Orłowo to urocza, atrakcyjna i bardzo malownicza część Gdyni. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć zjawiskową panoramę z klifu, wejść w głąb morza dzięki drewnianemu molo, a na przystani morskiej spotkać rybaków wracających z połowów. Piaszczysta plaża, urocza tawerna i szum morza wspólnie tworzą niezwykły klimat Orłowa.

Na południowym krańcu Gdyni, tuż przy granicy z Sopotem leży malownicza dzielnica Orłowo, która w 1936 roku została włączona do Gdyni. Z jednej strony zobaczymy tu zielony las rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, a z drugiej złotą plażę Bałtyku z kąpieliskiem. Atrakcji w Orłowie nie brakuje, elegancki bulwar przyciąga rodziny z dziećmi, wielbiciele widoków mogą wdrapać się na wysoki klif, a niezwykły wschód słońca najlepiej oglądać z drewnianego mola.

Co więcej, zobaczymy tu również ruiny opuszczonego sanatorium, czy dawny klub Maxim, który popularyzował zespół Lady Pank hitem “Tańcz głupia Tańcz”, jaki rozpoczyna się tekstem “U Maxima w Gdyni”. Orłowo to zdecydowanie miejsce, które zaskakuje swoją różnorodnością.

Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć

Orłowo – nietypowa nazwa dzielnicy Gdyni

Warto zwrócić uwagę na niespotykaną nazwę dzielnicy Gdyni, czyli Orłowo. Jak się okazuje zawdzięczamy ją pewnemu rybakowi, który u ujścia Kaczej rzeki wybudował karczmę i nazwał ją Adlershorst, czyli “orla kępa”. Właśnie dlatego z biegiem czasu niewielką osadę zaczęto nazywać Orłowem. Co ciekawe, powstały zajazd przetrwał do dzisiejszych czasów, choć obecnie jest on częścią szkoły plastycznej.

Gdynia Orłowo – dojazd i parking

Jak dotrzeć do nadmorskiej dzielnicy Gdynia Orłowo? Najwygodniej jest kierować się na ulicę Orłowską w Gdyni. Również tutaj, zaledwie 200 metrów od plaży najlepiej zostawić samochód na płatnym parkingu. Natomiast komunikacją miejską możemy dotrzeć od strony ulicy Aleja Zwycięstwa, przystanek Orłowska 01.

Molo w Orłowie

Pierwszy niewielki pomost dla statków w Orłowie pojawił się jeszcze w czasie I wojny światowej. Był on wtedy również ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy, którzy przybywali do domu zdrojowego w Orłowie. W 1934 roku konkurując nieco z Sopotem w Orłowie pojawiło się potężne 430 metrowe molo.


Niestety 15 lat później, czyli zimą 1949 roku Gdynię nawiedził potężny sztorm, który zniszczył molo. Oczywiście była to już wtedy duża atrakcja turystyczna, więc trzeba ją było odbudować. Jednak znacznie zmniejszyła się długość mola.

Dziś molo w Orłowie ma 180 metrów długości i nadal jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Gdyni. Mamy z niego świetną panoramę na Klif Orłowski, a w oddali widać też sąsiednie molo w Sopocie oraz żurawie Gdańska. 

Tuż obok wejścia na molo jest ławeczka Antoniego Suchanka. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów, czyli specjalistów od krajobrazu morza.

Molo w Orłowie jest świetnym miejscem do obserwowania bajkowego wschodu słońca, które wyłania się z wód Bałtyku. A co najważniejsze, orłowskie molo jest darmową atrakcja Gdyni.

Przystań Morska dla rybaków w Orłowie

Przez Orłowo przepływa niewielka Kacza rzeczka. Tuż za nią jest mała, choć bardzo malownicza plaża, na której zobaczymy wciągnięte na brzeg rybackie łodzie. Zielone kutry genialnie wpasowały się w krajobraz wzburzonego morza i wysokiego klifu. To świetne miejsce do sesji zdjęciowych, szczególnie o wschodzie słońca.

Tuż przy plaży mamy okazję zjeść obiad w tawernie z widokiem na morze. Również tutaj działają dwa niewielkie sklepiki, to tak zwany targ rybny, na którym kupimy wyborne, świeże ryby.

Klif Orłowski w Gdyni

Zdecydowanie największą atrakcją dzielnicy Gdynia Orłowo jest słynny klif. Jego najbardziej wysunięty w morze punkt to Cypel Redłowski. Niezwykle stromy brzeg klifu wznosi się aż 40 metrów ponad wodami Zatoki Gdańskiej.

Nic dziwnego zatem, że to najlepszy punkt widokowy na Gdynię, Sopot, czy Gdańsk. Przy dobrej widoczności bez problemu dostrzeżemy też Półwysep Helski. Rzeźbiony przez morskie fale klif co roku zmniejsza się o 1 metr.

Na klif poprowadzony jest żółty szlak pieszy, który biegnie przez rezerwat przyrody Kępa Redłowska. Choć klif ciągnie się na odcinku 650 metrów, to jednak zdecydowanie warto go obejść dookoła. Zarówno panorama z klifu, jak i jego monumentalny widok z wąskiej plaży robią niesamowite wrażenie. 

Szczegółowy opis szlaku na klif w Orłowie znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.

Klif Orłowski – zwiedzanie atrakcji Gdyni Orłowo

Domek Żeromskiego w Orłowie

Jednym z najpiękniejszych budynków Gdyni Orłowo jest niewielki domek Żeromskiego ze stylowym ganeczkiem porośniętym bluszczem. Przed wybuchem II wojny światowej Orłowo było bardzo popularnym uzdrowiskiem. Jednym z najsłynniejszych kuracjuszy był właśnie Stefan Żeromski, który spędzał tutaj wraz z rodziną wiosnę i lato 1920 roku.

Dziś w miejscu, gdzie mieszkał słynny pisarz działa urocza kawiarnia. Wnętrza domku są również miejscem licznych wystaw artystycznych. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek i pamiątek po poecie, a sam wstęp do wnętrz domku jest bezpłatny.

Gdynia Orłowo – kąpielisko i bulwar

W kierunku południowym od mola w Orłowie ciągnie się szeroka plaża. Na odcinku 100 metrów działa tutaj kąpielisko. Dodatkowo wzdłuż biegnie również promenada królowej Marysieńki, czyli żony Jana III Sobieskiego, który był właścicielem sąsiedniego Pałacu w Kolibkach. 

Bulwar to świetne miejsce do spacerów dla rodzin z dziećmi, gdyż przygotowany jest tutaj plac zabaw. Na deptaku zobaczymy również makietę nieistniejącego kościoła św. Józefa w Gdyni Orłowie, który Niemcy rozebrali podczas II wojny światowej. Podążając plażą z Orłowa możemy dojść aż do Sopotu, choć do pokonania mamy wtedy 4 km.

Uzdrowisko Gdynia Orłowo – opuszczone sanatorium

Jeszcze przed II wojną światową Orłowo było niezwykle popularnym uzdrowiskiem. W tej niewielkiej wiosce działał Dom Zdrojowy i 34 pensjonaty, które odwiedzało rocznie nawet 10 tys. kuracjuszy. 1962 roku u podnóża klifu w Orłowie powstał kilkupiętrowy kompleks sanatoryjny, który działał do 2005 roku.

Z powodu osunięcia się skarpy sanatorium zostało zamknięte. Choć pojawiły się plany jego rozbiórki i budowy nowego hotelu, to jednak nadal w krajobrazie Gdyni Orłowo zobaczymy szkielet rozpadającego się budynku.

Gdynia Orłowo to bardzo różnorodne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Przyrodnicze atrakcje, świetny punkt widokowy z klifu urocze molo i eleganckie kawiarnie tworzą wyjątkowy klimat Orłowa, który na próżno możemy szukać w innych częściach Trójmiasta.

Plan wypadu do Gdyni Orłowo

Dojazd: ul. Orłowska w Gdyni

Parking: płatny parking przy ul. Orłowskiej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren klifu w Orłowie jest bezpłatny
  • Molo w Orłowie – wejście bezpłatne

Czas przejścia szlaku Klif Orłowski: 1 godz.

Dystans: 2,3 km, poziom trudności – trasa średnia, niedostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, szlak wąski z dużą ilością schodów

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments