28 listopada 1918 roku została oficjalnie utworzona Polska Marynarka Wojenna. Dokładnie w dzień setnej rocznicy tego wydarzenia powstało w Gdyni muzeum poświęcone jej historii. Zobaczymy w nim najcenniejsze pamiątki zarówno po najsłynniejszych okrętach, jak i wojennych bohaterach. A całość dopełnia nowoczesna i multimedialna ekspozycja.

W sąsiedztwie miejskiej plaży w Gdyni, przy Bulwarze Nadmorskim mamy okazję zwiedzić jedno z najważniejszych muzeów w Trójmieście, czyli Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To nowoczesna placówka, w której zobaczymy między innymi wyjątkową ekspozycję wyposażenia okrętów w torpedy, miny, czy działa. Multimedialna i nowoczesna wystawa prezentuje nam mnóstwo pamiątek, odznaczeń, mundurów, czy ciekawych opowieści o historii polskiej marynarki wojennej.

Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć

Dojazd do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Jak najwygodniej dostać się do Muzeum Marynarki wojennej w Gdyni? Wejście do budynku głównego znajduje się na ulicy Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.

Jeśli wybierasz się tutaj samochodem, to możesz go zaparkować na płatnym parkingu przy ulicy Stefana Batorego lub przy alei Jana Pawła II. Jednak dotrzesz tu również komunikacją publiczną, a dokładniej autobusem miejskim linii 23, przystanek Skwer Kościuszki na ul. Świętojańskiej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Kiedy możemy zwiedzać Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni? Budynek główny jest czynny od wtorku do niedzieli (poniedziałki zamknięte). W godzinach 10:00-16:00. Natomiast niedziela jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ile czasu trwa zwiedzanie muzeum? Na przejście ekspozycji multimedialnej oraz wystawy zewnętrznej warto zarezerwować sobie około 1,5-2 godzin.

Ile kosztują bilety wstępu do Muzeum Marynarki Wojennej? Bilet normalny 30 zł/os, bilet ulgowy 19 zł/os. Okręt ORP Błyskawica również należy do muzeum, choć wejście na niszczyciela jest dodatkowo płatne. Warto jednak kupić bilet łączony do Muzeum Marynarki Wojennej i na ORP Błyskawica, dzięki czemu nieco zaoszczędzimy. Bilet normalny kosztuje wtedy 45 zł/os, a bilet ulgowy 26 zł/os.


Muzeum możemy dodatkowo zwiedzać z darmowym audioprzewodnikiem. Wystarczy, że pobierzesz bezpłatną aplikację Movi Guide, a przewodnik już dalej prowadzi Cię przez najważniejsze miejsca muzeum.

ORP Błyskawica

Częścią Muzeum Marynarki Wojennej jest słynny okręt ORP Błyskawica. To niezwykły zabytek Gdyni, który jest najstarszym zachowanym na świecie niszczycielem, a jednocześnie muzeum oraz okrętem wojennym w czynnej służbie z załogą i dowódcą.

To niezwykłe, że możemy zaglądnąć w jego najciekawsze zakamarki, przyjrzeć się z bliska wyrzutni torped, zejść do maszynowni, czy też obejrzeć marynarskie pomieszczenia. Szczegóły dotyczące zwiedzania i ciekawostki o ORP Błyskawicy znajdziesz we wpisie poniżej.

ORP Błyskawica – zwiedzanie okrętu wojennego w Gdyni

Wystawy w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zwiedzanie muzeum zaczynamy od holu, gdzie znajdują się kasy i toaleta. Dalej wchodzimy na ekspozycje wystawy stałej. Pierwsze pomieszczenie to zbrojownia, w której zobaczymy między innymi pamiątki z zatopionego okrętu ORP Gryf, który był wtedy największą polską jednostką. Co więcej, odkryjemy tutaj również największy na świecie model Gryfu zbudowany z papieru.

W muzeum zobaczymy również podwójną armatę przeciwlotniczą z okrętu podwodnego Sęp, torpedy, miotacz bomb głębinowych, czy też wyjątkowy egzemplarz (jeden z 3 na świecie) bombotorpedy, czyli pocisku zrzucanego z samolotu.

Postrachem jednostek pływających były miny podwodne, w muzeum zobaczymy aż 4 niezwykłe okazy. Szczególnie najmłodszych szczególnie zainteresuje multimedialne stanowisko, w którym strzelamy do min i samolotów z okrętu ORP Błyskawica.

Multimedialne ekspozycje i najciekawsze eksponaty

I piętro muzeum opowiada o początkach powstania Marynarki Wojennej państwa polskiego, które na nowo utworzyło się w 1918 roku. Wśród marynarzy byli Polacy ze wszystkich terenów zaborów, czyli Galicji, cesarstwa niemieckiego, czy Rosji. Ciekawie prezentuje się film, który pokazuje losy nadmorskiej Polski po odzyskaniu niepodległości. Zobaczymy tu również wielkie koło sterowe z krążownika ORP Bałtyk, czyli największego Polskiego okrętu.

W muzeum poznamy też najważniejszych dowódców i najcenniejsze pamiątki z czasów II Rzeczypospolitej, uzbrojenia okrętów, czy mundury marynarzy. Kombinezon nurka to jeden z ciekawszych eksponatów, który przyciąga nasz wzrok. Intrygujące są również modele okrętów pokazują flotę Polski od 1918 roku, aż do dnia dzisiejszego. Zobaczymy wśród nich chociażby słynne modele okrętów podwodnych i niszczycieli.

Świat Starych Żaglowców

II piętro muzeum prezentuje niezwykle ciekawą wystawę starych żaglowców. Te drewniane statki pokazują ewolucję, jaką przeszły żaglowce od czasów średniowiecza. Zobaczymy tutaj między innymi model żaglowca Santa Maria, czyli statku, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę.

Równie elegancko wygląda potężny galeon Wodnik, który brał udział w bitwie pod Oliwą. Najcenniejszy model liczy 400 lat, jest to galera z czasów Augusta II Mocnego, która jednak nigdy nie powstała. Wystawę wzbogacają mapy i przyrządy nawigacyjne, dzięki którym okręty mogły bezpiecznie dotrzeć do celu.

Ekspozycja plenerowa

Dodatkowo w muzeum możemy zwiedzić ekspozycję zewnętrzną, a na niej śmigłowce, armaty, śruby z niszczyciela ORP Błyskawica, kotwice, rakiety, czy miny.

Natomiast na dachu muzeum mieści się jedna z lepszych gdyńskich restauracji, która oprócz smacznej kuchni serwuje nam niezwykły widok na Zatokę Gdańską.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to miejsce przepełnione historią ponad 100 letniej polskiej marynarki wojennej. Poznamy tutaj losy najsłynniejszych marynarzy i dowódców oraz dotkniemy wyjątkowych okazów broni, która służyła do walki na morzu.

Plan wypadu do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Dojazd: Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Parking: przy ulicy Stefana Batorego lub przy alei Jana Pawła II

Bilety wstępów:

  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – 30 zł/os bilet normalny, 19 zł/os bilet ulgowy
  • Bilet łączony ORP Błyskawica + Muzeum Marynarki Wojennej – 45 zł/os bilet normalny, 26 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-16:00

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments