Uwielbiasz spędzać aktywnie czas na rowerowych wypadach? To świetnie się składa, bo rower to najlepsza forma zwiedzania Polski w rytmie “slow”. Podrzucam kilka propozycji na różnorodne trasy rowerowe, od lajtowych rodzinnych pętli idealnych na jeden dzień, aż po długodystansowe szlaki, którymi możesz przejechać pół Polski!

1. Najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce: Velo Czorsztyn

Nasze zestawienie zaczynamy od najpiękniejszego szlaku rowerowego w Małopolsce, czyli kultowego Velo Czorsztyn. To właśnie na nim możesz podziwiać zjawiskowe zamki oraz bajkowe jezioro Czorsztyńskie, w którym przeglądają się szczyty Tatr, Pienin i Gorców.

Szlak Velo Czorsztyn to malownicza trasa, która prowadzi wokół jeziora Czorsztyńskiego i to po specjalnie wytyczonej asfaltowej ścieżce. Zatem śmiało można się na nią wybrać z dziećmi i zapiętą przyczepką. Najlepiej zacząć ją w Niedzicy (wtedy mamy więcej zjazdów niż podjazdów), natomiast zakończyć przy zamku w Czorsztynie. Tutaj wskakujemy z rowerami na prom i do Niedzicy wracamy przepływając na skróty przez jezioro. To super szlak rowerowy z mnóstwem atrakcji, pięknych widoków i dodatkowo naprawdę świetną infrastrukturą.

2. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: świetna długodystansowa trasa rowerowa w Polsce

Jeśli chcesz odkryć najpiękniejsze atrakcje wschodniej Polski, spędzić na dwóch kółkach szalone dni z mnóstwem atrakcji, przyrodniczych skarbów, zabytków i regionalnej kuchni, koniecznie wybierz się na trasy rowerowe Green Velo. To jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce.

Green Velo przebiega przez pięć województw wschodniej Polski. Podczas wypadu możesz zobaczyć najpiękniejsze krzyżackie zamki Warmii. Odwiedzisz największe jeziora Mazur. Odkryjesz skarby Suwalszczyzny z najgłębszym jeziorem Hańcza. Poczujesz niezwykłą gościnność Podlasia i zajrzysz do pięciu parków narodowych! Przemierzysz też dzikie krańce Polski podążając wzdłuż Bugu, odkryjesz szlaki Roztocza, zachwycisz się widokami Podkarpacia i największymi miastami wschodniej Polski.


3. Łatwe trasy rowerowe Polski dla początkujących: Kaszubska Marszruta przez Bory Tucholskie

  • Przebieg trasy: Chojnice – Charzykowy – Swornegacie – Drzewicz – Klosnowo – Chojnice
  • Dystans: 49 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Atrakcje: Park Narodowy Bory Tucholskie, Chojnice, Swornegacie

Kaszubska Marszruta to nie jeden szlak, a ich sieć, która przebiega przez najciekawsze atrakcje Parku Narodowego Bory Tucholskie. Do dyspozycji mamy tu aż 165 km tras rowerowych przez pachnące sosnowe bory, drewniane kładki, a także punkty widokowe z panoramą jezior.

Cztery główne trasy rowerowe przez Bory Tucholskie oznaczone kolorem zielonym, żółtym, czerwonym i czarnym, mają różny dystans i poziom trudności. Znajdziesz tu zarówno fajną trasę rowerową na wypad z dzieckiem, jak i propozycję na całodzienne przemierzanie atrakcji Kaszub.

4. Trasy rowerowe wzdłuż Bałtyku: Velo Baltica – R10

  • Przebieg trasy: Świnoujście – Kołobrzeg – Mielno- Ustka – Łeba – Hel – Gdynia – Gdańsk – Krynica Morska – Elbląg
  • Dystans: 529 km + łączniki: Mierzeja Helska 54,5 km, Mierzeja Wiślana 52,4 km
  • Poziom trudności: łatwy długodystansowy
  • Atrakcje: Zachodniopomorskie – Świnoujście, Woliński Park Narodowy, Kołobrzeg, zamek w Darłowie. Pomorskie – Ustka, Mierzeja Helska, cypel Rewski, Gdynia, molo w Sopocie, stolica Gdańsk, latarnia w Krynicy-Morskiej, Żuławy Wiślane, Elbląg

Velo Baltica to przepiękny szlak rowerowy, który okrąża Morze Bałtyckie. Jego polski odcinek przebiega przez dwa nadmorskie województwa, czyli Pomorskie i Zachodniopomorskie. Przemierzając słynną trasę rowerową R10 masz okazję poznać najciekawsze miejsca nad Bałtykiem. Wycieczkę możesz rozpocząć od Świnoujścia i podążać wzdłuż wybrzeża w kierunku wschodnim aż do Elbląga.

Jeśli jednak wolisz podzielić sobie ten odcinek na krótsze etapy to polecam zrobić na początek R10 Mierzeję Wiślaną, która liczy 52,4 km. To właśnie tu znajdziesz wciąż dzikie plaże nad Bałtykiem!

Możesz też wybrać się na szlak wokół jeziora Gardno na krańcach Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa w pętli liczy 23,7 km. Dodatkowo warto przemierzyć kultową wydmę Czołpińską i największą w Polsce ruchomą wydmę Łącką.

5. Genialna pętla rowerowa dla zaawansowanych: Szlak wokół Wigier

  • Przebieg trasy: Stary Folwark – Wigry – Czerwony Krzyż – Bryzgiel – Gawrych-Ruda – Cimochowizna – Stary Folwark
  • Dystans: 46 km
  • Poziom trudności: średni
  • Atrakcje: Jezioro Wigry, pokamedulski klasztor na Wigrach, Muzeum Wigier, wieża w Kruszniku, jeziora Suchary

Rowerowa trasa wokół Wigier to podróż w zaskakujące krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego. Cały czas podczas tej rowerowej pętli towarzyszy nam malownicze jezioro Wigry, które możemy podziwiać nie tylko z siodełka roweru, ale i z wież widokowych, pomostów nad jeziorem oraz wysokich skarp.

Szlak rowerowy wokół Wigier to bardzo różnorodna trasa, na której będziesz przemierzać zarówno szutrowe drogi, leśne ścieżki z wystającymi korzeniami drzew, asfaltowe trasy, jak i wąskie drewniane kładki. Zatem to ambitny szlak zdecydowanie dla zaawansowanych rowerzystów.

6. Pomysł na jednodniową rowerową wycieczkę z dzieckiem: Dolina Popradu

Jeśli szukasz pomysłu gdzie skoczyć na rower z dzieckiem, to śmiało mogę polecić Dolinę Popradu. Szlak rowerowy EuroVelo 11 zaczyna się w Piwnicznej, a kończy w Starym Sączu. Jadąc wzdłuż rzeki Poprad właśnie w tym kierunku, czyli z jej nurtem, mamy praktycznie ciągle trasę w dół, co z pewnością ułatwi wypad z dzieckiem.

Szlak jest bardzo ciekawy, bo oprócz pięknych widoków wzgórz Beskidu Sądeckiego, możesz również odwiedzić malownicze uzdrowisko Piwniczna-Zdrój, zajrzeć na widokowe ruiny zamku w Rytrze, a w Starym Sączu odwiedzić spektakularne Leśne Molo. To jedna z ciekawszych tras rowerowych w Polsce dla rodzin z dziećmi.

7. Rowerem przez Szlak Orlich Gniazd: najciekawsza trasa rowerowa Śląska

  • Przebieg trasy: Kraków – Krzeszowice – Olkusz – Ogrodzieniec – Mirów – Częstochowa
  • Dystans: 190 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Atrakcje: Wawel, zamek Tenczyn, Dolinki Krakowskie, srebrne miasto Olkusz, zamek Rabsztyn, zamek Ogrodzieniec, Bobolice i Mirów, Olsztyn, Jasna Góra

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi śladami średniowiecznych zamków Polski, które znajdują się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa zaczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie, zatem przebiega przez Małopolskę i województwo śląskie.

Pokonując 190 km głównie asfaltowymi drogami masz niepowtarzalną okazję zwiedzić drugi największy w Polsce zamek na Wawelu, a także srebrne miasto Olkusz z zamkiem Rabsztyn. Na Śląsku zobaczysz również największy na Jurze zamek Ogrodzieniec oraz dwa bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach.

Możesz też nieco wydłużyć trasę i zahaczyć o najmniejszy w Polsce Ojcowski Park Narodowy z zamkiem w Ojcowie i Pieskowej Skale.

8. Velo Dunajec: długodystansowy szlak w Małopolsce, trasy rowerowe dla ambitnych

  • Przebieg trasy: Zakopane – Nowy Targ – Szczawnica – Nowy Sącz – Rożnów – Zakliczyn – Wietrzychowice
  • Dystans: 234 km
  • Poziom trudności: średni
  • Atrakcje: Bór na Czerwonem, dwór w Łopusznej, Jezioro Czorsztyńskie, Nowy Sącz, Jezioro Rożnowskie, zamek Tropsztyn, Jezioro Czchowskie, Zakliczyn, ujście Dunajca do Wisły

Szlak rowerowy Velo Dunajec to prawdziwa perełka wśród tras Polski. Zaczyna się w Zakopanem, natomiast kończy w Wietrzychowicach nieopodal Opatowca, gdzie Dunajec wpada do Wisły. Ta spektakularna asfaltowa trasa przebiega przez malownicze górskie pasma, jak Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie, czy też Pogórze Wiśnickie.

Dodatkowo na Velo Dunajec zobaczysz trzy sztuczne jeziora w Czorsztynie, Rożnowie i Czchowie. Co więcej, odkryjesz tu także malownicze zamki w Niedzicy, Czchowie czy zamek Melsztynie. Przemierzysz też najpiękniejszy w Polsce pieniński przełom Dunajca i poczujesz polską Toskanię wśród winnic w okolicach Tarnowa.

9. Najciekawsza trasa rowerowa na Dolnym Śląsku: Szlak Doliną Bobru

  • Przebieg trasy: Jelenia Góra – zapora Pilchowice – Lwówek Śląski
  • Dystans: 42 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Atrakcje: Jelenia Góra, gościniec Perła Zachodu, Wieża Książęca w Siedlęcinie, jezioro Pilchowickie, zamek Wleń, Lwówek Śląski

Dolina Bobru to niezwykle malowniczy rejon Dolnego Śląska, który ciągnie się pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim. Ten niezwykle cenny przyrodniczo obszar objęty jest dodatkowo ochroną przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru. To właśnie wzdłuż rzeki Bóbr biegnie genialny szlak rowerowy ER-6.

Podążając wzdłuż rzeki Bóbr możesz zobaczyć spektakularne atrakcje Dolnego Śląska jak chociażby słynne schronisko Perła Zachodu, największą kamienną zaporę wodną w Pilchowicach, czy też najstarszy w Polsce zamek Wleń. Ten odcinek trasy rowerowej to asfaltowe drogi, a sam szlak świetnie sprawdzi się na jednodniową wycieczkę zarówno dla osób początkujących jak i rodzin z dzieckiem.

10. Szlak rowerowy wzdłuż Kanału Augustowskiego

  • Przebieg trasy: Augustów – Płaska – Mikaszówka – Rudawka
  • Dystans: 50 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Atrakcje: miasto Augustów, sanktuarium w Studzienicznej, dwukomorowa śluza Paniewo, rzeka Czarna Hańcza

Kanał Augustowski to inżynieryjny cud techniki XIX wieku i zarazem świetna atrakcja zarówno na wyprawy kajakiem jak i rowerem. Świetną trasą dla rowerzystów jest właśnie szlak wzdłuż Kanału Augustowskiego, którym dotrzesz aż do granicy z Białorusią.

Ten szlak rowerowy jest jednak bardzo ciekawy, bo przemierzamy tu zarówno dzikie leśne skrawki Puszczy Augustowskiej, odkrywamy wszystkie najciekawsze śluzy na kanale, przejeżdżamy również przez urocze wioski Suwalszczyzny i możemy odpocząć nad jednym z dzikich jezior, by za chwilę zawitać do regionalnej knajpy na kartacze i jagodzianki.

11. Genialna trasa rowerowa wzdłuż rzeki Bug

Jest na wschodzie Polski kraina niezwykle spokojna, gdzie znajdziesz wciąż nieskażoną przyrodę, piękne widoki, a także niespieszny styl życia lokalsów. Tutaj tempo wyznacza leniwie płynąca rzeka Bug, która opływa małe wsie Lubelszczyzny, senne miasteczka Podlasia i dzikie tereny Mazowsza. Podążając jej nurtem możesz przemierzyć genialne trasy rowerowe w Polsce!

Nadbużański szlak rowerowy zaczyna się na Lubelszczyźnie w Hrubieszowie nieopodal Zamościa, a następnie przebiega wschodnimi krańcami Polski, które są mieszanką kultur i religii. Dodatkowo odkryjesz tu urok nadbużańskich wsi i dodatkowo poczujesz ducha wieloreligijnego wschodu. Odwiedzisz też malowniczą kopalnie kredy w Mielniku nad Bugiem oraz wzgórze zamkowe w Drohiczynie.

12. Najlepsze trasy rowerowe blisko Warszawy: Puszcza Kampinoska

  • Przebieg trasy: Palmiry – Truskaw – Granica -Żelazowa Wola
  • Dystans: 54 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Atrakcje: cmentarz na Palmirach, osada Granica, dwór Chopina w Żelazowej Woli

Puszcza Kampinoska to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy, czyli Warszawy. Do wyboru jest aż 200 km szlaków rowerowych i to na dodatek w otoczeniu magicznych sosnowych borów, bagien i wydm.

Co więcej cały Kampinoski Park Narodowy możesz objechać dookoła 135 km pętlą, jednak znajdziesz tu sporo krótszych tras idealnych na wycieczkę rowerową z dzieckiem czy też rekreacyjny wypad. Odkrywając atrakcje Mazowsza koniecznie odwiedź również cmentarz w Palmirach, zajrzyj do uroczej wsi Granica oraz do Izabelina gdzie mieści się Centrum Edukacyjne.

13. Świetny szlak rowerowy Mazur: Mazurska Pętla Rowerowa

  • Przebieg trasy: Giżycko – Węgorzewo – Ryn – Mrągowo – Mikołajki – Ruciane-Nida – Pisz – Giżycko
  • Dystans: 283 km
  • Poziom trudności: średni długodystansowy
  • Atrakcje: Giżycko stolica żeglarstwa, jezioro Mamry, bunkry w Mamerkach, zamek Ryn, jezioro Śniardwy, Puszcza Piska

Szlak Mazurska Pętla Rowerowa to popularna trasa wokół kultowych atrakcji Mazur. Co ważne możemy go pokonać w pętli poznając największe jeziora Polski, czyli Mamry i Śniardwy. Na trasie możesz odkryć również atrakcje Giżycka, odwiedzić słynną Twierdzę Boyen i plaże nad jeziorem Niegocin.

Zobaczysz tu także słynne bunkry w Mamerkach. Dodatkowo warto zajrzeć do betonowego miasta Hitlera, jakim był Wilczy Szaniec w Gierłoży. Mikołajki to słynny wakacyjny kurort skąd ruszają rejsy statkiem na jezioro Śniardwy. Natomiast wioska Wojnowo to niezwykły wieloreligijny skrawek Mazur, a Krutynia jest najpiękniejszą rzeką na spływy kajakiem.

14. Podlaski Szlak Bociani: rowerowa trasa przez parki narodowe

Podlaski Szlak Bociani to malownicza długodystansowa trasa rowerowa, którą przemierzysz zjawiskowe atrakcje Podlasia, a także Suwalszczyzny. Szlak łączy Białowieżę z Puszczą Romincką. Pokonując tą trasę poczujesz prawdziwego ducha Podlasia w połączeniu z wielokulturowością oraz tradycyjną kuchnią. Odkryjesz tu również skarby natury aż czterech parków narodowych i najstarszego w Polsce parku krajobrazowego.

15. Jednodniowy szlak rowerowy Kaszub: pętla wokół jezior Wdzydzkich

  • Przebieg trasy: Wdzydze – Borsk – Wygoda – Wdzydze
  • Dystans: 48 km
  • Poziom trudności: łatwa
  • Atrakcje: Kaszubski Park Etnograficzny, Wdzydzki Park Krajobrazowy

Kaszuby to świetny kierunek dla wielbicieli rowerowych wypadów. Jedną z super tras, idealną na jednodniowy wypad na szlak jest pętla wokół jeziora Wdzydze. To łatwa trasa z mnóstwem widoków, przyjemnych leśnych tras, szutrowych dróg, a także skarbów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dodatkową atrakcją na tym szlaku jest genialny Kaszubski Park Etnograficzny oraz wieża widokowa, z której zobaczysz całe jezioro w kształcie anioła.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments