Czy widziałeś już ruchome wydmy, które są dumą Słowińskiego Parku Narodowego? Zdecydowanie każdy powinien zobaczyć je na własne oczy. Zapierające dech w piersiach widoki jak z Sahary…ale nad Bałtykiem? Dowiedz się dlaczego warto wybrać się na ruchome wydmy.

Morze Bałtyckie dostarcza nam wielu atrakcji, zarówno leniuchy i plażowicze jak i aktywni zwiedzacze znajdą tu coś dla siebie. Tym razem zabieramy Cię w podróż na największe ruchome wydmy w Polsce. Nawet jeśli już kiedyś je widziałeś to gwarantujemy, że z pewnością się zmieniły, w końcu są ruchome i co roku wyglądają nieco inaczej.

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym leżą między morzem bałtyckim na północy, a jeziorem Łebsko na południu. Pod wpływem silnego wiatru piasek z wydm wciąż się przemieszcza na wschód i zasypuje po drodze napotkane lasy. Można powiedzieć, że co roku wydmy przesuwają się aż o kilka metrów. Najwięcej ruchomych wydm znajdziemy w okolicach Łeby, tutaj zajmują obszar około 500 hektarów i osiągają na ponad 30 metrów wysokości. Najpopularniejsza jest oczywiście Wydma Łącka. Jednak jest też bardzo oblegana przez turystów. Zatem my wybraliśmy nieco bardziej zaciszną wydmę w Słowińskim Parku Narodowym, którą bardzo polecamy.

Wydma Czołpińska – tu poczujesz się jak na pustyni

Dotarcie do Czołpina zajmie Ci trochę czasu, nie ma tu połączenia komunikacyjnego z większymi nadmorskimi miejscowościami. Dlatego potrzebny jest swój środek transportu. Jednak naprawdę warto przyjechać na wydmę Czołpińską, tłumów nie ma, a trasa jest łatwa dla każdego bobasa, zatem i wrażenia będą niesamowite! Szlak możemy pokonać w dwie strony tą samą drogą lub zrobić pętelkę i wrócić plażą. Po drodze można też przy okazji zwiedzić latarnie morską. Dłuższy wariant trasy to około 8 km, które pokonamy w 3 – 4 godziny.

Szlak przez Wydmę Czołpińską w Słowińskim Parku Narodowym

Trasę rozpoczynamy z leśnego parkingu w wiosce Czołpino. Tutaj pierwsze 2 kilometry szlaku pokonujemy przez nadmorski las, który obłędnie pachnie sosnami. Trasa jest szeroka i szutrowa, czasami wchodzimy na drewniane kładki. Po drodze mijamy też mnóstwo krzaków borówek. Po około 30 minutach spaceru docieramy już do granicy lasu i pierwszej ściany piaskowej wydmy. Od razu po wydrapaniu się na nią mamy świetny widok. To morze… piasku, potężna przestrzeń złocistej pustyni. Na przemian zdobywamy szczyty wydm i schodzimy w zaciszne dolinki. Co ciekawe każda z wydm jest inna i co roku też wygląda inaczej. Sam spacer po Wydmie Czołpińskiej w Słowińskim Parku Narodowym to 1,5 kilometrowy odcinek wyznaczonego szlaku. Gdy go tylko pokonamy docieramy do jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku. Tutaj plaża jest bardzo szeroka, ma łagodne zejście, a piasek jest czyściutki, no i prawie nie ma tu ludzi. Zatem to idealne miejsce na odpoczynek.

Dwa warianty tras po Wydmie Czołpińskiej

Z Wydmy Czołpińskiej możemy wrócić się na parking tą samą trasą, wtedy dystans 7 km pokonamy w około 2 godzinki. Warto jednak ruszyć w nieco dłuższą podróż. Idziemy wtedy dalej plażą w kierunku zachodnim. Ten szlak doprowadzi nas do jednej z najwyższych wydm. Na jej szczycie dziś stoi latarnia morska, oczywiście warto ją zwiedzić i wdrapać się na samą górę. Dłuższa trasa to około dystans 9 kilometrów, czasowo zajmie nam 3-4 godziny. Część trasy powrotnej znowu prowadzi przez nadmorski las z tańczącymi sosnami, które komicznie powyginał wiatr.


Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach

Będąc na wydmie Czołpińskiej, nie możesz pominąć genialnego skansenu w wiosce Kluki. Wioska Kluki leży w sercu Słowińskiego Parku Narodowego w dodatku nad brzegiem jeziora Łebsko. W tej klimatycznej osadzie na końcu świata, zachowało się wiele starych chałup z okresu, gdy te tereny zamieszkiwali Słowińcy, czy też Kaszubi. Dziś w muzeum spotkamy aż 7 zabytkowych zagród gospodarczych, które leżą na obszarze 5 hektarów. To prawdziwa perełka, dlatego trzeba ją zobaczyć, widok malowniczych chat sprawia jakbyśmy przenieśli się w czasie do innego stulecia! W sezonie z Kluk można wyruszyć w rejs po jeziorze Łebskim w kierunku Łeby.

Słowiński Park Narodowy to miejsce, w którym zdecydowanie rządzi natura. Błękit morza, kojący szum fal oraz miękki złoty piasek przenoszą nas do oazy spokoju. Tutaj bardzo ciekawie prezentuje się również historia dawnych mieszkańców tych ziem, którą zdecydowanie warto poznać. Odkrywając kolejne ciekawe zakątki Pomorza wybierzcie się do tego cichego miejsca, pełnego niesamowitego uroku, jakim jest Wydma Czołpińska. Gwarantujemy, że będziecie pod wrażeniem.

Plan Wypadu na Wydmę Czołpińską

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: płatny parking przy wejściu na szlak w miejscowości Czołpino – 2 zł/godz.

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego – 7 zł/os bilet normalny, 3,5 zł/os bilet ulgowy
  • Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach – 16 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku : 2 – 3 godz.

Dystans:

  • 8 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi
  • 7 km trasa na wydmę Czołpińską, powrót tą samą drogą
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roksana
Roksana
10 miesięcy temu

Pamiętam jak pierwszy raz byłam w Łebie i zobaczyłam wydmy – zaparło mi dech! Od tamtej pory bywam tam regularnie, a całkiem niedawno odkryłam w perłach archiwów tvp ciekawy film, z którego mogłam jeszcze więcej dowiedzieć się o niesamowitych wydmach: https://cyfrowa.tvp.pl/video/ludzie-i-ich-historie,czlowiek-z-wydm,58349355