Nida to świętokrzyska Amazonka, która malowniczo wije się pomiędzy zacisznymi dolinami zielonych pastwisk i lasów, niewysokimi wzgórzami oraz złocistymi polami. Najlepszym sposobem żeby poznać urok rzeki Nida jest spływ kajakiem po jej najciekawszym odcinku. Dodatkowo możemy odkryć historyczne ciekawostki o zamku w Sobkowie i zasmakować świętokrzyskiej kuchni.

Nida to typowo nizinna rzeka, która leniwie meandruje przez tereny województwa świętokrzyskiego. Powstaje z połączenia dwóch mniejszych rzek, czyli Czarnej i Białej Nidy w miejscowości Żerniki koło Chęcin, a jej łączna długość to 151 km licząc od źródeł Białej Nidy.

Nida wpada do Wisły jako jej lewy dopływ w miasteczku Nowy Korczyn. Niezwykłe przyrodnicze walory rzeki oraz jej spokojny nurt doceniają kajakarze. To idealna rzeka na przyjemny spływ nawet z mniejszym dzieckiem, gdyż jej głębokość rzadko przekracza 1 m. Dodatkowo na trasie możemy zwiedzić sporo atrakcji.

Jaki odcinek Nidy jest najciekawszy na spływ i jak się do niego przygotować? Poznaj naszą propozycję na pełen wrażeń spływ kajakiem po Nidzie.

Spływ kajakiem po Nidzie – najciekawsza trasa

Ponidzie to niezwykle malownicza kraina województwa świętokrzyskiego, która swoją nazwę zawdzięcza właśnie rzece Nida. To tutaj Nida tworzy swoje wysepki, starorzecza, meandry i zatoczki. Dodatkowo okrąża też ciekawe miejscowości i miasteczka jak Sobków, Pińczów, Wiślicę, czy Nowy Korczyn.

Najciekawszy odcinek Nidy idealny na spływ kajakiem liczy 102 km. Tą trasę możemy podzielić sobie na 3 różnorodne odcinki i wybrać jeden z nich na kilkugodzinny spływ, albo przemierzyć cały szlak.


Kajakiem po rzece Nida – spływ jednodniowy Żerniki – Mokrsko Dolne

Najlepszym odcinkiem na krótki 3-4 godzinny spływ Nidą jest trasa Żerniki – Mokrsko. Spływ kajakiem po rzece Nida zaczynamy w miejscowości Żerniki koło Chęcin. To również tutaj oficjalnie zaczyna się Nida. Rzeka rozlana jest dość szeroko, płynie leniwie wśród lasów, wzgórz, łąk i pól. Na trasie mijamy sporo wysepek, które są oblegane przez ptaki.

W upalne dni piaszczyste dno rzeki jest świetnym miejscem do orzeźwiających kąpieli, latem temperatura rzeki osiąga 27°C, więc jest to jedna z najcieplejszych rzek w Polsce. Po drodze dodatkowo przepływamy obok ruin zamku w Sobkowie. Na brzegu jest przystań, więc warto podpłynąć i zobaczyć ten ciekawy zabytek.

Pierwszy etap spływu kończymy w miejscowości Mokrsko Dolne. To idealna trasa dla osób początkujących, czy też rodzin z dziećmi.

Zamek rycerski w Sobkowie

Podczas kajakowego spływu Nidą mijamy ciekawą atrakcję Ponidzia, czyli ruiny rycerskiego zamku w Sobkowie. Możemy tutaj zobaczyć romantyczne ruiny pałacu, jakie do dziś zdobią piękne kolumny i rzeźby. Dawny dworski zespół jest dziś częściowo odremontowany.

Dziś dawne folwarczne budynki służą jako pokoje gościnne, działa tu również restauracja “Pod zakutym łbem”. Pięknie prezentują się także ogrody, dodatkowo na zamku w Sobkowie jest stadnina koni, więc można skorzystać z przejażdżek bryczką lub wierzchem. Dzieci z pewnością zaciekawią pokazy drapieżnych ptaków i gadające papugi.

Wiślica – historyczne miasto z mnóstwem atrakcji na Ponidziu

Moc zabytków w kameralnym miasteczku nad Nidą. Wiślica zaskakuje nas swoimi atrakcjami, to świętokrzyskie miasteczko skrywa w sobie bezcenne zabytki, jak 700 letnia świątynia i równie wiekowy Dom Długosza. Ale to nie wszystko, bo w Wiślicy możemy jeszcze zobaczyć dawne grodzisko, czy też zanurzyć się w dzikiej przyrodzie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Więcej ciekawostek o Wiślicy, która leży na trasie kajakowego spływu Nidą znajdziesz poniżej.

Wiślica – najciekawsze atrakcje i zabytki

Nowy Korczyn – miasto gdzie Nida wpada do Wisły

Zabytkowe kościoły, piękna rzeka Nida i niesamowita królewska historia. To tylko kilka z powodów, dla których warto przyjechać do Nowego Korczyna. Zagłębiając się w tajemnicze opowieści miasta, odkrywamy jego wyjątkowo bujną przeszłość.

Ponidzie to żyzna kraina uprawnych pól i klimatycznych małych miasteczek. Jednym z nich jest właśnie Nowy Korczyn, który leży w widłach dwóch rzek, Wisły i wpadającej do niej w okolicy Nowego Korczyna malowniczej rzeki Nida. W tym niewielkim miasteczku możemy odkryć wielowiekową historię, która z pewnością Cię zaskoczy.

Nowy Korczyn – atrakcje ulubionego miasta królów

Gdzie wypożyczyć kajak na spływ Nidą, jak się ubrać, co wziąć?

Nad Nidą działa kilkanaście wypożyczalni kajaków, do dyspozycji są najczęściej kajaki 2 osobowe. Spływ zazwyczaj zaczynamy na przystani gdzie wypożyczalnia udostępnia kajaki, natomiast z mety odbierają nas busy z kierowcą, który odwozi nas na start lub odbiera po słpywie. Koszt dwuosobowego kajaka to 100-120 zł w zależności od firmy. Na dłuższy spływ możemy dostać rabat. Gdzie wypożyczyć kajak?

  • Spływy kajakowe u Mateusza
  • PoNidzieKajakiem
  • OwoKajakowo
  • Spływy kajakowe „u Dorotki”

Jak się ubrać na spływ kajakowy? Przede wszystkim wygodnie i na sportowo. Zazwyczaj płyniemy w słoneczny letni dzień więc warto mieć ochronną czapkę na głowę, krótkie spodenki, klapki, czy okulary przeciwsłoneczne. Warto też pamiętać o kremie z filtrem UV. Na kilkudniowy spływ warto zaopatrzyć się w przeciwdeszczową kurtkę, ciepły polar na chłodniejsze wieczory, a także wodoodporne worki na bagaż.

Co warto wziąć na kajak? Na jednodniowy spływ warto zabrać przede wszystkim dużo wody, słodkie przekąski, czy batony, które dodadzą nam energii. Warto pamiętać, że większość czasu płyniemy wśród dzikiej przyrody i tylko w wyznaczonym miejscach przy stanicy działają punkty gastronomiczne. W niektórych miejscach przy brzegu są przygotowane specjalne miejsca na ognisko, a zatem prowiant piknikowy i kiełbaski jest również mile widziany.

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy wypad to z pewnością spływ kajakowy po rzece Nida będzie strzałem w dziesiątkę. Ta niezwykle spokojna rzeka będzie świetna zarówno dla osób, które po raz pierwszy wsiadają do kajaku, czy rodzin z małymi dziećmi. Jednak moc wrażeń w malowniczym Ponidziu odnajdą również wielbiciele przyrody, małych świętokrzyskich miasteczek oraz niepowtarzalnych zabytków.

Plan Wypadu na spływ Nidą

Dojazd: 28-305 Żerniki, woj. świętokrzyskie

Parking: bezpłatny parking u organizatora spływu

Koszt wynajmu kajaka:

  • spływ jednodniowy: 100 -120 zł za kajak 2 osobowy

Czas przepłynięcia najkrótszego odcinka: 3-4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.6 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments