Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

W dzielnicy Gdynia Orłowo mamy okazję zwiedzić niezwykłą przyrodniczą atrakcję Trójmiasta. Klif Orłowski wyróżniają strome brzegi, które są najlepszym punktem widokowym Gdyni. Ten niezwykle fotogeniczny klif wyrzeźbiony przez morskie fale jest również idealnym miejscem do oglądania bajkowych wschodów słońca.

Klif Orłowski to genialna atrakcja Gdyni, którą po prostu trzeba zobaczyć. Tym bardziej, że wzburzone fale Bałtyku wciąż zabierają w swoje otchłanie część brzegu. Każdego roku klif zmniejsza się o 1 metr. Krajobraz jaki tutaj zobaczymy nie dość, że ciągle się zmienia, to jest zdecydowanie inny w porównaniu z pozostałymi częściami Trójmiasta, gdzie do dyspozycji mamy szerokie i piaszczyste plaże. Gdynia Orłowo jest wyjątkowa i dlatego przyciąga zarówno wielbicieli pięknych widoków, jak i pasjonatów przyrodniczych skarbów.

Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć

Klif Orłowski – dojazd i parking

Jak dotrzeć do Klifu w Orłowie? Pomimo swojej nazwy klif leży tak naprawdę w dzielnicy Gdyni Redłowo, a dokładniej jest on częścią rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Jednak to właśnie z Gdyni Orłowo mamy najlepszy widok na ten wyjątkowy cud przyrody. Najwygodniej jest zostawić samochód na płatnym parkingu przy ul. Orłowskiej w Gdyni. Stąd mamy też najbliżej na klif Orłowski.

Szlaki na Klif Orłowski

Jak wejść na Klif Orłowski? Z plaży w dzielnicy Gdynia Orłowo musimy kierować się w stronę rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Najpierw ruszamy schodkami w górę, podążając cały czas żółtym szlakiem turystycznym oraz ścieżką przyrodniczą. Szlak na Klif Orłowski jest dość wymagający jak na nadmorski standard.

Czy wejście na klif w Orłowie jest bezpieczne? Wydeptana piaszczysta ścieżka jest tutaj wyjątkowo śliska. W dodatku klif w wielu miejscach się osuwa, dlatego zdecydowanie nie wolno schodzić z wyznaczonego szlaku. Wystarczy jednak, że tylko zachowasz szczególną ostrożność, a w nagrodę zobaczysz piękne widoki.

Klif Orłowski ciągnie się na odcinku 650 metrów. Jednak żeby zobaczyć go z każdej strony najlepiej obejść klif dookoła. Najpierw warto wspiąć się na jego szczyt. Z punktu widokowego zobaczymy niezwykłą panoramę Zatoki Gdańskiej. Szlak górny po klifie liczy 1,3 km.

Z klifu możemy zejść do plaży i w drogę powrotną ruszyć jej wąskim brzegiem. Tym bardziej, że dopiero od dołu widzimy jak morskie fale wyrzeźbiły ten potężny i niezwykle stromy brzeg. Plażą z powrotem do Orłowa mamy kilometrowy odcinek do pokonania.

Ile czasu trzeba przeznaczyć żeby zwiedzić Klif Orłowski? Taki wypad zajmie nam niespełna godzinę. A ile zapłacimy za wejście na klif? Oczywiście spacer po rezerwacie przyrody jest darmową atrakcją Gdyni.

Poznaj również pozostałe atrakcje Gdyni Orłowo. Wejdź na drewniane molo o wschodzie słońca, skosztuj wybornej rybki w miejscowej tawernie i odkryj mroczną historię opuszczonego sanatorium. Wszystkie ciekawostki znajdziesz w osobnym wpisie.

Gdynia Orłowo – molo, klif i ciekawe atrakcje, co warto zobaczyć?

Najlepszy punkt widokowy na Klifie Orłowskim

Jak wysoki jest Klif Orłowski? Praktycznie pionowe ściany klifu mają różną wysokość, jednak największy punkt wznosi się 40 metrów ponad wodami Zatoki Gdańskiej. Natomiast najbardziej wysuniętym skrawkiem klifu jest Cypel Redłowski, właśnie z tego punktu mamy panoramę zarówno na centrum Gdyni, jak i na molo w Sopocie oraz Gdańsk. Przy dobrej widoczności bez problemu dostrzeżemy cały Półwysep Helski.

Jak powstał klif w Orłowie?

Wydawałoby się że Zatoka Gdańska to dość spokojne miejsce. Jednak podczas sztormu wzburzone fale Bałtyku są bezlitosne i pochłaniają ogromne ilości lądu. Dokładnie w taki sam sposób powstał Klif Orłowski. U jego stóp zobaczymy jedynie wąski pasek plaży i to w dodatku kamienistej. To wszystko świadczy o potędze sił natury. Bardzo możliwe, że za kilkadziesiąt lat ten niezwykły klif całkiem zniknie w otchłani morza.

Jeśli lubisz odkrywać ciekawe miejsca, a przy okazji nie boisz się aktywności fizycznej, to zdecydowanie musisz odwiedzić Klif Orłowski. Nie bez powodu jego urokiem zachwycają się fotografowie, a wiele par wybiera się tu na sesje o wschodzie słońca. To niezwykłe urwisko jest zarówno świetnym widokowym punktem Trójmiasta, jak i ciekawą atrakcją Gdyni.

Plan wypadu na Klif Orłowski

Dojazd: ul. Orłowska w Gdyni

Parking: płatny parking przy ul. Orłowskiej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren klifu w Orłowie jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1 godz.

Dystans: 2,3 km, poziom trudności – trasa średnia, niedostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, szlak wąski z dużą ilością schodów

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments