Jak z maleńkiej wioski rybackiej zbudować w krótkim czasie ponad 100 tysięczne miasto z prężnie działającym portem? Właśnie taką ekspresową drogę przeszła Gdynia. Jej niezwykły rozwój możemy odkrywać między innymi w Muzeum Miasta Gdyni. Tutaj mamy okazję poznać ludzi, którzy ją stworzyli, czyli wielkich marzycieli o morzu, wolności i dobrobycie.

Śmiało! Właśnie taki napis widnieje na schodach przed głównym wejściem do budynku Muzeum Miasta Gdyni. Tak też zatem ruszyliśmy z nadzieją, że wewnątrz czeka na nas moc atrakcji. Jasna jak piasek elewacja muzeum i rozpostarty niczym żagiel fragment budynku zdradzają nam od razu związek Gdyni z morzem. Muzeum opowiada w niezwykle barwny sposób o historii Gdyni, a multimedialny przekaz jest dla nas zrozumiały i ciekawy. Odkrywając jego zakątki poznajemy nie tylko historię nowoczesnego miasta, jakim jest Gdynia, ale przede wszystkim ludzi, którzy ją stworzyli.

Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć

Muzeum Miasta Gdyni – dojazd, parking

Jak dotrzeć do Muzeum Miasta Gdyni? Wejście do muzeum znajduje się od ulicy Zawiszy Czarnego. Jeżeli wybierasz się tutaj swoim samochodem, to możesz go zaparkować na płatnym parkingu przy ul. Borchardta lub wzdłuż alei Jana Pawła II. Komunikacją publiczną natomiast dotrzesz na przystanek Wybickiego 02 na ul. Świętojańskiej. Stąd do muzeum jest już tylko 450 metrów.

Muzeum Miasta Gdyni – cennik biletów, godziny otwarcia

Muzeum Miasta Gdyni jest czynne w dniach wtorek-piątek 10:00-16:00, sobota-niedziela 10:00-17:00. Każdy wtorek jest dniem darmowego zwiedzania.

Ile kosztują bilety wstępu do muzeum? Za bilet normalny zapłacimy 15 zł/os, a za bilet ulgowy 7 zł/os.

Ile czasu zwiedza się ekspozycje? Na spacer po wystawie stałej oraz wystawie czasowej warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny.


Zwiedzanie muzeum

Naszą wizytę w Muzeum Miasta Gdyni zaczynamy od parteru, gdzie znajdują się kasy, sklepik i toalety. Dalej ruszamy schodami lub windą na wystawę stałą, która nazywa się “Gdynia – dzieło otwarte”. Multimedialna ekspozycja prowadzi nas chronologicznie po najważniejszych wydarzeniach z dziejów Gdyni. 

Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Miasta Gdyni zaczynamy od poznania historii maleńkiej rybackiej wioski, w której miał powstać nowoczesny port wojenny i handlowy. Dokładnie w 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie.

Niezwykle szybkie tempo budowy miasta przyciągało jak magnes. Właśnie w taki sposób rozpoczął się napływ tysięcy ludzi, którzy chcieli pracować w porcie i żyć w nowoczesnym mieście. Dla porównania w 1921 roku w Gdyni mieszkało 1400 osób, natomiast tuż przed wybuchem II wojny światowej już 127 tys. osób.

Odwiedź również sąsiednie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To nowoczesna placówka, w której zobaczymy między innymi wyjątkową ekspozycję wyposażenia okrętów w torpedy, miny, czy działa. Multimedialna i nowoczesna wystawa prezentuje nam mnóstwo pamiątek, odznaczeń, mundurów, czy ciekawych opowieści o historii polskiej marynarki wojennej. Szczegóły znajdziesz we wpisie poniżej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Najciekawsze wystawy

Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni w szczególny sposób poznajemy ludzi, którzy budowali miasto. Przybywali tu z całej Polski, a więc Gdynia od początku była mieszanką kulturową. Również architektura miasta była jak na owe czasy bardzo nowoczesna.

Zaokrąglone budynki przypominały okręty, a ich jasne elewacje zrodziły mit “białej Gdyni”. Zwiedzając wystawę natrafimy na mnóstwo pamiątek, które do muzeum trafiły chociażby z prywatnych zbiorów mieszkańców.

Niestety wybuch II wojny światowej zatrzymał rozkwit Gdyni, a większość ludzi wysiedlono, żeby na ich miejsce mogli przybyć niemieccy osadnicy. Jednak po wojnie do Gdyni na nowo powrócili Polacy, by odbudować port i miasto, jednak wcześniejszego blasku i prestiżu już nie dało się odzyskać.

Niełatwe dla mieszkańców były chociażby czasy PRL-u, które zmusiły gdynian do strajków. Jednak Gdynia rozwijała się wciąż kulturalnie, muzycznie, czy też filmowo. Miasto do dziś jest miejscem wielu słynnych festiwali, jak chociażby Open’er, czy Festiwal Filmowy w Gdyni.

Gdynia jest nowoczesnym miastem z prężnym ośrodkiem handlu i turystyki. Do dziś port jest potężnym źródłem dochodu mieszkańców, a niezwykła nadmorska okolica przyciąga dodatkowo wielu żądnych atrakcji turystów. Odkrywając najważniejsze wydarzenia z życia miasta koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Miasta Gdyni, czyli jednego z ciekawszych muzeów w Trójmieście. Tutaj poznamy pasjonujące historie i losy ludzi, którzy stworzyli ją od zera.

Plan wypadu do Muzeum Miasta Gdyni

Dojazd: ulica Zawiszy Czarnego w Gdyni

Parking: przy ulicy Borchardta lub przy alei Jana Pawła II

Bilety wstępów:

  • Muzeum Miasta Gdyni – 15 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00-16:00, sobota-niedziela 10:00-17:00

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments