Moc zabytków w kameralnym miasteczku. Wiślica zaskakuje nas swoimi atrakcjami. To świętokrzyskie miasteczko skrywa w sobie bezcenne zabytki, jak 700 letnia świątynia i równie wiekowy Dom Długosza. Ale to nie wszystko, bo w Wiślicy możemy jeszcze zobaczyć dawne grodzisko, czy też zanurzyć się w dzikiej przyrodzie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Wiślica to maleńkie świętokrzyskie miasteczko, które położone jest na gipsowym wzgórzu malowniczej krainy zwanej Ponidzie. W tutejszym krajobrazie zobaczymy pofałdowane pagórki i szerokie doliny. To pomiędzy nimi niczym wąż wije się malownicza rzeka Nida.

Wiślica to zdecydowanie miejsce pełne zagadek. To tutaj w starej bazylice archeolodzy odkryli niesamowity zabytek sakralny z 880 roku! Czyli kilkadziesiąt lat przed oficjalnym przyjęciem chrztu przez Mieszka. Czy to oznacza, że właśnie Wiślicę możemy uznać za miejsce, w którym narodziło się chrześcijaństwo w Polsce? Wyrusz razem z nami po niezapomniany wypad do Wiślicy i odkryj jej najciekawsze atrakcje i zabytki.

Spływ kajakowy Nidą – najciekawszy odcinek, zamek w Sobkowie, Wiślica, Nowy Korczyn

Wiślica – dojazd, parking, mapa atrakcji

Jak najwygodniej dojechać do Wiślicy? To niewielkie miasteczko leży w województwie świętokrzyskim, a dokładniej w krainie geograficznej zwanej Ponidzie. Do Wiślicy możemy dotrzeć drogą nr 776 z Buska-Zdrój lub Kazimierzy Wielkiej, albo droga nr 771 od strony Nowego Korczyna.

W Wiślicy można zaparkować na bezpłatnych miejscach parkingowych dookoła rynku.

Atrakcje i zabytki Wiślicy – Kolegiata Narodzenia NMP

Jednym z ciekawszych i zarazem intrygujących zabytków Wiślicy jest bazylika mniejsza Narodzenia NMP, którą często nazywamy sanktuarium Madonny Łokietkowej. Kolegiata liczy już prawie 700 lat, a jej fundatorem był sam Kazimierz Wielki.


Jednak to nie jedyny kościół, jaki król ufundował w tym czasie i nie zrobił tego do końca dobrowolnie. Była to pewnego rodzaju pokuta, którą musiał odbyć Kazimierz Wielki, jako zadośćuczynienie za zlecenie zabójstwa księdza Baryczki, który odmówił królowi zdradzenia tajemnicy spowiedzi jego żony.

Tuż przy wiślickiej kolegiacie stoi też 4 kondygnacyjna, 560 letnia dzwonnica oraz zabytkowy, równie wiekowy Dom Długosza. Co ciekawe, świątynia w Wiślicy stoi na fundamentach dwóch jeszcze starszych kościołów, których ślady możemy zobaczyć w podziemiach kościoła. Tam też archeolodzy odkryli gipsową chrzcielnicę, która może świadczyć o tym, że to jednak Wiślica była pierwszym miejsce chrztu Polski.

Wiślicka bazylika jest największym zabytkiem miasta, już z zewnątrz zachwyca nas jej monumentalny wygląd. Potężna świątynia ma wysoki spadzisty dach z czerwonej dachówki. Sam kościół ma aż 50 metrów długości i zbudowany jest  z miejscowego kamienia, który możemy zobaczyć też na podmurówkach domów, czy ogrodzeń. Wyjątkiem są ceglane elementy tuż przy dachy, które są pozostałością po odbudowie mocno zniszczonej w czasie II wojny światowej świątyni.

Wnętrze sanktuarium Madonny Łokietkowej – największy zabytek Wiślicy

Przy bocznym wejściu do kolegiaty są 500 letnie drzwi okute w kratę i ozdobione rozetą oraz eleganckim portalem. Jednak nad nimi jest równie ciekawa płaskorzeźba. Przedstawia klęczącego króla Kazimierza Wielkiego, który w ręku trzyma model wiślickiej świątyni, jaki ofiarowuje Madonnie.

Wnętrze bazyliki jest nietypowe, bo na samym środku kościoła w głównej nawie stoją trzy ogromne filary. Gdy popatrzymy w górę zobaczymy, że tworzą piękny sufit z liliowym wzorem. Wyjątkowy jest również ołtarz główny z nietypowym obrazem Madonny Łokietkowej.

Postać Madonny z głównego ołtarza to nie do końca obraz, a kamienna rzeźba ubrana w sukienkę i koronę. Z daleka wygląda, jakby faktycznie jej wizerunek był namalowany. Co więcej sama rzeźba jest wyjątkowa, bo Madonna się uśmiecha. Jej twarz promienieje radością, a to niesłychanie rzadki widok, żeby ktoś tak przedstawiał Maryję.

Co trzeba zobaczyć? Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Najnowszą atrakcją Wiślicy jest nowoczesne Muzeum Archeologiczne, które mieści się w podziemiach bazyliki. Muzeum skrywa prawdziwe perełki, co w nim znajdziemy? Zobaczymy tutaj między innymi pawilon archeologiczny z fundamentami z pozostałościami XI w. kościoła, a także relikty dwóch romańskich kościołów.

Tutaj też znajdziemy największy zabytek Wiślicy, czyli posadzkę zwaną płytą ornatów, która przedstawia fundatorów świątyni. Cała ekspozycja jest wzbogacona w multimedia, w podziemnym korytarzu możemy zobaczyć wizualizację świątyń w trójwymiarze, a także poznać przedmioty naszych przodków.

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Wiślicy:

  • 1 kwietnia – 31 października: poniedziałek (nieczynne), wtorek – piątek 9:00-17:00, sobota i niedziela 11:00-19:00
  • 1 listopada – 31 marca: poniedziałek (nieczynne), wtorek – piątek 8:00-16:00, sobota i niedziela 11:00-19:00

Cennik biletów wstępu: 20 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy.

Dom Długosza w Wiślicy

Tuż obok bazyliki stoi długi ceglany budynek, czyli Dom Długosza w Wiślicy, który pochodzi z 1460 roku. Na początku służył jako dom dla 12 kanoników i 12 wikariuszy. Jednak dziś w budynku mieści się plebania, a w piwnicach Domu Długosza jest muzeum, które koniecznie trzeba odwiedzić. Do muzeum schodzimy po schodach, z których kilka ostatnich kamiennych stopni może liczyć już grubo ponad 5 wieków.

Pod Domem Długosza jest wciąż oryginalny układ piwnic, wnętrze jest chłodne, surowe i bardzo mistyczne. Przez portale wchodzimy do kolejnych pomieszczeń, a w nich prawdziwe perełki wśród rzeźb sakralnych. Tutaj również możemy zgłębić się w historię Wiślicy i poznać jej trudną wojenną przeszłość.

Cennik biletów wstępu: wejście na wystawę jest na zasadzie dobrowolnej darowizny.

Grodzisko w Wiślicy

Wiślica często uważana jest za stolicę wielkiego państwa Wiślan. Na skraju miasteczka za Psią Górką możemy zobaczyć dawne grodzisko. A może raczej ślady po jego istnieniu. Grodzisko leży w otoczeniu starorzeczy Nidy, które dawały mu naturalną barierę ochronną.

Choć zdecydowanie nie uchroniło to grodziska przed najazdami, a wielokrotnie palony i niszczony gród, ostatecznie przestał istnieć jakieś 800 lat temu. Do grodziska warto się przespacerować z centrum Wiślicy, skąd mamy do pokonania zaledwie 500 metrów.

Psia Górka – szczekający skazaniec

Wędrując na grodzisko po drodze mijamy ciekawe wzniesienie zwane Psią Górką. Według opowiadań, właśnie w tym miejscu miał się rozegrać osąd nad Gniewoszem z Dalewic, który oskarżył samą królową Jadwigę o niewierność wobec Jagiełły.

Podczas rozprawy okazało się jednak, że to co mówi nie jest prawdą. Sąd według zwyczaju kazał Gniewoszowi publicznie odszczekać te kłamstwa. Zgodnie z wyrokiem skazaniec wszedł na drewnianą ławkę i oznajmił: “zełgałem jak pies” i 3 razy głośno zaszczekał. Do dziś miejsce tej rozprawy nosi nazwę Psia Górka.

Nadnidziański Park Krajobrazowy – rozlewiska Nidy

Nida to wyjątkowo malownicza rzeka, można by powiedzieć, że nawet najpiękniejsza w świętokrzyskim. Wije się niesamowicie, a na terenie Nadnidziańskiego PK tworzy wyjątkowe meandry, starorzecza i rozlewiska. Choć większość parku jest w okolicach Pińczowa, to jednak jego skrawek możemy zobaczyć również w Wiślicy.

Świetnym sposobem na poznanie Nidy jest spływ kajakiem. Rzeka jest bardzo spokojna, dno ma piaszczyste i płytkie, więc jest to idealny plan na wypad również dla początkujących kajakarzy.

Grodzisko w Stradowie – największe grodzisko w Polsce

W województwie świętokrzyskim, a dokładniej w niewielkiej wiosce Stradów, mamy okazję zobaczyć największe grodzisko w Polsce. Grodzisko w Stradowie ma zaskakującą powierzchnię 25 ha, a w jego skład wchodzi grodzisko główne i 3 podgrodzia. To kolejna ciekawa atrakcja w sąsiedztwie Wiślicy, jaką warto zobaczyć.

Grodzisko w Stradowie – największe grodzisko w Polsce

Nowy Korczyn – atrakcje miasta u ujścia Nidy do Wisły

Zabytkowe kościoły, piękna rzeka Nida i niesamowita królewska historia. To tylko kilka z powodów, dla których warto przyjechać do Nowego Korczyna. Zagłębiając się w tajemnicze opowieści miasta, odkrywamy jego wyjątkowo bujną przeszłość.

Ponidzie to żyzna kraina uprawnych pól i klimatycznych małych miasteczek. Jednym z nich jest właśnie Nowy Korczyn, który leży w widłach dwóch rzek, Wisły i wpadającej do niej w okolicy Nowego Korczyna malowniczej rzeki Nida. W tym niewielkim miasteczku możemy odkryć wielowiekową historię, która z pewnością Cię zaskoczy. No, bo któż by przypuszczał, że na tutejszym zamku, po którym zresztą dziś nie ma śladu, odbywały się ważne w historii Polski wydarzenia.

Nowy Korczyn – atrakcje i zabytki, co warto zwiedzić?

Pacanów – atrakcje miasteczka Koziołka Matołka

Centrum Bajki w Pacanowie to nowoczesne muzeum, które zwiedzamy z Kopciuszkiem, Czerwonym Kapturkiem, Śnieżką, albo Dzwoneczkiem. Każda z tych bajkowych postaci porywa nas w podróż do świata bajki. Jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Pacanowie. Warto też odwiedzić Park Edukacyjny oraz mały ryneczek z mnóstwem bajkowych akcentów i kolorowych murali. Pacanów to świetny kierunek na wypad zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Pacanów – Centrum Bajki, atrakcje dla dzieci, co warto zobaczyć?

Wiślica to wyjątkowe miasteczko województwa Świętokrzyskiego. Jej zabytki z bazyliką i Domem Długosza to miejsca, które zdecydowanie warto zwiedzić. A dla fanów przyrody polecamy spływ malowniczą Nidą w towarzystwie nadnidziańskich krajobrazów. Taki plan na wypad z pewnością będzie świetną weekendową propozycją na przyjemne spędzenie dnia.

Plan wypadu do Wiślicy

Dojazd: Wiślica leży na trasie drogi nr 776 kierunek Busko Zdrój – Kazimierza Wielka

Parking: bezpłatne parking na rynku w Wiślicy

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Archeologiczne – 20 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy
  • Piwnice Domu Długosza – dobrowolna cegiełka

Czas zwiedzania Wiślicy: 3 – 4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Super arcydzieło
Super arcydzieło
1 rok temu

Super arcydzieło