Niewielka wioska Gródek, która leży tuż za granicami Hrubieszowa skrywa w sobie historyczną ciekawostkę, jaką jest grodzisko „Wołyń” nad Huczwą. Według opowiadań było to najważniejsze grodzisko plemienia Bużan.

Wschodnie tereny Lubelszczyzny to kraina, w której główną rolę zdecydowanie odgrywa rzeka Bug. Wędrując zatem z jej nurtem możemy okryć sporo wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest właśnie dawne grodzisko „Wołyń”, od którego nazwany został region ziem obecnej Ukrainy. Niewielka wioska Gródek przybliży nam dodatkowo kawałek tajemniczej historii gotów i pokaże niespotykane przyrodnicze ciekawostki.

Atrakcje nad Bugiem – 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Gród Wołyń nad Huczwą

Zmierzając na wschód od Hrubieszowa, zaledwie kilkaset metrów od granicy z Ukrainą mamy okazję zobaczyć wyjątkowe miejsce. Jest nim słynny dawny gród “Wołyń”, czyli jeden z Grodów Czerwieńskich. Grodzisko zajmuje obszar 1 ha, leży nad niewielką rzeczką Huczwa i wyraźnie wznosi się nad okolicznymi łąkami i szuwarami. Zdecydowanie to jeden z ciekawszych punktów widokowych w okolicy.

Grodzisko Gródek – atrakcja okolic Hrubieszowa

Żeby wejść na wysokie 20 metrowe wały grodziska mamy do pokonanie trochę drewnianych schodów. Na szczycie możemy się przespacerować po najwyższym nasypie, wejść na drewnianą platformę widokową i podejrzeć krajobraz zarówno wschodniej części Lubelszczyzny, jak i sąsiedniej Ukrainy. Oprócz tego mamy tu do dyspozycji ławeczki z miejscem piknikowym.

Co ciekawe podczas wykopalisk na grodzisku odkryte zostały ślady osady sprzed 5 tys. lat. Oprócz tego archeolodzy odnaleźli cmentarzysko skandynawskich gotów oraz “księżycową mogiłę”, czyli pochówek wojownika w pełnym uzbrojeniu, który liczy już 1000 lat. Teren grodziska w Gródku jest otwarty cały czas, a sam wstęp jest bezpłatny.

Kryłów – nadbużańska miejscowość z ruinami zamku

Odwiedź również Kryłów, czyli jedno z ciekawszych miejsc na ziemi hrubieszowskiej z ruinami zamku i pałacu. Kiedyś było to prywatne miasto szlacheckie, dziś urocza wioska nad Bugiem, która odkrywa przed nami swoje największe skarby.


Kryłów – atrakcje nadbużańskiej wioski z ruinami zamku i pałacu

Gródek – wieża widokowa

Na krańcach wsi Gródek i Czumów znajdziemy jeszcze jeden punkt widokowy. Tym razem to nowa drewniana wieża, jaka stanęła na zboczu doliny Bugu. Oprócz ciekawych widoków czeka tu na nas również przestronny parking z wiatą, a zatem to idealne miejsce na piknik.

Co widać z wieży? Wijący się w dolinie Bug, rozległe pola po stronie polskiej i ukraińskiej oraz wyraźne wały grodziska „Wołyń”. W przeciwnym kierunku dopatrzymy się eleganckiego pałacu w Czumowie, który jest dziś w prywatnych rękach.

Czumów – przyrodnicze ciekawostki

Z przyrodniczego punktu widzenia dolina środkowego Bugu to miejsce, które upodobały sobie wyjątkowo rzadkie gatunki motyli i ptaków, takie jak derkacz, rycyk, czy krwawodziób. Tuż pod wieżą rozciąga się skarpa nad Bugiem, którą w szczególności porastają murawy kserotermiczne.

Jak się okazuje, te rozległe łąki stworzył człowiek przez karczowanie lasów i tworzenie pastwisk. Nagle zaczęły rosnąć tu niespotykane do tej pory rośliny, takie jak żmijowiec czerwony, czy storczyk purpurowy. Obecnie te ciepłolubne murawy są pod specjalną ochroną Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Dołhobyczów – najciekawsze zabytki

Dołhobyczów to niepozorna rolnicza miejscowość, która leży tuż przy granicy z Ukrainą. W tej lubelskiej wiosce odkryjemy niezwykłe atrakcje, takie jak obszerny park dworski z pałacem, finezyjne ruiny stajni, monumentalny kościół i uroczą prawosławną cerkiew.

Dołhobyczów – najciekawsze atrakcje z pięknym pałacem i zabytkowymi świątyniami

Jeśli chcesz odkrywać nieszablonowe atrakcje Lubelszczyzny, w których można zarówno zachwycić się pięknem przyrody, ciekawymi widokami, jak i poznać nieco historycznych ciekawostek, to koniecznie zajrzyj do lubelskiej wsi Gródek i Czumów. Możesz tu przyjechać zarówno nadbużańskim szlakiem rowerowym, jak i samochodem, choćby podczas zwiedzania Hrubieszowa. Okolica z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy swoimi atrakcjami.

Plan wypadu do Gródka

Dojazd: Hrubieszów – Gródek

Parking: bezpłatny parking zarówno przy grodzisku, jak i wieży widokowej

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie atrakcji Gródka jest bezpłatne

Czas zwiedzania : 1- 1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments