Województwo dolnośląskie to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Lista ciekawych atrakcji Dolnego Śląska może przyprawić o zawrót głowy! Właśnie tutaj mamy okazję zwiedzić perełki wpisane na listę UNESCO, przemierzyć malownicze szlaki Sudetów, odwiedzić aż kilkanaście uzdrowisk, zajrzeć do owianych tajemnicą podziemnych miast Riese, czy poczuć bajkowy klimat w jednym z zamków. Dolny Śląsk to świetny kierunek, który z pewnością nie raz Cię zaskoczy!
Jeśli szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić weekend, albo gdzie pojechać na urlop z całą rodziną to zdecydowanie województwo dolnośląskie będzie świetnym wyborem. A jest w czym wybierać, bo mamy tutaj 2 parki narodowe Gór Stołowych z tajemniczymi labiryntami Szczelińca Wielkiego oraz Błędnych Skał, a także Karkonoski Park Narodowy z Kultową Śnieżką, bajkowymi Śnieżnymi Kotłami i najwyższym w Sudetach wodospadem Kamieńczyka.
Dolny Śląsk to również dobry kierunek dla wielbicieli rowerowych wypadów. Do wyboru jest sporo świetnych odcinków tras z najpiękniejszym szlakiem przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Każdy pasjonat zabytków powinien odwiedzić historyczne atrakcje województwa dolnośląskiego. Zamek Książ, wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy, bajkowa Dolina Pałaców i Ogrodów, a do tego tajemnicze podziemia wykutych podczas II wojny światowej tajnych nazistowskich miast. Dolny Śląsk jest pełen architektonicznych skarbów.
Atrakcji dla rodzin i dzieci też na Dolnym Śląsku nie brakuje! Wystarczy odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast jak Wrocław, Jelenia Góra, Kłodzko, Wałbrzych, czy Karpacz. Świetne interaktywne muzea, zjawiskowe podziemne trasy, a do tego pełne wrażeń spływy kajakiem lub pontonem po górskich rzekach.
Co ciekawego można zobaczyć na Dolnym Śląsku? Gdzie warto pojechać na weekend albo na jeden dzień na Dolnym Śląsku? Dokąd pojechać na romantyczny weekend, a gdzie z dzieckiem na Dolnym Śląsku? Łap naszą listę najciekawszych atrakcji i zaplanuj razem z nami swój niezapomniany wypad.
Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?
Dolny Śląsk najciekawsze atrakcje i zabytki – mapa
1. Wrocław – gdzie warto pojechać na weekend na Dolnym Śląsku?
Nasze zestawienie najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku zaczynamy od jego stolicy i zarazem największego miasta, czyli Wrocławia. Zdecydowanie Wrocław to idealny kierunek na weekendowy wypad na Dolny Śląsk, romantyczną podróż we dwoje, czy pełną wrażeń wycieczkę z dzieckiem.
Wenecja Północy, Amsterdam Wschodu, miasto mostów i krasnali, to tylko kilka z określeń Wrocławia. To kolorowe miasto jest przepełnione nieszablonowymi atrakcjami, pięknymi zabytkami, a także nowoczesnością. Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Jeden z największych rynków w Polsce, jaki otacza aż 60 kolorowych kamienic. Genialne punkty widokowe na wieżowcu Sky Tower, kościele św. Małgorzaty, czy Mostku Pokutnic. Świetne muzea z nowoczesnym Hydropolis, multimedialnym Muzeum Pana Tadeusza, czy niepowtarzalną Panoramą Racławicką. Koniecznie też trzeba tutaj zobaczyć najstarsze w Polsce ZOO z Afrykarium, wpisana na listę UNESCO Halę Stulecia, czy przepełniony zabytkami Ostrów Tumski.
Wrocław to też miasto nowoczesnych atrakcji, zakątek neonów, zatoka gondoli, największa w Polsce multimedialna fontanna, a do tego bajkowy Ogród Japoński. Zdecydowanie Wrocław i jego atrakcje to miejsce na mapie Dolnego Śląska, do którego warto przyjechać przynajmniej na kilka dni.
Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?
2. Góry Stołowe – co ciekawego można zobaczyć na Dolnym Śląsku?
Góry Stołowe to wyjątkowo malownicza atrakcja Dolnego Śląska. To w nich znajdziemy świetne górskie szlaki z tajemniczym labiryntem Błędnych Skał, widokowe tarasy Szczelińca Wielkiego, czy zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów. Potężne ostańce są też ulubionym miejscem dla wspinaczy, którzy na pionowych ścianach próbują swoich sił.
Jednak Góry Stołowe to również świetne zabytki z niepowtarzalnym sanktuarium w Wambierzycach, wyjątkową Kaplicą Czaszek i ciekawym Muzeum Papiernictwa, w którym sami możemy odcisnąć własny arkusz papieru.
Zdecydowanie atrakcje jakie oferują nam Góry Stołowe są bardzo różnorodne. W zacisznych górskich wioskach można złapać chwilę wytchnienia, a do jednego z wielu uzdrowisk zajrzeć po zdrowotny łyk wody. Ten region Dolnego Śląska to wręcz idealny kierunek zarówno na weekendowy wypad, urlop na szlaku, czy też wycieczkę z dzieckiem.
Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić
3. Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – Dolny Śląsk i jego historyczne atrakcje
Zamek Książ w Wałbrzychu to miejsce, które budzi w nas zachwyt już od pierwszego wejrzenia. Niełatwo znaleźć atrakcję na Dolnym Śląsku, która jednego dnia zauroczy nas pięknymi komnatami i różanymi tarasami, zaciekawi losami jednego z najbogatszych rodów Europy, zaskoczy tajemniczym projektem Riese jaki powstał w podziemiach zamku, a jednocześnie przeniesie do egzotycznego świata roślin w Palmiarni.
Czy nie brzmi to świetnie? A to przecież to nie koniec atrakcji, jakie serwuje nam zamek Książ. Położony jest wśród Książańskiego Parku Krajobrazowego, a zatem znajdziemy tu kilka świetnych szlaków, wśród kwitnących rododendronów. Dotrzemy nimi chociażby do stylizowanych ruin Starego Książa. Można też zajrzeć do rodowego mauzoleum Hochbergów, a także zwiedzić stadninę ogierów w Książu.
Zamek Książ to świetna atrakcja Dolnego Śląska na weekendowy wypad we dwoje, jaki możemy połączyć z noclegiem w zamkowym stylu. Na rodzinną podróż można wybrać się podczas nocnego zwiedzania zamku przy świetle lamp albo wizytę zimową porą kiedy działają bajkowe Ogrody Światła. Tutaj zdecydowanie każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.
Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – zwiedzanie, historia i ciekawostki
4. Karkonosze – gdzie warto pojechać w góry na Dolnym Śląsku?
Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, które jak magnes przyciąga wielbicieli górskich szlaków. Śnieżka ze słynnymi spodkami na szczycie, bajkowe Śnieżne Kotły z budynkiem stacji nadawczej, czy też Szrenica, na którą możemy wjechać kolejką to obowiązkowe punkty, które chce zdobyć każdy turysta.
Jednak Karkonosze to również region, w którym znajdziemy klimatyczne miasta jak słynne kurorty Karpacz, czy Szklarska Poręba. Nie brakuje tu też uroczych górskich miejscowości, ciekawych muzeów i mnóstwa wyjątkowych atrakcji.
Właśnie w Karkonoszach możesz zobaczyć niezwykłą atrakcję Dolnego Śląska, jaką jest największy w Sudetach wodospad Kamieńczyka. W Karpaczu odwiedzić Kościół Wang, który na Dolny Śląsk trafił aż z Norwegii, a także przemierzyć świat legend z Duchem Gór na czele w multimedialnym muzeum Karkonoskie Tajemnice. W Karkonoszach znajdziesz też wiele klimatycznych schronisk jak ukryte nad malowniczym Małym Stawem romantyczne schronisko Samotnia, kultowe schronisko Strzecha Akademicka, czy słynny Dom Śląski.
Zaglądając do Szklarskiej Poręby musisz koniecznie odwiedzić uroczy wodospad Szklarki, wpaść na świetny pokaz do Huty Szkła Kryształowego Julia, a później odwiedzić egzotyczny ogród japoński Siruvia. Zdecydowanie atrakcje Karkonoszy są tak ciekawe, że musisz je koniecznie odwiedzić podczas wycieczki po Dolnym Śląsku.
Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?
5. Kościół Pokoju w Świdnicy – atrakcje UNESCO na Dolnym Śląsku
Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. Co go wyróżnia? To największa barokowa świątynia w Europie zbudowana z drewna, która jest w stanie pomieścić 7 500 osób. Co więcej, nieprzerwanie od 370 lat służy protestantom. Zachwycające jest jej wyrzeźbione w drewnie wnętrze z wyjątkowymi organami, piętrowymi galeriami czy też zjawiskowymi zdobieniami. Nic zatem dziwnego, że kościół znalazł się liście UNESCO.
Już sama historia jaką ma nam do opowiedzenia Kościół Pokoju w Świdnicy jest wręcz niewyobrażalna. Jakim cudem świątynia zbudowana z drewna, słomy i gliny przetrwała w tak świetnym stanie i na dodatek wciąż zachwyca! Zdecydowanie to miejsce na mapie Dolnego Śląska, jakie warto zobaczyć.
Specjalnie dla turystów we wnętrzu jest przygotowane nagranie z lektorem, który w skrócie opowiada o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach Kościoła Pokoju, a naprawdę jest o czym mówić, bo świątynia działa już od 4 wieków. Równie ciekawe jest to co ją otacza, jak chociażby klimatyczny cmentarz z kamiennymi nagrobkami, drewniana dzwonnica i kilka zabytkowych budynków, które dziś służą jako pensjonat, kawiarnia, czy muzeum.
Kościół Pokoju w Świdnicy – zabytek UNESCO Dolnego Śląska
6. Jaskinia Niedźwiedzia – atrakcje Dolnego Śląska dla dzieci
Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach i zarazem jedna z najpiękniejszych w Polsce. Zaskakuje nas na każdym kroku malowniczymi stalagmitami, potężnymi kurtynami, ryżowymi polami, czy milionami makaronów. Szata naciekowa jest piękna, a jeszcze lepszy efekt mamy dzięki specjalnemu oświetleniu. Zdecydowanie wizyta w jaskini to dobry wstęp do odkrycia pozostałych atrakcji Masywu Śnieżnika.
Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza odkrytym w jednej z grot kościom potężnego niedźwiedzia jaskiniowego i to z czasów epoki lodowcowej. Jej długie na ponad 5 km korytarze stawiają ją w czołówce jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Jednak my jako turyści możemy przemierzyć jej jedynie 500 metrowy odcinek.
Jeśli masz ochotę na ekstremalne zwiedzanie jaskini to nic prostszego, wystarczy się wybrać na specjalną trasę. Wtedy niczym speleolog będziesz się przedzierać w specjalnym ubraniu pomiędzy wąskimi szczelinami jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia jest rezerwatem przyrody więc obowiązują tutaj limity wejść. Warto zatem odpowiednio się przygotować do tego podziemnego wypadu i zabrać ze sobą całą ekipę, bo nawet dla dzieci jaskinia jest świetną atrakcją Dolnego Śląska.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku
7. Zamek Czocha – gdzie można pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku?
Zamek Czocha w Suchej to niezwykła perełka Dolnego Śląska. Przemierzając jego komnaty mamy okazję poznać losy ponad 700 letniej twierdzy, odkryć jego mroczne tajemnice oraz zachwycić się niezwykłym położeniem tuż nad jeziorem Leśniańskim. A to nie koniec atrakcji, bo zamek Czocha to również prawdziwa szkoła magii, a także miejsce, w którym możemy spędzić nocleg w zamkowych komnatach.
Dolny Śląsk to wyjątkowy region Polski, w którym znajdziemy mnóstwo ciekawych zamków, pięknych pałaców i zjawiskowych parków. Jednak te tereny przesiąknięte są również niezwykle burzliwą historią, czasów ciągłych wojen oraz zmian granic. Dziś wędrując na południowo-zachodnie krańce Polski koniecznie musimy odwiedzić jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, czyli zamek Czocha.
Bajkowa twierdza z wieżami, basztą i dziedzińcami przyciąga jak magnes filmowców, którzy w jej zakamarkach szukają idealnych ujęć. Każdy kto chce poczuć królewski klimat może tutaj skorzystać z okazji i nocować w jednej z zamkowych komnat. Natomiast pasjonaci historii będą z zachwytem odkrywać tajemnice zamku i próbować rozwikłać do dziś niewyjaśnione losy. Czy warto odwiedzić zamek Czocha? Zdecydowanie tak, bo ciekawe atrakcje czekają tutaj zarówno na dorosłych jak i dzieci.
Zamek Czocha – zwiedzanie atrakcji jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska
8. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – co warto zobaczyć blisko Wrocławia?
Pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim, na odcinku 42 km ciągnie się niezwykle malownicza dolina rzeki Bóbr. Ten uroczy zakątek Dolnego Śląska przepełniony jest widokowymi punktami, zamkowymi opowieściami oraz pięknymi jeziorami. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, czyli jednego z 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego.
Rzeka Bóbr swoje źródła ma w Czechach skąd po przepłynięciu 272 km wpada do Odry. W Polsce wije się pomiędzy zielonymi wzgórzami Sudetów Zachodnich. Wyznacza tutaj naturalną granicę pomiędzy Pogórzem Izerskim, a Górami i Pogórzem Kaczawskim. Cały obszar doliny, czyli aż 10 943 ha jest objęty od 1989 roku specjalną ochroną przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? Aż 3 sztuczne jeziora w tym najpiękniejsze Jezioro Pilchowickie z kamienną zaporą i kolejowym mostem. Dodatkowo ruiny zamku Wleń, wielki zabytek jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, czy klimatyczne schronisko Perła Zachodu. A do tego znajdziemy tutaj niezwykłe miejsca dla pasjonatów przyrody jak chociażby Borowy Jar, Dziki Wąwóz, czy Szwajcarię Lwówecką.
Ale to nie koniec atrakcji, bo całą dolinę warto przejechać też szlakiem rowerowym ER-6. Drugą opcja jest wybór jednego ze szlaków pieszych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Zdecydowanie cała Dolina Bobru to idealne miejsce na rodzinny wypad po ciekawych atrakcjach Dolnego Śląska.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa
9. Podziemne miasta projektu Riese w Górach Sowich – co zwiedzać w deszczowy dzień na Dolnym Śląsku?
Projekt Riese to do dziś owiana wieloma tajemnicami i legendami inwestycja, jaką III Rzesza realizowała na terenie Gór Sowich. Najbardziej wykończonym spośród aż 7 podziemnych miast jest kompleks Osówka. Według nieoficjalnych przekazów miała się tutaj mieścić kwatera Hitlera, choć niektórzy twierdzą, że potężne hale miały być wykorzystywane jako fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni. Dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy.
Równie ciekawie i tajemniczo prezentują się Sztolnie Walimskie i kompleks “Rzeczka”. Zwiedzając trasę wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i dodatkowo przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi atrakcjami. Zdecydowanie podziemne miasta projektu Riese to miejsca, jakie po prostu musisz odwiedzić na Dolnym Śląsku.
Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich
10. Dolina Pałaców i Ogrodów – gdzie można wybrać się na romantyczny weekend we dwoje na Dolnym Śląsku?
Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, które zachwyca swoją bogatą historią, niezwykłymi architektonicznymi perełkami oraz pięknymi krajobrazami. Na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej możemy zobaczyć aż 41 wyjątkowych rezydencji, zjawiskowych pałaców, średniowiecznych zamków oraz pięknych ogrodów i parków, jakie powstały na przestrzeni wieków w różnych stylach i kształtach.
Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest pałac w Wojanowie. Ten ponad 400 letni zabytek wygląda niczym zamek z bajki. Wyróżniają go okrągłe wieże, finezyjne zdobienia oraz oranżeria. Dziś mieści się w nim luksusowy hotel oraz Spa.
Kolejną ciekawą atrakcją, jaką warto zobaczyć w Dolina Pałaców i Ogrodów jest Zamek Karpniki. Leży on u stóp Gór Sokolich, a dokładnie u podnóża Krzyżnej Góry. Jednak równie ciekawie prezentuje się zamek Księcia Henryka, ruiny zamku Wleń, Chojnik, czy Bolczów. Zdecydowanie te atrakcje, jakie oferuje nam Dolny Śląsk będą świetnym pomysłem na romantyczny wypad we dwoje.
Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej
11. Twierdza Srebrna Góra – Dolny Śląsk, jakie atrakcje zwiedzić z dziećmi?
Twierdza w Srebrnej Górze to jedna z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Już samo jej położenie jest niezwykle malownicze, bo wznosi się wśród wzgórz Gór Sowich. Ta potężna inwestycja powstała w latach 1765-1777 i jak na owe czasy była najnowocześniejszą fortyfikacją w całej Europie.
Najciekawszym miejscem w twierdzy jest zespół bastionów z Donżonem. Na jego 3 poziomach mieściło się ponad 150 kazamat, zbrojownia, kaplica, więzienie, piekarnia, browar, a także szpital. Twierdza Srebrna Góra działała niczym samowystarczalne miasto i to na szczycie wzgórza, w którym mogło mieszkać prawie 4 tys. żołnierzy.
Dziś obszar twierdzy możemy zwiedzać i to w ciekawy sposób! O najważniejszych wydarzeniach opowiada przewodnik, który ubrany jest w specjalny strój pruskiego żołnierza. Podczas wizyty masz okazję przemierzyć podziemne kazamaty, zobaczyć wykutą w skale studnię, izbę żołnierską, kolekcję mundurów, a także artylerii. Na dodatek możesz też wziąć udział w pokazie wystrzału broni czarnoprochowej.
Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska
12. Jelenia Góra Dolny Śląsk – ciekawe i nieszablonowe atrakcje miasta
Stolica Karkonoszy, miasto jelonków, niepowtarzalnych zabytków oraz zniewalających widoków. Jelenia Góra to idealny kierunek dla wielbicieli górskich wędrówek, pasjonatów zamków i pałaców, smakoszy dobrej kuchni, a także fanów rowerowych wypadów. Zdecydowanie lista atrakcji jest tak różnorodna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Co zobaczyć w Jeleniej Górze? Jak przystało na stolicę Karkonoszy Jelenia Góra jest idealnym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Warto też pamiętać, że dzielnica Jeleniej Góry, czyli Cieplice są najstarszym uzdrowiskiem w Polsce.
A do tego na wyciągnięcie ręki mamy zamek Chojnik, genialne multimedialne muzeum Karkonoszy w pałacu Sobieszów, czy pełną wrażeń wyprawę do podziemi Time Gates. Jelenia Góra to też idealny kierunek na rodzinny wypad na Dolny Śląsk również z dzieckiem.
Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć
13. Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje i łatwe szlaki na Dolnym Śląsku
Dolny Śląsk to zdecydowanie kierunek, w którym znajdziemy mnóstwo różnorodnych atrakcji. Jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć są Rudawy Janowickie. To właśnie tutaj wśród świerkowych lasów ukryte są niezwykłe skalne labirynty, potężne baszty i ostańce, które uwielbiają wspinacze. Jednak znajdziemy tu również miejsca przepełnione historia, jak chociażby zamek Bolczów.
Szlaki Rudaw Janowickich to przyjemne i mało wymagające górskie trasy dla całych rodzin. Zjawiskowe widoki możemy oglądać ze szczytu Krzyżnej Góry i Sokolika. Wielbiciele rowerowych wypadów mogę szusować tutaj po mega przyjemnych drogach. Jednak również i doliny skrywają w sobie wiele atrakcji i przepięknych pałaców.
Co więcej, możemy tu jeszcze zobaczyć najstarsze drewniane schronisko w Sudetach, cztery kolorowe jeziorka, które przybrały niespotykane barwy, czy też zdobyć Skalnik, czyli jeden ze szczytów Korony Gór Polski.
Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć
14. Góry Bardzkie – aktywne atrakcje z nutą adrenaliny na Dolnym Śląsku
Bardo to jedno z najbardziej klimatycznych małych miasteczek na Dolnym Śląsku, które leży w sercu Gór Bardzkich. Przez miasto przepływa Nysa Kłodzka, której przełom jest świetnym miejscem do emocjonujących spływów pontonem lub kajakiem.
Najciekawszym zabytkiem Barda jest Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP z cudowną romańską figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czyli tak zwanej Tronującej Madonny. Cały pocysterski kompleks klasztorny liczy już ponad 300 lat. Kamiennym mostem na Nysie Kłodzkiej możemy przespacerować się również w kierunku Obrywu Skalnego. To najlepszy punkt widokowy na całe Baro oraz Przełom Bardzki.
Najwyższym szczytem Gór Bardzkich jest Kłodzka Góra, na której stanęła licząca 34,5 m wieża widokowa. 166 schodów dzieli nas od wyjścia ponad czubki drzew, by móc podziwiać niezwykłą panoramę Sudetów. Kłodzka Góra to świetny pomysł na krótki wypad na szlak dla osób początkujących, rodzin z dziećmi, bądź wielbicieli widokowych wież.
Kłodzka Góra – szlak do wieży, szczyt Gór Bardzkich
15. Zamek Grodno i jezioro Bystrzyckie – Dolny Śląsk i jego legendarne atrakcje
Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno. Jego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku.
Dziś zwiedzając zakamarki zamku Grodno możemy zobaczyć lochy z salą tortur, zamkowe komnaty z zabytkowym wyposażeniem, a także multimedialną wystawę poświęconą rezerwatowi przyrody “Góra Choina”. A z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.
Jezioro Bystrzyckie (zwane też Jeziorem Lubachowskim) to sztuczny zbiornik wodny jaki powstał dzięki budowie kamiennej zapory na rzece Bystrzyca. Wokół jeziora możemy spacerować specjalną ścieżką przyrodniczą. Niezwykle ciekawie prezentuje się również wisząca kładka, która niczym wstęga połączyła brzegi jeziora.
Warto tu również odwiedzić Akwarium, czyli Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, miejską plażę z kąpieliskiem, czy też wypożyczalnię sprzętu wodnego. Zdecydowanie wizyta na Zamku Grodno i jeziorem Bystrzyckim to ciekawa atrakcja Dolnego Śląska i super propozycja na wypad dla całych rodzin.