Góry Sokole to niezwykle malowniczy zakątek Dolnego Śląska, który dodatkowo otacza Rudawski Park Krajobrazowy. Jednym z najpiękniejszych szczytów jest tutaj Sokolik oraz sąsiednia Krzyżna Góra. Obie strzeliste skały są mekką wspinaczy, wielkim przyrodniczym skarbem i świetnym widokowym punktem.

Rudawy Janowickie to idealny kierunek dla wielbicieli pięknych widoków, które tutaj możemy oglądać bez większego wysiłku. Zdecydowanie jedną z najpiękniejszych części całego Rudawskiego Parku Krajobrazowegoszlaki Gór Sokolich. To świetny pomysł dla rodzin z dziećmi, czy też osób, które zaczynają swoje górskie wędrówki. Trasy są mało wymagające, a jednocześnie przepełnione wyjątkowymi atrakcjami.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Rudawach Janowickich? Wyjątkowym miejscem jest drugi najwyższy szczyt Gór Sokolich, czyli Sokolik, z którego roztacza się niepowtarzalna panorama. Jednak równie ciekawie prezentuje się Krzyżna Góra z wyśmienitym widokiem na Karkonosze. Do tego warto dorzucić jedyne w całości drewniane schronisko, jakie jeszcze możemy zobaczyć w Sudetach, czyli kultowe schronisko Szwajcarka.

Sokolik – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać w Góry Sokole, czyli którędy na Sokolik i Krzyżną Górę? Najwygodniej jest dotrzeć samochodem do miejscowości Karpniki, gdyż tutaj znajdziemy duży (płatny) parking. Leży on przy głównej drodze z Karpnik w kierunku wsi Trzcińsko. Przy parkingu mamy wejście na zielony szlak.

Druga opcją jest parking przy schronisku Szwajcarka, dojazd szutrowa drogą (wjazd 30 zł). Natomiast jeśli chcesz wybrać się na najdłuższy szlak to trzeba zaparkować w miejscowości Bobrów.

Schronisko Szwajcarka w Górach Sokolich

Pierwszym miejscem do którego docieramy z parkingu jest niezwykle klimatyczne schronisko Szwajcarka. Przypomina swoim wyglądem typowy szwajcarski dom. Co ciekawe, historia schroniska sięga 1823 roku, kiedy właściciel zamku w Karpnikach, czyli Wilhelm von Hohenzollern nakazał budowę myśliwskiego domku. Budynek stanął na zboczu Krzyżnej Góry, a swoim wyglądem miał przypominać tyrolskie domy z rodzinnych stron jego żony Marii.


Cała konstrukcja powstała z drewna, zdecydowanie wyróżnia ją balkon, jaki otacza cały budynek. Z czasem Szwajcarka zyskiwała coraz większą popularność. Później pełniła rolę gospody, a po II wojnie światowej, dokładnie od 1950 roku działa jako schronisko PTTK. Przy schronisku jest również bufet, jego specjalnością są pierogi i naleśniki. Do dziś to 200 letnie schronisko jest jedynym w całości drewnianym schroniskiem w Sudetach.

Husyckie Skały – punkt widokowy w Górach Sokolich

Ze schroniska Szwajcarka idziemy leśną ścieżką w kierunku szczytu Sokolik. Po drodze mijamy jednak ciekawy punkt widokowy jakim są Husyckie Skały. Związana jest z nimi ciekawa historia, która miała miejsce prawie 600 lat temu. Właśnie wtedy husyci uciekający z płonącego zamku Sokolec, który leżał u stóp Krzyżnej Góry.

Pędząc na koniach pomylili drogę i wpadli w ogromną 20 m przepaść, jaka jest widoczna dopiero, kiedy staniemy na krawędzi skały. Dziś Husyckie Skały to świetny punkt widokowy na Sokolik. Kamienna platforma otoczona jest tutaj barierkami, a na jej środku stoi potężny głaz. Jak się okazuje trafił tutaj celowo, zawieszona na nim była również tablica, która upamiętniała feldmarszałka von Bluchera.

Sokolik – szlak na szczyt w Rudawach Janowickich, mapa

Z Husyckich Skał idziemy dalej czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Sokolik. Ile się wchodzi na Sokolik? Szlak z parkingu liczy 2,3 km w jedną stronę. Po około 40 minutach docieramy leśną ścieżką pod potężną skałę. Sokolik Duży to jedna z wielu pięknych skał, rozrzuconych na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. 

Te pionowe skalne ściany są uwielbiane przez wspinaczy, których możemy spotkać u podnóża Sokolika. Co ciekawe, również tutaj swoje pierwsze kroki w wspinaczce stawiali słynni alpiniści jak Wanda Rutkiewicz, czy Krzysztof Wielicki.

Sokolik liczy 643 m n.p.m. i składa się w sumie z dwóch skał Sokolik Duży i Sokolik Mały. Kiedyś oba szczyty łączył metalowy mostek. Jak wejść na Sokolik? Dziś na Sokolik możemy dostać się krętymi schodami, które prowadzą na widokowy taras Dużego Sokolika. Roztacza się stąd oszałamiająca panorama na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórska, a także Rudawski Park Krajobrazowy.

Na Sokolik Mały można się dostać jedynie jedną z dróg wspinaczkowych lub podczas corocznych zawodów chodzenia po linie. Śmiałkowie próbują wtedy swoich sił stąpając po zawieszonym między Sokolikami sznurze.

Krzyżna Góra – szlak w Górach Sokolich

Żeby dotrzeć na Krzyżną Górę również musimy iść trasą spod schroniska Szwajcarka. Na szczyt prowadzi nas bezpośrednio czarny szlak. Czas przejścia z parkingu to 25 minut. Jednak zdecydowanie Krzyżną Górę możemy zdobyć wracając chociażby z Sokolika. Krzyżna Góra liczy 654 m n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie w Górach Sokolich.

Żeby zdobyć Krzyżna Górę w Górach Sokolich musimy się jednak nieco powspinać po wydrążonych w skale stopniach. Do pomocy mamy metalowe barierki. Na szczycie góry jest taras widokowy, z którego również roztacza się piękna panorama na Karkonosze. To idealne miejsce do oglądania zachodów słońca.

Od 1830 roku na wzgórzu stoi 7 metrowy żelazny krzyż, jaki ufundowała księżna Maria dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża, czyli Wilhelma von Hohenzollerna. Na zboczu Krzyżnej Góry możemy zobaczyć jeszcze charakterystyczną skałę o nazwie Jastrzębia Turnia, która przypomina wzbijającego się w powietrze jastrzębia.

Co jeszcze można zobaczyć w Rudawach Janowickich?

Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć
  • Pałac w Karpnikach, czyli przepiękny neogotycki, wręcz romantyczny pałac, w którym działa hotel
  • Pałac w Wojanowie to obecnie również hotel, który z zewnątrz przypomina bajkowy zamek
  • Ruiny Zamku Bolczów, czyli tajemnicza warownia ukryta w sercu Rudaw Janowickich
Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej
  • Skalnik, czyli najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich, który osiąga wysokość 945 m n.p.m.
  • Kolorowe Jeziorka to grupa malowniczych, niewielkich stawów, które wyróżnia niezwykła barwa błękitu, czy purpury
Kolorowe Jeziorka Rudawy Janowickie – najciekawszy szlak
  • Skalny Most to spektakularna skała i świetny punkt do wspinaczki
  • Lwia Góra, czyli świetny punkt widokowy na Rudawski Park Krajobrazowy
  • Ostra Mała jest jednym z piękniejszych punktów widokowych, na jej skalnym szczycie jest specjalny taras
Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Góry Sokole to jedno z piękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku, jakie powinien odwiedzić każdy wielbiciel pięknych widoków. Szlak na Sokolik oraz Krzyżną Górę jest niezwykle ciekawy, bardzo widokowy i przepełniony historycznymi ciekawostkami. To również idealna propozycja na krótki rodzinny wypad w Rudawy Janowickie.

Plan Wypadu na Sokolik i Krzyżną Górę

Dojazd: Janowicka 7, 58-533 Karpniki

Parking: płatny parking ul. Janowicka w Karpnikach

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlaki Gór Sokolich jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 2 godz. w dwie strony, dystans 5,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments