Odkrywając najciekawsze atrakcje Zatoki Puckiej koniecznie trzeba odwiedzić nadmorską wioskę Rewa i jej zjawiskowy Cypel Rewski. Ten wał piasku tworzy niezwykle malowniczą ścieżkę, którą z obu stron oblewają szumiące wody Bałtyku. Co więcej, zobaczymy tu również setki pływających kitesurferów, którzy łapią morski wiatr w żagle.
Szpryk, tak w kaszubskiej gwarze mówi się na Cypel Rewski, który jest niezwykle wietrznym miejscem nad Zatoką Pucką. Jak powstał Cypel Rewski? Wszystko zawdzięczamy siłom natury, a dokładniej morskim prądom, które skumulowały tutaj ogromny wał piasku. Jednak to nie jedyna atrakcja Rewy, znajdziemy tu również niezwykłe rezerwaty przyrody, rybacki port i idealne miejsca do plażowania.
Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć
Rewa i Cypel Rewski – dojazd
Jak dotrzeć do Rewy? Zarówno od strony Gdyni, jak i Redy trzeba się kierować drogą przez wioski Pierwoszyno i Mosty, aż do Rewy. Gdzie najwygodniej zaparkować samochód w Rewie? Sporo jest tutaj parkingów na prywatnych posesjach, za całodniowy postój zapłacimy 15-20 zł. Natomiast dużo miejsc znajdziesz też na ulicy Bursztynowej, czyli blisko wejścia na plażę.
Na mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Rewy oraz jej najbliższej okolicy, czyli Zatoki Puckiej. Znajdziesz tu również polecane parking, czy też wypożyczalnie sprzętu do surfowania.
Cypel Rewski
Ten niezwykły przyrodniczy fenomen, czyli Cypel Rewski jest główną atrakcją malowniczej wsi Rewa. To właśnie tutaj znajdziemy złoty wał piasku zwany często kosą, który wcina się wprost we wzburzone wody Bałtyku. Cypel ma długość 1 km i zwęża się coraz bardziej z każdym metrem, aż w końcu niknie zalany szumiącymi falami.
Mielizna zwana Mewią Rewą ciągnie się od Rewy aż do Kuźnic na Mierzei Helskiej, czyli na odcinku około 10 km. Co ciekawe, jej głębokość sięga zaledwie 1 metra. Wyjątkiem jest sztuczny przekop Głębikna, który liczy 5 m głębokości i rozciąga się na odcinku 700 m. Powstał z myślą o statkach, jakie wpływają do portu w Pucku i w sąsiednich wioskach. Gdyby nie przekop, moglibyśmy pieszo dojść mielizną na Hel.
Marsz Śledzia w Rewie
Niezwykłym wydarzeniem Pomorza jest organizowany raz do roku Marsz Śledzia, czyli spacer przez morze. Grupa śmiałków rusza wtedy mielizną z Kuźnicy, aż do Rewy i ma do pokonania 12 km odcinek niełatwego szlaku. Oprócz marszu po Mewiej Rewie trzeba również przepłynąć sztuczny przekop. Co ciekawe, z tej naturalnej ścieżki korzystają także dziki, przeprawiając się z Półwyspu Helskiego na ląd.
Rewa – atrakcje, co warto zobaczyć?
Co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć w Rewie? Tuż obok wejścia na Cypel Rewski spotkamy wysoki czarny Krzyż Morski, jest on symboliczną pamiątką ofiar morza. Przed krzyżem jest niewielki deptak z tak zwaną Aleją Zasłużonych Ludzi Morza. Znajdziemy na niej pamiątkowe tablice, między innymi generała Józefa Hallera, który dokonał zaślubin Polski z Bałtykiem.
Wzdłuż miejscowości biegnie elegancki deptak, a wody zatoki są latem oblegane przez plażowiczów. Tak naprawdę Rewa ma dwa kąpieliska, bardziej zaciszne wody są od zachodniej strony Cyplu Rewskiego, natomiast typowo morska plaża jest po wschodniej części Rewy.
Wyjątkowe walory Rewy i Cypla Rewskiego w szczególności doceniają kitesurferzy, których spotkamy tutaj setki. Korzystne prądy morskie i silne wiatry umożliwiają naukę tego ekstremalnego sportu. Jeśli zatem marzysz, żeby polatać nad wzburzonymi falami Bałtyku, koniecznie przyjedź do Rewy, znajdziesz tu wiele wypożyczalni sprzętu wodnego oraz szkół nauki.
Nadmorski Park Krajobrazowy – ścieżki przyrodnicze Rewy
Rewa leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a z każdej strony otaczają ją dodatkowo rezerwaty przyrody, czyli Rezerwat Beka i Łąki Mechelińskie. Oba obszary chronią zagrożone wyginięciem gatunki ptaków oraz bagienno-wydmowy obszar łąk z wyjątkowymi roślinami. Przez ich teren biegną również ścieżki przyrodnicze.
Przez Rezerwat Beka poprowadzona jest 4,5 km ścieżka z 15 edukacyjnymi tablicami oraz z wieżą widokową. Na trasie możemy podglądać tajemnicze życie ptaków i podziwiać dziewiczy krajobraz zatoki. Co ciekawe, Beka jest porzuconą dawna rybacką osadą, o której przypomina nam jedynie samotny krzyż i zarośnięte resztki fundamentów.
Mechelińskie Łąki – rezerwat przyrody
Idąc plaża w kierunku południowym od Rewy dotrzemy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody „Mechelińskie Łąki”. To miejsce szczególnie upodobały sobie rzadkie gatunki ptaków, jak chociażby rybitwa białoczelna, ostrygojad, czy biegus. Spotkamy tu również niezwykle cenną roślinę wydmową, czyli mikołajka nadmorskiego oraz słone łąki szuwarów.
Powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 113 ha. Przez jego teren najlepiej przejść wzdłuż plaży ścieżką dydaktyczną Rewa-Mechelinki, która liczy około 2,5 km. Tutaj z jednej strony towarzyszy nam szum morza, a z drugiej pachnące dzikie róże i gniazdujące wśród wydm ptasie rodziny. Ten odcinek trasy pokonamy wolnym krokiem w niecałą godzinę, co więcej możemy też zwiedzić uroczą rybacką wioskę Mechelinki.
Mechelinki – molo
Niezwykle uroczą miejscowością Zatoki Puckiej są Mechelinki, czyli stara wieś kaszubska. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć tradycyjny port rybacki z kolorowymi kutrami. Działa tu również targ rybny, na którym kupimy świeżą rybkę prosto od rybaków.
Współczesną atrakcją Mechelinek jest 180 m drewniane molo, dostrzeżemy z niego chociażby ruiny torpedowni Babie Doły. Co więcej, część miejscowości leży na wysokim klifie, który jest świetnym punktem widokowym. Miejscem, jakie również warto tutaj odwiedzić jest winnica Nawrot, która oprócz wina serwuje świetne widoki na Zatokę Pucką.
Jeśli szukasz zacisznego i uroczego miejsca nad Bałtykiem, to zdecydowanie musisz odwiedzić zakątki Zatoki Puckiej. Rewa, rezerwat przyrody Beka, Cypel Rewski, wioska rybacka Mechelinki, czy też widokowy klif są wyjątkowymi atrakcjami, które warto zobaczyć na Kaszubach.
Plan wypadu do Rewy
Dojazd: Gdynia – Mosty – Rewa
Parking: płatne parkingi przy ulicy Morskiej i Bursztynowej w Rewie
Bilety wstępów:
- Zwiedzanie atrakcji Rewy jest bezpłatne
Czas przejścia szlaku w rezerwacie Łąki Mechlińskie: 1 godz.
Dystans: 2,5 km, poziom trudności – trasa łatwa po plaży
Pięknie opisane byliśmy w lipcu 2022 i szczerze gorszych wakacji nie pamiętam z całą przykrością musze stwierdzić że pomimo tego że to miejscowość turystyczna jest bardzo zaniedbana lokale otwarte krótko praktycznie po 21 mało co jest otwarte jedynie co mogę polecić to bar oliwka świetne dobre jedzenie plaża może i ładna szeroka ale też puszczona samopas brak toalet na plaży sprawia że ludzie załatwiają potrzeby w morzu albo w krzakach ratownicy sprawiają wrażenie jakby pracowali za kare niechętnie udzielają informacji można by dużo pisać ale każdy moze jechać i zobaczyć ją napewno będę z daleka omijał Rewe !!!
Nie możemy się w całości z tym zgodzić, choć to nasza subiektywna opinia. Spędziliśmy w Rewie miły czas, może za krótko żeby spojrzeć szerzej na to miejsce.