub statku jest wyjątkowym zabytkiem i atrakcją, którą trzeba zobaczyć w Gdyni. Zaglądając w jego zakamarki mamy niepowtarzalną okazję poznać, jak wygląda codzienne życie marynarzy oraz oficerów podczas rejsu.

W ciągu 50 lat służby pod polską banderą Dar Pomorza odbył 102 rejsy szkolne, podczas których wyszkolił ponad 13 tys. marynarzy. Co więcej, jako pierwszy polski statek opłynął również dookoła świat. W sezonie letnim statek można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Dar Pomorza – zwiedzanie żaglowca w Gdyni

2. ORP Błyskawica – militarna atrakcja Gdyni

Tuż obok Daru Pomorza, również na Skwerze Kościuszki w Gdyni zacumowany jest kolejny niezwykły okręt, czyli ORP Błyskawica. To najstarszy zachowany na świecie niszczyciel, a jednocześnie muzeum oraz okręt wojenny w czynnej służbie z załogą i dowódcą.

Zwiedzając tą ciekawą atrakcję Gdyni możemy zaglądnąć w jego tajemnicze zakamarki, przyjrzeć się z bliska wyrzutni torped, zejść do maszynowni, czy też obejrzeć marynarskie pomieszczenia. Okręt można zwiedzać od 1 maja do 30 listopada, w dniach od wtorku do niedzieli 10:00-18:00 z godzinną przerwą 13:00-14:00.

ORP Błyskawica – zwiedzanie okrętu wojennego w Gdyni

3. Akwarium w Gdyni – świetna atrakcja dla dzieci

Świetną atrakcją Gdyni szczególnie dla rodzin z dziećmi będzie wizyta w Akwarium Gdyńskim. To nietypowy ogród zoologiczny, w którym możemy zobaczyć wodne zwierzęta z całego świata. Do zwiedzenia mamy tutaj aż 3 piętra. Dodatkowo sale podzielone są na 7 tematycznych części, zobaczymy tutaj ogromne żółwie błotne, płaszczki, czy rekiny.

Najbardziej kolorowym miejscem jest żywa rafa koralowa, natomiast najbardziej tajemniczym jest dno oceanu, które zamieszkują mało nam znane organizmy. Akwarium w Gdyni jest czynne codziennie od 9:00 do 19:00, a w czasie wakacji do 21:00.

4. Muzeum Marynarki Wojennej

W sąsiedztwie miejskiej plaży w Gdyni, przy Bulwarze Nadmorskim mamy okazję zwiedzić jedno z najważniejszych muzeów w Gdyni, czyli Muzeum Marynarki Wojennej. To nowoczesna placówka, w której zobaczymy między innymi wyjątkową ekspozycję wyposażenia okrętów w torpedy, miny, czy działa.

Multimedialna i nowoczesna wystawa prezentuje nam mnóstwo pamiątek, odznaczeń, mundurów, czy ciekawych opowieści o historii polskiej marynarki wojennej. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli (poniedziałki zamknięte). W godzinach 10:00-16:00. Natomiast każda niedziela jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

5. Gdynia Muzeum Miasta – historia, ciekawostki i atrakcje

Jak z maleńkiej wioski rybackiej zbudować w krótkim czasie ponad 100 tysięczne miasto z prężnie działającym portem? Właśnie taką ekspresową drogę przeszła Gdynia, a jej niezwykły rozwój możemy odkrywać między innymi w Muzeum Miasta Gdyni.

Tutaj mamy okazję poznać ludzi, którzy ją stworzyli, czyli wielkich marzycieli o morzu, wolności i dobrobycie. Muzeum opowiada w niezwykle barwny sposób o historii Gdyni, a multimedialny przekaz jest dla nas zrozumiały i ciekawy. Muzeum Miasta Gdyni jest czynne w dniach wtorek-piątek 10:00-16:00, sobota-niedziela 10:00-17:00. Co ważne każdy wtorek jest dniem darmowego zwiedzania tej atrakcji Gdyni.

Muzeum Miasta Gdyni – historia, ciekawostki i atrakcje

6. Bulwar nadmorski w Gdyni

Jeśli zastanawiasz się gdzie pójść na spacer w Gdyni? Świetnym miejscem i ciekawą atrakcją Gdyni jest Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, czyli 1,5 km deptak, jaki ciągnie się brzegiem morza od plaży w Śródmieściu do plaży w Redłowie.

Bulwar jest idealnym miejscem do spacerów, czy przejażdżek na rolkach, albo na rowerze. Dodatkowo pełni funkcję falochronu i zabezpiecza brzeg przed wzburzonymi falami Bałtyku. Na deptaku znajdziemy też kilka ciekawych pomników, jak chociażby Gdyńskie Rybki, „Powrót do domu”, czy „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”.

7. Kamienna Góra w Gdyni

Co jeszcze warto zobaczyć w centrum Gdyni? Jednym z najlepszych punktów widokowych w Gdyni jest Kamienna Góra, która w najwyższym punkcie osiąga 52 m n.p.m. Na szczycie wzgórza znajdziemy taras widokowy oraz krzyż, który jest dobrze widoczny chociażby ze Skweru Kościuszki. Co ciekawe, na wzgórze możemy wejść wijącymi się schodkami lub wjechać kolejką, która jest darmową atrakcją Gdyni.

8. Muzeum Emigracji w Gdyni

W budynku dawnego Dworca Morskiego, skąd w różne zakątki świata odpływały transatlantyki, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Emigracji w Gdyni. Zwiedzając multimedialną wystawę odkryjemy historię polskich emigrantów na przestrzeni 200 lat. Na własnej skórze odczujemy emocje jakie towarzyszyły 20 mln Polakom opuszczającym ojczyznę.

Muzeum Emigracji w Gdyni w wyjątkowy sposób opowiada o przyczynach emigracji Polaków zarówno tych bogatych, jak i biednych, którzy wyjeżdżali za chlebem i w poszukiwaniu wolności. Odkryjemy tutaj wzruszające opowieści całych rodzin, ruszających w nieznane z niewielkim dobytkiem w walizce. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli (nieczynne w poniedziałek) w godzinach: wtorek 12:00-20:00, środa-piątek 10:00-18:00. Każda środa jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Emigracji w Gdyni – zwiedzanie ciekawej atrakcji Trójmiasta

9. Gdynia Orłowo – molo, uzdrowisko i atrakcje

Na południowym krańcu Gdyni, tuż przy granicy z Sopotem leży malownicza dzielnica Orłowo, która w 1936 roku została włączona do Gdyni. Atrakcji w Orłowie nie brakuje, elegancki bulwar przyciąga rodziny z dziećmi, wielbiciele widoków mogą wdrapać się na wysoki klif, a niezwykły wschód słońca najlepiej oglądać z drewnianego mola, które ma 180 metrów długości i nadal jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Gdyni.

Tuż obok wejścia na molo jest ławeczka Antoniego Suchanka. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów, czyli specjalistów od krajobrazu morza. Natomiast jednym z najpiękniejszych budynków Gdyni Orłowo jest niewielki domek Żeromskiego ze stylowym ganeczkiem porośniętym bluszczem. W kierunku południowym od mola w Orłowie ciągnie się szeroka 100 metrowa plaża z kąpieliskiem.

Gdynia Orłowo – molo, klif i ciekawe atrakcje, co warto zobaczyć?

10. Klif Orłowski – zwiedzanie atrakcji Gdyni Orłowo

Klif Orłowski to genialna atrakcja Gdyni, którą po prostu trzeba zobaczyć. Tym bardziej, że co roku wzburzone fale Bałtyku wciąż zabierają w swoje otchłanie część brzegu. Klif Orłowski wyróżniają strome brzegi, które są najlepszym punktem widokowym Gdyni. Klif Orłowski ciągnie się na odcinku 650 metrów, jednak żeby zobaczyć go z każdej strony najlepiej obejść klif dookoła.

Najpierw warto wspiąć się na jego szczyt. Z punktu widokowego zobaczymy niezwykłą panoramę Zatoki Gdańskiej. Szlak górny po klifie liczy 1,3 km. Z klifu możemy zejść do plaży i w drogę powrotną ruszyć jej wąskim brzegiem. Tym bardziej, że dopiero od dołu widzimy jak morskie fale wyrzeźbiły ten potężny i niezwykle stromy brzeg.

Klif Orłowski – zwiedzanie atrakcji Gdyni Orłowo

11. Rezerwat Kępa Redłowska – przyrodnicze atrakcje Gdyni

Ciekawym zielonym terenem Gdyni jest dzielnica Redłowo. Spacerując po wyznaczonej ścieżce w Rezerwacie Kępa Redłowska mamy okazję zobaczyć chroniony obszar klifu wraz z naturalnym bukowym lasem. Oprócz przyrodniczych ciekawostek w lasach Kępy Redłowskiej znajdziemy również stanowiska artyleryjskie, jaki służyły kiedyś wojsku do obrony wybrzeża. Natomiast plaża pod klifem w Redłowie to chyba najbardziej zaciszne kąpielisko w Gdyni.

12. Torpedownia Babie Doły

Nietypową atrakcją Gdyni są ruiny torpedowni w najbardziej na północ wysuniętej dzielnicy Babie Doły. Torpedownia powstała w czasie II wojny światowej i służyła jako niemiecki ośrodek badawczy. Zbudowano ją na zatopionych 300 m od brzegu kesonach, żelbetowych skrzyniach z otwartym dnem.

Działała głównie jako hala do montażu wyrzutni torped. Kiedyś prowadziło do niej z brzegu długie molo, niestety opuszczona torpedownia popadła w ruinę. Jak się okazuje jej nietypowa sylwetka już nie raz była tłem w filmach, między innymi “Czterej Pancerni i pies”, czy “Kryminalni”. W dzielnicy Babie Doły znajdziemy też przyjemną plażę.

Co warto zobaczyć w okolicy Gdyni?

  • Mechelinki, czyli stara wieś kaszubska, w której zobaczymy tradycyjny port rybacki z kolorowymi kutrami i rybnym targiem. Współczesną atrakcją Mechelinek jest 180 m drewniane molo, dostrzeżemy z niego chociażby ruiny torpedowni Babie Doły. Co więcej, część miejscowości leży na wysokim klifie, który jest świetnym punktem widokowym. Miejscem, jakie również warto tutaj odwiedzić jest winnica Nawrot, która oprócz wina serwuje świetne widoki na Zatokę Pucką.
  • Mechelińskie Łąki, czyli rezerwat przyrody Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce szczególnie upodobały sobie rzadkie gatunki ptaków, jak chociażby rybitwa białoczelna, ostrygojad, czy biegus. Spotkamy tu również niezwykle cenną roślinę wydmową, czyli mikołajka nadmorskiego oraz słone łąki szuwarów.
  • Zatoka Pucka z miejscowością Rewa i jej malowniczym Cyplem Rewskim. Ten wał piasku tworzy niezwykle malowniczą ścieżkę, którą z obu stron oblewają szumiące wody Bałtyku.
Rewa – atrakcje Zatoki Puckiej, Cypel Rewski

Gdynia to zdecydowanie świetny kierunek zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i szybki weekendowy wypad. Choć miasto liczy niespełna sto lat i nie znajdziemy w nim ani starego miasta, ani wielkich zabytków, to i tak jest co tu zwiedzać. Lista ciekawych i fajnych atrakcji Gdyni jest naprawdę spora, zdecydowanie to świetny kierunek na wypad zarówno dla par, rodzin z dziećmi, jak i pasjonatów aktywnego zwiedzania.

Plan wypadu do Gdyni

Dojazd: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie

Parking: płatne parkingi na al. Jana Pawła II w Gdyni

Cennik biletów wstępu:

  • Narodowe Muzeum Morskie Dar Pomorza – 25 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy
  • ORP Błyskawica – Narodowe Muzeum Morskie – 25 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Emigracji w Gdyni – 18 zł/os bilet normalny, 13 zł/os bilet ulgowy
  • Akwarium Gdyńskie – 38 zł/os bilet normalny, 28 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – 30 zł/os bilet normalny, 19 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Miasta Gdyni – 15 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy

Zwiedzanie atrakcji Gdyni: na zobaczenie wszystkich najciekawszych miejsc trzeba przeznaczyć 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments