U podnóża szczytu Łysej Góry oraz sanktuarium na Świętym Krzyżu leży niewielka świętokrzyska wioska Huta Szklana. To tutaj mamy okazję zwiedzić niezwykłą Średniowieczną Osadę i odbyć pełną przygód podróż w czasie.

Góry Świętokrzyskie to niezwykły zakątek Polski, który przepełniają piękne widoki, ciekawe atrakcje i tajemnicze legendy. Jednym z miejsc, jakie warto zobaczyć jest Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej.

Przekraczając próg drewnianej bramy cofamy się w czasie aż o kilka wieków. Zaglądając w tajemnicze zakamarki drewnianych chat spotykamy ich mieszkańców i dodatkowo odkrywamy największe tajniki pracy kowala, garncarza, szewca, czy zielarki. Przy okazji również sami możemy spróbować swoich sił w pracach i obrzędach słowiańskich ludów.

Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej – dojazd i parking

Jak najwygodniej dotrzeć do Średniowiecznej Osady w Górach Świętokrzyskich. Huta Szklana leży w gminie Bieliny, na trasie przy czerwonym szlaku na Święty Krzyż, czyli tuż przy granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na krańcu wsi jest przestronny płatny parking (10 zł za samochód osobowy). Stąd do osady mamy zaledwie 200 metrów.

Od 1 kwietnia do 31 października do Huty Szklanej możemy również dojechać busem, który kursuje na trasie Nowa Słupia – Huta Szklana – Bieliny – Kakonin – Krajno – Bodzentyn. Komunikacja jest 7 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu, a bilet kosztuje symboliczną złotówkę.

Góry Świętokrzyskie atrakcje, 17 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Jakie atrakcje warto zwiedzić w Górach Świętokrzyskich? Zebraliśmy listę 17 topowych miejscówek, jakie koniecznie trzeba tutaj zobaczyć, zajrzyj koniecznie do wpisu i zaplanuj swoją podróż.


Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej – bilety wstępu, godziny otwarcia

Warto pamiętać, że Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej jest czynna codziennie w miesiącach kwiecień-listopad w godzinach 10:00-18:00. Natomiast w sezonie zimowym jedynie w weekendy od 10:000 do 16:00.

Cennik biletów wstępu do Średniowiecznej Osady to 14 zł dla osoby dorosłej oraz 12 zł dla dzieci. Co ważne, osadę możemy zwiedzać również z psem. Na spacer po tym wyjątkowym miejscu warto zarezerwować sobie ponad godzinę czasu.

Zwiedzanie Średniowiecznej Osady

Co wyjątkowego zobaczymy w Średniowiecznej Osadzie w Hucie Szklanej? Na powierzchni prawie 2 ha mamy okazję zajrzeć do 9 drewnianych chatek, każda z nich skrywa ciekawostki dotyczące słowiańskiego ludu, który mieszkał na terenie Gór Świętokrzyskich w XII wieku.

Spacer zaczynamy od poznania pogańskiej religii, spotykamy trzy bóstwa Świst, Poświst i Pogodę, które były czczone na szczycie Łysej Góry. Następnie odkrywamy pełne tajemnic świętokrzyskie legendy i śmieszne zwroty miejscowej gwary.

Dalej dowiadujemy się jak wyglądało codzienne życie zajętych pracą mieszkańców osady. Odwiedzimy między innymi bartnika, który opiekował się pasieką pszczół, zmęczonego pracą kowala, czy też cieślę, który w drewnie potrafił wyrzeźbić piękne dzieła sztuki.

Co więcej, sami możemy spróbować swoich sił w lepieniu garnków z garncarzem, albo tkaniu lnianej koszuli. Warto też poznać niełatwą pracę szewca i odkryć lecznicze właściwości ziół u miejscowej zielarki.

Życie osady toczy się również przy palenisku, na którym pieczone są podpłomyki. Na terenie wioski możemy także wziąć udział w ciekawych warsztatach, albo w grze terenowej, która jest świetną atrakcją dla dzieci.

Wizyta w Średniowiecznej Osadzie w Hucie Szklanej to niezwykle barwna podróż do czasów czarów, legend i niełatwego, choć wesołego życia w średniowieczu. Takie doświadczenie to nie tylko przyjemna zabawa, ale i świetna lekcja historii. Zatem warto odwiedzić to niezwykłe miejsce Gór Świętokrzyskich.

Plan wypadu do Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej

Dojazd: Huta Szklana 37, gmina Bieliny

Parking: płatny parking w Hucie Szklanej, przy szlaku na Święty Krzyż – 10 zł/dzień

Cennik biletów wstępu:

  • Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej – 14 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy
  • Warsztaty – 25 zł/os

Godziny otwarcia: kwiecień-listopad codziennie w godzinach 10:00-18:00

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments