Kryłów to jedno z ciekawszych miejsc na ziemi hrubieszowskiej. Kiedyś prywatne miasto szlacheckie, dziś urocza wioska nad Bugiem, która odkrywa przed nami swoje największe skarby. Poznajmy zatem wyjątkową historię dawnego pałacu i odkryjmy ruiny zamku.

Krajobraz leniwie meandrującego Buga tworzy tu wyjątkowo sielski klimat. Cisza, spokój i prawdziwie dzika natura, tak można określić pejzaż Kryłowa, jednak w tych dzikich zakątkach ukryły się również wyjątkowe zabytki. Tuż za Bugiem jest już Ukraina, te ziemie przez lata tworzyły jedną całość. Dziś są podzielone granicą, która po wojnie przysporzyła mieszkańcom wiele trudów, niepotrzebnych walk i przelanej krwi.

Niekiedy zapomniane miejsca odżywają na nowo, a spragnieni spokoju turyści odkrywają to co najciekawsze na wschodnich rubieżach Polski. Ruszamy więc i my zobaczyć intrygujące ruiny zamku, czy pozostałości po dawnym pałacu.

Atrakcje nad Bugiem – 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje w Kryłowie

Żeby dotrzeć do tej niewielkiej wioski nad Bugiem, jaką jest Kryłów musimy kierować się na przygraniczne tereny województwa lubelskiego. Tak zwane kresy wschodnie to głównie kraina rolnicza, jednak wśród uprawnych pól i wijącego się Buga odkryjemy sporo ciekawostek historycznych. Zwiedzanie Kryłowa możemy rozpocząć z parkingu przy Bugu, stąd mamy najbliżej do wyspy, na której zobaczymy ruiny zamku. 

Wędrując czerwonym szlakiem nadbużańskim dotrzemy też do neogotyckiej bramy, czyli jedynego elementu, jaki pozostał po dawnym pałacu. Oprócz tego w Kryłowie można odwiedzić ponad 160 letni kościół z cudownym obrazem MB Loretańskiej. Natomiast 2,5 km od centrum wsi w osadzie Kryłów Kolonia odkryjemy cudowne źródełko z kamiennymi figurami św. Mikołaja oraz wilka.

Dołhobyczów – pałac i zabytkowe świątynie

Odkryj również Dołhobyczów, czyli krainę żyznych czarnoziemów i jego najciekawsze atrakcje oraz zabytki. To kolejna przygraniczna atrakcja województwa lubelskiego, której nie możesz pominąć. Zobaczysz tutaj między innymi piękny pałac z dworskim folwarkiem, świątynie wzorowaną na krakowskim kościele Mariackim oraz jedną z najpiękniejszych cerkwi.


Dołhobyczów – najciekawsze atrakcje z pięknym pałacem i zabytkowymi świątyniami

Ruiny pałacu w Kryłowie

Zaskakującym miejscem na mapie Kryłowa jest z pewnością ceglana brama w parku dworskim. Jak się okazuje jest ona pozostałością po pięknym pałacu. Początki drewnianego dworku, który stał tu najpierw sięgają już 1781 roku, kiedy Kryłów kupiła Józefa Chrzanowska.

Niespełna 40 lat później jej syn wybudował tutaj elegancki murowany dwór, który w tych czasach według opowiadań był jednym z najokazalszych w województwie lubelskim. Jednak to kolejni właściciele dworu, czyli ród Horodyskich rozbudował go na tyle, że stał się potężnym neogotyckim pałacem

Nadszedł czas I wojny światowej, to wtedy skończył się dobry okres dla pałacu, po wojnie został jednak częściowo odnowiony. Niestety II wojna światowa już na zawsze położyła kres jego świetności. Armia Czerwona zdewastowała całe wnętrze, a wycofujące się wojska niemieckie wznieciły pożar.

Pozostawione samym sobie resztki pałacu niszczały z roku na rok. Dopiero w latach 60 tych je rozebrano, a teren wokół został uporządkowany. Po okazałym pałacu pozostała jednak neogotycka brama z domkiem odźwiernego i część parku dworskiego z aleją kasztanową.

Kryłów – zwiedzanie ruin zamku

Zdecydowanie jednym z ciekawszych miejsc Kryłowa jest starorzecze Bugu. To właśnie tutaj wędrujemy drewnianym mostem na niewielką wyspę do ruin największego zabytku Kryłowa. Zamek w Kryłowie przez lata świadczył o jego potędze, którą niszczyli zarówno Tatarzy, jak i Kozacy, czy Szwedzi.

Na przestrzeni lat zamek stał się własnością znanych rodów Tęczyńskich, Ostrorogów i Radziejowskich. Dziś po zamku pozostały jedynie ruiny i głębokie podziemia z lochami, które z roku na rok niszczeją coraz bardziej. Chociaż sam ich wiek jest już naprawdę imponujący, bo mogą liczyć około 440 lat. Z zewnątrz widzimy wyraźnie, że zamek był potężną twierdzą z bastionami, które dziś są zagospodarowane na punkt widokowy.

Jedną z najnowszych atrakcji Kryłowa jest ścieżka edukacyjna, jaka prowadzi nas na wzgórze zamkowe. Na jej trasie oprócz przyrodniczych ciekawostek mamy okazję zobaczyć sporych rozmiarów pomniki zwierząt, które żyją na terenach lubelskich lasów i w rzece Bug. Naszą uwagę przykuwa tutaj potężny sum, ogromny żółw błotny, czy też dostojny łoś. 

Historia Kryłowa naprawdę zaskakuje, aż dziw bierze, że ta maleńka wioska była świadkiem tylu wydarzeń. Ruiny zamku i pałacu świadczą o jego dawnej potędze, a urocza przyroda napawa nas wyjątkową ciszą i spokojem. Kryłów to świetne miejsce na krótki przystanek przy odkrywaniu najciekawszych atrakcji wschodu województwa lubelskiego.

Plan wypadu do Kryłowa

Dojazd: Hrubieszów – Kosmów – Kryłów

Parking: bezpłatny parking przy moście w Kryłowie

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie atrakcji Kryłowa jest bezpłatne

Czas zwiedzania : 1,5 – 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments